Jump to content


Logitech Squeezebox USB hard drive


Jazzavac

Recommended Posts

Postovane kolege,

Za sistem B koji ce da radi u kancelariji sam nabavio Logitech Squeezebox stream-er. Ideja je da se slusa preko njega:

1) Internet radio a i,

2) da na externi USB hard drive nakrcam FLACova sa svojih CDeva. Znaci da ne nosim CDe na posao, vec da ih smestim na hard drive i da ga preko USBa direktno vezem na Squeezebox.

Pitanje je kako predlazete da formatiram i organizujem albume da se to lepo izlistava na squeezebox-u? Ja albume organizujem prema izvodjacima. Da li da u root stavljam album po folderu ili je potrebna neka gimnastika... Ne bih da se zeznem pa da posle, kada se malo upoznam sa spravicom, moram da preformatiram hard drive....

Racunam da ucim na tudjim iskustvima...

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Jazzavac,

mislim da tu nema neke velike nauke.

Prema mom iskustvu, Squeezecenter se ne bavi preterano imenima foldera.

On cita iz tag-ova FLAC-ova imena albuma, imena izvodjaca, zanr itd. i sve to unosi u bazu. Zatim se

nad bazom vrse razni upiti i tako "slazu" pesme/albumi.

Mislim da je najbolje da foldere organizujes tako da se ti u njima lako snadjes, SC je dosta snalazljiv.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, nemam nikakvih iskustava sa iTunes, tako da ne mogu da potvrdim.

Mozes da napravis mali eksperiment.

Napravi samo jedan folder i u njega stavi FLAC-ove od potpuno razlicitih izvodjaca i sa razlicitih albuma.

Pokreni SC tako da napravi bazu i pogledaj sta je generisano. Pokusaj da slozis prikaz po raznim parametrima :).

Link to comment
Share on other sites

Potpuno ista organizacija kao na kompu.ZnaÄi,sve kako bi organizovao na hardu kompa pa otvaraÅ¡ po vertikali podfoldere ,tako isto otvaraÅ¡ sa Squeeza samo po horizontali.TakoÄ‘e u softu Squeeza postoje i komfori tipa artist,albums,genres,years.

PriÄam ti o mom squeezebox classic, ali on nema mogućnost za usb.

Dakle organizacija po izvoÄ‘aÄima.

Link to comment
Share on other sites

Veoma je bitno da vaša dgitalna kolecija bude sređena pre učitavanja u bilo koji plejer ili biblioteku. Potrebno je srediti foldere, fajlove, njihove nazive, kao i tagove. Ja sam prebacujući svoju kolekciju diskova na hard disk, usvojio sledeću nomenklaturu i sortiranje:

1. Fajlovi su u formatu aiff što je ista rezolucija kao i wav ali uz mogućnost punog tagovanja i slike albuma u samom fajlu ali ovo dozvoljava i FLAC

2. Fajlovi su sortirani po folderima koji prate albume; ako se jedan album sastoji iz više diskova, podfolderi tog foldera nose nazive CD1, CD2 i sl.

3. Svaki fajl u imenu nosi naziv kompozitora (u pitanju je klasična muzika), naziv dela i naziv stava, razdvojeno crticama

4. Bitno je da svaki album i numera budu tagovani: artist, song, album, song number i of, kao i disc number i of.

Ovakva klasifikacija omogućava softveru brzu pretragu, kao i ručno pronalaženje albuma po nazivu (kod pop i druge muzike, umesto imena kompozitora u nazivu foldera može da stoji ime grupe).

Ja se snalazim odlično u ovom sistemu i nisam imao problema s iTunesom koji koristim za reprodukciju.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je organizacija slicna Willi-jevoj. Folderi imaju imena oblika

<godina> <ime izvodjaca> -<ime albuma>.

Izuzetak je klasika, gde je konvencija:

<godina> <ime kompozitora> - <ime dela> (ime orkestra, ime dirigenta, ime glavnog soliste).

Iza poslednje imena ide posebna oznaka (MFSL | ...).

Imena fajlova su tipa:

<track number>_<track name>.flac

Jedan detalj. Pri tag-ovanju vazno je koristiti #diska, a ne pisati u ime albuma CD1, CD2 i slicno. Ako se pise CD1 itd. onda ce se u listi albuma pojaviti vise odvojenih albuma, a ne samo jedan.

Pretpostavljam da imas Touch, zbog pominjanja USB-a?

Link to comment
Share on other sites

.

Pretpostavljam da imas Touch, zbog pominjanja USB-a?

Da, touch je u pitanju. Umesto da trazim neki jeftiniji CD player i da kopiram diskove, odlucio sam da pazarim ovo cudo i da na njega nakacim hard disk. Jos mogu i da slusam radio preko interneta - tako da mi se cinilo kao dobro resenje.... Nisam ga jos ni otpakovao - tek mi je juce stigao....

Inace, moja organizacija je malo drugacija od tvoje i Willi-eve pa se zbog toga i raspitujem. Ja prvo imam podeljene foldere po zanrovima. Zatim ide folder sa imenom izvodjaca. Onda folder sa imenom albuma, i na kraju imena pesama koja su na primer:

"Ben Webster - 1957 - Soulville - 03 - Time On My Hands.flac"

Ja bih ovu strukturu preneo na hard i pustio Squeezebox da to 'organizuje'...

Poz ;-)

Link to comment
Share on other sites

Wiili je u pravu. Najvaznije je sta je u tag-ovima.

Ja inace izbegavam ovakve nazive, jer postoje imena pesama i band-ova koja su veoma dugacka i to stvara problem na raznim mestima (kod malih displeja, backup-a ako se postuje ISO standard, kod Total Commander-a itd.).

Ali to je stvar ukusa.

Bitno je sta je u metapodacima.

Link to comment
Share on other sites

OK got it... Slicno radi i iTunes i ne volim ga bas zbog toga... Naime, kada sve organizujes kao linearnu listu onda ti dozvoljava filtriranje samo po jednom parametru... Barem je tako bilo kada sam ga poslednji put koristio.... Znaci polako da pravim kolekciju i da pazim na tagove.....

Pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

OK got it... Slicno radi i iTunes i ne volim ga bas zbog toga... Naime, kada sve organizujes kao linearnu listu onda ti dozvoljava filtriranje samo po jednom parametru... Barem je tako bilo kada sam ga poslednji put koristio.... Znaci polako da pravim kolekciju i da pazim na tagove.....

Pozdrav svima!

Baš zbog toga u iTunesu možeš da praviš plejliste, ručno ili automatski.

Link to comment
Share on other sites

Za neke buduce sapatnike...

Windows XP vam ne dozvoljava da formatirate externi HD veci od 32 GB u FAT32 formatu. Tera vas da koristite ili exFAT (FAT64) ili NTFS. Negde sam citao da Squeeze ima muke sa NTFS, pa sam se malo pomucio da WD Passport 500 GB formatiram kao FAT32. Par resenja nije radilo, do FAT32FORMAT.com.... Mali DOS (command line) programcic koji ovo odradi za par sekundi...

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Cuvanje klasike predstavlja problem u svakom pogledu - imenovanja, tagovanja i sl.

Dva primera:

1. Perlman svira Beethoven-a, Mendelssohn-Bartholdy-ja i Kreissler-a. Sta staviti u naslov foldera - sve autore i sva dela? To je nekoliko stotina karaktera.

2. Wagner - Lohengrin. Izvdjaci su Solti (dirigent), Wiener Philharmoniker i jos dva orkestra, Placido Domingo, Jessye Norman i jos gomila solista. Koga staviti u ime folder-a?

Meni je to ubedljivo najveci problem u stvaranju velike kolekcije klasike (sto mi je vec duze cilj).

BTW, Willi, sta si uradio sa onom ogromnom kolekcijom koju si jednom doneo na AudioBerzu?

Link to comment
Share on other sites

Ja to Äuvam ovako:

žanr (classical,jazz,blues,rock,ethnic,film,decja)/ime izvoÄ‘aÄa/ime albuma/## ime pesme.flac

Sve ostalo je u tagovima. Za puštanje muzike najviše koristim "My Music/Music Folder" meni, pa biram muziku iz fajl-sistema...

Jedino je kod klasike stanje komplikovano, negde za ime foldera ide ime kompozitora, a negde izvoÄ‘aÄa (naroÄito ako su na albumu dela razliÄitih kompozitora) i to odreÄ‘ujem ad-hoc. Kod klasike imena navodim u formatu "prezime, ime" ili "prezime, inicijali" a za ostalu muziku "ime prezime".

Ko napravi kvalitetnu Å¡emu za organizaciju fajlova sa klasiÄnom muzikom... Å¡to se mene tiÄe, može i Nobelova nagrada.

Edit: naravno, već postoje razna rešenja, npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Functional_Requirements_for_Bibliographic_Records, ali ih niko još nije mapirao na fajl-sistem.

Link to comment
Share on other sites

Ja to čuvam ovako:

žanr (classical,jazz,blues,rock,ethnic,film,decja)/ime izvođača/ime albuma/## ime pesme.flac

Sve ostalo je u tagovima. Za puštanje muzike najviše koristim "My Music/Music Folder" meni, pa biram muziku iz fajl-sistema...

Jedino je kod klasike stanje komplikovano, negde za ime foldera ide ime kompozitora, a negde izvođača (naročito ako su na albumu dela različitih kompozitora) i to određujem ad-hoc. Kod klasike imena navodim u formatu "prezime, ime" ili "prezime, inicijali" a za ostalu muziku "ime prezime".

Ko napravi kvalitetnu šemu za organizaciju fajlova sa klasičnom muzikom... što se mene tiče, može i Nobelova nagrada.

Edit: naravno, već postoje razna rešenja, npr. http://en.wikipedia....graphic_Records, ali ih niko još nije mapirao na fajl-sistem.

ne treba da se mapira na fajl sistem, muzici ne pristupaš preko Explorera nego preko plejera.

U forumu Muizka sam otvorio posebnu temu o tagovanju muzike pa izvolite tamo.

Link to comment
Share on other sites

Cuvanje klasike predstavlja problem u svakom pogledu - imenovanja, tagovanja i sl.

Dva primera:

1. Perlman svira Beethoven-a, Mendelssohn-Bartholdy-ja i Kreissler-a. Sta staviti u naslov foldera - sve autore i sva dela? To je nekoliko stotina karaktera.

2. Wagner - Lohengrin. Izvdjaci su Solti (dirigent), Wiener Philharmoniker i jos dva orkestra, Placido Domingo, Jessye Norman i jos gomila solista. Koga staviti u ime folder-a?

Meni je to ubedljivo najveci problem u stvaranju velike kolekcije klasike (sto mi je vec duze cilj).

BTW, Willi, sta si uradio sa onom ogromnom kolekcijom koju si jednom doneo na AudioBerzu?

Odgovoriću ti u temi o tagovanju muzike u forumu Muzika.

Link to comment
Share on other sites

Na SB uredjajima mozete da pristupate muzickoj kolekciji i preko explorera - bas kao sto je to slucaj pod Windows. Naime, umesto da idete na pretrazivanje po tagovima, mozete da odaberete opciju Music Folder i onda citate file strukturu kako je ona definisana na disku. Ja tu opciju gotovo iskljucivo koristim jer mi je tako lakse. Sve foldere sam organizovao tako da prvo ide izvodjac a onda albumi tog izvodjaca u sub-folderima ...

Link to comment
Share on other sites

Na SB uredjajima mozete da pristupate muzickoj kolekciji i preko explorera - bas kao sto je to slucaj pod Windows. Naime, umesto da idete na pretrazivanje po tagovima, mozete da odaberete opciju Music Folder i onda citate file strukturu kako je ona definisana na disku. Ja tu opciju gotovo iskljucivo koristim jer mi je tako lakse. Sve foldere sam organizovao tako da prvo ide izvodjac a onda albumi tog izvodjaca u sub-folderima ...

To isto sam i ja rekao par postova ispred
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...