Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

Zanimljiva diskusija...http://www.sound-new...contour-13-mkii

OK,nisu najbolji ali su jedni od najboljih (ili najuspelijih)

Nikad nisam iskusio lupanje kalema o korpu a probani su na trenutke bas zestoko...verovatno je i Primare A32 'krivac' sto nije bilo problema...

Ukratko: zvucnik za ceo zivot...bolji od skoro svega sto sam cuo...Ide zapanjujuce nisko, puni lakocom sobu od 23 kvadrata, srednji opseg prelep...trebam li reci da sam zaljubljen u C1.3II? Realno mi uskoro nece trebati (Ekta Grande bi morala? biti bolja???) ali kao sto faca sa susjednog foruma jednom rece, Dynaudio Contour 1.3II je zvucnik kojeg svatko mora imati :facehearts i kao takav ostace kuci...

Verovatnocu za god/dve probati napasti C1 ali uopste se ne opterecujem time...

Pozz,

Sfi

Ovo je VRLO , VRLO bitno sa tog linka, to neka svi znaju koji bi hteli cuti DY u punom sjaju ;

Uzmemo li i spomenutog Passa, u biti kako Copland, tako i Moon imaju vrlo malo, ili nimalo (globalnog) NFB-a, ako je vjerovati specifikacijama i brošurama. I 1.3mk2 najbolje svira s pojacalima koji imaju niski stupanj NFB-a. Baš kao i C1, iako je njegova impendanca dosta ispeglanija i ne mrda ispod 3,9Ohm.

Dakle, coškasta biljka: hoce snagu (niska osjetljivost), hoce struju (ima paklenu dinamiku), al i da bude s malo NFB-.a

smiley11.gif

. Kolko znam, cijena takvih ampova obicno ide u stratosferu

smiley17.gif

Moje pojacalo je upravo tako koncipirano i tu lezi sva pamet oko tih fama o pojacalima vezanim za DY, VERUJTE MI

to strasno olaksava posao jer u startu znate sa cime ce oni raditi fascinantno, znaci nema lutanja, pucanja para, beskonacnih menjanja kutija koje se uparuju ili ne uparuju, to strasno puno kosta u ovom hobiju. OVO PRICAM IZ LICNOG ISKUSTVA a do skoro nisam bio svestan toga i nazalost ucio na svojim greskama

Znaci PO MOGUCSTVU nimalo NFB - a i imacete zvuk sa Dynau... kakav samo mozete da sanjate , budite sigurni u to LIGA - shi

Cinjenica je da takva pojacala vise kostaju zbog implementacije i uparivanja najkvalitetnijih delova koja se koriste pri takvim konstrukcijama ali to se jednom takodje preboli i opet je usteda ogromna jer ne lutate i ne bacate pare naokolo

Link to comment
Share on other sites

Dugo sam se dvoumio da napisem ovaj i ovakav post (pogotovo jer sam i sam veliki zajubljenik Dynaudio zvuka) i ne bih voleo da bude shvacen nikako drugacije nego kao "par kratkih rezova iz vlastitog iskustva" i neki licni osvrt na samu temu, a ne bilo kakav "hejt" ili miniranje iste.

Ja bih, kao neko ko se dovoljno dugo bavio samogradnjom i druzenjem sa kolegama samograditeljima sirom nekadasnje SFRJ/SRJ takodje rekao da Dynaudio NIKAKO nije (BIO) imun na neke, poprilicno banalne decije bolesti.

Jedna od najgorih mogucih (bar u vreme dok sam se najintezivnije bavio Dynaudio DIY projektima) jeste upravo navedeno "lupanje kalema o korpu", mada bih ja ovo pre krstio problemom prekratkih "pletenica", koje pri duzem hodu membrane neminovno dovode do "kocenja" same spulne i membrane u "ataku" i vrlo specificnog i neprijatnog lupanja (cuje se kao jedno jasno, ostro TAK) pri slusanju odredjenih zanrova muzike na vecoj snazi. Ja (ali i kolege sa kojima sam u to vreme razmenjivao DIY iskustva) sam/smo takva iskustva imao/li sa skoro svim Dynaudio mid bas drajverima koji su imali zavojnice 75 mm. Naravno, to je bilo vise vezano za sam ZANR muzike, pa sam na Dynaudiu IZBEGAVAO glasnije slusanje ROCK, ELECTRO, ali ponekad cak i JAZZ-a (pogotovo Patriciu Barber, Dave Hollanda, i sl) gde su zvucnici lako ulazili u ovu vrstu "klippinga".

Na ovo nije bila imuna cak ni Esotec serija, gde je (bar meni) 20 W 75 u kit projektu Aries bio i poslednji trzaj za zeljom da jedan fenomenalan Dynaudio komplet zadrzim za sebe. Jednostavno, vrlo je tesko bilo ne razmisljati o tome hoce li se desiti ili ne prilikom glasnijeg slusanja omiljene vam muzike nesto od cega momentalno pocne da vas probija hladan znoj.

Ono sto je interesantno jeste i cinjenica da mi se ovakvi problemi nisu nikada desavali ni sa mnogo manjim (fizicki), jeftinijim (Visaton, Vifa) a, naravno ni sa skupljim (Eton pa Scan Speak, na koji sam def presao posle ovakvih iskustava sa Dynaudiom) drajverima, sto jasno navodi na zakljucak da jesu POSTOJALI PROBLEMI vezani za duzinu "pletenica" i problematican hod celog tog pokretnog tela kod samog drajvera.

Ono sto pricu o Dynaudiu cini neprijatnom (i na zalost stavlja do znanja da postoje odredjeni problemi sa drajverima i sada), je da nisu samo mid basovi BILI problematicni po pitanju ovakvih stvari, vec da (sto je po meni apsolutno nedopustivo) postoje problemi i sa visokotoncima (i to takodje ESOTEC serija) gde se u PRO segmentu recimo desilo da je jedan vrhunski (i skup) aktivni monitor lagano i bez dizanja prevelike prasine UGASEN, bas zbog olakog crkavanja visokotonaca u njemu.

Pozz

p.s. da ne bude zabune... svaki Dynaudio koji sam ja napravio (ili cuo, gde god, koji god) jeste svirao fenomenalno, karakteristicno i jedinstveno, ja sam sve svoje "projekte" sa Dynaudio drajverima uvek pravio beskompromisno (nije ih bilo mnogo, ali su svi imali VDH SCS interno ozicenje, MKP kondezatore, vazdusne spulne, MF otpronike, sve uparivano) i slusao na (za to vreme) odlicnom Electrocompanietu ECI-1, tako da, problem jeste bio iskljucivo u drajverima, i na zalost (ili srecu) rezultirao mojim trajnim prelaskom na Scan Speak (Reference Monitor, pa upgrade na Refrence Plus, itd, itd...)

Link to comment
Share on other sites

Dugo sam se dvoumio da napisem ovaj i ovakav post (pogotovo jer sam i sam veliki zajubljenik Dynaudio zvuka) i ne bih voleo da bude shvacen nikako drugacije nego kao "par kratkih rezova iz vlastitog iskustva" i neki licni osvrt na samu temu, a ne bilo kakav "hejt" ili miniranje iste.

Ja bih, kao neko ko se dovoljno dugo bavio samogradnjom i druzenjem sa kolegama samograditeljima sirom nekadasnje SFRJ/SRJ takodje rekao da Dynaudio NIKAKO nije (BIO) imun na neke, poprilicno banalne decije bolesti.

Jedna od najgorih mogucih (bar u vreme dok sam se najintezivnije bavio Dynaudio DIY projektima) jeste upravo navedeno "lupanje kalema o korpu", mada bih ja ovo pre krstio problemom prekratkih "pletenica", koje pri duzem hodu membrane neminovno dovode do "kocenja" same spulne i membrane u "ataku" i vrlo specificnog i neprijatnog lupanja (cuje se kao jedno jasno, ostro TAK) pri slusanju odredjenih zanrova muzike na vecoj snazi. Ja (ali i kolege sa kojima sam u to vreme razmenjivao DIY iskustva) sam/smo takva iskustva imao/li sa skoro svim Dynaudio mid bas drajverima koji su imali zavojnice 75 mm. Naravno, to je bilo vise vezano za sam ZANR muzike, pa sam na Dynaudiu IZBEGAVAO glasnije slusanje ROCK, ELECTRO, ali ponekad cak i JAZZ-a (pogotovo Patriciu Barber, Dave Hollanda, i sl) gde su zvucnici lako ulazili u ovu vrstu "klippinga".

Na ovo nije bila imuna cak ni Esotec serija, gde je (bar meni) 20 W 75 u kit projektu Aries bio i poslednji trzaj za zeljom da jedan fenomenalan Dynaudio komplet zadrzim za sebe. Jednostavno, vrlo je tesko bilo ne razmisljati o tome hoce li se desiti ili ne prilikom glasnijeg slusanja omiljene vam muzike nesto od cega momentalno pocne da vas probija hladan znoj.

Ono sto je interesantno jeste i cinjenica da mi se ovakvi problemi nisu nikada desavali ni sa mnogo manjim (fizicki), jeftinijim (Visaton, Vifa) a, naravno ni sa skupljim (Eton pa Scan Speak, na koji sam def presao posle ovakvih iskustava sa Dynaudiom) drajverima, sto jasno navodi na zakljucak da jesu POSTOJALI PROBLEMI vezani za duzinu "pletenica" i problematican hod celog tog pokretnog tela kod samog drajvera.

Ono sto pricu o Dynaudiu cini neprijatnom (i na zalost stavlja do znanja da postoje odredjeni problemi sa drajverima i sada), je da nisu samo mid basovi BILI problematicni po pitanju ovakvih stvari, vec da (sto je po meni apsolutno nedopustivo) postoje problemi i sa visokotoncima (i to takodje ESOTEC serija) gde se u PRO segmentu recimo desilo da je jedan vrhunski (i skup) aktivni monitor lagano i bez dizanja prevelike prasine UGASEN, bas zbog olakog crkavanja visokotonaca u njemu.

Pozz

p.s. da ne bude zabune... svaki Dynaudio koji sam ja napravio (ili cuo, gde god, koji god) jeste svirao fenomenalno, karakteristicno i jedinstveno, ja sam sve svoje "projekte" sa Dynaudio drajverima uvek pravio beskompromisno (nije ih bilo mnogo, ali su svi imali VDH SCS interno ozicenje, MKP kondezatore, vazdusne spulne, MF otpronike, sve uparivano) i slusao na (za to vreme) odlicnom Electrocompanietu ECI-1, tako da, problem jeste bio iskljucivo u drajverima, i na zalost (ili srecu) rezultirao mojim trajnim prelaskom na Scan Speak (Reference Monitor, pa upgrade na Refrence Plus, itd, itd...)

Niko nije savrÅ¡en pa ni Äuveni Dynaudio.

Gora su ona ne savršenstva tipa Visaton- loš zvuk za moj ukus.

Kad budem imao vremena opisaću vam moja iskustva sa Dynaudio zvuÄnicima.I pored svega ostao sam vernik Ovih zvuÄnika.

Link to comment
Share on other sites

Gora su ona ne savršenstva tipa Visaton- loš zvuk za moj ukus.

mali off

Ne znam da li znas da se Visaton basovi iz TIW serije ugradjuju u neke od Burmester zvucnika iz Reference Line serije?

Plus sto je Visaton kao firma jedna od retko ozbiljnijih po pitanju DIY podrske u svakom pogledu, i imaju dijapazon sto drajvera, sto kit projekata za BAS svaciji dzep i ukus

sorry za off

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako, od reci do reci. Ja sam pre 10-ak dana bio u nekom neizdrzu oko nabavke veoma specificnog modela Dynaudio zvucnika i bila mi jwe potrebna informacija koju mi je jedino fabrika mogla pruziti. Napisao sam pismo (elektronsko naravno) i naveo sta me interesuje. Bilo je oko 9h izjutra, a odgovor mi je stigao za nepunih 2 sata, dakle oko 11h i to od Claudie Faber, koja je Executive Assistant u kompaniji Dynaudio.

Odgovor je bio sa potpunom posvecenoscu napisan, a ne onako otaljan samo reda radi i u nekom sterilnom maniru. Osetio sam da se bas meni obratila i bio sam najblaze receno odusevljen.

Claudia je sjajan lik kao i ostala ekipa u DY i zaista su maksimalno azurni mada me cudi da mi nije prosledila taj tvoj email jer to uvek radi. Moguce zbog samog teksta pitanja koje si postavio. U principu a to ce Vam potvrditi SVI distributeri uvek treba da pisete prvo distributeru, pa ako Vam on ne odgovori u nekom normalnom roku onda je tu proizvodjac. Ovako, oni tamo mogu da pomisle da distributeri ne rade nista i da se ne reklamiraju pa im se ti obracas jer nikada nisi cuo da DY ima distributera u Srbiji sto naravno nije tacno. Jednostavno ostaje nepotrebno los utisak. U koliko nemam pravi odgovor na postavljeno pitanje nikakav problem nije da okrenem telefon ili posaljem e-mail vec u zavisnosti od problematike. Claudia je vise koordinator i ona je morala da pozove nekoga da bi ti dala odgovor ali je u svakom slucaju bila brza. Dakle kao sto sam rekao ranije pitajte mene sta god i bez ustrucavanja direktno ili kao cc jer onda trenutno imam taj email.

Za jesenji sajam planiram C2 Signature pa Suca moze malo i da saceka :-).

Link to comment
Share on other sites

mali off

Ne znam da li znas da se Visaton basovi iz TIW serije ugradjuju u neke od Burmester zvucnika iz Reference Line serije?

Plus sto je Visaton kao firma jedna od retko ozbiljnijih po pitanju DIY podrske u svakom pogledu, i imaju dijapazon sto drajvera, sto kit projekata za BAS svaciji dzep i ukus

sorry za off

Pozz

Da, Visaton je vrlo ozbiljna firma. Savršeni Nemci.Jedna od retkih kompanija koja ima opremu za testiranje drajvera i kabineta.Mnogi drugi koriste njihove usluge u toj oblasti.

Poznati su mi neki njihovi zvuÄnici i imam neka iskustva u samogradnji, ali meni se njihov tvrd i oÅ¡tar zvuk ne dopada. Barem onaj deo koji sam sluÅ¡ao. ViÅ¡e volim Dance :)

Link to comment
Share on other sites

Claudia je sjajan lik kao i ostala ekipa u DY i zaista su maksimalno azurni mada me cudi da mi nije prosledila taj tvoj email jer to uvek radi. Moguce zbog samog teksta pitanja koje si postavio. U principu a to ce Vam potvrditi SVI distributeri uvek treba da pisete prvo distributeru, pa ako Vam on ne odgovori u nekom normalnom roku onda je tu proizvodjac. Ovako, oni tamo mogu da pomisle da distributeri ne rade nista i da se ne reklamiraju pa im se ti obracas jer nikada nisi cuo da DY ima distributera u Srbiji sto naravno nije tacno. Jednostavno ostaje nepotrebno los utisak. U koliko nemam pravi odgovor na postavljeno pitanje nikakav problem nije da okrenem telefon ili posaljem e-mail vec u zavisnosti od problematike. Claudia je vise koordinator i ona je morala da pozove nekoga da bi ti dala odgovor ali je u svakom slucaju bila brza. Dakle kao sto sam rekao ranije pitajte mene sta god i bez ustrucavanja direktno ili kao cc jer onda trenutno imam taj email.

Za jesenji sajam planiram C2 Signature pa Suca moze malo i da saceka :smile:.

Potpuno se slazem sa ocenom kako bi komunikacija normalno trebala da tece, ali ovo je bio specifican slucaj sa SH trzista, pa sam zeleo da udjem u trag kutijama preko serijskih brojeva, odnosno da saznam na kom su trzistu prvobitno bile isporucene, kako bih makar delimicno uspeo da povezem podatke koje sam dobio od prodavca.

Mislim da je to bilo bas istog dana kada smo se culi telefonom ili cak sedeli u Voxu (it is me, Lecler). Bilo je jasno da predmetni zvucnici nisu nijedan od dva para prodatih kod nas putem Vox-a (jedan je kod tvog drugara, onaj u orahovom furniru, ali taj nije na prodaju,sto smo lako utvrdili), pa sam se obratio fazona radi kompaniji i dobio izuzetno korektan odgovor u roku od 2 sata.

Da ne gresim dusu, imam i par slicnih iskustava sa kompanijom Sonus Faber, ali necu da neko ovde posumnja u moju bezgranicnu ljubav prema Dynaudio zvucnicima. :loveface

Link to comment
Share on other sites

Ovo je VRLO , VRLO bitno sa tog linka, to neka svi znaju koji bi hteli cuti DY u punom sjaju ;

Uzmemo li i spomenutog Passa, u biti kako Copland, tako i Moon imaju vrlo malo, ili nimalo (globalnog) NFB-a, ako je vjerovati specifikacijama i brošurama. I 1.3mk2 najbolje svira s pojacalima koji imaju niski stupanj NFB-a. Baš kao i C1, iako je njegova impendanca dosta ispeglanija i ne mrda ispod 3,9Ohm.

Dakle, coškasta biljka: hoce snagu (niska osjetljivost), hoce struju (ima paklenu dinamiku), al i da bude s malo NFB-.a

smiley11.gif

. Kolko znam, cijena takvih ampova obicno ide u stratosferu

smiley17.gif

Moje pojacalo je upravo tako koncipirano i tu lezi sva pamet oko tih fama o pojacalima vezanim za DY, VERUJTE MI

to strasno olaksava posao jer u startu znate sa cime ce oni raditi fascinantno, znaci nema lutanja, pucanja para, beskonacnih menjanja kutija koje se uparuju ili ne uparuju, to strasno puno kosta u ovom hobiju. OVO PRICAM IZ LICNOG ISKUSTVA a do skoro nisam bio svestan toga i nazalost ucio na svojim greskama

Znaci PO MOGUCSTVU nimalo NFB - a i imacete zvuk sa Dynau... kakav samo mozete da sanjate , budite sigurni u to LIGA - shi

Cinjenica je da takva pojacala vise kostaju zbog implementacije i uparivanja najkvalitetnijih delova koja se koriste pri takvim konstrukcijama ali to se jednom takodje preboli i opet je usteda ogromna jer ne lutate i ne bacate pare naokolo

Bez povratne sprege je samo jedan od navedenih preduslova, drugi je koliÄina Ampera. Koliko Ampera isporuÄuje tvoj pojaÄavaÄ?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao do sad dva para DY , jedne 1.8km2 i ove sadasnje 3.3. Nisam nikad imao problema koje je opisao kolega gfx a toliko sam ih maltretirao na svim nivoima slusnja da je to bilo strasno. Boki Toki Voki je bio na jednom takvom testiranju kod mene sa nekim svojim muzickim materijalom na cd - u gde mi je mambrana imao sam utisak da ce izleteti iz kabineta ali naglasavam uvek je postojala kontrola kad god je bilo kriticno , dusu sam im izvadio tada a 3.3 i dalje radi savrseno . Imao sam utisak da im nista ne mozemo, garantujem da bi 95% zvucnika tada u tim zadatim uslovima gorelo ili se raspalo. Naravno to vazi za moje kutije koje nisu tako male i koje imaju poboljsane bas jedinice 20w100, mada i one 1.8mk2 su bile jako izdrzljive dok za one malene Dyn.... koje me nikad nisu zanimale zbog svojih 80m2 i nemam iskustva pa i nisam kompetentan za komentar , samo sam ih slusao u gostima na kratko i to u manjim sobama kao napr... kod hi - fi usera fokus 140 i sad nove skoro pristigle F 160. Rade savrseno u njegovoj maloj sobi kao moje velike u mojih 80m2

Usput koliko znam fab Dyna..je taj problem resila jos na samom pocetku 90 ih god i na tom osetljivom mestu odnos pletenice - hod membrane koje su bile kratke zamenile i stavile bakarnu spiralu specijalno premazanu sa xxx materijalom i duzom dovoljno od hoda membrane .Usput su resavali i neke druge stvari u razvoju napr... namotavanje sestaugaonom zicom koje je trenutno svojstveno samo kod DY a poboljsava izdrzljivost i bolje hladjenje namotaja i sad se njihovi driveri veoma, veoma tesko spaljuju tako da u potpunosti mislim da danas imaju savrsen driver u odnosu na konkurenciju. Koliko sam se samo puta iscimao za ona glupa sundjerasta vesanja koja istrule vremenom na mnogim driverima poput JBL -a, Tanoy - a i ostalih firmi da ne nabrajam. Pa da li su originalna ili ne , pa koji majstor i kako ce da ih uradi , ma kad se setim samo vec mi je muka

Mada sam cuo za jedan slucaj na 1.8 kad su drugu stigle sa ebay - a da se culo neko struganje pri hodu bas membrane ali nije bilo TAK. U principu ne postoji driver koji covek ne moze da spali, naravno da necu biti samoubica svojih kutija , tacno osecam gde je granica i kad treba stati sa preterivanjima na volume kontroli. Desavalo mi se u mladosti da sprzim kutije i uvek je razlog bio neko njanjavo i slabo pojacalo koje je teralo u kliping drivere. Otkad sam presao na kvalitetne i strujno - amperno jake pojacivace to mi se vise nije desavalo

Inace opste poznato je da je DY za kit verzije prodavao drugu klasu drivera sa svojih traka za proizvodnju a najbolje gurao u svoje kutije, mislim da je to svima jasno. Oko sebe sam imao prilike sa raznoraznih strana da cujem samogradnje, bilo je tu i jako dobrih izvedbi ali zaista niko mi se nije pozalio na taj problem sto ne znaci da ga nije bilo kod xxx osoba koje ja ne poznajem

BTW Znam ljude koji su kupovali nove Mercedese i Audi - je kod ovlascenih zastupnika i imali u garanciji jezive probleme a jos ih vise znam koji su bili prezadovoljni i nikad nisu pomislili da kupe drugi auto iako su tu i tamo im ali po neki problemcic

Kupovina polovnih kutija nosi sa sobom odredjene rizike nevezano za proizvodjaca ali zato trziste i nudi vise opcija medju kojima je svakako najbolja kupiti novo sa garancijom. ali ova kriza je nazalost nas vecine malo poremetila neke stvari pa smo ponekad prinudjeni da se okrenemo i polovnim stvarima :wave2

Link to comment
Share on other sites

Inace opste poznato je da je DY za kit verzije prodavao drugu klasu drivera sa svojih traka za proizvodnju a najbolje gurao u svoje kutije, mislim da je to svima jasno.

Da li zaista mislis da postoji prva i druga klasa u ESOTAR/ESOTEC seriji?

Bez ljutnje, ali ja bih recimo jako voleo da ovu izjavu prokomentarise i sam Mladja, posto sam ja neke o svojih DY drajvera (upravo ESOTEC serije) uzimao kod njega i nesto se ne secam se da je prica bila bas takva.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Da li zaista mislis da postoji prva i druga klasa u ESOTAR/ESOTEC seriji?

Bez ljutnje, ali ja bih recimo jako voleo da ovu izjavu prokomentarise i sam Mladja, posto sam ja neke o svojih DY drajvera (upravo ESOTEC serije) uzimao kod njega i nesto se ne secam se da je prica bila bas takva.

Pozz

Prva liga drajvera u kvalitativnom smislu je ona koju oni DY stavljaju u svoje gotove kutije dok se one iz standardnog programa prodaju drugim proizvodjacima. Svaki driver prolazi uzasno mnogo testova i medjutestova ukljucujuci i zavrsni pik test od 1000W pa ko prezivi pricace. Ako se kojim slucajem desi da drajver ne izdrzi ide u labaratoriju gde ga seciraju i traze zasto je posrnuo.

Sto se tice problema koje je imao GFX ja zaista nikada, nikada nisam naisao na takav problem a desavalo se da bas maltretiram kutije pa jedini moguci razlog za ove praske i sl. je neka nekompatibilnost u sistemu. Ako vise uredjaja ispred zvucnika ukljucujuci i kablove daju dominatan (+/-) bas sto nije problem kod tihog slusanja moze se desiti da se pri glasnom slusanju cuje takav zvuk jer DY bas drajveri imaju veoma snazan i dubok bas u sta ste se verovatno mnogo puta uverili. Ako na ovo dodamo "masnu" produkciju tipa Patrisa Barber i sl eto veselja. Filozofija zvuka Scan Speak, Vifa itd drajvera je potpuno drugacija i bas je dosta "tanji" pa na glasnom slusanju nece imati takvih problema. Ne tvrdim ali verujem da je to najverovatnije.

Link to comment
Share on other sites

@Mladja,

ja nisam bio jedini koji je imao takvih "problema", i to sam napisao u prvom svom postu ovde... pri tome, jasno sam rekao i da je do takvih stvari dolazilo pri glasnom slusanju odredjene vrste muzike i to ne samo kod mene i to je to.

ja sam taj koji to jednostavno nije zeleo da tolerise u svom sistemu, zasnovanom na, upravo kod tebe kupljenom, Electrocompanietu ECI-1 sa kompletno za DY (od tebe) preporucenim Transparent "zicama" i tu nema nikakve potrebe za daljom demistifikacijom mogucih uzroka takvih pojava, a obzirom da sam se u to vreme intezivno bavio DIY i imao dobre odnose sa svim tadasnjim distributerima, logicno je da je iza Dynaudia jedini ozbiljniji kvalitativni pomak na bolje mogao biti Scan Speak.

ovo za filozofiju zvuka i "tanji" bas, kada je Scan Speak u pitanju, zaista ne bih komentarisao.

i, da se vratim na prvu i drugu klasu...

Prva liga drajvera u kvalitativnom smislu je ona koju oni DY stavljaju u svoje gotove kutije dok se one iz standardnog programa prodaju drugim proizvodjacima.

...ja sam pitao da li je bilo razlike izmedju drajvera iz ESOTEC/ESOTAR serije koji se ugradjuju u fabricke kutije i koji su se prodavali kao Dynaudio DIY kompleti? Da li je u te dve serije postojala takva klasifikacija?

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Nije Å uki, to je Slew Rate . Ja te ptam za Current capability.

Currrent Capability je nebitan faktor jer je moj amp bez feed backa i ne ulazi u zasicenje zavisno od opterecenja, bilo kako bilo current zavisi od broja tranzistora i napajanja u mom slucaju amp daje preko 100 ampera po kanalu :wave2

Link to comment
Share on other sites

@Mladja,

ja nisam bio jedini koji je imao takvih "problema", i to sam napisao u prvom svom postu ovde... pri tome, jasno sam rekao i da je do takvih stvari dolazilo pri glasnom slusanju odredjene vrste muzike i to ne samo kod mene i to je to.

ja sam taj koji to jednostavno nije zeleo da tolerise u svom sistemu, zasnovanom na, upravo kod tebe kupljenom, Electrocompanietu ECI-1 sa kompletno za DY (od tebe) preporucenim Transparent "zicama" i tu nema nikakve potrebe za daljom demistifikacijom mogucih uzroka takvih pojava, a obzirom da sam se u to vreme intezivno bavio DIY i imao dobre odnose sa svim tadasnjim distributerima, logicno je da je iza Dynaudia jedini ozbiljniji kvalitativni pomak na bolje mogao biti Scan Speak.

ovo za filozofiju zvuka i "tanji" bas, kada je Scan Speak u pitanju, zaista ne bih komentarisao.

i, da se vratim na prvu i drugu klasu...

...ja sam pitao da li je bilo razlike izmedju drajvera iz ESOTEC/ESOTAR serije koji se ugradjuju u fabricke kutije i koji su se prodavali kao Dynaudio DIY kompleti? Da li je u te dve serije postojala takva klasifikacija?

Pozz

Ne bih da budem pogresno shvacen i da se ubacujem kao neciji advokat, ali bih naveo samo jedan primer koji je neko vec postovao ovde u vidu video klipa. Radi se o cuvenom Air studiju, gde se snimaju, miksuju, produciraju i post-produciraju muzicki materijali najvecih muzickih zvezda, a sto je jos interesantnije, muzike i efekata za filmsku savremenu produkciju. Ako tu nema "posebnog" muzickog materijala, onda ne znam gdei ima. MIslim da je najvece maltretiranje za zvucnike upravo kod efekata u raznim savremenim filmovima, ne vezano za zanr.

Inzenjer zvuka koji se pojavljuje kao kustos u tom kratkom dokumentarnom filmu objasnjava kada su i kako odlucili da koriste Dynaudio monitore i to u svim sobama za snimanje i obradu zvuka. Poznato je da su Englezi specijalni mrsomudi kada se radi o njihovoj robi, bili to automobili, audio oprema ili sta ti ja znam . . . Ovde se samo vidi jedno neizmerno zadovoljstvo i jedan mir u pronalazenju ultimativno konacnog resenja monitoringa na svim nivoima.

U tom kontekstu se nikako ne bih slozio da je Scan Speak neki kvalitativni skok na gore u odnosu na Dynaudio. Drugaciji karakter zvuka ima, ali kvalitetniji to nikako. Ovo ne govorim zato sto sam video taj dokumentarni film, pa sad tvrdim kako su oni tamo vlasnici univerzalne istine, nego se rukovodim licnim iskustvima - slusalackim, ne samograditeljskim, a ona svakako nisu mala, za sve ove godine.

Link to comment
Share on other sites

Currrent Capability je nebitan faktor jer je moj amp bez feed backa i ne ulazi u zasicenje zavisno od opterecenja, bilo kako bilo current zavisi od broja tranzistora i napajanja u mom slucaju amp daje preko 100 ampera po kanalu :wave2

Ovo se zove odgovor :thumbsup2 TaÄno tako, bar 4 para izlaznih po kanalu. Da nisi potajno upisao ETF pod stare dane :D ? 100A je impresivna brojka (Äak i u kratkim impulsima), da sam znao ne bih se usudio da sednem ispred zvuÄnika :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da budem pogresno shvacen i da se ubacujem kao neciji advokat, ali bih naveo samo jedan primer koji je neko vec postovao ovde u vidu video klipa. Radi se o cuvenom Air studiju, gde se snimaju, miksuju, produciraju i post-produciraju muzicki materijali najvecih muzickih zvezda, a sto je jos interesantnije, muzike i efekata za filmsku savremenu produkciju. Ako tu nema "posebnog" muzickog materijala, onda ne znam gdei ima. MIslim da je najvece maltretiranje za zvucnike upravo kod efekata u raznim savremenim filmovima, ne vezano za zanr.

Inzenjer zvuka koji se pojavljuje kao kustos u tom kratkom dokumentarnom filmu objasnjava kada su i kako odlucili da koriste Dynaudio monitore i to u svim sobama za snimanje i obradu zvuka. Poznato je da su Englezi specijalni mrsomudi kada se radi o njihovoj robi, bili to automobili, audio oprema ili sta ti ja znam . . . Ovde se samo vidi jedno neizmerno zadovoljstvo i jedan mir u pronalazenju ultimativno konacnog resenja monitoringa na svim nivoima.

U tom kontekstu se nikako ne bih slozio da je Scan Speak neki kvalitativni skok na gore u odnosu na Dynaudio. Drugaciji karakter zvuka ima, ali kvalitetniji to nikako. Ovo ne govorim zato sto sam video taj dokumentarni film, pa sad tvrdim kako su oni tamo vlasnici univerzalne istine, nego se rukovodim licnim iskustvima - slusalackim, ne samograditeljskim, a ona svakako nisu mala, za sve ove godine.

Najbolji zvuk se snima u Hollywood-u. :wave2

Link to comment
Share on other sites

...Ovo ne govorim zato sto sam video taj dokumentarni film, pa sad tvrdim kako su oni tamo vlasnici univerzalne istine, nego se rukovodim licnim iskustvima - slusalackim, ne samograditeljskim, a ona svakako nisu mala, za sve ove godine.

Mator. Znao sam. Pitaj Boga dal uopste cuje preko 15kHz... :P

Link to comment
Share on other sites

Ovo se zove odgovor :thumbsup2 TaÄno tako, bar 4 para izlaznih po kanalu. Da nisi potajno upisao ETF pod stare dane :D ? 100A je impresivna brojka (Äak i u kratkim impulsima), da sam znao ne bih se usudio da sednem ispred zvuÄnika :wave2

Moj ima 20 tranzistora po kanalu , znaci ukupno 40 pa ti vidi , vozom Dyn - ove sa 450w na 4 oma i damping factorom od 1200 . Izvadio bi dzigericu onim C 4 :facehearts sto kaze Mladja da nisu naivni za teranje, taj mi je po meri dadu mu njegovu. Moj 3.3 je zahtevniji za pogon od 5.4 , C2 , C4

Fully simmetric zero feedback topology with simmetrical input differential pair

Frequency rasponse +- 3db; 5 - 1000000Hz Aha sta kazesh za ovo :wave2

Link to comment
Share on other sites

Mator. Znao sam. Pitaj Boga dal uopste cuje preko 15kHz... :P

Moj ima 20 tranzistora po kanalu , znaci ukupno 40 pa ti vidi , vozom Dyn - ove sa 450w na 4 oma i damping factorom od 1200

Frequency rasponse +- 3db; 5 - 1000000Hz Aha sta kazesh za ovo :wave2

To teÅ¡ko, možda dobaci do 14KHz, i to ujutro kad je odmoran. Mada on tvrdi da Äuje od 5Hz do 1MHz. :D

Link to comment
Share on other sites

U tom kontekstu se nikako ne bih slozio da je Scan Speak neki kvalitativni skok na gore u odnosu na Dynaudio. Drugaciji karakter zvuka ima, ali kvalitetniji to nikako.

Kako kome. Ono sto sam ja pisao je plod licnog iskustva, velikog, pogotovo u DIY segmentu, a izjava da je Scan Speak bio jedini logican izbor za ozbiljan kvalitativni pomak u odnosu na Dynaudio je pisana u vlastitom obliku, znaci meni.

O ukusima naravno niti treba niti vredi raspravljati, a sama cinjenica da se drajveri iz Scan Speak Revelator serije ugradjuju u neke od najskupljih modela zvucnika na svetu (ali i studijskih monitora) je dovoljna kao referenca kvaliteta u svakom pogledu sama za sebe. Ja sam radio svoje kutije upravo sa drajverima iz Revelator serije, i posle Dynaudio ESOTEC kombinacije o kojoj sam ovde pisao (D260/20W75) Scan Speak jeste bio pozitivan kvalitativan pomak, u svakom pogledu i meni, i svima iz moje blize i dalje okoline koji su imali prilike da slusaju i jedne i druge kutije.

Ipak, posto sam dobio jasan signal (verovatno od administracije foruma) da je pisanje "izvan stereotipa" i ovde nepozeljno (ukljucivanjem lock-a naloga,) ovim postom se odjavljujem iz dalje diskusije u samoj temi. Pomenutu skorasnju blamazu sa aktivnim Dynaudio zvucnicima, modelom iz PRO serije koji je morao biti DISCONTINUED upravo zbog olakog crkavanja ESOTEC visokotonaca u njima, cemo ostaviti za neki drugi put...

Veliki i iskren pozdrav svim ucesnicima diskusije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...