Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

8 minuta ranije, vdzele said:

Ti sundjeri bi imali veći efekat da si ih stavio bočno od zvučnika da upijaju prvu refleksiju. Tako bi dobio bolji fokus instrumenata u srednjem i gornjem spektru.

Međutim to može da ima i negativan efekat, jer će ti se onda gornji deo smiriti a donji još više doći do izražaja. Ovo je teorija, pa ti probaj kako ti se sviđa.

Sinoc sam slusao sa i bez. Nista ne pomaze u vezi basa. Cujna je razlika u srednjima kao sto si rekao.bez sundjera ima npr. malo odjek gitare e sa sundjerima to nestane jednostavno ostane samo instrument, nisam nacisto sta je bolje tj. pravilnije,neznam kako je sniman materija ni kako je ripovano. Moram da nadjem neki referentni snimak, treba mi vremena. Smiruje zvucnu sliku definitivno.

Link to comment
Share on other sites

Već ti je neko napisao da sundjer ne igra ulogu oko basa. On ga ne upija, ali zato radi za gornji opseg. Tako da može da se desi kad ih staviš bočno da on još više ispliva.

Inače imam i ja Cardas gold, meni ti kablovu daju bas. Velika je to igranka kad je nešto krivo postavljeno.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, No1Livz4Ever said:

Nikakvi sundjeri ili difuzori ne mogu da promene fundamentalni nesklad u sistemu. U ovom slučaju (od onog sto je pomenuto i sto se vidi) to je blizina zidova u odnosu na Dynaudio zvucnike sa zadnjim br. Ili vuci kutije u prostor ili ih menjaj. Druge nema.

ima ... barem se može ublažiti a ponegde i skroz eliminisati upotrebom raznih DSP rešenja

kod mene je ROON odradio posao za 10+ .... miniDSP za 8 , kod kolege je DSP integracija na Auralic Aries plejeru sa samo 3 PEQ-a odradila posao tako da je zaboravio na sobne modove .

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, No1Livz4Ever said:

Kod mene smo Sondek i ja skontali da je zvuk najcistiji kad sednem jedno 70cm - 1m ispred troseda. Sto nije nikakav problem. Dovučem fotelju. Ova varijanta je teza za korigovati. Ali uz upotrebu aktivnih komponenti ne i nemoguće.

napamet pričam ali otprilike to bude tako manje više ....na granici prve i druge trećine je dobro mesto za kutije a na granici druge i treće trećine za sedenje ...

Unesite dimenzije 

https://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

 

Link to comment
Share on other sites

Sa 3.2-3.3m od zida do zida - Sola nema previse opcija za pozicioniranje.

Napisao je i sam u prvom post-u na ovu temu sta dobija, a sta gubi u razlicitim varijantama.

 

On 26.1.2019. at 19:32, sola said:

...Ako udaljim zvucnike od zida-dobijem preotvorenu zvucnu sliku i sredina mi se uvuce, ako udaljim od sebe i priblizim zidu na 20 cm dobijem vokal i sredini izbacen napred ali sve ostalo okolo postane tamnije usled bas frekvencija koje mi jednostavno prekriju neki deo zvucne slike...

...Zvucnici su na rastojanju 160 cm a sedi se na 210 cm od osnovice trougla. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, No1Livz4Ever said:

Da, ali sa SBL-om je malo drugačija situacija. One idu uz zid. Sto je “no no” opcija kod bas refleks kutija.

to je dobar izbor za male sobe , kao i Audio Note

 

Uvek je opcija zamena kutija , ali kako sam ja shvatio pokretača problema, on ne želi da menja kutije .... ja tu ne vidim drugu opciju osim DSPa 

Link to comment
Share on other sites

to je dobar izbor za male sobe , kao i Audio Note
 
Uvek je opcija zamena kutija , ali kako sam ja shvatio pokretača problema, on ne želi da menja kutije .... ja tu ne vidim drugu opciju osim DSPa 

Slažem se. Samo kažem, trebalo bi da ulozi isto ili više para od vrednosti samih kutija. Uz relativno neizvestan ishod.
Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, sola said:

Eto ja vrlo jasno postavio pitanje i namerno sakrio temu u dynaudio klub da nebi bilo menjaj pojacalo, menjaj zvucnike, menjaj zenu, decu, menjaj eustahijevu tubu ....

....Muka brate muka i na kraju odustajanje u neverici a svasta pokusao. Uh zato sam i napisao da me muka vata kad pomislim na menjanje. Samo me inreresovala postavka sundjera

Citam temu od poslednjeg posta pa u nazad i tek sad videh ovo...

Izvinjavam se za predhodni  post i predloge za promenu kutija....

Proslo je vise od jedan sat pa ne mogu da editujem svoj prethodni post.

Link to comment
Share on other sites

Sola ne znam da li si probao primaći zvucnike bas dosta napred,jos pola metra odprilike.Tu bi ti negde trebao biti jednakostranicni trougao i kutije su dosta udaljene od zida.To jeste nekonforno resenje za zivot ali bar da cujes kutije kako treba.Ja svako vece pomeram zvucnik od 40kg,odslusam svojih par sati i vratim ih nazad...imam obelezena mesta i uslo mi je u rutinu.Mala je žrtva, kolika je nagrada...velik posao je utvrditi mesto zvucnicima,bilo kojim,ali svaki zasluzuje da se cuje u svom optimumu.Za dnevno i laidback slusanje dobri su i tamo gde su...barem sam ja prihvatio takav kompromis,bolje nije moglo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...