Jump to content



Dual

Recommended Posts

"Mislim prevashodno na prijem tzv. "srednjih talasa" u rasponu od 531 KHz do 1611 KHz, LW(153 KHz-281KHz) su mnogo manje zanimljivi ali i "komplikovaniji" za prijem."

Nažalost posebno dobra a mala antena za srednje i duge talase teško može da se napravi.

Ako feritna antena nije dobra, onda mora da se razmišlja o "žicama".

Srednji talasi imaju svojih Äari. U noćnim satima mogu da se Äuju stanice iz cele Evope a i Azije, a u posebno dobrim prilikam mogu da se direktno Äuju stanice i iz Amerike.

To se zove "lovljenje DX stanica"...

Naj prostija antena bi bila neka "Long wire" antena. Žica bilo kog preÄnika se razapne izmeÄ‘u dva solitera. Jedan kraj se priveže strunom, a drugi odvede direktno u prijemnik. Dužina bi trebalo da bude oko 75 m (60 - 100m).

Naravno drugi kraj koji fali je uzemljenje.

Druga antena je već mnogo komplikovanija ali i je "aperiodiÄna" i treba je potražiti na internetu kao "T2FD" antenu. Antena bi trebalo da bude dugaÄka oko 180m. Njena zgodna osobina je to da nije rezonantna pa će lepo raditi unutar celog srednje talasnog opsega.

To je ako govorimo o velikim antenama.

Ako govorimo o skraćenim varijantama onda i žica od 20 - 30m može da završi posao ali ne toliko dobro kao gornje dve. Recimo sa prozora zgrade prema drugoj zgradi ili drvetu.

Kod svih žica koje se ne napaju koaksijalnim kablom i nemaju "balun" postoji veliki problem skupljanja smetnji, jer osim žice koja je u vazduhu, i ono parÄe koje se dovodi do radio aparata skuplja signale, ali to su uglavnom smetnje od automobila, rasvete ili ko zna Äega joÅ¡. Tako da ta smetnja prekriva koristan signal i slabi prijem.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Windom antena :order Svojevremeno kao klinci smo pravili tzv "divljake" radio stanice koje su radile na kraju opsega oko 1650kHz i ja sam sa L antenom koja je divljacka verzija windom hvatao ruske i grcke radio amatere i ostvarivao veze sa nekima koji su mogli da me cuju poÅ¡to sam imao slab predajnik. Znaci žica pola ili Äetvrtina talasa i izvod na osmini dužine.

Evo windomapost-10872-0-62412600-1328917576_thumb.g

Dužina bi trebalo da bude pola talasa i izvod na trećini dužine(nisam siguran trebalo bi proveriti) uglavnom ovako izgleda .

Kasnije sam imao i collins radio prijemnik koji je hvatao od 200KHz do 30MHz prodo ga da bi kupio motor :screwy tad kada nije bilo interneta bila je to mnogo jaka zanimacija i zezancija.

Link to comment
Share on other sites

Vindom antena, je intersantna antena, ali uskopojasna. Opseg srednjih talasa je preširok, da bi uskpopojasna antena mogla da ga pokrije.

Naravno niko ne kaže da antena bilo koje dužine "neće da radi" na bilo kojoj frekvenciji. Pitanje je samo kako.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Sada ćemo ukratko da obradimo kablove koji se koriste za radio prijem:

Ovde govorimo o 75 omskim kablovima.

Prvo ćemo da govorimo o spoljnoj plastici.

Njena svrha je da zaštiti unutrašnjost kabla od prodora vode. Jedina bitna osobina je da vremenom što sporije stari. Nažalost mogu da se nađu kablovi kojima spoljna izolacija na suncu ispuca za 6 meseci.

Čim spoljna izolacija pukne na prvom mestu, pućiće i na 10-tom. Kabal treba odmah zameniti, jer kada u njega jednom uđe voda, neće nikada da izađe.

Oplet. Treba da je što gušći, i po mogućnosti bakarni. To je sada već prava retkost pored kineskih kablova....

Unutrašnja plastika: Do skora su mogle da se nađu tri vrste kablova.

1. Sa punom plastikom. Poznaje se po tome Å¡to je poluprozirna.

2. RupÄasti. Srenja plastika je podeljena na nekoliko otvora zvezdasto rasporeÄ‘enih.

3. Sa penastom izolacijom. Poznaje se najÄešće po tome Å¡to deluje meko i bele je boje.

Koje su mane i dobre osobine ovih kablova?

1. Dobro drži dimenzije (i impedansu) pri naprezanjima. Ali ima veće gubitke.

2. Ima male gubitke ali ima veliki problem. Kada jednom uÄ‘e voda u rupiÄasti kabal, viÅ¡e nikada ne izaÄ‘e. Naglo se povećaju gubici i kabal može samo da se odloži na otpad sekundarnih sirovina.

3. Ovi "penasti" su upravo ovi koji se i najviše prodaju i koji su ujedno i najzgodniji za korišćenje.

Ne može da uÄ‘e iznutra voda jer su "skoro" puni, a dovoljno su vazduÅ¡asti da mogu da oponaÅ¡aju ove druge "rupiÄaste". Ne drže dobro dimenzije kao "puni" tako da ih ne treba savijati pod oÅ¡trim uglom.

Centralna žica. Bakarna ili ÄeliÄna?

Naravno nema dileme. IskljuÄivo bakarna. Primetimo da se te dve žice na kablovima dokle god ih ne pipnete, praktiÄno ne razlikuju.

Ova ÄeliÄna je pobakrenisana i poznaje se tako Å¡to kada kada se ogoli 2-3 cm i kada se povuÄe ona "federira" a bakarna se iskrivi.

ÄŒeliÄni kablovi imaju veće gubitke od bakarnih, naroÄito na nižim frekvencijama.

A Å¡ta ako treba da ih nastavimo?

Postoje dve metode.

Jedna je pomoću "F" nastavka. Nije loÅ¡a metoda ako ne moramo da provlaÄimo kabal kroz uska creva.

A ako moramo, onda je zgodnije da ih zalemimo. Pod uslovom da su bakarni.

Za takvo šta ih je potrebno razblankirati i pripremiti prema sledećoj slici:

Nastavljanje-kablova

A onda ih zalemiti ovako:

Zalemljeni kablovi.

Na slikama su nastavljeni neki Wireless kablovi, ali princip je isti.

Bitno je da su spojevi što kraći. Na slici centralni provodnik ne bi trebao da bude duži od 3 mm.

Tako nastavljeni kablovi, na samom spoju će imati minimalne gubitke, naroÄito u FM opsegu.

Spoj nije loše napuniti plastikom.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Nastavljanje-kablova

Kako mislis "Wireless" kablovi?

Princip nastavljanja kablova nije vezan za tip kabla. Da li je 50 omski ili 75 omski ili neki drugi.

Pod Wireless kablovima se podrazumevaju 50 omski kablovi koji su dizajnirani za rad do barem 2.5 GHz ili 6 GHz.

PoÅ¡to postoje veoma sliÄni kablovi identiÄnog preseka koji su predviÄ‘eni za rad do 1 GHz, i na viÅ¡im frekvencijama su praktiÄno neupotrebljivi.

Na toj slici sa jedne strane je Draka MRC200 a sa druge strane tanji teflonski kabal...

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Ma znam, ali svi ti kablovi koje pominjes sluze da bi se nesto tom zicom spojilo i ti kablovi imaju nazive. Antena se spaja sa tunerom koaksijalnim kablom, wireless router(koji se tako zove jer ne koristi kabl da bi dobio internet signal na kompu), je sa modemom koji ti je npr. dao provajder kablovske televizije i interneta spojen putem ethernet kabla CAT5 itd...

Mislim da je Dragan malo nespretno upotrebio izraz ''wireless kabl'' jer ako to prevedeš na srpski dobiješ ''BEŽIČNI KABL'' :order

Link to comment
Share on other sites

Covek je mislio na kabal koaksijalni koji spaja wireless antenu na krovu kuce i modem u kompjuteru, zar je to toliko tesko zakljuciti.

Al se svi nesto hvataju za zareze, tacke, kao da ste advokati.

P.S. Sad ce biti kako antena moze biti WIRELESS

post-11811-0-17431600-1329044112_thumb.j

A nekako od nje mora signal do modema...e taj deo nije wireless, nego wired.

Link to comment
Share on other sites

Samo neka Dual piÅ¡e o antenama, ja sam bar neÅ¡to nauÄio... Äovek ima kvalitetnu robu a Äini mi se i domaću. Apsolutno podržavam domaću pamet kad je kvalitet dobar.

U prethodnom stanu sam imao muku sa kablovskim netom dok nisam popizdo i namontirao Dual splitere mesto onih "nemaÄkih", posle bila milina jedna, za sada bih rekao da Äovek zna posao. :thumbsup2

Edited by ManicP
Link to comment
Share on other sites

@Dual

Pozdrav Gorane !

Interesuje me da li imaš nekog iskustva sa software-om za modeling antena (antenna modeling software).

Ja sam se nešto igrao i došao dao nekih zadovoljavajućih rezultata sa 4nec2 softverom

ali nikada nisam doÅ¡ao do kraja da projekte i fiziÄki zavrÅ¡im :(

4nec2 antenna modeler and optimizer

Link to comment
Share on other sites

http://www.kupujemprodajem.com/Grundig-Yacht-Boy-500-World-Receiver-1494680-oglas.htm?filter_id=89090

Treba li ovom uredjaju antena za FM , jel hvata on uopste i kako hvata FM talase .

Koliko je kvalitetan i upotrebljiv ovakav uredjaj za slusanje radia .

Meni se svidja ovako na izgled , mada nisam siguran za sta bi mogao da ga upotrebim.

Pozdrav i hvala .

Link to comment
Share on other sites

@Dual

Pozdrav Gorane !

Interesuje me da li imaš nekog iskustva sa software-om za modeling antena (antenna modeling software).

Ja sam se nešto igrao i došao dao nekih zadovoljavajućih rezultata sa 4nec2 softverom

ali nikada nisam doÅ¡ao do kraja da projekte i fiziÄki zavrÅ¡im :(

Imam iskustva sa većinom programa za modeliranje antena.

4NEC2 nije loÅ¡ program, naroÄito poÅ¡to je besplatan.

MeÄ‘utim, Å¡to reÄe jedan prijatelj, osim znanja o antenama, treba da se ima i "osećaj" da li neÅ¡to "pije vodu" ili ne. A to je stvar koja se stiÄe godinama.....

Kompjuteri su i dalje "glupe sprave" koje melju brojeve..

Tema je otišla previše u širinu....

Probajmo da se fokusiramo na temu kao iz naslova...Å to bolji prijem signala iz FM podruÄja...

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Tema je otišla previše u širinu....

Probajmo da se fokusiramo na temu kao iz naslova...Å to bolji prijem signala iz FM podruÄja...

Pozdrav Goran

Moje neko kratko mišljenje na ovu temu je:

1. Nabaviti neki dobar DX tuner sa dva antenska FM ulaza

(npr. onkio T-9990 T-4711 T-4970 T-4670, kenwood KT-6040, yamaha T-85 )

2. Nabaviti kružnu FM antenu za vert. i hiriz. polar. kao na slici i postaviti je na krov

3. Nabaviti ili napraviti usmerenu FM antenu sa Å¡to većim pojaÄanjem i postaviti je na krov sa antenski rotorom

http://home.iprimus....demslie/dx.html

post-9066-0-23115800-1329427856_thumb.jp

post-9066-0-76269400-1329429544_thumb.gi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...