Jump to content


IZRADA SKRETNICE ZA DYNAUDIO DRAJVERE


dr Blues

Recommended Posts

Nego apropo one gornje skretnice koju sam hteo iskoristiti, evo Å¡a kaže jedan relevantni struÄnjak:

“poznat mi je ovaj koncept skretnice i on je sasvim ok. Medjutim razlike u zvucnim jedinicama je evidentna ne samo u bas jedinici vec i zbog toga sto ovaj projekat zvucne kutije predvidja jos jednu bas jedinicu, ali kao pasivnu membranu.Iz tih razloga je ne preporucujem. To je projekat cevorosistemca sa pasivnim bas radijatorom.Taj pasivni bas ima u sebi mogucnost montaze tegova u zavisnosti kakav bas volimo, pa se ti tegovi ili dodaju ili skidaju.Jos nesto, zadnji sklop elemenata na skretnici je predvidjen samo ukoliko imate- cevno- pojacalo. To je kompenzacija rastuce impedanse i usisnog kola rezonantne frekfence. Nemojte se vezivati za ovu skretnicu jer bi bio promasaj.â€

Å ta vi mislite o ovome?! Iskreno sada sam u trilemi...

Link to comment
Share on other sites

Svaka zvuÄniÄka jedinica u ovoj skretnici ima kompenzaciju rastuće impedanse . To i jeste cilj dobre konstrukcije skretnice da se linearizuje kriva impedanse po celom opsegu. Naravno ovo je izuzetno važno za cevna pojaÄala ali to ne znaÄi da tako neće raditi i sa tranzistorcima. BaÅ¡ naprotiv , sve ovo doprinosi kvalitetu zvuka. Ali mnogi konstruktori radi pojeftinjrnja svojih proizvoda ne pribegavaju izradi komplikovanih skretnica. Naravno kod Dynaudija nije tako.

Bas drajver može slobodno da se postavi i sa strane kutije .Tada bi trebalo zvuÄnike dovoljno udaljiti od zidova ako bi drajveri bili okrenuti boÄno sa spoljne strane.Ja sam pre za verziju s prednje strane jer u suprotnom može doći do pojave stojećih talasa u prostoriji i prenaglaÅ¡enog donjeg podruÄja.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...