Jump to content


Lo-Fi početak


Vladeta

Recommended Posts

Zdravo svima,

Ukratko bih predstavio svoj stari komplet koji je kod mene u upotrebi skoro 20 godina. Svojevremeno smo ga kupili zajedno brat i ja.

U pitanju su Technics receiver SA-103L i ruÄno pravljene kompresione zvuÄne kutije od NiÅ¡kih komponenti (bass 60W + visoki 80W) sa ruÄno pravljenim skretnicama.

Verno služe i dan danas.

Sistem je doživeo osveženje pre 2 dana, nabavio sam Körting B-100 zvuÄne kutije sa kojima sam prezadovoljan, otvorile su mi se uÅ¡i Å¡to bi se reklo :-).

U planu je nabavka nekog vintage receivera ili pojaÄala+tuner ukoliko to finansije budu dozvoljavale.

Toliko od mene za sada.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eh... za te niÅ¡ke pravljene kutije me vežu najlepÅ¡a studentska sećanja krajem osamdesetih i poÄetkom devedesetih. Koliko je samo to žurki odsviralo. A doduÅ¡e i gorele su, ali odeÅ¡ u robnu kuću, kupiÅ¡ dva komada, (obiÄno visokotonci su bili u pitanju) jedan za rezervu i vozi... ma menjali smo ih usred žuraje. U to vreme je taj zvuk za nas bio avion. Kum i ja smo imali zajedno jedan par. Sećam se kad smo ih pravili, da su mi ruke bile krvave od Å¡rafljenja, nismo imali ove Å¡rafilice, ali vredelo je.

Link to comment
Share on other sites

To su mi prve ozbiljnije kutije i evo sviraju već 20 godina. Malo je furnir propao i jedan bass traži sreÄ‘ivanje ali su sasvim solidno oÄuvane s obzirom na godiÅ¡te. RazmiÅ¡ljao sam da ih prodam zajedno sa Technics-om ali sam takoÄ‘e razmiÅ¡ljao i da mi ostanu u nekoj budućoj radionici ili Å¡ta već Bog da. Najverovatnije ću ih i saÄuvati, hvala na sugestiji.

Link to comment
Share on other sites

Evo slika, malo su lošijeg kvaliteta, deca spavaju pa nisam palio svetlo :smile:

Lo-Fi:

Technics SA-103L i Niške kutije :thumbsup2

post-29205-0-99658900-1329956109_thumb.j post-29205-0-64672700-1329956143_thumb.j

Hi-Fi:

Yamaha CR-820 i Körting B-100 kutije :loveface:listen

post-29205-0-69387100-1329956365_thumb.j post-29205-0-06347000-1329956376_thumb.j post-29205-0-87127800-1329956380_thumb.j

Kao što se vidi, sijalice ne rade, treba to da zamenim a pitanje konkretno za Vas stoN_Cold koliko bi koštalo da se receiver malo pregleda, našteluje mirna struja, srede potenciometri i pomenute sijalice i ako treba još nešto?

Pozdrav svim audiofilima.

post-29205-0-99658900-1329956109_thumb.j

post-29205-0-64672700-1329956143_thumb.j

post-29205-0-69387100-1329956365_thumb.j

post-29205-0-06347000-1329956376_thumb.j

post-29205-0-87127800-1329956380_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Vredi probati kao što kažeš.

Imam nekoliko pitanja:

- gde naći sijalice za risiver, treba mi 4 komada?

- volume potenciometar kada se okreće oseća se kao da struže, da li je potrebna zamena ili to može kontakt sprej da reÅ¡i? TakoÄ‘e volume kada se okreće zakaÄi i balance pa se vrte zajedno iako samo jedan potenciometar okrećem, isto važi i obrnuto kada se radi.

- kada iskljuÄim risiver iz zvuÄnika se Äuje pucanj, da li to problem do mirne struje ili je neÅ¡to drugo?

Hvala puno na odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒuj,da sam neÅ¡to vjeÅ¡t i nisam,ali ja bi prvo otvorio taj risiver i provjerio koliki napon treba da bude na tim lampicama i koje su veliÄine,a onda krenuo dalje. TakoÄ‘e,možda bi razmislio i o nekim le-diodama-toga sada ima raznih boja i intenziteta,a nisu skupe.

Pazi,te lampice mogu biti vezane i u seriju-red pa ako jedna stane onda stane i cijeli red-provjeri na koji su naÄin vezane.

Å to se tiÄe potenciometra-to su ako sam dobro shvatio oni Å¡to na istoj osovini imaju VOLUME i BALANCE opcije?

Ako jeste i ako i inaÄe imaÅ¡ onaj fini otpor pri okretanju onda će ti ovaj sprej pomoći makar oko istovremenog okretanja.

To Å¡to si naveo "kao da struže" nije baÅ¡ ohrabrujuće jer je u pitanju neko mehaniÄko oÅ¡tećenje,ali ako imaÅ¡ iÅ¡ta strpljenja,lemilicu i klijeÅ¡ta to ti nije problem. Potenciometri su jako jednostavne sprave sastavljenje iz desetak dijelova,od kojih Å¡est vidiÅ¡ spolja. Prije rastavljanja probaj prvo da naprskaÅ¡ i natopiÅ¡ kontakt-sprejem pa da okrećeÅ¡ lijevo-desno VOLUME i BALANCE svako za sebe. Trebalo bi da osjetiÅ¡ kako se mnogo lakÅ¡e okreću i jedno i drugo a i moguće je i da će prestati to struganje. Ako ne prestane onda ćeÅ¡ ga morati rastaviti,ali samo pažljivo da ne bi Å¡ta polomio.

Ja sam prije neki dan naprskao sve kontakte jedne jamahe,nema viÅ¡e tog finog otpora okretanju potenciometara ali nema ni Å¡uÅ¡tanja preklopnika a ni potenciometara. ÄŒak sam i Å¡tampanu ploÄu naprskao a zatim izduvao kompresorom na 8BAR pritiska da se dobro isÄisti od te Å¡troke. Možda će neko reći da sam uÄinio glupost,ali ta jamaha sad radi baÅ¡ kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da volume "struže", pruža otpor pri okretanju ali ne šuška. Da li je on i dalje za zamenu ili se može srediti sprejom?

Провери да дугме од потенциометра не качи по ободу када га окрећеш.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Negde kaÄi izgleda Äim povuÄe i balance da se vrte zajedno. Kada se okreće samo volume nekako se uhvati i balance pa i on krene da se okreće isto tako i obrnuto ako se okreće samo balance uhvati se volume.

EDIT:

Kada iskljuÄim risiver iz zvuÄnika se Äuje pucanj, da li je to problem do mirne struje ili je neÅ¡to drugo u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

Дугме за Ð±Ð°Ð»Ð°Ð½Ñ Ð¿Ñ€Ð¸Ñ‚Ð¸Ñни ка предњој плочи а дугме за јачину повуци ка Ñеби толико да један другог не погоне.

Буди нежан.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

I mene zanima odgovor na to "puckavo" pitanje,dva pojaÄala mi to isto rade,jedno u B-klasi (nema mirnu struju) a drugo u AB klasi(mirna struja 120mA). Mislim da se tome može doakati varistorom na primaru,ali nisam siguran. Varistor je (malo Å¡aÅ¡avo zvuÄi,ali ) nov pojam za mene i ne znam kako da ga tražim ni kako se oznaÄava,a nikako ni google da iskoristim pa da se informiÅ¡em. Imam joÅ¡ pet pojaÄala u AB klasi ali nemam na njima problem sa tim "pucnjima" pri iskljuÄenju. Svaka pomoć tebi u ovom sluÄaju bila bi i pomoć meni.

Link to comment
Share on other sites

Čitao sam dosta na audiokarma forumu, kažu da bi podešavanjem mirne struje trebalo to da se reši.

Nisam tehniÄki dovoljno potkovan da bih to sam odradio ali probaću sa nekim buvljaÄkim multimetrom da to pregledam.

Na istom forumu se pominju i elektroliti kao mogući problem.

Å ta stvarno uzrokuje problem ne znam ali bi voleo da saznam. :-)

Link to comment
Share on other sites

Nagla promjena magnetnog polja pri iskluÄenju transformatora. Å to veća promjena napona na primaru to veći indukovani napon na sekundaru-pretpostavljam da je do toga ali se ne bi kleo. Kad budem imao volje i vremena malo ću eksperimentisati,a ako neko ima volju/želju i znanje da uputi u rjeÅ¡enje ovog problema neka piÅ¡e,ja ću da Äitam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...