Jump to content



Dual

Recommended Posts

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po obicaju na konkretno pitanje, gde treba uložiti nadčovečanski napor i podesiti skalu tjunera  pa cuti i videti promene u zvuku i  signalu niko nista.Al' na potpuno nebitnu usputnu stvar za temu entuzijazam za dalju raspravu. Moramo li bas svaku temu da izoftopikujemo?Ovog puta bez mene.Ovde je FM radio tema.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, sondek said:

Da izvadim temu iz zaborava...

Jel' još neko primetio velik skok u zvuku radia.Slusam trenutno 202,pa ne mogu da poverujem sta izlazi iz zvučnika.Zvuk kristalno čist,zvuk izuzetno prostoran,transparentan,pun vrlo kvalitetan srednji ton,glasovi kao u sobi.Maločas bio neki snimak sa vinila,kao da je ploča tu.Primećujem i da je signal znacajno jači,sa nekih 70 skočio na neverovatnih i na mom tjuneru dosad neviđenih 92.Prznajem radio mi je pao pomalo u zaborav,pre svega zbog loseg programa ali ovo mami nazad...

Moram da pitam za mišljenje jer sam uradio velik apgrejd preampa pa generalno sve zvuči bolje(osim cd-a gde se samo bolje čuju mane formata) pa nisam siguran baš skroz,ali ipak vidim velik skok nivoa signala pa da cujem i druge.Ima li neko mozda informaciju o nekim tehnickim poboljsanjima u radiu ili predajnicima.Ja btw. vidim čot s prozora.

i ja sam pre nedelju dve ovo napomenuo u slobodnoj temi, i nema komentara...Izgleda da su stvarno ulozili pare u novu opremu kao sto su i reklamirali, i zvuk je  meni drasticno bolji, mislim da po tome trenutno nemaju konkurenciju .

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Infidel said:

Napisah u nekoj temi na forumu da JP "Emisiona tehnika i veze" radi na upgrade-u FM predajnika/mreže.

Moguće da su neke stvari odrađene?

Propustio sam da je pominjano već.Ocigledno je da nesto uradiše,prijem je bar 30% bolji.

@Milovan zahvaljujem na komentaru. Drago mi je da je jos neko čuo popravak zvuka,nisam bio načisto do čega je.Neverovatna je tišina u pozadini,kad je neka priča u studiu i deluje mi baš dosta detaljniji i ambijentalniji zvuk.Vraća volju za radio programom.Već mi je tjuner poceo padati u zaborav pored internet radija.

Link to comment
Share on other sites

Zvuk je zaista odličan. Nadam se da će još neka FM radio stanica uložiti sredstva i dobru volju da popravi kvalitet zvuka i programa pa da daljinski za FM tjuner zauzme počasno mesto na stolu. Ovako, stoji zapakovan u fijoci :(

Inače, tjuner u velikom sistemu je već neko vreme ,,konfiskovala,, supruga koja živi u simbiozi sa radio Karolinom.

Link to comment
Share on other sites

Nisam primetio jači signal ali bolji zvuk jesam i već neko vreme mislim da je Drugi program nabavio neke nove nosače zvuka jer je zvuk znatno čistiji i jasniiji. Doduše, ja sam sa spoljnom antenom uvek imao odličan signal ali je zvuk bio kao da neka lampa tamo negde sasvim blago leluja. Moraću da se raspitam, ali ako su zaista prešli na novu emisionu tehniku, to znači da su sada i linkovi do predajnika najverovatnije digitalni.

Link to comment
Share on other sites

I ja sam danas ce dan proveo uz fm talase.

Zaista, zvuce fenomenalno beograd 1, 2 i 202. Cak mi se ucinilo da neke stvari zvuce bolje nego flac koji pustam sa pc-a. Prijem signala je ostao isti, (bar kod mene je jako los).

Elem, htedoh da pitam zna li neko zasto sa antenom (dipol, rucna izrada) mogu da uhvatim samo 2-3 stanice bez shumaaa a kad iskljucim antenu i samo prstom dodirnem antenski ulaz na risiveru, desetak stanica budu skroz ciste i jos par zadovoljavajucih.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8.2.2017. at 13:33, milovan1963 said:

i ja sam pre nedelju dve ovo napomenuo u slobodnoj temi, i nema komentara...Izgleda da su stvarno ulozili pare u novu opremu kao sto su i reklamirali, i zvuk je  meni drasticno bolji, mislim da po tome trenutno nemaju konkurenciju .

Nažalost u poslednjih recimo nedelju dana primetno je pogoršanje Radio Beograda 1. Kad se emituje govor iz studija npr. "Novosti dana" zvuk spikera kao da dolazi iz bureta. Primeti se to i u kolima. Nije do tunera (Denon TU-S1). Čuje se kao ton na trailerima filmova. Radio Beograd 2 je u redu, nema toga. 202 je poboljšan, ton je kvalitetniji, ali dolazi do povremenih neobjašnjivih prekida u emitovanju koji traju par sekundi.

Skoro sam putovao kolima kroz Hrvatsku i slušao FM signal HRT 1. Puno bolje.

Link to comment
Share on other sites

To na Prvom programu se dešava jer spikeri nisu školovani, ne zauzimaju pravilan položaj ispred mikrofona, a tonci ih ne koriguju. Drugi razlog je što tonac ne koriguje boju zvuka prema spikeru, već ostavi podešavanja od prethodnog spikera ili tonca.

Ja sam primetio i da Drugi i Treći program od skora često zvuče premodulisano. Jačina signala je ista ali se zvuk raspada pri glasnijim nivoima, bilo govora, bilo muzike.

Prekide nemam (očigledno je do linka ili do predajnika a ja hvatam Avalu), međutim na Beogradu 2/3 je i dalje prisutan fenomen koji sam odavno primetio, a to je trenutni cim u zvuku, traje oko pola sekunde, kao da je neko zakačio rukom i ubrzao traku ili kasetu.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Willi Studer said:

Ja sam primetio i da Drugi i Treći program od skora često zvuče premodulisano. Jačina signala je ista ali se zvuk raspada pri glasnijim nivoima, bilo govora, bilo muzike.

Prekide nemam (očigledno je do linka ili do predajnika a ja hvatam Avalu), međutim na Beogradu 2/3 je i dalje prisutan fenomen koji sam odavno primetio, a to je trenutni cim u zvuku, traje oko pola sekunde, kao da je neko zakačio rukom i ubrzao traku ili kasetu.

Ove prekide imam samo na 202. Prijem je kablovski (Pošta.net). Čuje se i u kolima, valjda tada hvatam Avalu. Nije to često i kratko traje.

Kako zvuči "kada se zvuk raspadne", kao distorzija ?

Neki izvikani kablovski operateri uopšte nemaju RTS 1 i RTS 2/3 u ponudi (SBB). Zbog toga i zbog Classic radia nisam želeo da pređem kod njih.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Legendarna je bila Gorenje - Elrad RA0206. Valjda sam potrefio oznaku. Velikih dimenzija kad je trebalo cediti suvu drenovinu da bi se uhvatio 202 ili B92. Naokreto sam se.:)

4 sati ranije, Spachek said:

Istu takvu koristim samo bez DAB opcije, odlicna je

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Verovatno su ti uslovi prijema dobri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...