Jump to content



Dual

Recommended Posts

Reklama je Äudo.

Citat" A more powerful FM Antenna than any single element dipole antenna, the ST-2 vertical antenna is probably one of the best things ever to happen to FM listeners in urban and fringe reception areas alike."

Ako se malo bolje razmisli, već u prvoj reÄenici je reÄena neistina.

Naprotiv svaka dobro konstruisana dipol antena koja se postavi vertikalno, pobediće ovu antenu. Vertikalke dobro rade samo ako imaju radijale. A pošto su ovi "izmislili" vertikalnu antenu bez radijala, sledi kazna.

Antena će raditi lošije nego što treba. Fale radijali....

Čudotvorna antena još uvek nije izmišljena.

Pozdrav Goran

Mda, velika je verovatnoća da firma koja pravi najbolje tjunere na svetu ne ume da isprojektuje FM antenu... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Taj magnum je obiÄna GP antena sa prilagodjenjem koje služi umesto horizontalnih krakova unutra u u valjku koji nosi Å¡tap su najverovatnije kalemovi za vruć i hladan kraj.

Ja sam pravo GP od neke sa otpada sa nekog službenog vozila i samo dodao krakove prijjem je bio stvarno dobar ali su joj golubovi i vetar skrljali krakove pa je ostao samo štap, kasnije sam kupio kružnu antenu i nema dobar prijem kao gp ali slušam samo par stanica a na njima imam dobar signal tako da je ok.

@Dual dali je moguce kružnu antenu postaviti uspravno zbog polarizacije ali verujem da bi onda bila jako usmerena.

post-10872-0-86384000-1328656138_thumb.g

Evo jedne lepe antene samo dimenzije smanjiti za pola doduÅ¡e ima dosta Å¡vajsovanja ali pojaÄanje je korektno i nije usmerena

Da to je problem "ruÄno" pravljenih antena. Ponekada mislim da je mehaniÄka konstrukcija antene jednako (ako ne i bitnija) od elektriÄnih karakteristika.

Džabe savršena antena, ako kroz neko kraće vreme otpadnu elementi ili se pokvari...

Vezano za pitanje... naravno.....

InaÄe vertikalni dipol, je jedna od najmanje usmerenih vertikalnih antena. Prima 360­° u gotovo savrÅ¡enom krugu vertikalnu polarizaciju. Dijagram mu neÅ¡to malo kvari Å¡ipka na koju je zakaÄen.

Da bi bio skoro savrÅ¡en krug Å¡to veruj na reÄ i nije mnogo bitno, bilo bi potrebno da se postavi na drvenu ili plastiÄnu motku.

Pozdrav, javljam se popodne da obradimo usmerene antene...

Goran

Link to comment
Share on other sites

Dual da li se dobija pomak ako se Dual-kružna koristi u zatvorenom prostoru ,recimo podigne se na orman ?

Ne vezano za proizvoÄ‘aÄa. Svaka antena u zatvorenom prostoru ima ne definisane karakteristike.

Džabe bacati pare na kružnu ili neku drugu antenu ako se postavi na orman. Mnogo je jeftinije a sa sliÄnim efektima da se upotrebi originalna žica ili dipol koji viri direktno iz muziÄkog stuba.

Glavna dobit antena uopšte (pa i radio antena) je u otvorenom prostoru. Tu će antena "skupiti" mnogo više radio signala nego pod gvozdenim konstrukcijama zgrada.

Svaka žica kad bi uspela tek tako da se odvede iz muziÄkog stuba negde na otvoreni prostor bi dala neuporedivo bolje rezultate nego "na ormanu".

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Planiram neku spoljnu antenu na prolece,verovatno radijalnu.Vec dugo se uljuljkujem FM signalom koji je u SBB kablu,i zao bi mi bilo izgubiti Classic radio,kakva je situacija da se koristi i jedno i drugo pomocu splitera? Cisto da ne moram prebacivati kabl.Inace nema bog zna sta preko SBB ali to sto ima nema suma,mada je signal slabiji na meracu signala na mom linn radiu nego kad sam ga probao sa radijalnom antenom.

Inace sta ima veze sto se covek usput i reklamira,bar mozemo direktno da pitamo proizvodjaca sta hocemo,uostalom tu je i g.Solaja pa njega pitamo oko njegovih pojacala,i na stranim foruma se jave vlasnici firmi kao sto je Teddy Pardo,meni je to super.

Onaj dynalab sam vec video i interesantan mi je,kolika mu je cena,verovatno velika,zastupnika nemamo?

Link to comment
Share on other sites

Planiram neku spoljnu antenu na prolece,verovatno radijalnu.Vec dugo se uljuljkujem FM signalom koji je u SBB kablu,i zao bi mi bilo izgubiti Classic radio,kakva je situacija da se koristi i jedno i drugo pomocu splitera? Cisto da ne moram prebacivati kabl.Inace nema bog zna sta preko SBB ali to sto ima nema suma,mada je signal slabiji na meracu signala na mom linn radiu nego kad sam ga probao sa radijalnom antenom.

Inace sta ima veze sto se covek usput i reklamira,bar mozemo direktno da pitamo proizvodjaca sta hocemo,uostalom tu je i g.Solaja pa njega pitamo oko njegovih pojacala,i na stranim foruma se jave vlasnici firmi kao sto je Teddy Pardo,meni je to super.

Onaj dynalab sam vec video i interesantan mi je,kolika mu je cena,verovatno velika,zastupnika nemamo?

Nažalost veÄeras nisam uspeo da obradim temu usmerenih antena za FM prijem, pa to ostavljamo za kasnije.

Kratak odgovor za "Sondek"

Mada nemam iskustva, teško je poverovati da SBB radio i spoljna antena koja prima iz "etra" mogu da se spoje preko razdelnika (splitera). Ako ništa drugo, doći će do preklapanja stanica, ili do vremenskog kašnjenja signala iz "etra" i preko kabla. Tako da su rezultati (najblaže) sumnjivi.

Ono Što bi možda moglo da pomogne je "preklopnik za dve TV antene" koji se na buvljaku svojevremeno prodavao za par stotina dinara. Problem kod takvog spajanja može da nastane u izolaciji između ulaza koja je kod takvog preklopnika nikakva.

Ono što sigurno može da završi posao je "Preklopnik za dve kablovske"

http://www.dual.rs/O...dve%20kablovske

Koji ima na frekvencijama radija preko 60 dB izolacije. I sa time neće dozvoliti meÅ¡anje signala. Kada može signal sa jednog ulaza "da preskoÄi" na drugi ulaz i upropasti prijem i ako u tom trenutku nije aktivan.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Planiram neku spoljnu antenu na prolece,verovatno radijalnu.Vec dugo se uljuljkujem FM signalom koji je u SBB kablu,i zao bi mi bilo izgubiti Classic radio,kakva je situacija da se koristi i jedno i drugo pomocu splitera? Cisto da ne moram prebacivati kabl.Inace nema bog zna sta preko SBB ali to sto ima nema suma,mada je signal slabiji na meracu signala na mom linn radiu nego kad sam ga probao sa radijalnom antenom.

Inace sta ima veze sto se covek usput i reklamira,bar mozemo direktno da pitamo proizvodjaca sta hocemo,uostalom tu je i g.Solaja pa njega pitamo oko njegovih pojacala,i na stranim foruma se jave vlasnici firmi kao sto je Teddy Pardo,meni je to super.

Onaj dynalab sam vec video i interesantan mi je,kolika mu je cena,verovatno velika,zastupnika nemamo?

Imamo, još kako imamo, i to (po)odavno...

- http://korato.com/korato.php?company=4

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Jako korisna tema :thumbsup2 , ja vec dugo koristim "zajednicku antenu za FM i TV" koja se ugradjivala u zgrade, mislim da je gorenje. Pojacavac nije davao znake zivota, ali to sam lako sredio zamenom osiguraca koji je pregoreo (u samom pojaivacu), a neko je odsrafio i osigurac za napon... Na krovu zgrade je ostalo ono sto je i trebalo: kruzna fm antena (posto je na svim zgradama nekim ljudima bila interesantna UHF VHF antena, a za ovu verovatno nisu ni znali cemu sluzi pe je nisu skinuli citaj: ukrali) sa nekakvom sipkom od jako cudnog materijala kao da je azbet ili tako nesto ostavlja sitne plasticne "opiljke" po rukama kao staklena vuna. Inace, na vhu te sipke/stapa nalazi se nekakva kugla a kroz samu sipku prolazi zica. Zvuk i prijem su odlicni za skoro sve stanice imam pun signal!

Link to comment
Share on other sites

Nažalost veÄeras nisam uspeo da obradim temu usmerenih antena za FM prijem, pa to ostavljamo za kasnije.

Kratak odgovor za "Sondek"

Mada nemam iskustva, teško je poverovati da SBB radio i spoljna antena koja prima iz "etra" mogu da se spoje preko razdelnika (splitera). Ako ništa drugo, doći će do preklapanja stanica, ili do vremenskog kašnjenja signala iz "etra" i preko kabla. Tako da su rezultati (najblaže) sumnjivi.

Ono Što bi možda moglo da pomogne je "preklopnik za dve TV antene" koji se na buvljaku svojevremeno prodavao za par stotina dinara. Problem kod takvog spajanja može da nastane u izolaciji između ulaza koja je kod takvog preklopnika nikakva.

Ono što sigurno može da završi posao je "Preklopnik za dve kablovske"

http://www.dual.rs/O...dve%20kablovske

Koji ima na frekvencijama radija preko 60 dB izolacije. I sa time neće dozvoliti meÅ¡anje signala. Kada može signal sa jednog ulaza "da preskoÄi" na drugi ulaz i upropasti prijem i ako u tom trenutku nije aktivan.

Pozdrav Goran

Zahvaljujem na odgovoru i ponudi,u 50E bih imao i taj preklopnik koji deluje kao dobro resenje i radijalnu antenu,mislim da ce me to zadovoljiti,inace s prozora vidim cot pa verujem da ce i radijalna biti dovoljna,vec se na jednom posmtnom ostatku od radijalne signal uduplao.Inace pri toj sam probi od 5 min bio u direktnoj vezi s bogom,prikacio je uz gromobran.Mozda je pitanje bzvz. ali koliko treba da me brine grmljavina uz spoljnu antenu,ovde gde sam ja moja zgrada je "vrh vrhova" okolo sve samo kuce , sreca pa je crkva blizu na 200-300m.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na odgovoru i ponudi,u 50E bih imao i taj preklopnik koji deluje kao dobro resenje i radijalnu antenu,mislim da ce me to zadovoljiti,inace s prozora vidim cot pa verujem da ce i radijalna biti dovoljna,vec se na jednom posmtnom ostatku od radijalne signal uduplao.Inace pri toj sam probi od 5 min bio u direktnoj vezi s bogom,prikacio je uz gromobran.Mozda je pitanje bzvz. ali koliko treba da me brine grmljavina uz spoljnu antenu,ovde gde sam ja moja zgrada je "vrh vrhova" okolo sve samo kuce , sreca pa je crkva blizu na 200-300m.

Prvo gromobran ima ograniÄeno polje dejstva.

Tako da taj na 200 - 300 m rastojanja sigurno te ne Å¡titi.

Vezano za spoljne antene, veoma je poželjno da budu uzemljene. Ta žica za uzemljenje ne bi trebalo da bude tanja od 10 mm2 ili pocinovana gvozdena traka.

Pa Äak i onda gromobransko uzemljenje ili Å¡ta je od njega preostalo posle "X" godina provedenog u zemlji bi vremenom trebalo ispitati i verovatno popraviti.

TakoÄ‘e uzemljenje, ako govorimo generalno, nekih dugaÄkih kablova, apsolutno nije dovoljno na jednom mestu. Minimum (ako ne i viÅ¡e) je na poÄetku i na kraju kabla.

To znaÄi da ako neko ima spoljnu antenu i želi da se obezbedi, najmanje Å¡to može je sledeće:

1. Da proveri kvalitet uzemljenja tako Å¡to će da pozove ovlašćenog elektriÄara koji ima ureÄ‘aj za merenje uzemljenja i da utvrdi u kakvom je stanju. Ako nije dobro, treba da se pobodu dodatne cevi ili položi traka.

2. Da uzemlji šipku za antene debelom žicom ili trakom.

3. Da uzemlji koaksijalni kabal kod antene (oplet kabla)

4. Da uzemlji kabal na kraju kod uređaja.

Naravno Äak i tada nije 100% sigurno od udara groma (Äudni su putevi gospodnji).

Ali će imati priliÄno solidna zaÅ¡tita.

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Prvo gromobran ima ograniÄeno polje dejstva.

Tako da taj na 200 - 300 m rastojanja sigurno te ne Å¡titi.

Ma imam naravno gromobran na zgradi,naravno,nego je crkva na 200m ,ona je najvislja u okolini,a i u dobrim su odnosima sa bogom pa nas cuvaju od gromova,svi tamo zavrse uglavnom.Mada toga bude i po zasluzi,jednom je lokalnom gradjevinskom prevarantu udario po sred dvorista.

Jos jedno laicko pitanje pa vise necu na tu "religioznu" temu,stvarno mi nije struka pa ne zameri,ako mi tjuner ima uzemljenje jel' to pomaze?

Link to comment
Share on other sites

Inače, svojevremeno sam za radio prijem u porodičnoj kući u Valjevu koristio matoru, usmerenu TV riblju kost, raspona metar na početku i ukupne dužine oko dva metra. To čudo je hvatalo jače beogradske stanice bez većih problema, a pošto su (čitave dve, iole interesantne) lokalne stanice bile dovoljno jake za prijem u tom položaju, nije bilo potrebe za usmeravanjem ka njihovim predajnicima. Bombona.

Link to comment
Share on other sites

Ra0207 je po meni najbolja. Drugo sto sam primetio je da Hirschmanov materijal antene ima mnogo bolji prijem nego ista antena od drugog proizvodjaca. Ne znam zbog cega je ovo ali sam to primetio i na tv antenama i antenama za kola. Mozda Goran ima neko logicno objasnjenje

Link to comment
Share on other sites

Ra0207 je po meni najbolja. Drugo sto sam primetio je da Hirschmanov materijal antene ima mnogo bolji prijem nego ista antena od drugog proizvodjaca. Ne znam zbog cega je ovo ali sam to primetio i na tv antenama i antenama za kola. Mozda Goran ima neko logicno objasnjenje

RA0207 je Usmerena antena od 7 elemenata. Trebalo bi da radi veoma dobro. Upravo onoliko dobro koliko i svaka dobro projektovana antena te dužine.

Edit

koja je sliÄne dužine radi približno isto.

Ovde bi mogli da pojasnimo jednu stvar. Å ta je bitno kod antena?

Ima mnogo parametra koji mogu da se porede i mehaniÄkih i elektriÄnih i prosto je nemoguće ukratko pomenuti i obraditi sve.

Ja ću ovaj puta da obradim ukratko samo par stvari koje se tiÄu poruke kolege "Impuls"....

1. Da li je bitan materijal od kojeg se pravi antena?

Nije, sve dok taj materijal dobro provodi stuju. Pošto to i nije mnogo materijala, Antene se prave od Aluminijuma, neke male od bakra, može i titanijum a tzv. "profesionalne" iako su one najgore od prohroma.

2. Da li je bitan broj elemenata antene?

Nije, sve dotle dok ih ima dovoljno ili optimalno za neku odreÄ‘enu dužinu nosaÄa. To znaÄi da ako pogledamo Gore citiranu antenu koja ima 7 elemenata na dužini od 2.2m i Dual antenu koja ima 5 elemenata na dužini od 2m možemo da kažemo da one rade skoro identiÄno (broj elemenata ne igra ulogu). Sa tim da RA0207 bi mogla da ima možda nekih 0.1 dB veće pojaÄanje samo iz razloga Å¡to je 20 cm duža.

MeÄ‘utim sa druge strane premnogo elemenata na kratkom nosaÄu (eng. Boom) se plaća penalima, jer previÅ¡e elemenata ima i veće gubitke u odnosu na optimalni broj elemenata i pojaÄanje opada.

3. Å ta onda uglavnom opredeljuje pojaÄanje antene?

Njena dužina. Å to je duža to može da ima veće pojaÄanje. Ovde bi morale da se naprave ograde.

Ako je neka antena duža ne znaÄi po automatizmu da mora da bude da bude i bolja. To samo znaÄi da ima preduslov da bude bolja.

A da li će i biti bolja, zavisi od projektanta antene i od konkretne izvedbe. Za istu dužinu nosaÄa u razliÄitim optimizacijama može da se dobije ili izgubi i po 2 dB pojaÄanja.

TakoÄ‘e veoma je bitno da antena ima dobro prilagoÄ‘enje na napojni kabal. U ovom sluÄaju 75 oma.

Ako je antena loÅ¡e prilagoÄ‘ena na 75 oma (ima veliki SWR), njeno pojaÄanje će se utroÅ¡iti na gubitke koji će da drastiÄno umanje njeno pojaÄanje.

Iz tog razloga antene nekih proizvoÄ‘aÄa iako su na prvi pogled iste sa nekim drugim antenama nekih drugih proizvoÄ‘aÄa, uopÅ¡te ne moraju da rade isto.

Po tome i razlikujemo dobre proizvoÄ‘aÄe i "one druge".

Pozdrav Goran

Link to comment
Share on other sites

Jeste da nije "FM radio", ali je koliko-toliko u kontekstu teme, na kraju krajeva ipak je reÄ o terestrijalnom emitovanju radio-signala !

Elem, svojevremeno sam na forumu, postavio temu "AM Radio"(nikako da je nađem)...

Mislim prevashodno na prijem tzv. "srednjih talasa" u rasponu od 531 KHz do 1611 KHz, LW(153 KHz-281KHz) su mnogo manje zanimljivi ali i "komplikovaniji" za prijem.

Antene za AM-podruÄje, u obliku plastiÄnog rama(sa namotanom izolovanom žicom), su manje-viÅ¡e ni za Å¡ta, jer uz svu silu smetnji i Å¡umova daju izrazito slab signal, te je ionako tehniÄki inferioran am-radio, praktiÄno nesluÅ¡ljiv.

Zamenom "priruÄne antene" za kvalitetniju te naravno mnogu dužu zicu, se dobije ono Å¡to prethodna nema, odnosno mnogo tiÅ¡a "pozadina", manja izobliÄenja, Äak se i slabije odnosno udaljene radio-stanice bolje Äuju...

MeÄ‘utim, postoji i "bonus" u vidu izrazite osetljivosti na smetnje iz okolne sredine, mislim pre svega na "kliktanje" od automobilskih motora, ali i žestoke i glasne Å¡umove i krÄanje koje u o odreÄ‘eno doba godine izazivaju elektriÄna pražnjenja u olujama, Äak i vrlo daleko od mesta sluÅ¡anja, odnosno iza horizonta...

Znam da je, Å¡to se tiÄe kvaliteta prijema odnosno visokog nivoa prijemnog signala, potrebno da antena bude u najboljem sluÄaju iste dužine, kao i polovina talasne dužine prijemnog signala, odnosno da je tada izlazni napon iz antene najjaÄi... no, poÅ¡to se stanice emituju u velikom opsegu, antene su rezultat kompromisa, najbolje rade u sredini, a najslabije na krajevima opsega...

Problem je Å¡to meni ineresantan opseg(MW), shodno tome zahteva izrazito dugaÄku žicu, kod LW-podruÄja to je joÅ¡ viÅ¡e izraženo... sve u svemu, problem je Å¡to je teÅ¡ko, skoro nemoguće "naći sredinu", jer morate da birate izmeÄ‘u loÅ¡eg kvaliteta reprodukcije, relativno imunog na smetnje i obrnuto.

Ne znam, ne znam... ali, sve mi se nekako Äini, da su oni stari analgni tjuneri i risiveri, imali mnogo kvalitetniji am-prijem, iako su koristili "starinsko reÅ¡enje" sa feritnim jezgrom oko kojeg se bila namotana lakirana žica. na poleÄ‘ini ili Äak u unutraÅ¡njosti ureÄ‘aja !

Svakako, to ne samo Å¡to nije bio stereo nego i "daleko od hifi" zvuk, ali ima svojih Äari, i u informativnom i muziÄkom smislu sluÅ¡anog programa, uostalom "ko razume, shvatiće".

Neka konstruktivna ideja, predlog... ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...