Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

okreni obrni, uzeo si najbolju dynaudio kutiju koju je firma ikada napravila kada se svi parametri uzmu u obzir: cena, upotrebljivost u srpskoj sobi, koherencija/integracija/linearnost itd. ja sam, u vreme kada sam gubio vreme zaludjujuci se idejom monitorskog/neutralnog zvuka u sobi, na bazi nekoliko slusanja te kutije u jednom trenutku svog zivota kupio 1.4 posto se 1.3SE koji sam hteo vise nije pravio a i naivno sam poverovao u ideju progresa i grdno sam se za*ebao posto su ta dva zvucnika nebo i zemlja - i tek mi je kasnije skrenuta paznja da je 1.3 u raznim verzijama bio komercijalni pucanj kompanije u svoju nogu iako se odlicno prodavala - jer je kocila prodaju skupljih modela pa je onda zamenjena losijim proizvodom u programu (1.4).

mozda je samo ona jubilarna 25-tica bolji zvucnik od 1.3II, zapravo i jeste, ali iskljucivo u uslovima pogona vrhunskom cevnom amplifkacijom.

Postujem tvoje misljene i iskustvo ali se nikako ne mogu sloziti sa konstatacijom da je C 1.3 Mk2 bolji od C 1.4 jer to jednostavno nije tacno. Cinjenica je da je C 1.4 zahtevnija kutija i tu moze biti problem pa se ona zbog toga nije uklopila kod tebe. C 1.3 SE je imao bolje drajvere i svirao je bolje od 1.3 MK2 ali je i on zvucno slabiji od C 1.4. Kada se pojavila nova Contour serija imao sam u jednom momentu sva tri i uporedjivao ih pa tacno znam sta smo culi. Da si pored EC 4,7 dodao i recimo AW 120 ili jos bolje AW 180 onda bi cuo koliko je C 1.4 dobar. Inace o sva 3 zvucnika imam veoma dobro misljenje narocito kada uzmemo u obzir njihovu cenu. Special 25 je fenomenalna kutija i sa njom sam isao na sajam u Hajatu 2005 i koliko se secam posetioci su ukupan zvuk ocenili kao odlican. Medjutim na zahtev mnogih u nedelju sam stavio na par sati C 1.4 koji je prema reakcijama posetilaca cak i bolje prihvacen jer je pruzio u toj sobi 16-18m2 dosta onoga sto smo culi kod S 25 ali za mnogo manje para. Naravno da podsetim svirali su EC monoblokovi...

Link to comment
Share on other sites

Postujem tvoje misljene i iskustvo ali se nikako ne mogu sloziti sa konstatacijom da je C 1.3 Mk2 bolji od C 1.4 jer to jednostavno nije tacno. Cinjenica je da je C 1.4 zahtevnija kutija i tu moze biti problem pa se ona zbog toga nije uklopila kod tebe. C 1.3 SE je imao bolje drajvere i svirao je bolje od 1.3 MK2 ali je i on zvucno slabiji od C 1.4. Kada se pojavila nova Contour serija imao sam u jednom momentu sva tri i uporedjivao ih pa tacno znam sta smo culi. Da si pored EC 4,7 dodao i recimo AW 120 ili jos bolje AW 180 onda bi cuo koliko je C 1.4 dobar. Inace o sva 3 zvucnika imam veoma dobro misljenje narocito kada uzmemo u obzir njihovu cenu. Special 25 je fenomenalna kutija i sa njom sam isao na sajam u Hajatu 2005 i koliko se secam posetioci su ukupan zvuk ocenili kao odlican. Medjutim na zahtev mnogih u nedelju sam stavio na par sati C 1.4 koji je prema reakcijama posetilaca cak i bolje prihvacen jer je pruzio u toj sobi 16-18m2 dosta onoga sto smo culi kod S 25 ali za mnogo manje para. Naravno da podsetim svirali su EC monoblokovi...

Da li ovo znaÄi da onaj ko poseduje Dynaudio ne može iz njih izvuÄi maksimum osim ukoliko ne koristi odgovarajuću EC amplifikaciju?

Link to comment
Share on other sites

Da li ovo znaÄi da onaj ko poseduje Dynaudio ne može iz njih izvuÄi maksimum osim ukoliko ne koristi odgovarajuću EC amplifikaciju?

Nisam prisustvovao tom slusanju ali dva drugara sa foruma su se odusevili zvukom Contour 1.4 i ARC amplifikacijom pa bih na osnovu toga mozda mogao da kazem da EC i nije preduslov :)

Link to comment
Share on other sites

Da li ovo znaÄi da onaj ko poseduje Dynaudio ne može iz njih izvuÄi maksimum osim ukoliko ne koristi odgovarajuću EC amplifikaciju?

Bracinac je najbolji dokaz da DY odlicno radi i sa lampama ma one imale i "smesnih" 18W. DY je generalno veoma analitican pa kao takav razotkriva i sve ono sto je ispred njega. Koliko je sistem ispred njega kvalitetniji to ce on bolje svirati i obrnuto. Tacno je i to da su neke kutije malo zahtevnije i dodatno pored kvaliteta pojacala traze i malo vise snage. EC, VTL, MOON koje su u nasoj ponudi su moj izbor sa kojim sam veoma zadovoljan u kombinaciji sa DY sto ne znaci da nece svirati dobro sa nekim drugim pojacalima a nase kolege sa ovog foruma ce to najbolje potvrditi.

Link to comment
Share on other sites

Postujem tvoje misljene i iskustvo ali se nikako ne mogu sloziti sa konstatacijom da je C 1.3 Mk2 bolji od C 1.4 jer to jednostavno nije tacno. Cinjenica je da je C 1.4 zahtevnija kutija i tu moze biti problem pa se ona zbog toga nije uklopila kod tebe. C 1.3 SE je imao bolje drajvere i svirao je bolje od 1.3 MK2 ali je i on zvucno slabiji od C 1.4. Kada se pojavila nova Contour serija imao sam u jednom momentu sva tri i uporedjivao ih pa tacno znam sta smo culi. Da si pored EC 4,7 dodao i recimo AW 120 ili jos bolje AW 180 onda bi cuo koliko je C 1.4 dobar. Inace o sva 3 zvucnika imam veoma dobro misljenje narocito kada uzmemo u obzir njihovu cenu. Special 25 je fenomenalna kutija i sa njom sam isao na sajam u Hajatu 2005 i koliko se secam posetioci su ukupan zvuk ocenili kao odlican. Medjutim na zahtev mnogih u nedelju sam stavio na par sati C 1.4 koji je prema reakcijama posetilaca cak i bolje prihvacen jer je pruzio u toj sobi 16-18m2 dosta onoga sto smo culi kod S 25 ali za mnogo manje para. Naravno da podsetim svirali su EC monoblokovi...

verujem da je moguce dovesti C1.4 u stanje da radi bolje od svih pomenutih varijacija C1.3 jedino treba uraditi nekoliko stvari koje se protive mojoj slusalackoj i potrosackoj logici. prvo, skeptican sam prema mogucnosti da 1.4 dobro - mozda razlicito definisemo dobro - radi u 16-18m2 iz prostog razloga sto ova kutija za svoje relativno male gabarite ima jednu vrlo nezgodnu osobinu a to je da ne trpi blizinu zidova ali ni malo. zadnji zid izaziva gubljenje kontrole u basu, bocni zidovi zbog male prednje ploce izazivaju rane refleksije koje rezultiraju kompletnim faznim haosom u zvucnoj slici. C1.4 trazi da se izvuce barem 1m od svakog zida, od zadnjeg mozda i vise - u 16m2 (4x4) to prakticno znaci da ako ste udaljeni 1m od zida iza vas, imate 2m do zvucnika koji je pritom gladan struje i treba da se panji da bi se zvucno otvorio. imao sam ovu situaciju u rodjenoj sobi u 22m2 i digao ruke jer sam ostao uverenja da C1.4 trazi barem 35-40m2 za optimalan rad. ne kazem da ne moze da radi u manje, naravno, ali verujem da je bolje ici na C1.3 i dobiti bolji rezultat (provereno).

dalje, verujem da AW180 kontrolise C1.4 za primer ali bih tu matematiku uparivanja zvucnika sa monoblokovima koji po komadu kostaju vise od para zvucnika ostavio nekom drugom. pa AW180 sa 4.8 kosta tri puta vise nego C1.4, zasto bi neko pri zdravoj pameti to spajao?

meni kao slusaocu koji u lancu vaznosti na prvo mesto stavlja zvucnike a ne pojacalo ta logika ni po cemu ne pije vodu i uvek cu radije da potrosim novac da kupim skuplji zvucnik koji radi dobro sa jefitnijim pojacalom koje ne treba da ima svemirske performanse da bi se zadovoljio odredjeni kapric projektanta zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Dynaudio zvucnici imaju jednu, uslovno receno, manu - stvarno traze skuplju amplifikaciju nego sto su zvucnici. Nekako mi se cini da Dynaudio najbolje radi u source-first sistemu, gde je izvor skuplji nego pojacalo, koje je opet skuplje od kutija - secam se review-a iz nekog starog Hi-Files gde su neki Focus-i radili sa EC 1UP CD-om koji je kostao fazon 3 puta vise od njih, uz pojacalo negde po sredini po ceni, a sistem je ocenjen kao apsolutno fantastican.

Za one koji znaju koliko sta treba da kosta i zasto zvucnici treba da budu najskuplji i sl. - nisu. Za one koji bi da kupe sistem Dynaudio kutije su odlican izbor. Jednostavno, ja nemam problem sa sistemom gde zvucnici cine 25% cene sistema, sve dok ceo sistem svira kako treba, ja kupujem sistem da slusam muziku i briga me koliko koji deo kosta, ako celina radi bolje nego neki drugi za iste pare. Opet, u ovom sportu sve se vrti oko licnog stava....

Ono sto je Mladja u pravu je da Dynaudio kutije, ili bar vecina njih, trazi jako ozbiljnu amplifikaciju, inace dzaba sve.

Link to comment
Share on other sites

Negde sam u ovoj temi napisao i paste - ovao bem li ga koja bese strana i napomenuo da je to veoma bitno, mislim da je sa stranog foruma i odnosi se na pojacala koja dobro rade sa Dy.

Uglavnom prica se svodi da pojacala budu sa malo ili nimalo NFB -a ( non feedback ) , sto znaci da moze i pojacalo i od 70 ili 100w ali u ovom konceptu. Takva pojacala po default - u imaju i veliki damping faktor i eto srecnog resenja. Firme koje rade takva pojacala su Moon, Pass Lab, Densen itd. Za EC ne znam kao i za vecinu firmi pa bi zamolio upucene kolege i distributere da to okace , jer je to vrlo bitna stvar u izboru pojacala za DY

HI -FI User ima Moon - a od samo 100w i to odlicno radi sa Fokusom 160 tako da ocigledno nisu samo bitne kolicine wati vec kako se ti wati konstrukcijski ubotrebljavaju

Moram da napomenem iako sam ljubitelj DY da ova firma ima i dosta promasenih modela iz starijih generacija. Jedan od takvih zvucnika je i Contoure 2.8 sa cuvenim Esotarom t 330 a koji sam licno imao. Taj zvucnik nema bas i ne znam sa kakvim pojacalom bi ga dobio kad ja nisam uspeo sa 450w , po meni tu spada i obican 1.8. Ta prica vazi i za njihove stare kutije iz Msp serije ( imao 300 I 400 ) osim za 100 - ku, po neki Compound itd

Ogroman napredak je u pitanju sa novim modelima DY od 96 - 97 godine , pogotovu od 2002 otkad je krenula nova Fokus serija, novi Contoure , Confidence itd

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom prica se svodi da pojacala budu sa malo ili nimalo NFB -a ( non feedback ) , sto znaci da moze i pojacalo i od 70 ili 100w ali u ovom konceptu. Takva pojacala po default - u imaju i veliki damping faktor i eto srecnog resenja. Firme koje rade takva pojacala su Moon, Pass Lab, Densen itd. Za EC ne znam kao i za vecinu firmi pa bi zamolio upucene kolege i distributere da to okace , jer je to vrlo bitna stvar u izboru pojacala za DY

Obicno NFB oznacava negativan feedback, a ne "non feedback". Evo link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_feedback_amplifier

Uglavnom, sustina je da lose projektovano pojacalo koje radi stabilizaciju negativnom povreatnom spregom moze da, pod odredjenim uslovima, lako da udej u samo-oscilacije, posebno uz tesko opterecenje. S'druge strane, na ovo nisu imuna ni pojacala koja nemaju negativnu povratnu spregu, vec imaju neku drugu vrstu stabilizacije. Vodi racuna da ne postoji linearni tranzistor (a kamoli lampe), tako da neki vid stabilizacije mirne tacke mora da postoji.

Zelim reci da to sto pise "no negative feedback" ne znaci ama bas nista, tj. da to nije nikakav rule-of-thumb za izbor dobrog pojacala. Ako hoces da procitas nesto sto pozitivno govori o pojacalu pogledaj ona koja su "stable into any load", tj. ona koja su stabilna bez obzira na impedansu, ili koja su u stanju da poteraju bilo koji load. Em je to sustina problema sa Dynaudio zvucnicima - oni su cesto tesko opterecenje za pojacalo, em ces mnogo pre naci tako dobro pojacalo. Primara ima dosta, stable into any load ti stoji i za SimAudio i EC i Pass Labs, i Krell i Naim i Accuphase - a sva ta pojacalo tradicionalno dobro rade uz Dynaudio.

Ako treba izvući jednu mernu vrednost koja je najbitnija za DY-kompatibilno pojačalo, to je amperaža. Više ampera = srećnije Dyne. 40A je solidna početna cifra, dok sama vataža, zaista, nije tolko bitna.

Znas, Vlado, nije moguce odvojiti jacinu struje od napona - oni su uvek spojeni impedansom. Ako hoces da das 40A treba ti pojacalo koje na 4Om-a daje 160V, sto je mnogo vati... :) Mogucnost da das 40A na 1Om opet je mnogo manji problem, kao i mogucnost da das 40A IMPULSNO. Zapravo, 40A u udarima je jedno, a 40A konstantno u neku iole stabilnu impedansu izuzetno tesko.

Link to comment
Share on other sites

Znas, Vlado, nije moguce odvojiti jacinu struje od napona - oni su uvek spojeni impedansom. Ako hoces da das 40A treba ti pojacalo koje na 4Om-a daje 160V, sto je mnogo vati... :) Mogucnost da das 40A na 1Om opet je mnogo manji problem, kao i mogucnost da das 40A IMPULSNO. Zapravo, 40A u udarima je jedno, a 40A konstantno u neku iole stabilnu impedansu izuzetno tesko.

Znam naravno, mislio sam da se ta abeceda podrazumeva i da govorim o peak-ovima.

Link to comment
Share on other sites

Ako treba izvući jednu mernu vrednost koja je najbitnija za DY-kompatibilno pojačalo, to je amperaža. Više ampera = srećnije Dyne. 40A je solidna početna cifra, dok sama vataža, zaista, nije tolko bitna.

U ovom i još nekim postovima se pominju neke vrednosti struje koje su više svojstvene aparatu za varenje nego kakvom pojačivaču. Prvo, ne može se reći da su amperi važni a snaga ("vataža") nije, pošto su to uzajamno zavisne vrednosti koje se formiraju u električnom kolu. Konkretno, snaga je proizvod struje i napona, a formira se u potrošaču i zavisi od njegove impedanse.

Drugo, nominalna impedansa zvučnika Dynaudio je 4 oma. Pomenutih 40 ampera u kolu sa ovim potrošačem ostvaruje snagu od 6,4 kW. O kom pojačalu je reč, čak i ako je reč o vršnoj vrednosti?

Link to comment
Share on other sites

verujem da je moguce dovesti C1.4 u stanje da radi bolje od svih pomenutih varijacija C1.3 jedino treba uraditi nekoliko stvari koje se protive mojoj slusalackoj i potrosackoj logici. prvo, skeptican sam prema mogucnosti da 1.4 dobro - mozda razlicito definisemo dobro - radi u 16-18m2 iz prostog razloga sto ova kutija za svoje relativno male gabarite ima jednu vrlo nezgodnu osobinu a to je da ne trpi blizinu zidova ali ni malo. zadnji zid izaziva gubljenje kontrole u basu, bocni zidovi zbog male prednje ploce izazivaju rane refleksije koje rezultiraju kompletnim faznim haosom u zvucnoj slici. C1.4 trazi da se izvuce barem 1m od svakog zida, od zadnjeg mozda i vise - u 16m2 (4x4) to prakticno znaci da ako ste udaljeni 1m od zida iza vas, imate 2m do zvucnika koji je pritom gladan struje i treba da se panji da bi se zvucno otvorio. imao sam ovu situaciju u rodjenoj sobi u 22m2 i digao ruke jer sam ostao uverenja da C1.4 trazi barem 35-40m2 za optimalan rad. ne kazem da ne moze da radi u manje, naravno, ali verujem da je bolje ici na C1.3 i dobiti bolji rezultat (provereno).

dalje, verujem da AW180 kontrolise C1.4 za primer ali bih tu matematiku uparivanja zvucnika sa monoblokovima koji po komadu kostaju vise od para zvucnika ostavio nekom drugom. pa AW180 sa 4.8 kosta tri puta vise nego C1.4, zasto bi neko pri zdravoj pameti to spajao?

meni kao slusaocu koji u lancu vaznosti na prvo mesto stavlja zvucnike a ne pojacalo ta logika ni po cemu ne pije vodu i uvek cu radije da potrosim novac da kupim skuplji zvucnik koji radi dobro sa jefitnijim pojacalom koje ne treba da ima svemirske performanse da bi se zadovoljio odredjeni kapric projektanta zvucnika.

Sa kvalitenom amplifikacijom C 1.4 ce lepo pevati i u 16m2. Kod svih zvucnika sa bas portom pozadi se mora voditi racuna o polozaju zvucnika pa i ovde. Treba biti pazljiv i sa kablovima da se uz ovakav sistem ne zakace neki kablovi koji budze bas pa bi se u tom slucaju problem basa nepotrebno inicirao. Sto se amplifikacije tice ja sam samo dao primer koji bi da smo u GB rado prihvatili jer sam video veliki broj sistema koji se sastoji on nekog kvalitetnog monitora i amplifikacije koja je 3-5 puta skuplja od njih i izvora narocito gramofona koji je takodje bar 3 puta skuplji. Stari C 1.3 je takodje dosta osetljiv na polozaj u prostoru i vise se primecuje nego na C 1.3 SE koji ima mnogo bolje drajvere i skretnicu. Ko zna nemacki a hoce da mu posaljem scan uporednog testa (Stereoplay) C 1.3 SE vs C 1.4 neka mi se direktno javi na [edit] . Inace covek koji ga je testirao kaze da C 1.4 ima dosta precizniji bas i vise finih detalja i bolju rezoluciju.

Link to comment
Share on other sites

Najgori deo je sto aparat za varenje ima mnogo manji problem. Zvucnici imaju impedansu, struja kasni za naponom i, realno, ono sto eventualno moze da se gleda je koliko VA, a ne koliko W daje neko pojacalo. Jer, struja ne zavisi samo od otpora, vec i od faktora snage. Pricam o kosinusu ugla faznog pomeraja, koji moze da bude i 0.5 - tako da cete za isti napon i otpor dobiti duplo manju realnu snagu. Imate vi odredjenu struja koja tece, ima tu ampera, ali struja kasni za naponom..... A limiti pojacala su uvek u volt-amperima, a ne u vatima, tj. granica pojacala moze biti data samo pri faznom uglu nula, koji u realnom zivotu nemamo nikad - osim ako na izlaz ne vezemo cist termogeni otpor.

Najbitniji deo ostaje: sposobnost da se radi sa niskom impedansom i teskim faznim pomerajom je mnogo bitnija od snage koju pojacalo izbaci u cist termogeni otpor.

Link to comment
Share on other sites

da ne otvaram novu temu i onako su svi relevantni ovde,

Dynaudio 72 i Arcam fmj a28 ili neki slican arcam u klasi da li je neko slusao i kako zvuci?

u potrazi sam za novim zvucnicima a slusanje u mom prostoru standardno nije moguce.

Ja sam u b sistemu svojevremeno imao FMJ A18 i monitor audio RS1. Po meni odliÄna sinergija, pa možda da ÄujeÅ¡ neki od novih (većih) MA zvuÄnika.

Link to comment
Share on other sites

Negde sam u ovoj temi napisao i paste - ovao bem li ga koja bese strana i napomenuo da je to veoma bitno, mislim da je sa stranog foruma i odnosi se na pojacala koja dobro rade sa Dy.

Uglavnom prica se svodi da pojacala budu sa malo ili nimalo NFB -a ( non feedback ) , sto znaci da moze i pojacalo i od 70 ili 100w ali u ovom konceptu. Takva pojacala po default - u imaju i veliki damping faktor i eto srecnog resenja. Firme koje rade takva pojacala su Moon, Pass Lab, Densen itd. Za EC ne znam kao i za vecinu firmi pa bi zamolio upucene kolege i distributere da to okace , jer je to vrlo bitna stvar u izboru pojacala za DY

HI -FI User ima Moon - a od samo 100w i to odlicno radi sa Fokusom 160 tako da ocigledno nisu samo bitne kolicine wati vec kako se ti wati konstrukcijski ubotrebljavaju

Moram da napomenem iako sam ljubitelj DY da ova firma ima i dosta promasenih modela iz starijih generacija. Jedan od takvih zvucnika je i Contoure 2.8 sa cuvenim Esotarom t 330 a koji sam licno imao. Taj zvucnik nema bas i ne znam sa kakvim pojacalom bi ga dobio kad ja nisam uspeo sa 450w , po meni tu spada i obican 1.8. Ta prica vazi i za njihove stare kutije iz Msp serije ( imao 300 I 400 ) osim za 100 - ku, po neki Compound itd

Ogroman napredak je u pitanju sa novim modelima DY od 96 - 97 godine , pogotovu od 2002 otkad je krenula nova Fokus serija, novi Contoure , Confidence itd

Suco samo da te dopunim i podsetim, Dynaudio je firma sa najvecim brojem promasenih modela u istoriji HiFi - a i ako uopste moze da udje u sferu Hi-End-a. Njihov svaki 10-ti model svira OK ali ne i savrseno jer uvekm ponesto fali. Uostalom Dynaudio je relativno mlada firma u sferi zvucnih kutija, a pred njima predstoji jos dug period ucenja da bi dosli u Hi-End vode. Oni su mislili da ako imaju dobro razvijenu tehnologiju za izradu drajvera , da mogu da prave i dobre zvucne kutije, al nije tako. Kod zvucnih kutija je 80% skretnica, 18% arhitektura i konstrukcija kabineta a 2% drajveri. Iz licnog iskustva znam da isti drajveri u razlicitim konstrukcijama zvuce kao nebo i zemlja, tj. kao da se ne radi o istim drajverima. Pa mnogi su mislili da kloniraju ProAc, to je bar lako kupe ScanSpeak drajvere, premere gabarite kutije i gotovo, e nije tako.

Tako da generalno Dynaudio je na dobrom putu da jednog dana napravi dobru zvucnu kutiju, za sada jos eksperimentisu i to sa parama svojih zaludjenih kupaca.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Gitar mene, prvi post pa bas u Dynaudio temu? Interesantno...

Pre svega, siguran sam da se konstruktori kutija ne bi slozili sa tobom oko procenata ni najmanje. Ali to na stranu, cak i da su procenti koje si naveo tacni, koliko zaista vredi vrhunski kabinet i jos bolja skretnica ako su drajveri losi? Rekao bih nimalo ili vrlo malo. Prema tome, rekao bih da je takva podela zaista besmislena.

O tome da li je Dynaudio Hi-End ili nije, suvisno je i pricati pre nego sto cujemo tvoje poimanje hi-enda. Ipak, moram da zapazim da smo ovde dobili jedan novi kriterijum za ocenu "hi-enditivnosti" za koji sada prvi put cujem - starost kompanije. Obzirom da je Proac koji si naveo mladja kompanija od Dynaudia, pretpostavljam da ces se sloziti da su njihovi proizvodi jos manje hi-end. Isto vazi npr. i za Krell (jos mladji od Proaca), a kompanije poput Mark Levinson i Electrocompaniet svega par godina starije od Dynaudio, pa eto, one su nesto blize hi-endu ali ne mnogo.

Dobrodosao na temu i na forum, nadam se da ces ubuduce imati konstruktivnije i pozitivnije ucesce. :wave2

Link to comment
Share on other sites

U ovom i joÅ¡ nekim postovima se pominju neke vrednosti struje koje su viÅ¡e svojstvene aparatu za varenje nego kakvom pojaÄivaÄu. Prvo, ne može se reći da su amperi važni a snaga ("vataža") nije, poÅ¡to su to uzajamno zavisne vrednosti koje se formiraju u elektriÄnom kolu. Konkretno, snaga je proizvod struje i napona, a formira se u potroÅ¡aÄu i zavisi od njegove impedanse.

Drugo, nominalna impedansa zvuÄnika Dynaudio je 4 oma. Pomenutih 40 ampera u kolu sa ovim potroÅ¡aÄem ostvaruje snagu od 6,4 kW. O kom pojaÄalu je reÄ, Äak i ako je reÄ o vrÅ¡noj vrednosti?

Ne znam, ja nisam konstruktor pojaÄala, niti imam vremena da sad kopam po netu da ti nalazim primere i objaÅ¡njenja o ovome o Äemu priÄam, iako imam neki utisak da ti savrÅ¡eno dobro razumeÅ¡ o Äemu sam pisao. Ako stvarno ne razumeÅ¡, guglaj malo na temu "high current capability amplifier", "high instantaneous current", ili tako neÅ¡to. Za primere pojaÄala, pa, poÄni od Harman/Kardon-a serije 6xx na ovamo.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Gitar mene, prvi post pa bas u Dynaudio temu? Interesantno...

Pre svega, siguran sam da se konstruktori kutija ne bi slozili sa tobom oko procenata ni najmanje. Ali to na stranu, cak i da su procenti koje si naveo tacni, koliko zaista vredi vrhunski kabinet i jos bolja skretnica ako su drajveri losi? Rekao bih nimalo ili vrlo malo. Prema tome, rekao bih da je takva podela zaista besmislena.

O tome da li je Dynaudio Hi-End ili nije, suvisno je i pricati pre nego sto cujemo tvoje poimanje hi-enda. Ipak, moram da zapazim da smo ovde dobili jedan novi kriterijum za ocenu "hi-enditivnosti" za koji sada prvi put cujem - starost kompanije. Obzirom da je Proac koji si naveo mladja kompanija od Dynaudia, pretpostavljam da ces se sloziti da su njihovi proizvodi jos manje hi-end. Isto vazi npr. i za Krell (jos mladji od Proaca), a kompanije poput Mark Levinson i Electrocompaniet svega par godina starije od Dynaudio, pa eto, one su nesto blize hi-endu ali ne mnogo.

Dobrodosao na temu i na forum, nadam se da ces ubuduce imati konstruktivnije i pozitivnije ucesce. :wave2

Postovani kolega, najlakse je kritikovati i osporavati. Ja iza svakog svog komentara stojim. Sto se pojma "mlad" tice, dobro jr poznato ko su "tate" u HiFi-u, :

AR, Altec, JBL, Goodmans, Celection, Diatone, Kef, Tannoy itd. Cak je i Philips tata za Dynaudio, kada je Philips prizvodio 50. i 60. full range drajvere poput AD1255/M7, 9710/M1 jos tada je postavio domaci zadatak mnogim proizvodjacima, uostalom i sami predstavnici Dynaudia su priznali da im je prvi uzor za njihove kalotne drajvere bio Philips drajver AD0210/SQ4.

Link to comment
Share on other sites

Postovani kolega... :)

Skoro da nijedna od pomenutih firmi ne spada u hi-end. Ali to i nije toliko vazno, vaznije je pitanje, gde su te firme danas i cime se bave? Inace, slazem se da su sve navedene firme nekada davno bile uzor i predvodnici u odredjenom periodu vremena. Takodje se slazem da je najlakse kritikovati i osporavati sto upravo tvoj prvi post na forumu pokazuje. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...