Jump to content


Razlika izmedju High-End i Hi-Fi opreme...


hispanjolac

Recommended Posts

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Chemer,

prvo o tome ko je sta dostigao.

Ja nisam govorio o dostignucu u smislu posedovanja HE-a. Moje licno je mozda skromno, ali korisno za ovo razmisljanje.

Ja sam sebi postavio neke ciljeve koji su za mene bili vrhunski. Bio sam student generacije, doktorirao sam sa najvisom ocenom na jednom od pet najjacih univerziteta u Nemackoj u tom trenutku, moje kolege koje su tamo ostale su danas po Bosch-u, Siemens-u i slicnim firmama, koje su u oblasti u kojoj ja radim vrhunske. Danas radim u jednoj od dve najbolje firme u zemlji u oblasti kojom se

bavim - za nase prilike vrhunskoj.

Radio sam po 16 sati dnevno i ostvario sam cilj koji sam sebi postavio za relativno kratko vreme, ma koliko da su me razni ljudi odvracali - prestar si, pocinjes doktorat iz necega cime se nisi bavio, ides u zemlju ciji jezik ne poznajes itd. Ja sam sve te hendikepe prevladao.

U tom smislu licno znam o cemu govorim kada je neko (za mene) postignuce u pitanju i umem da cenim ono sto sam uradio - cak i ako drugima to nista ne znaci.

Konstruktori HE takodje umeju da cene ono sto su oni uradili. Njihovi kupci su cesto ljudi koji su i sami nesto uradili - uspesni lekari, advokati i dr. Sta je tu pogresno?

Oblast kojom se ja bavim je, na moju zalost, postala dosta neprofitabilna - onoliko koliko je bila profitabilna kad sam ja njom poceo da se bavim. Da sam ono sto sam ostvario u svojoj oblasti postigao u nekoj profitabilnijoj, danas

bih i ja bio kupac HE-a i ne bih se osecao lose zbog toga.

Mislim da i konstruktori HE imaju pravo da svoje znanje naplate, a pare, ako hoce, mogu da uplate u humanitarne svrhe.

Drugo, ja HE ne branim, niti mislim da mu treba moja odbrana.

Jednostavno smatram ovakve teme nepotrebnim. Recimo, mnogo vise mi se svidela tema u kojoj je Suca nagovestio mogucnost da kupi Burmester CD. Ni na kraj pameti mi nije bilo da ga ubedjujem da to ne vredi toliko, da je on glup ako da te pare ili slicno. Bas suprotno, bilo mi je drago da neko od nas napravi takav korak - ako vec ne ja, onda bar on.

Ovakve teme odbijaju od foruma ljude koji bi mogli sa nama da podele neka iskustva koja nama nisu lako dostupna. Niko ne zeli da opise svoj sistem, pa da ga sto kibicera napadne kakva je budala sto je dao pare.

Dogod forum bude mentalno na ovim nivou, dotle ce nam horizont biti kupujem-prodajem i kontejner-ponuda. Siromastvo polazi iz glave, pa i Hi-Fi-siromastvo.

Link to comment
Share on other sites

Da se i ja malo probam ubaciti u divan. Nemam nista protiv high end hifi-ja, nek kupuje ko sta hoce i moze. Ne ide iz mog novcanika. Samo da malo ubacim "svapske" filozofije (deo te krvi ima i u meni). Koliko je opravdana investicija od .....hiljada evra, dolara, sta god, coveku koji radi 8(10,12) sati na dan plus druge manje ili vece obaveze, plus briga o deci pa stigne slusati svoju spravu mozda pola sata na dan? Mozda ni toliko. Fakultet sam i ja zavrsio, doduse nisam doktorirao, jer me tako nesto nije ni zanimalo. Danas, kad malo bolje razmislim, bolje bi bilo da sam vodoinstalater ili automehanicar. Oni jos nekako svoje znanje ili mozda bolje reci vestinu i uspevaju nekako i da naplate. I jos jedna mala kritika. Nadam se da se autor nece uvrediti, jer mi to nije namera. Moje siromastvo dolazi iz novcanika, a ne glave. Ma koliko ja zamisljao da imam novaca za nesto, ne vezano za hifi, pogled na racun u banci mi ne govori tako.

Link to comment
Share on other sites

@Pera

naravno da se slazem sa tobom

i cestitam ti na licnim uspesima :cheers

a ponuda na KP, Lopindu i slicnim oglasnicima je ogledalo stanja u nasoj voljenoj drzavi...

sto se teme tice, da se ne ponavljam previse, ako nekada budem mogao da si priustim HE sistem...jupi :bounce

ali iznad svega nisam kompetentan dublje zalaziti u temu, tako da niti kudim, niti hvalim, jer nisam nikada posedovao, kao i nazalost ogromna vecina sagovornika

voleo bih da nam drug clan `ladni kamen` prenese licno iskustvo :wave2

Link to comment
Share on other sites

@Chemer,

prvo o tome ko je sta dostigao.

Ja nisam govorio o dostignucu u smislu posedovanja HE-a. Moje licno je mozda skromno, ali korisno za ovo razmisljanje.

Ja sam sebi postavio neke ciljeve koji su za mene bili vrhunski. Bio sam student generacije, doktorirao sam sa najvisom ocenom na jednom od pet najjacih univerziteta u Nemackoj u tom trenutku, moje kolege koje su tamo ostale su danas po Bosch-u, Siemens-u i slicnim firmama, koje su u oblasti u kojoj ja radim vrhunske. Danas radim u jednoj od dve najbolje firme u zemlji u oblasti kojom se

bavim - za nase prilike vrhunskoj.

Radio sam po 16 sati dnevno i ostvario sam cilj koji sam sebi postavio za relativno kratko vreme, ma koliko da su me razni ljudi odvracali - prestar si, pocinjes doktorat iz necega cime se nisi bavio, ides u zemlju ciji jezik ne poznajes itd. Ja sam sve te hendikepe prevladao.

U tom smislu licno znam o cemu govorim kada je neko (za mene) postignuce u pitanju i umem da cenim ono sto sam uradio - cak i ako drugima to nista ne znaci.

Konstruktori HE takodje umeju da cene ono sto su oni uradili. Njihovi kupci su cesto ljudi koji su i sami nesto uradili - uspesni lekari, advokati i dr. Sta je tu pogresno?

Oblast kojom se ja bavim je, na moju zalost, postala dosta neprofitabilna - onoliko koliko je bila profitabilna kad sam ja njom poceo da se bavim. Da sam ono sto sam ostvario u svojoj oblasti postigao u nekoj profitabilnijoj, danas

bih i ja bio kupac HE-a i ne bih se osecao lose zbog toga.

Mislim da i konstruktori HE imaju pravo da svoje znanje naplate, a pare, ako hoce, mogu da uplate u humanitarne svrhe.

Drugo, ja HE ne branim, niti mislim da mu treba moja odbrana.

Jednostavno smatram ovakve teme nepotrebnim. Recimo, mnogo vise mi se svidela tema u kojoj je Suca nagovestio mogucnost da kupi Burmester CD. Ni na kraj pameti mi nije bilo da ga ubedjujem da to ne vredi toliko, da je on glup ako da te pare ili slicno. Bas suprotno, bilo mi je drago da neko od nas napravi takav korak - ako vec ne ja, onda bar on.

Ovakve teme odbijaju od foruma ljude koji bi mogli sa nama da podele neka iskustva koja nama nisu lako dostupna. Niko ne zeli da opise svoj sistem, pa da ga sto kibicera napadne kakva je budala sto je dao pare.

Dogod forum bude mentalno na ovim nivou, dotle ce nam horizont biti kupujem-prodajem i kontejner-ponuda. Siromastvo polazi iz glave, pa i Hi-Fi-siromastvo.

Da pazi da ne daju u humanitarne svrhe... ;) A sto se tice burzujske kupovine HE ili bilo kakvih uredjaja jel znas kako to izgleda? Upadnu u radnju i pitaju sta je najskuplje i to i uzmu momentalno da slucajno "komsija" ne bi kupio skuplje. A to sto kupe i odnesu kuci jel znas kako slusaju? Nikako. To se vise ne upali nikada. Imas takvih kolko 'oces po zemlji Srbiji. Cast izuzecima koji su zaista audiofili. A jedno vreme bio interesantan Jamo Oriel...heheheh pola Dedinja ima Oriel-e koji kupe prasinu po coskovima. Kad bi neko napravio recimo Linn CD12 sa dva - tri draguljcica na frontu "zalepljena" i automatski mu digao cenu za jos 12 000 funti - automatski bi njega kupili jer bolje svira, ima lepsi front... I jos nesto da se razumemo: ja zaista nemam nista protiv HE koji kosta par K ili do desetak K, mozda cak i vise ali po nekoliko desetina K ili nekoliko stotina K - to ipak smatram nerealnom cenom zaista nerealnom. I ja i ne kazem da HE svira losije od Hife niti da su to losiji uredjaji od starih, daleko od toga, ali dobit u zvuku po nekom mom misljenju nije toliko drasticna koliko danasnje cene...
Link to comment
Share on other sites

A sto se tice burzujske kupovine HE ili bilo kakvih uredjaja jel znas kako to izgleda? Upadnu u radnju i pitaju sta je najskuplje i to i uzmu momentalno da slucajno "komsija" ne bi kupio skuplje.

Pa Å¡ta?

Ako pare nisu ukrali, odakle ti pravo da ih kritikuješ što ih troše onako kako oni žele?

Ako im patkometrija s komÅ¡ijama toliko znaÄi, zaÅ¡to bi ih iko u tome spreÄavao?

Ili, možda, misliš da bi trebalo da sav novac daju u dobrotvorne svrhe pa da se povuku u manastir?

Ili misliÅ¡ da je neko ko zaista sluÅ¡a svoj skupi sistem samim tim i bolji Äovek?

Link to comment
Share on other sites

U svom proslom postu sam vise obratio paznju kako je doslo do visokih cena tj.kako neki kupuju preskup hifi kad se novac lako i na brzinu zaradi.Pored toga najveci je krivac sto ovo nase skoro pa nikoga vise ne zanima pa se ovaj mali broj audiofila prave sve skuplje i skuplje sprave radi iste zarade,i pored toga firme i to vrhunske propadaju.Medjutim mnogo je tu i onih normalnih ljudi koji ga kupuju uz velika odricanja i negde drugde,da ne pricam ovde.Kao klinac blenuo sam u jedan Krell CD plejer,kostao je gomilu para mozda nekih 8-9.000dm i mislio da to kupuju samo neverovatni bogatasi,naravno da nisu mnogo pametni i sl. kao i pokretac ove teme.Posle par godina odem u nemacku i vidim slican plejer suma odprilike ista,pored njega suma 70dm(naravno mesecno).Dobijem svoju prvu platu 2500dm,prvo sto sam pomislio da bi za 10% svojih primanja mogao priustiti zestok high end,nov novcat.E sad pitanje za sve nas,da li bi smo odvojili 10% svoje plate na high-end?Ne treba ni da cekam odgovor naravno da bi,vecina nas je vec odvojila vec mnogo,mnogo vise od toga i to za krseve sa KP.

Inace mislim da treba da postoji vrhunski,pa i luksuzan proizvod u svemu pa i u hifi-u i apsolutno tako treba i da bude naplacen,a vrhunski strucnjaci koji na tome rade,nekad i godinama adekvatno za svoj rad placeni.Naim je na pr.par godina imao projekat razvoja ESL zvucnika na bazi quad esl gde bi sve mane tog zvucnika bile uklonjene,jer su mnogi u firmi bili fanovi tog neverovatnog zvucnika,vrhunski inzenjer je radio na njemu, bio je nadomak cilja i prekinut je,bio je preskup projekat i nije se mogao izfinansirati iz hifi-a gde je najskuplji proizvod 1000funti.Danas sa cenama od i po 10000,cak i vise za komponentu to nebi bio problem.Mi koji volimo ESL zvucnike,mozemo samo da zalimo sto danas nema tog zvucnika,sto su odustali.Zato treba da postoji i taj skupi high end.High end proizvodjaci su najmanje krivi sto nasih 10% od primanja nemoze da ga plati,i ne ne treba da ih grize savest,za vecinu nihovih kupaca to nije ni 10%,pre je 1%.

P.S.Inace kupio sam taj plejer,ne nov i ne na rate vec za surov kes od 500E,za oronuli polovnjak naravno,sto bi nas narod rekao "prema svecu i tropar" ali bitno da je se zelja ostvari,makar i sa malo kasnjenja.

Link to comment
Share on other sites

U svom proslom postu sam vise obratio paznju kako je doslo do visokih cena tj.kako neki kupuju preskup hifi kad se novac lako i na brzinu zaradi.Pored toga najveci je krivac sto ovo nase skoro pa nikoga vise ne zanima pa se ovaj mali broj audiofila prave sve skuplje i skuplje sprave radi iste zarade,i pored toga firme i to vrhunske propadaju.Medjutim mnogo je tu i onih normalnih ljudi koji ga kupuju uz velika odricanja i negde drugde,da ne pricam ovde.Kao klinac blenuo sam u jedan Krell CD plejer,kostao je gomilu para mozda nekih 8-9.000dm i mislio da to kupuju samo neverovatni bogatasi,naravno da nisu mnogo pametni i sl. kao i pokretac ove teme.Posle par godina odem u nemacku i vidim slican plejer suma odprilike ista,pored njega suma 70dm(naravno mesecno).Dobijem svoju prvu platu 2500dm,prvo sto sam pomislio da bi za 10% svojih primanja mogao priustiti zestok high end,nov novcat.E sad pitanje za sve nas,da li bi smo odvojili 10% svoje plate na high-end?Ne treba ni da cekam odgovor naravno da bi,vecina nas je vec odvojila vec mnogo,mnogo vise od toga i to za krseve sa KP.

Inace mislim da treba da postoji vrhunski,pa i luksuzan proizvod u svemu pa i u hifi-u i apsolutno tako treba i da bude naplacen,a vrhunski strucnjaci koji na tome rade,nekad i godinama adekvatno za svoj rad placeni.Naim je na pr.par godina imao projekat razvoja ESL zvucnika na bazi quad esl gde bi sve mane tog zvucnika bile uklonjene,jer su mnogi u firmi bili fanovi tog neverovatnog zvucnika,vrhunski inzenjer je radio na njemu, bio je nadomak cilja i prekinut je,bio je preskup projekat i nije se mogao izfinansirati iz hifi-a gde je najskuplji proizvod 1000funti.Danas sa cenama od i po 10000,cak i vise za komponentu to nebi bio problem.Mi koji volimo ESL zvucnike,mozemo samo da zalimo sto danas nema tog zvucnika,sto su odustali.Zato treba da postoji i taj skupi high end.High end proizvodjaci su najmanje krivi sto nasih 10% od primanja nemoze da ga plati,i ne ne treba da ih grize savest,za vecinu nihovih kupaca to nije ni 10%,pre je 1%.

P.S.Inace kupio sam taj plejer,ne nov i ne na rate vec za surov kes od 500E,za oronuli polovnjak naravno,sto bi nas narod rekao "prema svecu i tropar" ali bitno da je se zelja ostvari,makar i sa malo kasnjenja.

??????????????

Link to comment
Share on other sites

Već smo u nekim ranijim raspravama zakljuÄili da ne može biti smislenog razgovora o neÄemu Å¡to samo po sebi nije precizno definisano. To, pogotovo, dolazi do izražaja kada se neko pita - da li je HE ureÄ‘aj od 2000, ili tek onaj od 3000 neÄega.

Da napiÅ¡em ovaj post me je naterala gomila predrasuda pokretaÄa teme tipa "bogatuni su seljaÄine siromaÅ¡ne duhom, sve kupuju na metar, samo se prosipaju svojim bogatstvom". Neću da upadam u ista zamku, pa da poÄnem da objaÅ¡njavam kakvi su oni zapravo, ali mislim da nije neracionalno potroÅ¡iti bilo koju svotu (ako te to ne upropasti) na bilo koju liniju, radi pola sata istinskog uživanja dnevno, ili meseÄno, svejedno. Sondek je to dobro iskazao u procentima. NaÅ¡em stanju duha je u normalno uživanje u muzici na liniji od 300 Evra, Å¡to je neÄija meseÄna plata, a dekadencija je sluÅ¡anje na liniji od 100000 Evra, Å¡to je isto neÄiji meseÄni prihod. a pogotovo Å¡to neke razlike u zvuku i nema. :cool::smile:

I ovo poreÄ‘enje nije nikakv pokazatelj, samo mi je poslužio kao primer. InaÄe, analizom dolazimo do sledećeg.

Kada od plate od 300Eur odbiješ troškove za hranu, struju i neophodne stvari, ostane ti, recimo, 30Eur za troškarenje. Tako ćeš za deset meseci kupiti sebi liniju za uživanje.

Kada od 100000Eur odbijeÅ¡ iste meseÄne troÅ¡kove "za život", ostane ti joÅ¡ 99730Eur...

Link to comment
Share on other sites

Sede glavni ekonomista i glavni konstruktor neke hi-fi kompanije nakon izrade i prvog testiranja prototipa novog Hi-End uređaja.

Ekonomista: TroÅ¡kovi proizvodnje po jedinici proizvoda: 5000 eur (delovi, materijal, radna snaga, srestva za prizvodnju) + marketing + zarada + porezi + plaćanje da nas malo hvale po hi-fi magazinima = 15000 eur. ZnaÄi nek bude onda 30 000 eur.

Konstruktor (iznenađeno): Zar to nije malo nerealna i nekonkurentna cena? Jeste da smo u ovaj proizvod ugradili trenutno najbolje komponente i materijal dostupan na tržištu i primenili najsavremenija konstruktorska rešenja i znanja sa kojima raspolažemo, ali ja i dalje mislim da je to skroz neadekvatna cena.

Ekonomista: Kad bolje razmislim u pravu si 100%. Cena je totalno neadekvatna. Niko od naÅ¡e ciljane populacije kupaca neće biti zadovoljan sa njom. Kupci naÅ¡ih Hi-End ureÄ‘aja oÄekuju uvek najbolje za svoj novac, uvek neÅ¡to malo bolje od konkurencije a ova cena ne bi bila naÅ¡a prednost već nedostatak. NaÅ¡a cena će biti 70000 eur.

Konstruktor: :eek:

NaravuÄenije izvucite sami...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...