Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

E vidis... tu lako moze da dodje do "obrtanja faze" odnosno do cinjenice da tu Dyna uopste nije "kriv" bar u smislu tolikog nedstatka bass-a. Vise teoretisem i pricam na osnovu nekih svojih ranijih iskustava jer taj sistem i komponente koje ga cine u zivotu nism slusao (pre svega Contour MkI i Myrad amp). Vecina engleskih pojacala bar koliko ih ja poznajem a tu izuzmam pre svega Exposure a zatim i Naim nisu uredjaji poznati po ultimativno jakom bass-u. Uz to, Myrad od deklarisanih 50w po kanalu verovatno ne moze lako da nahrani poslovicno gladan DY (sluao sa namerom da kupim Contour MkII) i da se taj nedostatak kontrole i snage moze pripsati neadekvatno izabranoj amlifikaciji za DY gde se opet vracamo na zamerku vise puta ovde iznasenu da DY cesto trazi dosta skuplje pojacalo od sebe samog da bi prosvirao kako treba. To sve dalje moze da dovede a kazes i da je dovelo do "pomeranja" zvucnog utiska "na gore" i da srednjotonski i visokotonski spktar postaju naglaseniji nego sto zaista jesu. Ko je tu (od komponenti) i koliko "kriv" najlakse bi se utvrdilo donosenjem nekog ozbiljnijeg pojacala u sistem. Ako vas ne mrzi, probajte.Rezultati mogu i ne moraju biti razliciti ali tada bi jasno moglo da se upre prstom u "weak link" sistema. ;)

Preduhitrio si me sa odgovorom jer sam imao nameru da malo detaljnije opiÅ¡em drugo sluÅ¡anje C1.8 kod istog Äoveka ali sa izmenom.U meÄ‘uvremenu tu se obreo kao novopridoÅ¡la komponenta snagaÅ¡ T+A Pulsar 2000 sa znatno viÅ¡e snage mislim da je 2 x 120w. U toj varijanti Myriad je radio kao preamp.Ta veća snaga se odmah oseti ali je pomak u reÅ¡avanju bas problema skoro nikakav.Odavno sam se izleÄio od poÄetniÄke greÅ¡ke da za sve u sistemu krivim zvuÄnike, ali mislim da je ovde posredi porodiÄni problem te DY generacije.Isto mi se deÅ¡avalo kada sam pre izvesnog vremena probao kod sebe u sistemu C 2.8.ÄŒak sam istu pojavu zapazio i kod nekih novijih modela na prezentacijama u Holliday Inn-u a znamo na kakvim se monstrumuima to tamo puÅ¡ta.Za C1.8mkII kažu da je dosta bolji ali nisam imao prilike da ga Äujem.

E sad zaÅ¡to to radi kako radi i zaÅ¡to je potrebna hidrocentrala.To mi je objasnio jedan uvaženi i viÅ¡e nego kompetentni Älan foruma Äije ime ne želim da pominjem bez njegove saglasnosti.Ja sam kao i mnogi po inerciji bio ubeÄ‘en da je u pitanju skretnica, ali mi je Äovek objasnio da je to zbog konstrukcije samog bas drajvera.Ta predimenzionirana zavojnica kojom se Dynaudio ponosi je ustvari kontraproduktivna, jer zbog velikog preÄnika pada gustina magnetnog polja tj magnetni fluks je srazmerno mali, Å¡to uz kombinaciju relativno malog i slabog magneta i male membrane zahteva veliku ekskurziju iste.A da bi se ta ekskurzija obezbedila onda zbog svega ovoga treba velika struja tj snaga.Nadam se da sam bio koliko toliko taÄan i jasan, ovo je moja laiÄka interpretacija onog Å¡to sam Äuo, pa molim da mi struÄniji Älanovi ne zamere i da ako žele objasne to na struÄniji naÄin.Jednom reÄju, konstrukcija je pokuÅ¡aj da se iz jeftinijeg i jednostavnijeg dizajna dobije rezultat, tj da se iz 1000ccm dobije 200KS.InaÄe proba sa drugim pojaÄalima je u planu!

Link to comment
Share on other sites

ne naravno :) msm da nismo svi slusali jedne te iste kutije...zato sam napiso koji je dezen bio u pitanju...

Ma svakako, malo sam se nasalio... Ne bi smelo da se desi da dva ista para jednog modela kutija svirju diametralno razlicito. To ne bi smelo da se desi ni mnogo manje renomiranim brendovima a kamo li DY. Eventualne razlike u prezentaciji izmedju dva para/primerka istog modela zvucnika treba pre svega traziti u ostatku sistema i prostoriji za slusanje.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam slušao crne!

Onda definitivno nije do dezena. ;)

Vidis... ja sam imao na ozbiljnoj probi C1.8 MkII. Covek koji ih je prodavao imao je ECI3 koji je po mojoj impresiji bio isuvise slabasan za njih. Kada sam potom prikacio Krell kav 300i situacija se dosta cak dramaticno popravila. Sustinski nista im znacajno nisam mogao zameriti mada izbor muzike (moj) je bio takav da se nesto posebno i nije mogao cuti. U to vreme sam bio resen da dignem ruke od klasicnog HiFi i da imam sistem koji moze jako glasno i (bilo mi je dovoljno da) korektno svira sve zanrove. Punk, rock i hm naprvom mestu. Izvor je bio neki bazicni NAD CD plejer, ne secam se modela... Cini mi se da bass-a nije nedostajalo ali jednostavno zvuku je falilo ono sto "hvata za ruku", dize adrenalin i uvlaci u muziku. Zato sam odustao od kupovine.

Sa druge strane secam se mislim posednjeg sajma u Hajatu i sobe gde je svirao Karan integralac i neki mali DY da li C1.1 ili C1.3 MkII. Tu bi Mladja mogao da pomogne ako se seca. E to je zvuk koji sam trazio. Jasan, cist, rezolutan, brz, kompletan u celom spektru. Secam se da sam se bar 3x vracao u tu sobu...

Link to comment
Share on other sites

ako ikad budem menjo moje magnaplanare 70% ulazim i ja u DYN klan ,ali iskreno da kazem skupa je karta za ulazak :)

onaj zvuk sto sam cuo kod suce u onolikoj sobetini jos nisam zaboravio

Mozes i Sucine da uzmes on se i onako meraci na novi Contour....

Ako hoces, pre kupovine Suki moze da ti ugradi i bolje visokotonce. :D

Link to comment
Share on other sites

Koji offtopic?

Svo vreme pricamo o DY.

Ja sam Sucin sistem cuo jos pre kupovine Burmestera i dampiranja sobe... iskreno na kratko jer je na trecoj pesmi riknuo :ruganje Sony ES plejer - "sedmica". Mozes misliti... :roll:

Posle smo kacili DAC na komp da bi ipak nesto culi... Mogu da kazem da sam bio malo zatecen volumenom zvuka koji je izlazio iz sistema. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja cu opet da pisem u tezama da ne bi morao da odgovaram svima pojedinacno. Dakle C 1.8mkI je koncepciski identicna kutiji o kojoj je vec dosta puta bilo reci tj o Contour-u 2.8. Obe kutije su napravljene pre oko 25 godina i nije mi bas jasno zbog cega se poteze tolika prica oko necega sto je davno prevazidjeno. Kao kada bi sada diskutovali i poredili neki auto iz osamdesetih sa danasnjim modelima, malo mi je to neprimereno.

U svakom slucaju zbog specificne konstrukcije sa aktivnim i pasivnim basom od 17cm se dobija bas koji je takav kakav je i mnogo je zavisio od kvaliteta i snage pojacala. Osetljivost kutije je bila nekih 84 db sto nam odmah govori da su cak i veoma kvalitetna pojacala od 50W slab partner za C 1.8 mk1. Ovim ne sumnjam u kvalitet MYRAID pojacala koje nisam nikad slusao vec samo konstatujem stanje. Da Vas podsetim, sto se basa tice smatra se da su najtacnije i najpreciznije kompresione kutije ali kao sto znate treba im po pravilu mnogo snage i "plitke" su u basu. Da bi popravili plitak bas kompresiona kutija mora biti ogromnih dimenzija sto nije prakticno pa su uvedene varijacije na temu kao sto je DY sistem BLR sa pasivnom membranom koja je odamdesetih godina bila popularna opcija a koristile su je i mnoge druge tada poznate firme kao sto je engleski CELESTION sa modelima Ditton itd. Medjutim mnogi su ovo BLR resenje dubljeg basa smatrali nedovoljnim i razradjivali su bas refleks konstrukciju a neki i Transmission Line sisteme kao efikasnije. Odmah mozemo postaviti pitanje sta je zvucno bolje i preciznije ali da ne sirim ovu veliku temu. Vec kod modela C 1.8 mkII DY je potpuno promenio koncept i presao na efikasniji sistem sa bas refleks portom sa zadnje strane. Dimenzije kutija su ostale iste ali su konstrukcija, drajveri i skretnica potpuno preradjeni pa je i ovaj zvucnik postao jednostavniji i laksi za upotrebu i sa slabijim pojacalima.

Danas DY ima nekoliko serija i raspon cena od 600 - 105.000 euro (par) pa ce svako moci da nadje nesto za sebe zvali mi to hi-end ili ne.

Pitanje hi-end zvucnika je subjektivno i retorsko pitanje i kao sto jedan filozof rece:" nije lepo ono sto je lepo vec ono sto se meni dopada" mislim da ne treba gubiti vreme diskutujuci o ovome jer se i pametniji i iskusniji od nas nece sloziti oko toga pa predlazem da ovo pitanje vise ne diskutujemo jer se moze postaviti uz zvucnike SVIH proizvodjaca a ne samo DY. U kontekstu recenog bi pozdravio sve one koji nemaju DY uz konstataciju da neki od njih povremeno namerno ili ne, pokazuju veliki animozitet prema firmi koju vecina prisutnih na ovom delu foruma postuje. Ako je DY za njih tolika "kanta" da ne kazem sta gore ne vidim ni jedan razlog za njihov boravak u klubu jer njihovi nihilisticki komentari zaista iritiraju mnoge. Vec iz prvog posta smo shvatili da je za nekoga DY losa firma i tu nemamo problem ali onda ne vidimo ni jedan razlog za stalno pojavljivanje i pisanje u istom takvom stilu.U koliko takvo pisanje nije licno prepucavanje sa nekim od clanova kluba njihov boravak i pisanje dozivljavam kao cudnu dozu mazohizma. Svi imamo svoj ukus i opredeljenja pa i izbor zvucnika spada u licni izbor sto znaci da nema racionalnih razloga za permanentno pisanje ruznih komentara i nepotrebno dizanje tenzija. Licne relacije raspravite medjusobno i u cetiri oka jer je to bolje za sve nas.

Kao sto Suca rece svi oni koji zele da dodju u Vox da cuju neki od DY zvucnika ili bilo sta sto je u nasoj ponudi pozvani ste i to ne kosta nista.On Vas poziva i kod njega i Usera pa se dogovorite i druzite. Da li cete nakon prezentacije promeniti misljene ili ne nije toliko bitno ali je vazno da tek tada kazete slusao sam takav sistem i on mi se svideo ili ne. Ovako pausalno nabrajati firme koje nikada nismo slusali i komentarisati ih je neozbiljno i glupo pa tako ni onaj spisak od dvadesetak hi-end firmi koje su navodno za razliku od DY hi-end nije relevantan vec samo jedno misljenje. Na ovom spisku ima firmi koje su nesto znacile pre 20-30 godina a cega se vecina Vas i ne secaju dok danas ne znace nista ili skoro nista. Na ovom cuvenom spisku se nalaze i firme koje prave kablove a ako su nekad i izasle sa nekom kutijom to je ipak ostalo u pokusaju. Kompjuterska slika nekih zamisljenih MOON AUDIO kutija je i dalje samo slika pa ih nas drug naravno nije mogao ni cuti iako o njima ima tako visoko misljenje. Sem par firmi koje su na ovom spisku koje se mogu kupiti i cuti kod nas siguran sam da ih je malo ko slusao da bi mogao da komentarise kvalitet zvuka pa takvo nabrajanje sem zelje da se ostavi "utisak" nema smisla.

Na tom sajmu u HYATT- U sa KA I 180 je svirao mali Contour 1.1.

Link to comment
Share on other sites

Par pitanja od nekog ko Dynaudio posmatra iskljucivo "sa strane", bez ikakvih predrasuda ili subjektivizma, a ko mozda planira da nekad ozbiljnije razmisli o kupovini Dynaudio zvucnika:

Prvo, zar C 2.8 nije zvucnike iz sredine devedesetih? Tj, po podacima sa "HiFi-Wiki.de", proizvodio se 1992-1998? To nije bilo tako davno da bi se tek tako prevazislo nesto u HiFi-ju valjda? Da li to znaci da 1.8 MkI ili C 2.8 trebamo izbegavati ako se upustimo u potragu za nekim zvucnicima iz npr Contour serije?

Osetljivost zvucnika je, po podacima proizvodjaca, 86dB-a.

Da ne mistifikujemo podatke.. ;-)

Moze li mali komentar o zvuku bass-a na 1.8 MkI, tj C 2.8? I poredjenje sa 1.8 MkII modelom, zvucno, ne tehnicki gledano?

Koliko jako pojacalo, tj koliko struje treba tim C 2.8 zvucnicima da bi se prevazisao problem sa "plitkim" bass-om usled "BLR sistema sa pasivnom membranom"? I koja su to pojacala, ako moze par konkretnih primera? Cisto da se malo ima uvid o kvalitetu potrebnog pojacala ili cenovnom rangu istog.

Unapred zahvalan,

Aleksandar

:wave2

Link to comment
Share on other sites

U svakom slucaju zbog specificne konstrukcije sa aktivnim i pasivnim basom od 17cm se dobija bas koji je takav kakav je i mnogo je zavisio od kvaliteta i snage pojacala.

Nedostatak basa kod nekih zvuÄnika u varijanti sa passive radiator može (uglavnom) znaÄiti da je problem u loÅ¡em projektu i izvoÄ‘enju. Kvalitet pojaÄala može donekle da utiÄe, ali u manjoj meri. Kada se izmenjaju 2-3 pojaÄala na takvim zvuÄnicima, i u tom sluÄaju su rezultati sliÄni, nesumnjiv je problem loÅ¡e izvedenog projekta.

Osetljivost kutije je bila nekih 84 db sto nam odmah govori da su cak i veoma kvalitetna pojacala od 50W slab partner za C 1.8 mk1.

Osetljivost kutija nema veze sa tim kakav će biti balans zvuÄnika na frekventnom opsegu.

Da Vas podsetim, sto se basa tice smatra se da su najtacnije i najpreciznije kompresione kutije ali kao sto znate treba im po pravilu mnogo snage i "plitke" su u basu.

Kompresione kutije ne moraju da budu "plitke" na basu. Opet je stvar u tome koliko je dobro zamiÅ¡ljen, a onda i kako kvalitetno je izveden sam projekat zvuÄnika.

Da bi popravili plitak bas kompresiona kutija mora biti ogromnih dimenzija

Ovo nije taÄno. Npr. ako istu bass jedinicu stavimo u 20 L kompresionu kutiju i onda u 40 L kompresionu kutiju, u ovoj većoj će biti "plići" bass tj. niži SPL na najnižim frekvenijama, ali će svirati malo dublje po frekvenciji (Fc). Treba biti precizan da se misli na dubinu po frekvenciji, ili na glasnoću tj. "plitkost" to SPL-u, u odnosu na SPL-a ostatka frekventnog opsega.

pa su uvedene varijacije na temu kao sto je DY sistem BLR sa pasivnom membranom koja je odamdesetih godina bila popularna opcija a koristile su je i mnoge druge tada poznate firme kao sto je engleski CELESTION sa modelima Ditton itd. Medjutim mnogi su ovo BLR resenje dubljeg basa smatrali nedovoljnim i razradjivali su bas refleks konstrukciju a neki i Transmission Line sisteme kao efikasnije. Odmah mozemo postaviti pitanje sta je zvucno bolje i preciznije ali da ne sirim ovu veliku temu. Vec kod modela C 1.8 mkII DY je potpuno promenio koncept i presao na efikasniji sistem sa bas refleks portom sa zadnje strane.

BLR je isto Å¡to i sistem sa passive radiator, samo je Dynaudio dao svoj naziv. Principijelno funkcioniÅ¡e isto kao i bass-reflex, pa je i efikasnost sliÄna. Problem je Å¡to Dynaudio nije znao (dovoljno dobro) da isprojektuje takve kutije, i imali su neke modele koji nisu dobro ispali. Većina firmi danas ne koristi sistem sa PR (passive radiator) jer znaÄajno poskupljuje kutiju, a sliÄno se dobije sa bass-reflex tunelom. PR je bolji, ima manja izobliÄenja, ali je to samo na uskom frekv. podruÄju, taÄnije, od Fb (tjuning freq.) do Fgg (gornja graniÄna frekv. BR-a).

Link to comment
Share on other sites

Na tom sajmu u HYATT- U sa KA I 180 je svirao mali Contour 1.1.

Sa druge strane secam se mislim posednjeg sajma u Hajatu i sobe gde je svirao Karan integralac i neki mali DY da li C1.1 ili C1.3 MkII. Tu bi Mladja mogao da pomogne ako se seca. E to je zvuk koji sam trazio. Jasan, cist, rezolutan, brz, kompletan u celom spektru. Secam se da sam se bar 3x vracao u tu sobu...

Zar ne bese neko nepisano pravilo od Karan-a da se njegova amplifikacija ne uprauje sa DY zvucnicima?

Karana KAI180:

http://www.karan-acoustics.com/kai180.php

2x180W/8Ohma,2x300/4Ohma,damping 1800,Dyno 1.1:

http://www.hometheaterhifi.com/volume_8_2/dynaudio-contour-1-point-1-speakers-6-2001.html

koji je odnos cena 1.1 vs KAI180? (na nekom neutralnom terenu recimo?)

klasicna "overpowered" sema,plasim se da sa tim Karanovim integralcem i KEF kit CS1 svira dobro...das dinar na ulazu,treba ti 1000 da izadjes... :D

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Ovo nije taÄno. Npr. ako istu bass jedinicu stavimo u 20 L kompresionu kutiju i onda u 40 L kompresionu kutiju, u ovoj većoj će biti "plići" bass tj. niži SPL na najnižim frekvenijama, ali će svirati malo dublje po frekvenciji (Fc). Treba biti precizan da se misli na dubinu po frekvenciji, ili na glasnoću tj. "plitkost" to SPL-u, u odnosu na SPL-a ostatka frekventnog opsega.

HoćeÅ¡ da kažeÅ¡ da će manja kutija biti "basovitija" a veća će "ići niže"? Da li će to važiti i za bas reflex kutije? Meni se Äini da je tako, moja kutija je primetno veća od Zeonove.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

HoćeÅ¡ da kažeÅ¡ da će manja kutija biti "basovitija" a veća će "ići niže"? Da li će to važiti i za bas reflex kutije? Meni se Äini da je tako, moja kutija je primetno veća od Zeonove.

Offtopic: Tako nekako. U principu važi i za bass-reflex kutije. Malo je drugaÄije, jer zavisi i od ugaÄ‘anja tunela (Fb). Ako si radoznao Å¡ta si dobio na frekventnom odzivu, onda samo merenja. Far-field merenje pokazuje odziv, zbirno zvuÄnik+prostorija.

Link to comment
Share on other sites

klasicna "overpowered" sema,plasim se da sa tim Karanovim integralcem i KEF kit CS1 svira dobro...das dinar na ulazu,treba ti 1000 da izadjes... :D

Ne bi se slozio sa ovom konstatacijom jer sam pravio do sad u zivotu bar 50 ak A - B testova i svaki zvucnik na istim amplifikacijama svira drugacije - odnosno neki su dobri i sviraju ( dobro, bolje, najbolje ) a neki ne prosviraju( losi, solidni ) Kod mene je pravilo dam 1000 din na ulazu i dam 1000 din na izlazu, Bar je sad tako DY + Acuu = 2000 din i pokazalo se odgovarajuce :)

Aleksandre za C 2.8 je potrebno pojacalo od min cvrstih i strujno potkovanih 250 - 300 w na 4 oma - nista ispod, isto vazi i za 1.8 mk2 s tim da za njih mozda moze i malo slabije pojacalo . Oba zvucnika su zahtevna a kad je u pitanju bas na 1.8 mk2 mozda deluje dublje ali to je samo varka jer mu sve ostalo manjka , na 2.8 bas je definisaniji, cvrsci, precizniji ali mu fali dubina da zaore, ali obzirom da je ono sve ostalo savrseno ja mu oprastam tu jednu jedinu manu. Iz 2.8( ako se ispostuje amplifikacija ) moze da izadje hi - end zvuk a iz 1.8 mk2 nikad. Ne treba izbegavati te zvucnike ako je cena ok ali definitivno DY je napredovao u svakom pogledu , tako da Fokus serija koja je negde zamenila staru Contour seriju nema vise tih problema sa amplifikacijama sto ne znaci da moze da se zakaci bilo sta . Aco Mladja je takodje pisao o ova dva zvucnika tako da i u njegovom zadnjem postu ima dosta toga sto te zanima. Da imam manju sobu 2.8 bi bio izazov sa kojim bi se poigrao i naterao ga da zasvira

Vec sam pisao da je kolega Pionir ( nema ga nesto u zadnje vreme :roll: ) donosio kod mene njegov snagas i preamp od 50 w po kanalu mislim da je neki diy od 300 - 400 eura zaboravi koji neka me neko podseti znam da to ima i kolega Wiiliam Walas samo malkice jaci , stavili smo sve kablove od ukupno 100 eura i Classe cd player od 600 eura i sve to zakacili na moje Contoure 3.3 O slusnim utiscima je vec bilo komentara na ovoj temi ili mozda na mojoj u galeriji sistema - Sucin sistem. Uglavnom bio je jako iznenadjen da je to bez problema pokrenulo moje DY , Pionir je tad zakljucio da ne treba da se izlaze trosku i menja pojacalo koje se izvaredno pokazalo vec da jednog dana uzme bolju kutiju

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Tako nekako. U principu važi i za bass-reflex kutije. Malo je drugaÄije, jer zavisi i od ugaÄ‘anja tunela (Fb). Ako si radoznao Å¡ta si dobio na frekventnom odzivu, onda samo merenja. Far-field merenje pokazuje odziv, zbirno zvuÄnik+prostorija.

ÄŒini mi se i da je lakÅ¡e izbeći tipiÄne bas reflex probleme kad je kutija veća - veći otvor, kraća cev, sporije kretanje vazduha kroz cev, bas zvuÄi rasterećenije.DoduÅ¡e, Å¡to je kutija veća, potreba za bas refleks kompenzacijom je manja, rekao bih.

Merio sam odziv uz pomoć Behringer Ultracurve Pro spravice. Bez gluve sobe to je uzaludan posao, grafikon je prava testera.

Po WinISD-u sam tjunirao br cevi na 50 Hz, to mi se Äini da je najbolja opcija.Kad doradim horne ( a treba im dorada) organizovaćemo se da svratiÅ¡ kod mene, da ti ukradem neki savet, kad ne budeÅ¡ oprezan, da ne offtopiÄarimo ovde....

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ja cu opet da pisem u tezama da ne bi morao da odgovaram svima pojedinacno. Dakle C 1.8mkI je koncepciski identicna kutiji o kojoj je vec dosta puta bilo reci tj o Contour-u 2.8. Obe kutije su napravljene pre oko 25 godina i nije mi bas jasno zbog cega se poteze tolika prica oko necega sto je davno prevazidjeno. Kao kada bi sada diskutovali i poredili neki auto iz osamdesetih sa danasnjim modelima, malo mi je to neprimereno.

U svakom slucaju zbog specificne konstrukcije sa aktivnim i pasivnim basom od 17cm se dobija bas koji je takav kakav je i mnogo je zavisio od kvaliteta i snage pojacala. Osetljivost kutije je bila nekih 84 db sto nam odmah govori da su cak i veoma kvalitetna pojacala od 50W slab partner za C 1.8 mk1. Ovim ne sumnjam u kvalitet MYRAID pojacala koje nisam nikad slusao vec samo konstatujem stanje. Da Vas podsetim, sto se basa tice smatra se da su najtacnije i najpreciznije kompresione kutije ali kao sto znate treba im po pravilu mnogo snage i "plitke" su u basu. Da bi popravili plitak bas kompresiona kutija mora biti ogromnih dimenzija sto nije prakticno pa su uvedene varijacije na temu kao sto je DY sistem BLR sa pasivnom membranom koja je odamdesetih godina bila popularna opcija a koristile su je i mnoge druge tada poznate firme kao sto je engleski CELESTION sa modelima Ditton itd. Medjutim mnogi su ovo BLR resenje dubljeg basa smatrali nedovoljnim i razradjivali su bas refleks konstrukciju a neki i Transmission Line sisteme kao efikasnije. Odmah mozemo postaviti pitanje sta je zvucno bolje i preciznije ali da ne sirim ovu veliku temu. Vec kod modela C 1.8 mkII DY je potpuno promenio koncept i presao na efikasniji sistem sa bas refleks portom sa zadnje strane. Dimenzije kutija su ostale iste ali su konstrukcija, drajveri i skretnica potpuno preradjeni pa je i ovaj zvucnik postao jednostavniji i laksi za upotrebu i sa slabijim pojacalima.

Danas DY ima nekoliko serija i raspon cena od 600 - 105.000 euro (par) pa ce svako moci da nadje nesto za sebe zvali mi to hi-end ili ne.

Pitanje hi-end zvucnika je subjektivno i retorsko pitanje i kao sto jedan filozof rece:" nije lepo ono sto je lepo vec ono sto se meni dopada" mislim da ne treba gubiti vreme diskutujuci o ovome jer se i pametniji i iskusniji od nas nece sloziti oko toga pa predlazem da ovo pitanje vise ne diskutujemo jer se moze postaviti uz zvucnike SVIH proizvodjaca a ne samo DY. U kontekstu recenog bi pozdravio sve one koji nemaju DY uz konstataciju da neki od njih povremeno namerno ili ne, pokazuju veliki animozitet prema firmi koju vecina prisutnih na ovom delu foruma postuje. Ako je DY za njih tolika "kanta" da ne kazem sta gore ne vidim ni jedan razlog za njihov boravak u klubu jer njihovi nihilisticki komentari zaista iritiraju mnoge. Vec iz prvog posta smo shvatili da je za nekoga DY losa firma i tu nemamo problem ali onda ne vidimo ni jedan razlog za stalno pojavljivanje i pisanje u istom takvom stilu.U koliko takvo pisanje nije licno prepucavanje sa nekim od clanova kluba njihov boravak i pisanje dozivljavam kao cudnu dozu mazohizma. Svi imamo svoj ukus i opredeljenja pa i izbor zvucnika spada u licni izbor sto znaci da nema racionalnih razloga za permanentno pisanje ruznih komentara i nepotrebno dizanje tenzija. Licne relacije raspravite medjusobno i u cetiri oka jer je to bolje za sve nas.

Kao sto Suca rece svi oni koji zele da dodju u Vox da cuju neki od DY zvucnika ili bilo sta sto je u nasoj ponudi pozvani ste i to ne kosta nista.On Vas poziva i kod njega i Usera pa se dogovorite i druzite. Da li cete nakon prezentacije promeniti misljene ili ne nije toliko bitno ali je vazno da tek tada kazete slusao sam takav sistem i on mi se svideo ili ne. Ovako pausalno nabrajati firme koje nikada nismo slusali i komentarisati ih je neozbiljno i glupo pa tako ni onaj spisak od dvadesetak hi-end firmi koje su navodno za razliku od DY hi-end nije relevantan vec samo jedno misljenje. Na ovom spisku ima firmi koje su nesto znacile pre 20-30 godina a cega se vecina Vas i ne secaju dok danas ne znace nista ili skoro nista. Na ovom cuvenom spisku se nalaze i firme koje prave kablove a ako su nekad i izasle sa nekom kutijom to je ipak ostalo u pokusaju. Kompjuterska slika nekih zamisljenih MOON AUDIO kutija je i dalje samo slika pa ih nas drug naravno nije mogao ni cuti iako o njima ima tako visoko misljenje. Sem par firmi koje su na ovom spisku koje se mogu kupiti i cuti kod nas siguran sam da ih je malo ko slusao da bi mogao da komentarise kvalitet zvuka pa takvo nabrajanje sem zelje da se ostavi "utisak" nema smisla.

Na tom sajmu u HYATT- U sa KA I 180 je svirao mali Contour 1.1.

Mlađo, vaš post može tematski da se podeli na dva dela.

Prvi deo se ponovo bavi dogaÄ‘ajima na ovoj temi na stari naÄin, a to je ko na temi ne treba da bude i kako tu treba da se ponaÅ¡a.Mislim da je ovo pogreÅ¡no iz viÅ¡e razloga.Prvo kasnite za dogaÄ‘ajima.Ovde je ovih dana bilo jako burno, pisalo se svaÅ¡ta obostrano, razmenjene su salve teÅ¡kih reÄi, a na kraju je tema doÅ¡la na pravi kolosek i to naporom svih nas koji smo uÄestvovali u svemu tome(a i administracija je pretila) ,strasti su se stiÅ¡ale, napravili smo kompromis putem komunikacije, preko foruma pa i liÄno. I možda niste zapazili zadnje dve strane piÅ¡emo ikljuÄivo o temi.Tako da ne vidim ponovo potezanje onog Å¡to je bar za sada prevaziÄ‘eno u komunikaciji.Nepotrebno je biti general posle bitke i zveckati oružjem posle primirja!

Drugo vi ste distributer Dynaudia pa je prema tome vaÅ¡ položaj poseban i specifiÄan, vi treba da nastupate pokroviteljski , savetodavno i Integratorski, a ne da delite Älanove foruma na lojaliste i oportuniste, prvovernike i jeretike, na vlasnike DY i na one koji to nisu.Ka Å¡to rekoh pisalo se svaÅ¡ta, bilo je i teÅ¡kih reÄi ali Å¡to se mene tiÄe kljuÄ problema i Å¡to je izazvalo moju reakciju (a i joÅ¡ mnogih)je malopre navedeni stav i ponaÅ¡anaje vas "lojalista" a ne animozitet prema firmi i brendu ili bilo kome liÄno.Normalno je da na svakoj temi postoje razliÄita miÅ¡ljenja i to je suÅ¡tina foruma da se ta miÅ¡ljenja iznesu, suprotstave razliÄiti pogledi i neÅ¡to nauÄi a ne da se Å¡iri jednoumlje i da svi živimo u Matrixu.Da li bi neko neupućen mogao da stekne realnu sliku o bilo kojoj firmi kada bi o njoj pisali samo ljudi koje vi smatrate podobnim za Älanove kluba?Naravno da ne, to bilo jako dobro za vas trgovce, ali ne i za nas korisnike.Ista stvar samo suprotno bi se desila da se piÅ¡e samo negativno.

Tematski drugi deo je vezan za Dynaudio.Å to se tiÄe C1.8 i 2.8 pretpostavljam da je ta teza upućena meni jer sam ja pisao o tome.Niko ovde niÅ¡ta ne poteže, jednostavno ja sam pisao o onom Å¡to sam sluÅ¡ao i Å¡to sam obećao da ću pisati.Nije valjda da i taj oblik pisanja na temi nije po volji.ÄŒuo sam Å¡to sam Äuo i izneo utiske o okviru svoje literarne sposobnosti.Rezultati sluÅ¡anja su takvi kakvi jesu, druge nemam ii nisu mnogo drugaÄiji od onog Å¡to se već zna.Ja sam Äak pozitivnije pisao o ovim zvuÄnicima nego Å¡to je dosada pisano ne vidim Å¡ta je tu problem.Na tehniÄke kontradiktornosti u vaÅ¡em postu su već odgovorili drugi Älanovi pa neću ponavljati.Nebitno je Å¡to su ovo neÅ¡to stariji modeli, ovo je Dynaudio klub njih je pravio Dynaudio, može da se piÅ¡e o svakom modelu ili i tu ima restrikcije?Ne možemo joÅ¡ pedeset strana pisati samo o Å ucinom sistemu tu je sve reÄeno, mada ta priÄa veverovatno vama lojalistima viÅ¡e godi nego ova o "karton" basu.Mada biste mogli i vi da napiÅ¡ete koju reÄ o tom famoznom sistemu, bili ste u gostima pa iznesite impresije iz prve ruke, a ne da se on poziva na vaÅ¡e miÅ¡ljenje (neautorizovano) pa ga onda jeretici prozivaju na forumu

Link to comment
Share on other sites

Ne bi se slozio sa ovom konstatacijom jer sam pravio do sad u zivotu bar 50 ak A - B testova i svaki zvucnik na istim amplifikacijama svira drugacije - odnosno neki su dobri i sviraju ( dobro, bolje, najbolje ) a neki ne prosviraju( losi, solidni ) Kod mene je pravilo dam 1000 din na ulazu i dam 1000 din na izlazu, Bar je sad tako DY + Acuu = 2000 din i pokazalo se odgovarajuce

pa naravno da svira drugacije,ali u toj "overpowered" opciji ides djonom na zvucnik (Karan KAI180/1.1),isti recept se moze primeniti i na druge zvucnike,i velike efikasnosti,u vecini slucajeva se ljudi cude "hu jbte kako to dobro svira" sem ako se ne radi o nekom teskom missmatchu..pojacalo radi daleko od zone klipinga,zvucnik dobija cist signal,pitanje je manje vise vezano za atenuaciju,kako "volimte dugme"(volume)...i nije svetinja to toliko koliko se (pre)mistifikuje cela ta prica oko ganjanja DY,ali na kraju vecina zavrsi sa tom opcijom...

Link to comment
Share on other sites

pa naravno da svira drugacije,ali u toj "overpowered" opciji ides djonom na zvucnik (Karan KAI180/1.1),isti recept se moze primeniti i na druge zvucnike,i velike efikasnosti,u vecini slucajeva se ljudi cude "hu jbte kako to dobro svira" sem ako se ne radi o nekom teskom missmatchu..pojacalo radi daleko od zone klipinga,zvucnik dobija cist signal,pitanje je manje vise vezano za atenuaciju,kako "volimte dugme"(volume)...i nije svetinja to toliko koliko se (pre)mistifikuje cela ta prica oko ganjanja DY,ali na kraju vecina zavrsi sa tom opcijom...

Sve napisano stoji, ali se onda opet vraćamo na priÄu o velikim zavojnicama, koje opet traže jaku struju da bi se lepo kontrolisala relativno velika exkurzija relativno malih membrana, a sve karakteristiÄno za Dynaudio drajvere (koje drugi nemaju, odnosno prave drugaÄije).

ÄŒini mi se da se stalno vrtimo u krug oko istih tehniÄkih, a i onih drugih pitanja (nepotrebno). Bilo bi korisnije da se otkrivaju novi detalji, sluÅ¡ni testovi, tehniÄke zaÄkoljice, . . . kako bi se svaki dan neÅ¡to novo nauÄilo i na ovoj temi. Mislim da bi Mladja trebao u tome da prednjaÄi, ali ne kao trgovac (kako ga neki ovde prozivaju) koji treba neÅ¡to nekome da uvali, nego kao neko ko je veoma detaljno informisan o svemu vezanom za Dynaudio. Situacija je malo relaksiranija ovih dana, mada se i dalje insistira na odredjenim stavovima i tako truje tema (nepotrebno).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...