Jump to content


Razlika izmedju High-End i Hi-Fi opreme...


hispanjolac

Recommended Posts

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moze. Poznat mi je primer takvog sistema koji je po redovnim cenama kod nas hiljadu-dve ispod te granice, ako racunam samo najskuplji izvor zvuka – CD transport plus DAC. Nista od toga nije neuglednog dizajna, „vintage“ niti DIY, pa ni iz Kine. A za samo dvadesetak hiljada moze se imati cudo od sistema sa tri para vrhunskih zvucnika bitno razlicitih koncepcija, koji se smenjuju zavisno od raspolozenja.

Davanjem velikog novca za CD plejere i gramofone (sa izuzetkom zvucnica), uglavnom se ne moze mnogo pogresiti u pogledu kvaliteta reprodukcije, ali se moze platiti daleko vise nego sto je nuzno. Sto se tice ono malo preostalih supertjunera i magnetofona (Accuphase… Otari), verujem da je sigurnost potpuna. No, sa zvucnicima, pojacalima i kablovima stvari stoje znatno gore. Tu je magla najgušća, pa kad covek iz nize/srednje klase pocne da masta kako bi to bilo divno imati u kuci dve zvucne kutije od 100.000 evra, treba da se utesi primerom Ingvara Kamprada, onog sto ima auto star petnaest godina i sto ga obezbedjenje nije pustalo na neki VIP (“hajendovskiâ€) prijem jer je vidjen kako izlazi iz autobusa. On bi se sigurno dugo smejao takvoj ponudi, pogotovo sto zna ponesto o izradi predmeta od drveta i plocastih materijala.

Bravo. Volim konkretne odgovore. I ja sam piÅ¡ući u ovoj temi akcenat stavio na zvuÄnike i pojaÄavaÄe podrazumevajući deo o izvorima.Kablove sam ostavio po strani, tome ionako ozbiljnije treba pristupiti tek na kraju, ukoliko je potrebno.

Nego, ovo je već drugi put da pominješ taj sistem ali kao zagonetku. Nadam se da ćeš me ovog puta udostojiti odgovora (može i na PM); o kom sistemu se radi?

Link to comment
Share on other sites

Bravo. Volim konkretne odgovore. I ja sam piÅ¡ući u ovoj temi akcenat stavio na zvuÄnike i pojaÄavaÄe podrazumevajući deo o izvorima.Kablove sam ostavio po strani, tome ionako ozbiljnije treba pristupiti tek na kraju, ukoliko je potrebno.

Nego, ovo je već drugi put da pominješ taj sistem ali kao zagonetku. Nadam se da ćeš me ovog puta udostojiti odgovora (može i na PM); o kom sistemu se radi?

Polako ljudi, ne moze HE preko noci... 'Ocemo i mi...
Link to comment
Share on other sites

... ovo je već drugi put da pominješ taj sistem ali kao zagonetku... o kom sistemu se radi?

Prvi put je bilo reci o pojacalu samo, pa onaj odgovor jos vise vazi za nekoliko komponenata. Taj sistem je rezultat “kontraevolucijeâ€, visestepenog prelaska sa skupljeg na jeftinije, cak i visestruko jeftinije, i to u potrazi za boljim zvukom, pa nema govora o kiselom grozdju. To bi bila poenta, a preporucivati modele koji se ne uklapaju u necija predubedjenja (opet, nista licno) je zaludan posao. Takav i kada ih cuje, na kraju bude kao i da nije.

Link to comment
Share on other sites

Prvi put je bilo reci o pojacalu samo, pa onaj odgovor jos vise vazi za nekoliko komponenata. Taj sistem je rezultat “kontraevolucijeâ€, visestepenog prelaska sa skupljeg na jeftinije, cak i visestruko jeftinije, i to u potrazi za boljim zvukom, pa nema govora o kiselom grozdju. To bi bila poenta, a preporucivati modele koji se ne uklapaju u necija predubedjenja (opet, nista licno) je zaludan posao. Takav i kada ih cuje, na kraju bude kao i da nije.

Lepo reÄeno i nemam razloga da ne verujem da je istinito.

Link to comment
Share on other sites

... Ko je pravio zvucnike na nacin i od materijala kao danas npr YG Adcoustics, Magico, Marten Design? Niko...

Za „samo†7000 dolara/evra moze se imati najveci Spendor Classic, za koji ne znam da li je bolji od najveceg YGA, ali je 10 puta lepsi.

Za razliku od 100.000 dolara/evra mogu se naruciti npr. dva ultralaka aviona – dva sedista, Rotax-ov motor, elisa, sva obavezna instrumentacija, sve je tu ukljucujuci trup i krila od istog onog aluminijuma od kojeg je YGA.

Ta legura kosta oko 2 dolara za kilogram i od nje se prave samo sitni avioni (ne i putnicki i vojni) plus camci, brodovi, bicikli, cak i bolje konzerve. Neka 1 zvucnik ima i svih 200 kg, pa ce materijal za par stajati tek nekih 1000$, neka bude i 2000$.

U normalnom svetu Mr. Geva bi ponudio demonstracione primerke takvih istih kutija, ali napravljenih od drveta/medijapana kako bi slusalac mogao da se uveri u ogromne prednosti aluminijumskih, ili bi barem objavio neki strucni rad na tu temu kada vec ima i svoju istrazivacku firmu kako tvrdi.

Cini mi se da je vec bilo kutija od aluminijuma, a ni po cenama on nije na prvom mestu – dakle, ima i ultra-ultra-haj-enda.

Link to comment
Share on other sites

Da opako mnogo koÅ¡taju koÅ¡taju, da traže valjda shodno tome "opaka pojaÄala" traže, ali i izgledaju kao "Work of Art"...

- http://www.electori.co.jp/magico/Q1.pdf

- http://www.electori.co.jp/magico/Q3.pdf

- http://www.electori.co.jp/magico/Q5.pdf

A sve "to", se pravi u rekao bih, (po)priliÄno "opremljenoj garaži"...

- http://www.electori.co.jp/magico/factory_tour.pdf

Link to comment
Share on other sites

aj ja da odgovorim na temu,posedujem skroman sistem,sluso sam puno skupe uredjaje kod druga za ovix 11god koliko sam u hi fi u......i zakljucio sam zvuk ko zvuk , od uredjaja do uredjaja ,od sobe do osobe, od coveka do coveka ,ipak si se mi razlikujemo i ukusi su razliciti.......RAZLIKA IZMEDJU HI FIa I HI END JE SAMO U CENI ...........KO VOLI MUZIKU,SLUSACE JE I NA ..kompu,mikro liniji,tranzistoru,nekom drndavom pojacalcu od 50tak eura.......... SLUSAJTE STO JE VISE MOGUCE MUZIKU A NE UREDJAJE....... :wave2

Link to comment
Share on other sites

aj ja da odgovorim na temu,posedujem skroman sistem,sluso sam puno skupe uredjaje kod druga za ovix 11god koliko sam u hi fi u......i zakljucio sam zvuk ko zvuk , od uredjaja do uredjaja ,od sobe do osobe, od coveka do coveka ,ipak si se mi razlikujemo i ukusi su razliciti.......RAZLIKA IZMEDJU HI FIa I HI END JE SAMO U CENI ...........KO VOLI MUZIKU,SLUSACE JE I NA ..kompu,mikro liniji,tranzistoru,nekom drndavom pojacalcu od 50tak eura.......... SLUSAJTE STO JE VISE MOGUCE MUZIKU A NE UREDJAJE....... :wave2

E vidis tu si mnogo pogreso. Ko voli muziku slusace je i na Mp3 plejeru ako treba ali razlika izmedju HiFi i HighEnda je u kvalitetu zvuka pre svega pa i u ceni.

Link to comment
Share on other sites

E vidis tu si mnogo pogreso. Ko voli muziku slusace je i na Mp3 plejeru ako treba ali razlika izmedju HiFi i HighEnda je u kvalitetu zvuka pre svega pa i u ceni.

Ali nikada neće biti tolika razlika u kvalitetu zvuka koliko nesrazmerna cena. Uredjaj možeÅ¡ da ceniÅ¡ 1000 000 000 evra - možeÅ¡, niko ti ne brani, ali da li će to pojaÄalo koje je skuplje recimo 2000 puta davati 2000 bolji zvuk od pa recimo nekog solidnog obiÄnog pojaÄala, bilo kojeg? Da sad ne lupam brendove... Neće i ne može. Možda može 3 puta bolje da svira, pa i 4 puta, pa i 5 puta... Ali 6? 7? 8? 10 puta? 20 puta? Pa to viÅ¡e ni osciloskop ne može da uoÄi... Postoje granice Äujnosti. Pa i za osciloskop a kamoli za ljude. Moj SoniÄe... :cheers
Link to comment
Share on other sites

Ali nikada neće biti tolika razlika u kvalitetu zvuka koliko nesrazmerna cena. Uredjaj možeÅ¡ da ceniÅ¡ 1000 000 000 evra - možeÅ¡, niko ti ne brani, ali da li će to pojaÄalo koje je skuplje recimo 2000 puta davati 2000 bolji zvuk od pa recimo nekog solidnog obiÄnog pojaÄala, bilo kojeg? Da sad ne lupam brendove... Neće i ne može. Možda može 3 puta bolje da svira, pa i 4 puta, pa i 5 puta... Ali 6? 7? 8? 10 puta? 20 puta? Pa to viÅ¡e ni osciloskop ne može da uoÄi... Postoje granice Äujnosti. Pa i za osciloskop a kamoli za ljude. Moj SoniÄe... :cheers

E sad si otkrio toplu vodu.

Jel da se vratimo na primere sa kolima(?); i Yugo i Ferari imaju cetiri tocka, motor, sedista, volan... i jednim i drugim ces stici od tacke A do tacke B. Jel to znaci da su isti? Jel to sto u Ferariju od 0-150km/h stizes za ispod 5sec a u Yugu ne stizes uopste nema tezinu, draz, lepotu? Ako nema onda nema potrebe ni da postoje ni Ferari ni HighEnd. Al' jbg... postoje a tebe i tvoje istomisljenike zivot i praksa demantuju; a znas sta misle oni koji voze Ferari i slusaju HighEnd o tome sto ti mislis da su (oni) budale? Nista ne misle, druze moj. Nista. J**e im se bas sta ti mislis... :) Ni ne znaju da postojis. :)

Link to comment
Share on other sites

Ali nikada neće biti tolika razlika u kvalitetu zvuka koliko nesrazmerna cena. Uredjaj možeÅ¡ da ceniÅ¡ 1000 000 000 evra - možeÅ¡, niko ti ne brani, ali da li će to pojaÄalo koje je skuplje recimo 2000 puta davati 2000 bolji zvuk od pa recimo nekog solidnog obiÄnog pojaÄala, bilo kojeg? Da sad ne lupam brendove... Neće i ne može. Možda može 3 puta bolje da svira, pa i 4 puta, pa i 5 puta... Ali 6? 7? 8? 10 puta? 20 puta? Pa to viÅ¡e ni osciloskop ne može da uoÄi... Postoje granice Äujnosti. Pa i za osciloskop a kamoli za ljude. Moj SoniÄe... :cheers

Nikad ne reci nikad. Postoje skupi ureÄ‘aji koji svojom cenom opravdavaju kvalitet. Postoje i oni koji tu cenu opravdavaju iz nekih drugih razloga, npr. rariteti do kojih je skoro nemoguće doći a koji su svojim kvalitetom zaslužili da budu na listi želja zaljubljenika u dobar zvuk. Dakle ima ljudi koji su te ureÄ‘aje Äuli i znaju da ih cene. Imao sam to zadovoljstvo da Äujem neke od tih drajvera Äija cena u zavisnosti od stanja kreće od 2500eur za urnisane komade pa do beskonaÄnosti. Ovi su bili dobro reparirani (samo zamenjeno veÅ¡anje i to baÅ¡ kvalitetno) i mogu samo reći da mi nije bilo dobro posle sluÅ¡anja. Drajveri napravljeni 1942. godine, bilo par bezuspeÅ¡nih pokuÅ¡aja da se ponovo pokrene proizvodnja. Magneti ko novi posle 70 godina.

Link to comment
Share on other sites

Podsetio me je jedan prijatelj s kojim se po pravilu slazem u ocenama uredjaja da je pre dve godine na sajmu u Minhenu slusao neki YGA, ne onaj najveci, nego verovatno drugi odozgo koji je kostao nekoliko desetina hiljada evra. Po njegovim recima, „to svira jezivo - isto kao sto izgleda“. S druge strane, Vandersteen, takodje nimalo jeftin (takodje preskup - ako smem da primetim), svirao je odlicno. Ocekivao sam oba ova odgovora...

Prema tome, ako je u redu da najveci YGA kosta 107.000, jos je vise u redu da Spendorov najveci classic kosta isto toliko. Ko ga kupi dobije od AV Impulsa dva aviona na poklon.

Link to comment
Share on other sites

E sad si otkrio toplu vodu.

Jel da se vratimo na primere sa kolima(?); i Yugo i Ferari imaju cetiri tocka, motor, sedista, volan... i jednim i drugim ces stici od tacke A do tacke B. Jel to znaci da su isti? Jel to sto u Ferariju od 0-150km/h stizes za ispod 5sec a u Yugu ne stizes uopste nema tezinu, draz, lepotu? Ako nema onda nema potrebe ni da postoje ni Ferari ni HighEnd. Al' jbg... postoje a tebe i tvoje istomisljenike zivot i praksa demantuju; a znas sta misle oni koji voze Ferari i slusaju HighEnd o tome sto ti mislis da su (oni) budale? Nista ne misle, druze moj. Nista. J**e im se bas sta ti mislis... :) Ni ne znaju da postojis. :)

Pa ako im se j**e sta ja mislim, onda im se j**e i sta ceo ovaj forum misli jer su forumi ipak javna mnjenja raznih ljudi, u ovom slucaju zaljubljenika u HiFi. Secam se, pricali su mi za jednog poznatog klinca od cuvenog srpskog biznismena, kad je dobio na poklon za 18-ti rodjendan novog Ferarija ne znam koji je model bio u pitanju ali nije ni bitno, pricali su mi kako je "mali" dosao sav na**kan po auto u luku BG, posto je auto stigao brodom. Seo je u njega, besan, zalupio vratima i odleteo. Ljudi koji su "raskacili" Ferarija sa rampe su se samo zgledali... Ni zdravo im nije rekao. A ne mozes ni zamisliti koliko se obradovao autu... ;) Tada je imao 18 god. a vec se nije radovao nicemu jer mu je sve postalo jaaaaako dostupno. Mozes misliti sada cemu li se raduje... Tako i HE. Pravljen je za "njih" a oni mu se ne raduju jer je tricarija za njih. Svira prelepo ali ne i njima jer ga i ne pale osim u nekim momentima kad su kuci, jer obicno lete po svetu i traze nesto da im privuce paznju jer su svega prezasiceni. Ako oni na takav nacin dolaze do HE onda ja po 1000 puta ne zelim tako doci do njega pa i nikada i dokle god budem stremio ka tome verovatno cu imati postovanja prema Hi-Fi (HE).Naravno, cast izuzecima koji zaista vole HE i nekako su uspeli doci do njega.
Link to comment
Share on other sites

Ti si izgleda prepoterecen razmisljanjem o "njima" . . . da si i delic tog vremena potrosio na sebe i nesto korisno, daleko bi dalje dogurao . . .

Pa ja sve vreme hocu da pricam o razlikama izmedju HE i Hifi sto se tice cena i kvaliteta a neki ovde konstantno pominju "njih" i kako to oni olako kupuju HE. Sta me briga kako to oni olako kupuju, ja pricam sa stanovista fizike, ekonomicnosti, ergonomicnosti, prakticnosti... I ponajvise zvucnosti. Tema je poredjenje zvucnosti jednih i drugih. A bilo bi nezahvalno da ne odgovorim na necije misljenje. A sto se tice "guranja" ne gura mi se prijatelju na ovoj zimi nista... :)
Link to comment
Share on other sites

Već odavno ti je napisano da to bolje svira. Da li opravdava veliku razliku u ceni? Naravo - svira bolje upravo za tu razliku... U cent. :cool:

Lepši dizajne gratis poklon.

Nije dodatni poklon, on(dizajn) je adekvatno placen. Ne znam da li ljudi zaboravljaju, potcenjuju, ili potpuno marginalizuju vrednost dizajna.To koshta, svaka ideja koshta, ali vrhunski dizajn u bilo kojoj oblasti je izuzetno skupo placen.

Link to comment
Share on other sites

Nije dodatni poklon,...

Ma, šalim se. Malo me već iritira to insistiranje na limitima u zvuku, koji su postignuti već sa uređajima niže i srednje klase, pa je sve iznad toga besmisleno razmetanje.

Å to se tiÄe uživanja u mp3 i muzici kao takvoj, već sam o tome pisao u temi zbog koje su me neki verovatno zamrzeli... :smile: Mis'im - ovo je ipak forum ljubitelja HiFi zvuka.

Link to comment
Share on other sites

jel' moze link, ne pratim bas sve teme a ovo deluje zanimljivo :)

Neću staviti link, jer je jednostavno naći - reÄ je o temi "ReÄ-Dve O ForumaÅ¡ima" u podforumu "Utisci o sajtu". To je odmah peta - Å¡esta tema. Možda se i ti prepoznaÅ¡, pa me zamrziÅ¡? :lol: Elem, bio sam isprovociran neÄim konkretnim, pa je ispalo malo svaÄ‘alaÄki obojeno...

EDIT: Vidi foru, sam je stavio link... :):eek:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...