Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

Hvala Rade.

 

Jos jedno pitanje: Da li je korekcija faze potrebna zbog uvrtanja faze usled rada samog zvucnika, ili fazu menja konstrukcija skretnice (npr. kondenzator koji sece donje frekvencije, npr. za 90 stepeni)?

  

Uf teÅ¡ko pitanje za pisati , a sa dve sliÄice se sve objasni .....na primer da sam odziv visokotnca sa grupom za kaÅ¡njenje ili bez nje je apsolutno identiÄan ......to je logiÄno jer posmatraÅ¡ samo njega i on ni sa kim ne ulazi u konflikt ,tj nema nikog sa kim bi se poredio .

  Ali ako bi se stavio neki mid bas da radi istovremeno sa visokotoncem to bi znaÄilo da imamo dva izvora zvuka Äije akustiÄne faze onda se porede jedna sa drugom ....i ako su u fazi korektno onda nema poniÅ¡tavanja frekfencija , a ako rade u kontrafazi ili sa velikim faznim pomacima onda dolazi do poniÅ¡tavanja odreÄ‘enih frekfencija to jest odreÄ‘enog dela opsega ......dakle visokotonac kad radi sam bez obzira da li ima ili nema grupu za kaÅ¡njenje on ima konstantan odziv koji može biti naruÅ¡en samo ako neki drugi izvor emituje istovremeno ..../ a to se ima je u 15000 sluÄajeva / ...i nije u fazi ....

   Ovde se govori o fazi ,gde osim mene niko ne spominje akustiÄne faze na koje se inaÄe sve ovo odnosi . InaÄe postoji i elektriÄna faza koja je važna kao opterećenje za pojaÄalo  a nema veze sa akustikom .....

 

 

PS apsolutno je ne da glupo , nego preglupo uopÅ¡te rasparvljati o akustiÄnim fazama ako se nema predstava kako idu na sopstvenom monitoru . Pamtim kao danas kad me je pokojni Pile pitao kako treba da idu ....a Å¡ta da kažem kako treba da idu kad ih sam nisi video a ako ih ne vidiÅ¡ nema o Äemu da se raspravlja .

Link to comment
Share on other sites

MIlose posmatraj da bas zvucnik i visokotonac na reznoj frekvenciji gde se preklapaju oba sviraju iste frekvencije ali sa slabljenjem. Ako zvucni talas koji izlazi iz basa nije idealno poklopljen sa zvucnim talasom koji izlazi iz visoktonca doci ce do nezeljenih rezultujucih frekvencija dobijenih njihovim sabiranjem. Sa ovim kolom se pomera faza visokotonca da bi se na reznoj frekvenciji dovela u fazu basa. To se na drugi nacin moze dobiti povlacenjem visokotnca u ravan nizu od ravni u kojoj je bas kao sto je radjeno na MSP kutijama gde je bas bio istureniji. Jednostavniji nacin je da se ubaci kolo sa slike i dobije isti rezultat

Link to comment
Share on other sites

Onda je verovatno da je korekcija faze bitna za opseg u kome se preklapaju frekventne krive zvucnika, tj korekcija radi za visokotonac od neke frekvencije na dole ili za mid bas na gore? A sve u cilju sto ravnije karakteristike usled slaganja talasa dva izvora - Ispravno?

 

Da li ove vrste skretnice koriguju i elektricnu fazu? Predpostavljam da se ovaj deo odnosi na promenu impedanse u zavisnosti od frekvencije.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kemp stalci kupljeni od naseg kolege Sola ( stizu sutra )  za i vise nego korektnu cenu. Na njima su stajali Contouri 1.1  pa cisto radi nastavka dobre tradicije   sada ce na njima stajati malo veci brat  1.3 . Stalci su bruka , masivni , teski , napunjeni kvarcnim peskom, 60 cm visine. Hvala klolegi  Sola na korektnoj  kupo-prodaji

 

Ovih dana bice neke slike, slusni  testovi , itd  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kemp stalci kupljeni od naseg kolege Sola ( stizu sutra )  za i vise nego korektnu cenu. Na njima su stajali Contouri 1.1  pa cisto radi nastavka dobre tradicije   sada ce na njima stajati malo veci brat  1.3 . Stalci su bruka , masivni , teski , napunjeni kvarcnim peskom, 60 cm visine. Hvala klolegi  Sola na korektnoj  kupo-prodaji

 

Ovih dana bice neke slike, slusni  testovi , itd  :wave2

 

Jedva cekamo!  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se bolje razume u zvunike :D

И у звучнике а и у материјал за дампирање кутија. Ðаравно грамофоне и каÑет декове је одавно упознала.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Suco si testirao Contour 1.3,uopste i u "A" sistemu?Kako radi?Opisi malo utiske za one koji nisu imali prilike da ga cuju do sada.... :wave2

 

Evo  posle jednog dana slusanja malo da opisem Contour 1.3.

 

Jutros su mi stigli stalci pa dok sam ih montirao ( u transportu malo iscureo kvarcni pesak ) pa  postavio na granitne kockice 5 x 5 cm  i  debljine 3 cm  pa pozicionirao prodje pola dana  . 

 

1.3 radi otpe.. onako kako sam i ocekivao. Jako je neutralan - ravan , izbalansiran, dovoljno basa cak iznenadjujuce za tako malu kutiju puni bez problema sobu od 80 m2 pogotovu kad se prkljici sub Rel Storm mada moze i bez njega. Zvuk iz 1.3 dobacuje zv.. sliku dosta napred i ponasa se kaopuno veca kutija ali pravi pozornicu malo manju od  3.3 sto je i sasvim normalno gledajuci da je 3.3 pravi dzin u odnosu na 1.3 . Nekako je sve jako slicno,  90 %  samo sto u ovako ogromnoj sobi fali malo  mesa, autoriteta  i fundamenta  u celom zv  ... opsegu a najvise u donjem  .  Mogu otpr.. da zakljucim da ovaj malisan bez problema moze da se snadje i u sobama od 30 ak m2 pa i vise dok u sobama od 15 - 20 ak m2 moze da napravi lom

 

Naravno da nisam ocekivao da ce 1.3 raditi bolje 3.3 u sobi od 80 m2 ali jedno je sigurno bolje je radio i od jbl - a L - 90 kao i od T+A tb 160.  Uglavnom jedno  jako lepo iskustvo jer sam oduvek imao zelju da ih posedujem .  1.3 ovih dana ide  u posetu drugim sistemima pa cemo malo da se igramo  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...