Jump to content



Dual

Recommended Posts

Evo proverenog konacnog resenja za pravu kvalitetnu antenu.

Nacrt je preuzet iz knjige "Televizijske i UKT antene" Dragan M. Pantic, tehnicka knjiga Beograd, str. 210

Pravio sam ih vise komada i sve su odlicne. Trenutno ne mogu da nadjem nacrte za Gorenje-Elrad 0207 ( 02 je broj banda a 07 broj elemenata ant ) ali bice...

Ova "okrugla" antena na gornjoj slici je zapravo guseca antena jer ima minus ( ! ) 1,5 db ali kruzni prijem. Pravljena je za centre sa mnogo jakih lokalnih predajnika.

P.S. Za savijeni dipol vaze ista pravila kao i za ostale pa smatram da Vam nije problem ukapirati ali ako nekom treba pomoc tu sam... naravno ide jos i trafo impedanse za koax ali sve je to lakse nego sto se cini...

post-9533-0-38463500-1329486100_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moje neko kratko mišljenje na ovu temu je:

1. Nabaviti neki dobar DX tuner sa dva antenska FM ulaza

(npr. onkio T-9990 T-4711 T-4970 T-4670, kenwood KT-6040, yamaha T-85 )

2. Nabaviti kružnu FM antenu za vert. i hiriz. polar. kao na slici i postaviti je na krov

3. Nabaviti ili napraviti usmerenu FM antenu sa Å¡to većim pojaÄanjem i postaviti je na krov sa antenski rotorom

Gledajući kroz danaÅ¡nju "Å¡umu" legalnih a i priliÄan broj "piratskih" radio predajnika, Äinjenica je da bi bilo zgodno imati prijemnik sa dva ulaza za dve antene.

Na jedan prikljuÄiti antenu sa horizontalnom polarizacijom a na drugi sa vertikalnom.

Za horizontalnu polarizaciju je lako. Horizontalna antena se postavlja na vertikalnu Å¡ipku i "mirna BaÄka".

Međutim sa vertikalnom polarizacijom je mnogo veća muka.

Vertikalna antena ne sme da se postavi na vertikalnu Å¡ipku, osim u sluÄaju vertikalnog dipola, kada je to već uzeto u obzir:

http://www.dual.rs/A...radio%20antenna

Sa druge strane za Yagi antene (usmerene antene) to je prava katastrofa.

Ne postoji naÄin da dugaÄku Yagi antenu postaviÅ¡ u vertikalnu polarizaciju a da to ostane ista antena i da dobro radi.

Postoji samo jedan naÄin.

http://www.dual.rs/A...radio%20antenna

A to je prikazano na gornjoj slici.

Da bi vertikalno polarizovana antena dobro radila mora da se zakaÄi od pozadi.

To odmah povlaÄi i probleme. Antenu nije moguće napraviti standardno.

Mora da bude pojaÄane konstrukcije, zato Å¡to se ne veÅ¡a u sredini, i jedan kraj ima 100% opterećenje.

TakoÄ‘e ni standardna TV Å¡elna viÅ¡e ne može da nosi antenu. Mora specijalna sa M8 vijcima koji se stežu sa kljuÄem 13.

A ako sada pogledamo gornju antenu, mora odmah da bude i joÅ¡ jedna stvar jasna. Zbog pretezanja antene na jednu stranu nikakav standardni TV rotator koji najÄešće koÅ¡ta oko 80Eur. Ne može da je rotira. Antena će za kratko vreme skrcati rotator. Rotatori od oko 300Eur, bi već mogli da doÄ‘u u obzir.

Ovakve radio antene ovešane sa zadnje strane su naj zgodnije da se postave fiksno na gelenderu terase ili krovu na jakoj 5/4 ili 6/4" šipki.

Na sreću 3 elementa vertikalna radio antena ima ugao prijema od skoro 120 stepeni pa u najvećem broju sluÄajeva i ne mora da se rotira.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

PoÅ¡to sa sobnom antenom hvatam desetak stanica, hteo sam spoljnom antenom da poboljÅ¡am prijem. S obzirom da imam trenutno razvuÄen koaksijalni kabl od terase na spratu, do rack ormana, koji sam mislio da jednog dana koristim za kablovsku televiziju, da li bi bilo previÅ¡e gubitaka ako bi povezivanje iÅ¡lo: krovna antena - rack orman - prikljuÄak za dnevnu sobu na patch panelu - prikljuÄak na zidu u dnevnoj sobi - tjuner? Preko 20-25 metara kabla, sa tri prekida. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

PoÅ¡to sa sobnom antenom hvatam desetak stanica, hteo sam spoljnom antenom da poboljÅ¡am prijem. S obzirom da imam trenutno razvuÄen koaksijalni kabl od terase na spratu, do rack ormana, koji sam mislio da jednog dana koristim za kablovsku televiziju, da li bi bilo previÅ¡e gubitaka ako bi povezivanje iÅ¡lo: krovna antena - rack orman - prikljuÄak za dnevnu sobu na patch panelu - prikljuÄak na zidu u dnevnoj sobi - tjuner? Preko 20-25 metara kabla, sa tri prekida. 

Dužina kabla nije problematiÄna.

Na 100 MHz to je minimalno slabljenje.

Ali prekidi i razvoÄ‘enje, će drastiÄno pokvariti prijem.

Ako se signal dovede sa terase, pa ga je onda potrebno podeliti na 3 prikljuÄka, onda bi možda trebalo porazmisliti o pojaÄavaÄu.

Možda nešto ovako:

http://www.dual.rs/Kablovski-pojacivac-predpojacivac-Best-Cable-Amplifier/Radio-predpojacivac-FM-preamplifier

I to ne da bi se poboljšao prijem slabih signala, nego da se nebi izgubilo u razvođenju i u takvom deljenju.

 

Mada je uvek bolje ako nema predpojaÄavaÄa, tj. da antena "sakupi" dovoljno signala.

Taj "sluÄaj" veoma lako može da nastane tako Å¡to se antena sa terase prebaci na krov.

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Jel ima nesto ovako kod nas,napolju nije bas jeftino a i transport dosta kosta.Imam i preporuku proizvodjaca,a i citao sam mnogo preporuka za nju..........

 

Da bi antena dobro radila, potrebno je da pored kvalitetnog kabla, spojeva, tjunera itd... budu ispunjena i tri neophodna uslova.

1. Lokacija

2. Lokacija

3. Lokacija.

 

Kada se ispune ova 3 gornja uslova svaka dobro napravljena antena će dobro raditi.

Ne treba bacati pare na Äudotvorne antene. Antena na linku koji je poslat ima 3 sprata. Ti "spratovi" su na premalom rastojanju da bi bio neki veliki efekat od njih.

Što bi se reklo "Lepo za pogledati" ali "Čemu to služi"?

 

Savet. Ne bacati pare.....

 

Primer:

Recimo da neka antena na terasi prima određenu stanicu slabo. Neka to bude kružna antena.

Ako bi se postavila usmerena antena kakva je na onom linku i koja od kružne antene je verovatno skuplja 10 - 20 puta, prijem će biti bolji za npr. 7 dB.

Prijem će biti bolji, ali možda će stanica i dalje da "Å¡uÅ¡ka". A potroÅ¡ena je enormna koliÄina para za sumnjive rezultate.

 

Uzmimo sada ponovo onu kružnu antenu i izmestimo je sa terase na vrh krova.

Prijem slabe stanice će se možda poboljšati 20 - 30 dB.

A košta nas samo malo dužeg kabla po 16din. metar.

 

To je suština postavljanja antena.

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru.U pravu si to je ipak dosta skupa antena ali se ona preporucivala i za ultra skup tjuner naim nat 01 koji je u zlatno vreme radija bio skuplji od njihovih najskupljih pojacala, pa valjda sve jedno s drugim ide.Naim je u to vreme tjuner drzao za najvazniji izvor zvuka,uz gramofon naravno jer se i najvise vremena provodilo uz njega.Mislim da cu se zadovoljiti novom radijalnom(stara mi je u delovima) jer se FM radio zbog loseg radio programa i stanica nazalost sve manje slusa,javljam ti se oko toga od nedelje.Evo upravo uzivam u svojoj jazz suboti na radio bg1-moj redovni subotnji ritual do kasno u noc.Imam mislim dobru lokaciju za radio, na vrhu sam zgrade koja je u naselju sa kucama i ÄŒot gledam direktno sa prozora.Ne znam da li sam dosad otkrio ovde svoj strah od gromova,em smo skoro najvislji u okolini em imam bakarni krov iznad glave,srecom imamo gromobrana dosta...ako izbacim antenu na krov treba li da se pomolim bogu cesce nego obicno :-)

Link to comment
Share on other sites

...ako izbacim antenu na krov treba li da se pomolim bogu cesce nego obicno :smile:

To ne znam da li će ti pomoći, ali svakako ne škodi....

NosaÄ antene propisno uzemlji i možeÅ¡ mirnije da spavaÅ¡, a ako navali baÅ¡ neka olujÄina sa pucanjem i pevanjem, najbezbednije ti je da izvuÄeÅ¡ antenu iz ureÄ‘aja i odmakneÅ¡ dovoljno da se ne seti neka varnica da ti uÅ¡eta u kuću. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Pitanje, vezano za temu, iako ne baš direktno...

 

Antenski stub na krovu zgrade, sve zajedno sa antenom, trebalo bi da je uzemljen i to na gromobransku instalaciju? Jel'?

...znam da većina to ne radi. Kod mene na ravnom krovu zgrade stoje brojni stubovi i napuštene antene iz perioda pre kablovske, svi neuzemljeni.

 

Sada bih ja da iznesem gore jednu kružnu antenu za moj tjuner, pa reko da se uradi kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Sondek: "ako izbacim antenu na krov treba li da se pomolim bogu cesce nego obicno :smile:"

 

Ja bih za poÄetak se upitao da li je prijem signala sa te terase dovoljno dobar. Ako jeste, tj. ako ste zadovoljni prijemom, zaÅ¡to izmeÅ¡tati antenu?

To Å¡to je krov bakarni nema nikakvog znaÄaja. I bakarni i gvozdeni podjednako privlaÄe gromove, jer oba metala dobro (i odliÄno) provode stuju.

Najbolja zaštita od groma je dobro uzemljenje. Antenska šipka ne može previše da se uzemlji. možda bi najbolje bilo da se uzemlji sa više pocinkovnih traka, koje sa raznih strana se spuštaju sa zgrade.

Takođe koaksijalni kabal od antene treba uzemljiti minimum na dva mesta.

Jedan kraj kod antenskog stuba a drugi kraj kod tjunera. Međutim ako je kabal duži, bilo bi dobro da se uzemlji i na polovini dužine.

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Zek: "najbezbednije ti je da izvuÄeÅ¡ antenu iz ureÄ‘aja i odmakneÅ¡ dovoljno da se ne seti neka varnica da ti uÅ¡eta u kuću."

 

Ovo je odliÄan predlog.

I pored sveg uzemljavanja, uvek grom može da "ušeta" u kuću.

Osnovni razlog je taj Å¡to gromobransko uzemljenje koje se amaterski postavi nije dovoljno kvalitetno.

Nikada prelazni otpor između uzemljenja i zemlje neće biti "nula oma". Pa prema tome pri ogromnim strujama koje mogu da nastanu usled groma, mogu da se razviju i ogromni naponi koji dovode do "varnice".

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

NSHappy "Sada bih ja da iznesem gore jednu kružnu antenu za moj tjuner, pa reko da se uradi kako treba."

 

Isti ili sliÄan odgovor kao i prethodni.

Uzemljenje je onoliko dobro, koliko je njegov prelazni otpor.

 

Spojiti neku šipku za neku sumnjivu žicu, koja ne vodi nigde. Ili Spojiti na gromobransku instalaciju, koju su neki prethodni majstori odsekli, jer im je smetala.....

To sve treba proveriti.

I u NS postoje majstori koji su ovlašćeni za proveru kvaliteta gromobranske instalacije. Njih treba konsultovati (platiti, izlazak na lokaciju), ako hoćemo da budemo sigurni, koliko smo stvarno uzemljili antenski stub.

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

PoruÄih danas radijalnu preko sajta pa ćemo da vidimo Å¡ta kaže signalmetar na tjuneru.U uputstvu piÅ¡e da se vrhunski audiofilski rezultati oÄekuju sa signalom preko 70,dosad bez antene nije pokazao nikad viÅ¡e od 42,izuzev kad je bio u gostima i to baÅ¡ sa radijalnom.

Link to comment
Share on other sites

Zna li neko gde mogu naći konektor za 300 omsku antenu poput ovog na slici ispod?

attachicon.gifantenna_rabbitear_old.jpg

Možda je i moguće naći takav konektor, ali ko zna gde. Na sreću nema ni velike potrebe.

PoÅ¡to je u pitanju dvojni vod, koji je inaÄe 300 oma. Dovoljno je da se žice razmaknu i gurnu u tjuner. Neće nastati nikakvi veliki gubici.

Druga varijanta je da se uzmu buksne koje mogu da se kupe u elektro radnjama ili na buvljaku i koje se krimpuju.

Takve mogu da se spoje za kabal, pa onda u tjuner....

To će biti sasvim dobro rešenje.

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Sve pohvale za Dualovu radijalnu antenu,danas sam je montirao i signal je iznad svih ocekivanja od 70 do Äak 96 na signal metru.Ilustracije radi preko sbb kabla ili "žice" koja je dosad glumila antenu ni jedna stanica nije prelazila 42.Ujedno i zvuk je popravljendosta,sad vidim istinitost onog Å¡to piÅ¡e u manualu za kudos da se vrhunski sound oÄekuje tek preko 70 na signal metru.

Link to comment
Share on other sites

Spachek "Zdravo svim clanovima i pitanje za clana Dual, koja od ove 4 antene bi mozda preporucio za kupovinu, pozdrav i unapred hvala na odgovoru"

.......

Nisam stigao na vreme da bih pogledao sve linkove. Aktivna su još dva. Koliko vidim u pitanju su kružne radio antene.

Kada bih se ja pitao, ja bih ti preporuÄio naÅ¡u radio antenu, horizontalnu ili vertikalnu. Jer je sigurno dobra i trajna.

 

Å to se tiÄe ovih sa linkova, poÅ¡to nisam imao prilike da vidim ni jednu uživo, ne mogu ni da dam bilo kakav poseban sud.

Kod antena su pored elektriÄnih karakteristika, bitne i mehaniÄke karakteristike. Nekada davno su se prodavale radio antene iz nekada nam bratske republike, a svi znamo kako su bile loÅ¡e mehaniÄki, kako su se lomile posle par godina.... Popadalo, iskrivilo se itd...

Imaju li takve antene asimetriÄni Älan i koliko je dobar? To bi sve trebalo da se izmeri pre bilo kakve ocene....

 

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...