Jump to content



Dual

Recommended Posts

Pozdrav

Pregledao sam ceo forum vezano za antene za prijem signala u opsegu 88 - 108 MHz (FM), pa bih želeo da otklonim neke nedoumice i pomognem forumašima vezano za što kvalitetniji prijem signala.

Kakva antena za muziÄki stub? Odgovore ćemo podeliti u viÅ¡e grupa ili dilema:

1. Unutrašnja ili spoljna antena?

Rešenja koja "ne koštaju ništa".

a) UnutraÅ¡nja antena se dobija najÄešće sa muziÄkim stubom. NajÄešće žica koja se ubode na centralni pin konektora za spoljnu antenu.

Razultati takve antene su najÄešće skromni. Verovatno sve lokalne stanice će se Äuti dobro. One dalje, zavisi od konkretne lokacije.

Mnogi su zadovoljni i takvom antenom.

Ako je izgubite, ili vam treba nova, biće dovoljna zamena od oko 72 cm bilo kakve bakarne žice koja je dovoljno debela da može zgodno da se utakne u prijemnik.

B)Spoljna žiÄana antena:

Prijem će biti naravno mnogo bolji. Evo reÅ¡enja za koje ne treba Äak ni lemilica:

Kupite koaksijalni kabal koji jednim krajem se ukljuÄi u prijemnik. Drugi kraj se razblanikira u dužino od oko 72 cm (ukupno pruženo oko 144 cm). "Srednji kraj" u levo, "masa" u desno.

PoÅ¡to žica ne može sama da stoji, treba upotrebiti tanku ribolovaÄku strunu.

Privezati krajeve strunom i razapeti na naj pogodnije mesto. I to je to.

Ovo reÅ¡enje ima naravno puno mana, budući da antena nema "balun", ima svojih mehaniÄkih problema kao i problem ulaska vode u kabal. Ali je reÅ¡enje za pola sata i bez para.

Toliko za danas.

Sledeći nastavak će se odnositi na rešenja koja koštaju, a biće pisanja i na temu postavljanja, kabla, polarizacije itd...

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na kvalitet prijema pored upotrebljene antene (bilo spoljne, bilo unutraÅ¡nje) veliku ulogu igra i lokacija na kojoj živite/stanujete. Nije isto ako živite na 5-om spratu u nekoj zgradi u centru grada ili u prizemnoj kući/suterenu negde u predgraÄ‘u. Meni koji stanujem na prvom spratu na Medaku posao, za sada, zavrÅ¡ava i bakarna antena koju sam dobio uz TV karticu za kompjuter. Naravno da bi prijem bio joÅ¡ bolji uz spoljaÅ¡nju antenu (naruÄito stereo prijem) i to mi je sledeći korak kad malo otopli napolju. Tako da sa nestrpljenjem Äekam :

Sledeći nastavak će se odnositi na rešenja koja koštaju, a biće pisanja i na temu postavljanja, kabla, polarizacije itd...

Antenu sam već imam:

post-10131-0-47785800-1328617405_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ja imam ovakvu, doneo ćale iz Slovenije pre XX godina. Iako je ostecena vremenom strucnim radom golubova i dalje radi odlicno.

U neko buduce vreme cu je skinuti i popraviti.

Skidanje ce biti bas zanimljivo sobzirom na njenu velicinu, ja mislim da od ove fabricki vece nisu postojale.

post-11811-0-99238800-1328618760_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ja imam neku spoljasnju u oblizu slova Z. Nije losa ali me interesuje da li je ova najbolja koja postoji za FM:

http://www.hama.hr/i...ra/00044000.jpg

To je klasiÄna kružna antena. O njoj ću pisati kasnije.

Ako je sve dobro spojeno i antena nema mehaniÄkih problema, takva antena je sasvim uredu za proseÄnog korisnika.

SliÄne antene i mi proizvodimo.

ReÄ "najbolja" je ipak prejaka.

Ali ovakav tip antene u 95% sluÄajeva "zavrÅ¡ava posao".

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

To je klasiÄna kružna antena. O njoj ću pisati kasnije.

Ako je sve dobro spojeno i antena nema mehaniÄkih problema, takva antena je sasvim uredu za proseÄnog korisnika.

SliÄne antene i mi proizvodimo.

ReÄ "najbolja" je ipak prejaka.

Ali ovakav tip antene u 95% sluÄajeva "zavrÅ¡ava posao".

Pozdrav Goran

A ova moja? Jel valja nešto ili da radi kontejner?

Link to comment
Share on other sites

Na kvalitet prijema pored upotrebljene antene (bilo spoljne, bilo unutraÅ¡nje) veliku ulogu igra i lokacija na kojoj živite/stanujete. Nije isto ako živite na 5-om spratu u nekoj zgradi u centru grada ili u prizemnoj kući/suterenu negde u predgraÄ‘u. Meni koji stanujem na prvom spratu na Medaku posao, za sada, zavrÅ¡ava i bakarna antena koju sam dobio uz TV karticu za kompjuter. Naravno da bi prijem bio joÅ¡ bolji uz spoljaÅ¡nju antenu (naruÄito stereo prijem) i to mi je sledeći korak kad malo otopli napolju. Tako da sa nestrpljenjem Äekam :

Antenu sam već imam:

Prokomentarisaću i ovu antenu koja je verovatno nastala iz radionice u kojoj se prave "Loga" antene.

Mada se sa slike ne vidi dobro, pošto ovo nije i ne može da bude "Loga" antena, one dve šipke koje drže šelnu smetaju anteni. Još ako ih šelna kratkospaja "eto ti belaja".

Osim taga, ova antena nema "balun" koji je veoma bitan za rad antene. To proizilazi iz prikljuÄne kutije.

Ja bih ovakvu antenu zaobišao "u velikom luku".

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Prokomentarisaću i ovu antenu koja je verovatno nastala iz radionice u kojoj se prave "Loga" antene.

Mada se sa slike ne vidi dobro, pošto ovo nije i ne može da bude "Loga" antena, one dve šipke koje drže šelnu smetaju anteni. Još ako ih šelna kratkospaja "eto ti belaja".

Osim taga, ova antena nema "balun" koji je veoma bitan za rad antene. To proizilazi iz prikljuÄne kutije.

Ja bih ovakvu antenu zaobišao "u velikom luku".

Pozdrav Goran

ZnaÄi kontejner! :plakanje

Hvala Gorane :wave2

PS: A ona unutraÅ¡nja koju je preporuÄio @kurajber (ako sam uopÅ¡te pronaÅ¡ao pravu na Kelco-vom sajtu)?

Link to comment
Share on other sites

Ja imam ovakvu, doneo ćale iz Slovenije pre XX godina. Iako je ostecena vremenom strucnim radom golubova i dalje radi odlicno.

U neko buduce vreme cu je skinuti i popraviti.

Skidanje ce biti bas zanimljivo sobzirom na njenu velicinu, ja mislim da od ove fabricki vece nisu postojale.

post-11811-0-99238800-1328618760_thumb.j

To je bivša Elradova antena. I verovatno je sasvim bila dobra.

Posle toliko godina moj ti je savet da je ne skidaš sa krova. Jer ako je skineš, ovako glomaznu, postoji velika šansa da je više ne podigneš.

Ako su svi elementi tu (ne pipaj niÅ¡ta), jedino Å¡to je bitno je prikljuÄna kutija. Probaj da priÄ‘eÅ¡ prikljuÄnoj kutiji i da oÄistiÅ¡ kontakte antene i asimetriÄnog Älana. I to je sve.

Antena će biti vraćena u život.

Mada te Elradove antene su imale problem ulaska vode u prikljuÄnu kutiju, tako da kada je otvoriÅ¡, pitanje je Å¡ta ćeÅ¡ zateći.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav

Pregledao sam ceo forum vezano za antene za prijem signala u opsegu 88 - 108 MHz (FM), pa bih želeo da otklonim neke nedoumice i pomognem forumašima vezano za što kvalitetniji prijem signala.

Kakva antena za muziÄki stub? Odgovore ćemo podeliti u viÅ¡e grupa ili dilema:

1. Unutrašnja ili spoljna antena?

Rešenja koja "ne koštaju ništa".

a) UnutraÅ¡nja antena se dobija najÄešće sa muziÄkim stubom. NajÄešće žica koja se ubode na centralni pin konektora za spoljnu antenu.

Razultati takve antene su najÄešće skromni. Verovatno sve lokalne stanice će se Äuti dobro. One dalje, zavisi od konkretne lokacije.

Mnogi su zadovoljni i takvom antenom.

Ako je izgubite, ili vam treba nova, biće dovoljna zamena od oko 72 cm bilo kakve bakarne žice koja je dovoljno debela da može zgodno da se utakne u prijemnik.

B)Spoljna žiÄana antena:

Prijem će biti naravno mnogo bolji. Evo reÅ¡enja za koje ne treba Äak ni lemilica:

Kupite koaksijalni kabal koji jednim krajem se ukljuÄi u prijemnik. Drugi kraj se razblanikira u dužino od oko 72 cm (ukupno pruženo oko 144 cm). "Srednji kraj" u levo, "masa" u desno.

PoÅ¡to žica ne može sama da stoji, treba upotrebiti tanku ribolovaÄku strunu.

Privezati krajeve strunom i razapeti na naj pogodnije mesto. I to je to.

Ovo reÅ¡enje ima naravno puno mana, budući da antena nema "balun", ima svojih mehaniÄkih problema kao i problem ulaska vode u kabal. Ali je reÅ¡enje za pola sata i bez para.

Toliko za danas.

Sledeći nastavak će se odnositi na rešenja koja koštaju, a biće pisanja i na temu postavljanja, kabla, polarizacije itd...

Pozdrav Goran

Pozdrav Gorane, ovu temu smo davno apsolvirali ali je uvek korisno podsetiti se dobrih stvari. Iz mog iskustva: Pre par godina posle x saveta, procitanih textova, napravio sam obican dipol 72cm levo i 72cm desno obicne AL. suplje cevcice (ostatak neke stare antene) pod uglom 90%, a dole razmaknute oko 5cm. Dole na jedan kraj sirm, a na drugi srednja zica koaksijalca.

Probao gore umesto AL bakar, telef. zicu itd, AL najbolji...Antena je dz., i bar kod mene najbolja-sr. backa, probao na par mesta...

Imam i Elrad, dobra ali usmerena-gde je usmeris to hvata a bocno nista. Ova sve hvata. Zaboravio si reci, jer si i ti opisao obican koaksijalac, da se razapeta zica mora okretati oko ose za najbolji prijem, iako je dipol, pogotovu ako je unutra.

Kod mene, podizanje ove antene pod krov prizemne kuce donelo je mozda samo 10%, znaci funkcionise gotovo svuda, ispred kuce mi je u njenom pravcu trospratnica...

Na kraju, slazem se sa tim da je bitna i lokacija, ali je jako bitno- po meni i bitnija osetljivost tjunera, tacnije, mora biti dobar tjuner ne samo za dobar zvuk, nego i za dobar prijem.

Eto.

Link to comment
Share on other sites

To je bivša Elradova antena. I verovatno je sasvim bila dobra.

Posle toliko godina moj ti je savet da je ne skidaš sa krova. Jer ako je skineš, ovako glomaznu, postoji velika šansa da je više ne podigneš.

Ako su svi elementi tu (ne pipaj niÅ¡ta), jedino Å¡to je bitno je prikljuÄna kutija. Probaj da priÄ‘eÅ¡ prikljuÄnoj kutiji i da oÄistiÅ¡ kontakte antene i asimetriÄnog Älana. I to je sve.

Antena će biti vraćena u život.

Mada te Elradove antene su imale problem ulaska vode u prikljuÄnu kutiju, tako da kada je otvoriÅ¡, pitanje je Å¡ta ćeÅ¡ zateći.

Pozdrav Goran

Ona radi i dan danas, verovatno ne kao i nekad kad je bila nova, medjutim godinama su na njoj odmarali debeli golubovi i polomili par sipki, tako da sad vise nije cela.

Skidanje sa krova ce biti prava umetnost, ne secam se ni kako je zavrsila na krovu, patnja od celog dana...

Pitanje, gde kupiti sipke i eventualno podreban asimetricni clan.

Mislim da je ovo sa prodorom vode reseno kad je postavljana, prvo je 10tak godina stojala u tavanu i nakon toga je izbacena na krov, tad je nesto oko toga radjeno, ali jako je davno bilo i izlapelo je iz glave.

Dakle , srediti ovu ili kupiti novu. Koja nova po prijemu moze da joj parira. Sa ovom je puna skala tjunera, i u pojedinim momentima sam hvatao i neke radio stanice sa druge strane planete.

Znam da je to vrlo retko i desava se kad se radio talasi odbijaju od tamo neke sfere i dolaze do antene. Ima taj fenomen i svoje ime...opet zaboravio. Izraelske radio stnice sam par puta slusao u vremenskom periodu od 7-8 sati...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav

Drago mi je da ova tema ima puno odziva i razliÄitih komentara.

Da nastavimo priÄu.

Do sada smo razmatrali rešenja "koja ne koštaju ništa".

Å ta je mana ovih reÅ¡enja? Mogući mehaniÄki i elektriÄni problemi.

MehaniÄki nastaju iz razloga Å¡to u kućnim uslovima je teÅ¡ko moguće da se sve izvede kako treba. Naravno izuzeci su mogući.

ReÅ¡enja uz pomoć "Å¡tapa i kanapa" iako mogu da rade odliÄno, najÄešće nisu trajna. Otpadnu elementi, neÅ¡to se razveže, neki spoj izgubi kontakt, uÄ‘e voda u kutiju ili kabal itd.

Vremenom antena koja je radila dobro otkaže i oduševljeni konstruktor vremenom shvati da profesionalna varijanta je ipak bolja.

Šta je sa rešenjima koja koštaju?

Dva tipa antena su u igri. Neusmerene i usmerene antene.

Ne usmerene - kružne antene:

Prepoznajemo ih tako Å¡to je dipol savijen na oko 270 stepeni. Takva antena ima horizontalnu polarizaciju.

http://www.dual.rs/A...5%BEna%20antena

Iako se zovu kružne, prijemni dijagram nije 100% krug, nego viÅ¡e liÄi na jaje.

To znaÄi da primaju sa svih strana 360 stepeni ali ipak neÅ¡to sitno malo bolje gledajući u gornju sliku taÄno prema vertikalnoj Å¡ipki i suprotno od nje.

To je posledica nemogućnosti da za horizontalnu polarizaciju se napravi dijagram koji je idealan krug.

Kako se antena postavlja? Odgovor je jednostavan. Što više.

Ne mora da se neÅ¡to posebno usmerava i već postavljanjem na krov pored TV antena rezultati će biti odliÄni.

A Å¡ta ako ne budu odliÄni ili vi smatrate da to treba bolje?

Razmotrimo problem polarizacije predajnih antena radio stanica.

Nekada davno kada se još i znao neki red, predajne antene su emitovale veći deo energije u horizontalnoj polarizaciji a manji deo u vertikalnoj.

Sada to nije sluÄaj ili nije sigurno.

Ako postavljanjem kružne antene vaša omiljena stanica "šuška" prvo što treba uraditi je okrenuti antenu za 90 stepeni i proveriti da li je bolji prijem.

To mislim na nešto ovako:

http://www.dual.rs/A...edajna%20antena

Nema veze Å¡to je vaÅ¡a antena "kriva". Ako se popravi prijem, onda treba razmotriti kako da se antena uÄvrsti u tom novom položaju.

TakoÄ‘e ako bi to već bilo tako onda treba razmotriti i "ispravljanje antene" poÅ¡to to Å¡to antena je u 270 stepeni sada gubi znaÄaj, Äak naprotiv Å¡teti prijemu.

Prijem će biti bolje ako je dipol "pruženi".

Tako vertikalno polarisana antena ima skoro idealni kružni dijagram koji neÅ¡to kvari samo Å¡ipka za koju je zakaÄena.

Naravno ukoliko bi se znalo unapred da antena treba da stoji vertikalno, mogla bi takva natena i da se posebno poruÄi.

A šta ako na jednoj polarizaciji prijem "šuška" a na drugoj se gotovo potpuno gubi prijem vaše omiljene stanice?

Rešenje je usmerena antena, što će biti tema neke naredne poruke.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Ona radi i dan danas, verovatno ne kao i nekad kad je bila nova, medjutim godinama su na njoj odmarali debeli golubovi i polomili par sipki, tako da sad vise nije cela.

Skidanje sa krova ce biti prava umetnost, ne secam se ni kako je zavrsila na krovu, patnja od celog dana...

Pitanje, gde kupiti sipke i eventualno podreban asimetricni clan.

Mislim da je ovo sa prodorom vode reseno kad je postavljana, prvo je 10tak godina stojala u tavanu i nakon toga je izbacena na krov, tad je nesto oko toga radjeno, ali jako je davno bilo i izlapelo je iz glave.

Dakle , srediti ovu ili kupiti novu. Koja nova po prijemu moze da joj parira. Sa ovom je puna skala tjunera, i u pojedinim momentima sam hvatao i neke radio stanice sa druge strane planete.

Znam da je to vrlo retko i desava se kad se radio talasi odbijaju od tamo neke sfere i dolaze do antene. Ima taj fenomen i svoje ime...opet zaboravio. Izraelske radio stnice sam par puta slusao u vremenskom periodu od 7-8 sati...

Da to jeste problem.

Elrad je svojevremeno pravio antene tako Å¡to je svaki element buÅ¡en "na sred srede" da bi se uÅ¡rafio za nosaÄ. To je naravno imalo za posledicu slabljenje konstrukcije.

A gde je slabo tu se i lomi.

Opet bih savetovao da se antena ne skida Äak i bez par elemenata, ona će nekako da radi, jer ako je skineÅ¡ verovatno će se antena raspasti. To je sve zarÄ‘alo, Äak i elementi koji joÅ¡ uvek stoje su klimavi i do pola izlomljeni....

Kad skineš "pomoli se bogu".. a i pitanje je da li se isplati toliki trud u osvežavanje "babe"...

Pojava koju si pomenuo se zove "Sporadik E" i deÅ¡ava se u letnjim mesecima. Tada je i sa obiÄnim antenama Äak i sobnim moguće povremeno sluÅ¡ati Å¡panske, izraelske, francuske i druge stanice na FM stereo bez "Å¡uÅ¡ke".

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Ako priÄamo o najboljoj FM anteni, mnogi tvrde da je to ova:

http://www.magnumdynalab.com/fmantenna-st2.htm

Ostaje pitanje koliko se isplati ulagati u dobru FM antenu da bi se sluÅ¡ala MP3 muzika uglavnom katastrofalnog kvaliteta sa danaÅ¡njih radio stanica, internet je mnogo logiÄnije i sigurnije reÅ¡enje, da ne pominjem da već postoje stanice koje emituju FLAC...

Link to comment
Share on other sites

Ako priÄamo o najboljoj FM anteni, mnogi tvrde da je to ova:

http://www.magnumdyn...antenna-st2.htm

Ostaje pitanje koliko se isplati ulagati u dobru FM antenu.........

Reklama je Äudo.

Citat" A more powerful FM Antenna than any single element dipole antenna, the ST-2 vertical antenna is probably one of the best things ever to happen to FM listeners in urban and fringe reception areas alike."

Ako se malo bolje razmisli, već u prvoj reÄenici je reÄena neistina.

Naprotiv svaka dobro konstruisana dipol antena koja se postavi vertikalno, pobediće ovu antenu. Vertikalke dobro rade samo ako imaju radijale. A pošto su ovi "izmislili" vertikalnu antenu bez radijala, sledi kazna.

Antena će raditi lošije nego što treba. Fale radijali....

Čudotvorna antena još uvek nije izmišljena.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Taj magnum je obiÄna GP antena sa prilagodjenjem koje služi umesto horizontalnih krakova unutra u u valjku koji nosi Å¡tap su najverovatnije kalemovi za vruć i hladan kraj.

Ja sam pravo GP od neke sa otpada sa nekog službenog vozila i samo dodao krakove prijjem je bio stvarno dobar ali su joj golubovi i vetar skrljali krakove pa je ostao samo štap, kasnije sam kupio kružnu antenu i nema dobar prijem kao gp ali slušam samo par stanica a na njima imam dobar signal tako da je ok.

@Dual dali je moguce kružnu antenu postaviti uspravno zbog polarizacije ali verujem da bi onda bila jako usmerena.

post-10872-0-86384000-1328656138_thumb.g

Evo jedne lepe antene samo dimenzije smanjiti za pola doduÅ¡e ima dosta Å¡vajsovanja ali pojaÄanje je korektno i nije usmerena

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...