Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

Ako nekome znachi, oduvek sam bio fan Dynaudio zvuchnika u bilo kom obliku, bili to neki od fabrichkih modela, ali sam neuporedivo vishe imao prilike da slusham raznorazne projekte uradjene u samogradnji (da ne kazem DIY). Prvi pravi uradak sam chuo kod Neshe Napijala, tamo negde 84', i tada sam jednostavno pao na pozadinu od odushevljenja. Malo kasnije sam shvatio da su te kutije bile malo prevelike za onu sobu(Ko zna o chemu govorim, zna i zashto), s obzirom da je to bio onaj model sa basom od 30cm, zaboravio sam oznaku. Kasnije je Nesha uradio josh bolji par sa 21cm bas drajverima, i to je zvuchalo apsolutno fenomenalno. Vishe puta sam pokushavao da sastavim svoje DY kutije, ali se uvek neshto isprechilo da ih uradim. Jednostavno, nismo se nashli iz ko zna kojih razloga, shto ne znachi da sam odustao, vec chekam pravi momenat, kada ce se konachno naci u mojoj sobi. Ne mislim da su najbolje na svetu, imaju one svojih mana, ali je to jednostavno zvuk na koji chovek ne moze da ostane ravnodushan.Ukratko, meni su savrshene.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Jimmy, ajde kad se saberes, iznesi utiske. Ako treba neki savet npr. oko pozicioniranja i sl. tu smo. :wave2

Doći ćemo da pozicioniramo zvuÄnike a ponećemo i gajbu piva :smile:

Iznecu utiske svakako, malo da svarim ovoliku promenu :) p.s. Sto se pozicioniranja tice jos je rano, uskoro prelazim u vecu sobu pa cemo tada i o tome. Hvala puno sve u svemu. :thumbsup2 P.S. I pivo donosite i plus pozicionirate kutije, kako to da odbijem! Samo izvolite! :cheers

Link to comment
Share on other sites

...model sa basom od 30cm, zaboravio sam oznaku.

U to vreme je bio popularan 30W54, valjda... moj kum je imao DY sa tim bassom nekih 10-12 godina i radio je sa Hiragom, soba nije bila nesto velika pa je to zvucalo extra... eh kad se setim tih trenutaka.. kum ga i dan danas pominje sa setom, prodao ih je... sledi razocaranje u sledeci izbor.. pa deca.. i jos se nije vratio u hi-fi.. ali pominje cesto DY.. polako, vratice se on, samo da mu nabacim koji komad i eto ga.

Link to comment
Share on other sites

Juce sam imao priliku i cast da kod jednog dugogodisnjeg prijatelja cujem Contour S5.4. Inace drug mi je jako skroman i nema nikakvih predrasuda, a sa druge strane novac mu nije problem, tako da se secam kada me je pre otprilike dve godine pitao za savet sat od uredjaja da pazari, ja sam mu toplo preporucio kombinaciju Audio Research i ProAc, konkretno (VS115, LS26, DAC7, ProAc Response D80r). Posto radi u inostranstvu, nismo se videli sve do pre par dana, kada mi se javio i obavestio da je u Beogradu i da zeli da se vidimo i ispricamo. Ja sam potpuno i zaboravio na HiFi i onako usput dodjosmo i do te teme, a on rece da me je delimicno poslusao i da je pazario Audio Research VS115, LS26, DAC7 ali da je za kutije, posle duzeg slusanja ( kod nemackog dilera ) i odnosa cena-kvalitet odabrao jeftiniju varijantu ("jeftiniju" u odnosu na ProAc D80r) Contour S5.4. Tog trenutka nisam bio odusevljen, znajuci od ranije (ah te predrasude) da Dynaudio ne radi bas najbolje sa lampama. Jedva sam docekao jucerasnji dan od nestrpljenja da cujem tu kombinaciju. Inace drug slusa iskljucivo server sa HiRes. 24 bit/192 formatima koje zvanicno kupuje u nemackoj po astronomskim cenama od (od 80 - 250 eur).

I sta da vam kazem, prvi utisam SVEMIR u pravom smislu te reci. Ne secam se da sam ikad cuo nesto tako uzviseno i suptilno, zapravo odusevljavajuce. Prvih sekundi sam se okretao po sobi od 60 m2 da vidim da li se radi o 7.1 sistemu, zvuk dolazi sa svih strana, jednostavno osecas da lebdis u prostoru, sto bi reko Sima zvuk ima i "4-tu" dimenziju. A Contour S5.4 prave lepotice, izvinjavam se za zenski rod, ali zavode i koketiraju sa tobom sve dok ti se ne zamuti u glavi od pregrst detalja i tonova koje niste mogli nigde da cujete, no necu vas vise gnjaviti, ja samo znam sta je moj sledeci korak, prodajem sve sto imam, prelazim na 24/32 bit i Dynaudio .

Now we are talking ! :)

Link to comment
Share on other sites

Imam Dynaudio SB-2 od 1988 godine i ponosio sam se sa njim, ali danas sluÅ¡am Usher Be-20 i isto sam ponosan na njih kao i na Dyn pre 24 godine... Neverovatno je neozbiljno davati pauÅ¡alne ocene o zvuÄnicima i uopÅ¡te o Hi-End sistemima na osnovu presluÅ¡avanja jedne pesme sa nosaÄa zvuka ili podeÅ¡avanjem predpojaÄala na 9, 11 ili 13 sati i komentarisati zvuk, zvuÄnu sliku, bez iole udubljivanja u karakteristike sistema........

Link to comment
Share on other sites

Logican odgovor bi bio "neki Transparent", zar ne? Ja sam svoj set kablova kupio uz Electrocompaniet po preporuci samog distributera, bas zbog DY zvucnika, bili su uzasno skupi (komplet zvucnicki/interconect je u to vreme placen 1500DM), i bili su sasvim OK. Posle sam presao na VDH Revelation zvucnicki/The First Ultimate interconect, pa je shodno tome sistem prosvirao na jedan sasvim drugaciji nacin. Porediti ih necu, da opet ne bi bilo nesuvislih komentara kojekakvih "jurisnika iz prvih borbenih redova", ali cu samo reci da se ni jednog trenutka nisam pokajao. Pozz
Kakvi jurisnici. Pa valjda DYN klub i sluzi za razmenu informacija vezanih za ovu temu. Svako ima pravo da iznese svoj stav. Zasto mora Transparent uz kombinaciju EC+DYN? Vecina audiofila sirom sveta za pomenute brendove koristi Nordost kablove.
Link to comment
Share on other sites

@karnot

rekao bih da nisi pratio temu, jer je sasvim ocigledno da si propustio deo gde se DY korisnici, pri komunikaciji sa neistomisljenicima, sami kategorisu u...

Vidi ovo Magelan nam je u prvoj liniji fronta, znaci gine do kraja, moras da ga overis da se ne bi slucajno ponovo podigao, User sredina znaci sve sto prodje ako prodje docekuje sa Moon - om i F 160 AKO PADNE I ON tu sam ja , ako padnem i ja posle teske ARTILJERIJE , dovlacim poslednju liniju fronta...

a, zasto sam napisao "neki Transparent"... paaaaaa, isto tako, vrati se par strana unazad, bice ti sve mnogo jasnije, pogotovo zasto je to pisalo BAS tako, pod navodnicima. ;)

Najlakse je ovako upasti u sred teme i BUP.

Link to comment
Share on other sites

Imam Dynaudio SB-2 od 1988 godine i ponosio sam se sa njim, ali danas sluÅ¡am Usher Be-20 i isto sam ponosan na njih kao i na Dyn pre 24 godine... Neverovatno je neozbiljno davati pauÅ¡alne ocene o zvuÄnicima i uopÅ¡te o Hi-End sistemima na osnovu presluÅ¡avanja jedne pesme sa nosaÄa zvuka ili podeÅ¡avanjem predpojaÄala na 9, 11 ili 13 sati i komentarisati zvuk, zvuÄnu sliku, bez iole udubljivanja u karakteristike sistema........

A u sta bi to napr,, trebao slusalac da se udubi kad slusa jedan skljopljen sistem i da kaze kako je to doziveo. U to da li je neko na brzaka zakacio neki sistem i da li se to uparuje ili ne , cija je to stvar - pa naravno vlasnika sistema. Ko treba da vodi racuna da sve ispadne kako treba i da sve zvuci kako treba. Kako i na koliko da podesimo predpojacalo , da ga slusamo na o sati, da ga bacimo , ne pipamo jer je on ili ko zna sta vec krivac u sistemu.. Sta treba da se radi , da se promeni 10 ak predpoja...ko to treba da uradi. Jel moze hi - end sistem da radi prosecno - pa naravno jer nije garancija samo tresnuti lovu i eto zvuka - poenta je da treba brizljivo odabirati komponente jer u dosta slucaja moze da se desi ovo o cemu pisem

Nikad se ne slusa jedna pesma, tako da ni tad nije slusana samo jedna - ta je izvucena samo kao primer , mogla je biti i bilo koja druga

Slusa se sistem i kako rade te komponente u tom sistemu , niko ne kaze da to ne moze da bude bolje - verovatno moze ali to nije moja stvar, , ja sam tad bio gost i slusao sam kako je to neko sklopio i zamislio da svira , prezentirao meni ili bilo kome. Uostalom na kraju price to je moj licni dozivljaj i imam pravo na njega kao i svako na svoj.. Ziveli :cheers

Link to comment
Share on other sites

Da Vas podsetim uvek slusamo zvuk sistema a ne pojedinacne komponente. Kablovi se uvek kupuju na kraju i to smo odavno naucili. Ja sam slusao i prodavao nekoliko drugih kablova i na kraju stavio tacku kada sam u sistem ukljucio Transparent. Ovi kablovi su neverovatno neutralni i univerzalni pa ih mozete uz odlicne rezultate kaciti u sve moguce kombinacije bez bitnih promena u zvuku sto nije slucaj sa mnogim drugim proizvodjacima. To je prica koja se MENI dopada sto ne znaci da ce neko drugi reci da njemu bolje cuci neki drugi kabl a to je da se opet vratim na raniji stav stvar licnog i subjektivnog izbora pa nema razloga za bilo kakvu zucnu raspravu sta je bolje. Koristim priliku i da podsetim dezurne goste kriticare na onu narodnu "Ne kritikuj konja kojeg nisi jahao" vec ako vec imaju mnogo slobodnog vremena neka lepo otvore svoj klub uz Ljubinu saglasnost pa tamo iznose svoje ideje a mi im se necemo mesati u poso :smile:
Inace uz Dy zaista ide lepo i OCOS koji je od pre dve godine firma koja radi u sklopu Dynaudia ali je i to stvar ukusa. Da bi mogli da kupite kabl koji Vama najbolje lezi uz DY (ili nesto drugo) kod nas u VT uvek postoji opcija da uzmete kabl na probu uz ostavljanje kapare i da se licno uverite da li je to ok za Vas ili ne. Mislim da ne postoji bolji nacin da odaberete ono sto se Vama najvise svidja umesto da se ovde nepotrebno diskutuje sta je bolje.

 

Edit Chowek: Mladjo, molio bih Vas da, ukoliko ste zainteresovani, u podforumu "Hi-Fi deÅ¡avanja" otvorite temu koja bi se bavila novitetima vezanim za VaÅ¡u distribuciju. U tom sluÄaju biste imali punu slobodu da piÅ¡ete o svemu novom u vezi VaÅ¡eg distributivnog programa. Hvala na razumevaanju.

Link to comment
Share on other sites

@karnot

rekao bih da nisi pratio temu, jer je sasvim ocigledno da si propustio deo gde se DY korisnici, pri komunikaciji sa neistomisljenicima, sami kategorisu u...

a, zasto sam napisao "neki Transparent"... paaaaaa, isto tako, vrati se par strana unazad, bice ti sve mnogo jasnije, pogotovo zasto je to pisalo BAS tako, pod navodnicima. ;)

Najlakse je ovako upasti u sred teme i BUP.

snapback.pngsuca77, on 01 март 2012 - 19:02, said:

Vidi ovo Magelan nam je u prvoj liniji fronta, znaci gine do kraja, moras da ga overis da se ne bi slucajno ponovo podigao, User sredina znaci sve sto prodje ako prodje docekuje sa Moon - om i F 160 AKO PADNE I ON tu sam ja , ako padnem i ja posle teske ARTILJERIJE , dovlacim poslednju liniju fronta...

Pa valjda je jasno ( linije fronta ) da je to sala na pojedine kolege koji slusaju DY zajedno sa mnom - cisto zezanje . Sory za BUP

Link to comment
Share on other sites

Neko pomenu poredjenje VDH The Revelation i Transparent kablova. Posto sam ja imao i direktno poredio oba mogu da prokomentarisem. VDH je skoro duplo skuplji od mog MusicWave Plus kabla. Ovo se u zvuku i cuje, zvucna slika sa VDH je veca, separacija instrumenata je za nijansu bolja, a sam kabl ima malo drÄniji, energiÄniji zvuk. Sa druge strane, dubinska dimenzija zvuka (3d prostor), fluidnost i tiÅ¡ina pozadine je na strani Transparenta. Ipak, VDH ima za mene jednu veliku manu - za razliku od Transparenta nije neutralan. Ima specificnu farbu, i ovo ne smeta mnogo kad se sluÅ¡a rok ili pop muzika (a i eksplozivnost kabla dodatno pogoduje muzici), ali kod akusticnih snimaka ili klasike puno smeta. Dynaudio jasno oslikava ovu razliku i ne može se zanemariti. To je i razlog zasto sam na kraju prodao VDH, a zadržao jeftiniji Transparent.

Link to comment
Share on other sites

Pa valjda je jasno ( linije fronta ) da je to sala na pojedine kolege koji slusaju DY zajedno sa mnom - cisto zezanje . Sory za BUP

Naravno da meni jeste, ali nekome ko nije ispratio razmenu misljenja izmedju vas nekoliko DY usera i mene, ocigledno nije bilo jasno da je i sam termin "jurisnici" u mom postu bio isto to - cisto zezanje, a ne uvreda, ili prozivka na konto bilo koga od vas ;)

Pozz

p.s.

@HiFi User

taj "neko" nije uopste pisao o poredjenju zvucnickih kablova, vec o svom vlastitom iskustvu sa VDH i Transparent setovima kablova, stecenom dugotrajnim slusanjem istih na svom sistemu zasnovanom na ECI-1 pogonu i DY zvucnicima.

To (cak i jasno pise) podrazumeva zvucnicki PLUS interkonekt kabl, a jasno pise i koji su VDH IC kablovi u pitanju, i kog cenovnog ranga je bio Transparent.

Taj Transparent je bio SVE samo ne neutralan, i u setu sa interkonektima bio SKUPLJI od VDH seta Revelation/The Ultimate First... i to ne malo ;)

Link to comment
Share on other sites

Naravno da meni jeste, ali nekome ko nije ispratio razmenu misljenja izmedju vas nekoliko DY usera i mene, ocigledno nije bilo jasno da je i sam termin "jurisnici" u mom postu bio isto to - cisto zezanje, a ne uvreda, ili prozivka na konto bilo koga od vas ;)

Pozz

p.s.

@HiFi User

taj "neko" nije uopste pisao o poredjenju zvucnickih kablova, vec o svom vlastitom iskustvu sa VDH i Transparent setovima kablova, stecenom dugotrajnim slusanjem istih na svom sistemu zasnovanom na ECI-1 pogonu i DY zvucnicima.

To (cak i jasno pise) podrazumeva zvucnicki PLUS interkonekt kabl, a jasno pise i koji su VDH IC kablovi u pitanju, i kog cenovnog ranga je bio Transparent.

Taj Transparent je bio SVE samo ne neutralan, i u setu sa interkonektima bio SKUPLJI od VDH seta Revelation/The Ultimate First... i to ne malo ;)

Da ne sirimo na ovom delu sajta pricu o kablovima ali treba da se napomene da je TRANSPARENT pre svega neutralan kabl i ako se u nekom sistemu pojavila "farba" ona je tvrdim posledica neceg drugog u sistemu a u to sam se uverio bar milon puta u mnogo razlicitih sistema pa cvrsto stojim iza toga. To sto se tebi vise dopada VDH je ok jer ga u ostalom ti slusas sto nama ne pravi nikakav problem.

Link to comment
Share on other sites

...treba da se napomene da je TRANSPARENT pre svega neutralan kabl i ako se u nekom sistemu pojavila "farba" ona je tvrdim posledica neceg drugog u sistemu...

Pa OK, neka bude da kod mene nije bilo do Transparenta...

Samo, ja onda stvarno ne znam ko je tu mogao biti potencijalni "farbar" ako je izbor bio vrlo uzak i svodio se na ECI (amp) Meridian (CD) i DY (zvucnici) za koje i sam vrlo dobro znas kako sviraju?

Pozz

Link to comment
Share on other sites

U to vreme je bio popularan 30W54, valjda... moj kum je imao DY sa tim bassom nekih 10-12 godina i radio je sa Hiragom, soba nije bila nesto velika pa je to zvucalo extra... eh kad se setim tih trenutaka.. kum ga i dan danas pominje sa setom, prodao ih je... sledi razocaranje u sledeci izbor.. pa deca.. i jos se nije vratio u hi-fi.. ali pominje cesto DY.. polako, vratice se on, samo da mu nabacim koji komad i eto ga.

Nekada (pre 20-30 godina) su bili u modi basovi velikog precnika ali se ispostavlo da digitalno doba trazi mnogo brze reakcije sto veliki bas od 30 ili vise cm ne moze da podrzi kako treba zbog velikih inercionih masa pa se uslo u udvajanje manjih bas jedinica koje su daleko lakse a samim tim i brze. Smatra se da dva 17W75 mogu da daju istu dubinu basa i zvucni pritisak kao jedan bas od 24cm ali uz okolnost da je manji 17W75 oko 5 puta brzi. Kod kvalitetnih drajvera u ovakvoj konfiguraciji srednjetonac gubi smisao i retko se primenjuje. Kada se uzme u obzir da sve uzane kutije imaju daleko manje prednje ploce (od kojih se odbijaju indirektni talasi) to znaci da ce takve kutije emitovati pre svega direkne talase sa drivera a mnogo manje onih koji se reflektuju od prednje ploce. Siroka prednja plooca znaci direktan signal sa drajvera i bezbroj reflektovanih signala koji su odbijeni od prednje ploce ali koji do nas dolaze sa zakasnjenjem koje nam muti zvucnu sliku.

Link to comment
Share on other sites

Pa OK, neka bude da kod mene nije bilo do Transparenta...

Samo, ja onda stvarno ne znam ko je tu mogao biti potencijalni "farbar" ako je izbor bio vrlo uzak i svodio se na ECI (amp) Meridian (CD) i DY (zvucnici) za koje i sam vrlo dobro znas kako sviraju?

Pozz

Ti sve vreme pricas o tvojim pravljenim kutijama koje sviraju u tom sistemu onako kako si ti zeleo. Procitaj i komentar o skolama zvuka korisno je. Prihvatam test kablova u bilo kom sistemu i tvrdim da je Transparent posednja adresa na koju treba da uputimo kritiku farbanja. Cak ima komentara da su previse precizni i analiticni jer eto neki vole da zvuk bude malo obojen. Opet se vracamo na pitanje ukusa sto je bez smisla, slusaj tvoje zvucnike sa VDH i uzivaj i dozvoli da neko ima i drugacije iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Mene je ta informacija zaintrigirala koliko i svaki koncentrat poluistina i preterivanja namenjen tehnicki nepismenoj i neinformisanoj publici – kakav bi na forumu ovog tipa lako mogao da se pretvori u antireklamu. No, razumem da je to samo rezime onoga sto o tim zvucnicima pise na sajtu proizvodjaca.

Nije mi jasno sta si ocekivao da cujes? Nadam se da ce uskoro biti kod nas pa ce svi zainteresovani moci da ih cuju. Ja sam ih slusao i iskreno bio iznenadjen u pozitivnom smislu. To naravno ne svira kao u kombinaciji sa recimo ECI 5 i ECC1 ali kosta daleko manje i nema zica. Sjajna opcija za mnoge.

Link to comment
Share on other sites

Nekada (pre 20-30 godina) su bili u modi basovi velikog precnika ali se ispostavlo da digitalno doba trazi mnogo brze reakcije sto veliki bas od 30 ili vise cm ne moze da podrzi kako treba zbog velikih inercionih masa pa se uslo u udvajanje manjih bas jedinica koje su daleko lakse a samim tim i brze. Smatra se da dva 17W75 mogu da daju istu dubinu basa i zvucni pritisak kao jedan bas od 24cm ali uz okolnost da je manji 17W75 oko 5 puta brzi. Kod kvalitetnih drajvera u ovakvoj konfiguraciji srednjetonac gubi smisao i retko se primenjuje. Kada se uzme u obzir da sve uzane kutije imaju daleko manje prednje ploce (od kojih se odbijaju indirektni talasi) to znaci da ce takve kutije emitovati pre svega direkne talase sa drivera a mnogo manje onih koji se reflektuju od prednje ploce. Siroka prednja plooca znaci direktan signal sa drajvera i bezbroj reflektovanih signala koji su odbijeni od prednje ploce ali koji do nas dolaze sa zakasnjenjem koje nam muti zvucnu sliku.

Kakve veze ima digitalno doba sa veliÄinom drajvera?

Ostatak neću da komentarišem jer se nadam se odnosi na Dynaudio produkciju drajvera, što bi bilo fer naglasiti.

Link to comment
Share on other sites

Smatra se da dva 17W75 mogu da daju istu dubinu basa i zvucni pritisak kao jedan bas od 24cm ali uz okolnost da je manji 17W75 oko 5 puta brzi. Kod kvalitetnih drajvera u ovakvoj konfiguraciji srednjetonac gubi smisao i retko se primenjuje.

Kod zvuÄnika ima mnogo kompromisa. Recimo da dva takva kvalitetna drajvera daju dovoljno zvuÄnog pritiska za dobre basove, a istovremeno su dovoljno brzi za solidne srednje.

U nekoj, možda boljoj konfiguraciji, možemo imati jedan ili dva drajvera sa većom i/ili krućom membranom koji su odseÄeni niže, imaju dovoljno brzine i veći zvuÄni pritisak. Istovremeno, srednjetonac će, svakako, biti brži od vufera... :)

Link to comment
Share on other sites

Imam jedno pitanje vezano za dyn i stalke :) Interesuje me da li i kako stalci, i u kojoj meri, uticu na zvuk? Koja bi razlika bila izmedju diy i nekog dobrog kupovnog modela? Na 100 mesta sam procitao nesto tipa: odlicni zvucnici, stavite ih na dobre stalke i pokazace sve sto mogu. :crno-na-belo p.s. Konkretno mislim na audience 52.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...