Jump to content


Shucin sistem - pola DIY - pola fabrika - formula za HI -AND


suca77

Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bio kod Å uce...

Å ta reći, joÅ¡ sam pod utiskom, upravo sam pustio svoj sistem Äisto da vidim gde je u odnosu na kombinaciju Burma - Pass - Dynaudio.

U kratkim crtama, da ne tupim mnogo, jaaaaaakooooo sluÅ¡ljiv sistem, muzikalan, uvlaÄi Äoveka u muziku polako, u jednom trenutku sam se potpuno iskljuÄio i nisam registrovao Å ucu i Saleta uopÅ¡te. Mekano, nenapadno, a opet Ävrsto i sa autoritetom.

Kada je Å uca pustio Yello poÄeo je vatromet, a kada je naiÅ¡ao Bostich videlo se koliko je ovo snažan amp. Bas bije bez pardona, ali sve se Äuje kako treba i to bez napora.

Soba ogromna, ali puna zvuka, menjao sam mesto da vidim kako se Äuje sa strane, iza kutija, na kraju sobe...najbolje tamo gde treba, ali i na ostalim mestima ne mnogo loÅ¡ije. I ono Å¡to je fascinantno, uopÅ¡te nemaÅ¡ predstavu odakle zvuk dolazi. Da ne mogu da vidim kutije pojma ne bih imao gde se nalaze, Äuje se samo jedna ogromna lopta zvuka ispred sluÅ¡aoca i to je to.

 

Za onoliko koliko je Sale potrošio para i vremena ultimativni best buy all round amplifier, teško da može bolje.

 

Pozdrav za ekipu, a posebno za Å ucu, koji se pokazao kao domaćin i Äoleta.

Link to comment
Share on other sites

Igracemo se jos malo sa Alephom. Zakacicemo na njih Ensemble strujne i zvucnicke kablove da vidimo kako ce amp odreagovati kad se u njega uloze kablovi koji kostaju koliko i on sam.

Bio veceras u poseti kod gosn Milorada vlasnika i konstruktora domace audio forme pod nazivom Akt audio. Vrlo zanimljiv zvuk i jos jedno prijatno iskustvo sa lampama. U pitanju su babuske u single ended A klass 2 x 15 w bez povratne sprege

post-11928-0-61601700-1432587474_thumb.j

post-11928-0-93121600-1432587495_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Samo da Vam kazem,

nisam slusao Sucim sistem mnogo puta, evo treci put (prvi put cisto njegov sistem, ono vece sa Pass monoblokovima grupno drugi put i danas takodje sa mono blokovima ali sa dodatkom Ensemble kablazom),

 

i mogu reci da sam danas cuo zvuk onakav kakav verujem ni sam Suca nikada nije cuo u svom sistemu...

 

Danas, Suca, Sale i ja, krenula je igranka sa kablovima:

1. ista postavka kao i ono grupno vece - strujni Lapp, zvucnicki bakarni 60din metar i ipak interkonekt Ensemble (isto kao ono vece brzo sa dosta dinamike, dosta jako, tanje i bez dubljeg upliva u srz muzike koja nije drzala punu paznju, pomalo efekat razglasa,

2. skinut Lapp, na njegova mesta strujni Ensemble, zvucnicki ostao onaj 60din - jako sporo, ubilo dinamiku, muzicari na bensedinima - nezanimljivo, bass razliven, sredina pomalo tanka, visoki nedovoljno otvoreni,

3. strujni Ensemble, zvucnicki Ensemble i interkonekt takodje, znaci sve Ensemble - punije u sredini i otvorenije u visokima, bass dubok i razliven i nekontriolisan, muzicari i dalje u stondu,

4. vraceni strujni Lapp, zvucnicki Ensemble i interkonekt - u celom sprektru popunjeno, brzo, kontrolisano, otvoreno i cisto sa puno energije i emocija u muzici koju mozes da osetis i sa paznjom pratis, koja drzi paznju i podize raspolozenje i zelju za slusanjem.

Svaki instrument pravog tonaliteta i jasno definisan u prostoru i kompoziciji sa ostatkom orkestra, lako prepoznatljiv svaki pojedinacno u grupi instrumenata koji se dopunjuju i slazu tako da mi je bilo lako da ispratim emociju, izraz i sledeci potez svakog muzicara. Jednostavno je bilo i selektovati pojedinacni instrument u kompoziciji i pratiti njegove deonice i ulogu.

 

Ova poslednja kombinacija daleko najbolja, sa zvezdom veceri zvucnickim Ensemble u glavnoj ulozi koji je pored odlicnog izvora, potentnih monoblokova i najzad prosviranih zvucnika u punom potencijalu, sve zajedno sviralo kao nikada do sada - u to verujem jer smo se sva trojica iznenadili koliko je to bolje u odnosu na grupno vece.

 

Mene ovo poslednje danas definitivno kupilo, moram reci da mi nije bilo samo atraktivno na krace staze vec taman kako bih na duze staze voleo da slusam.

 

Pozdrav svima.

Link to comment
Share on other sites

Co - axial,

 

Iako nisam pobornik skupih kablova moram reci da si potpuno u pravu. Ovaj put je Essemble zvucnicki kabl digao sistem u potpuno drugu dimenziju, mnogo transparentnije, cvrsce i bez ikakvog traga sibilantima, sto se nije moglo reci za obican bakarni kabl koji je kupljen u radnji. 

Kablovi definitivno imaju uticaj, i mogu ozbiljno da degradiraju sistem ukoliko nisu pazljivo odabrani i uklopljeni. Cak se i strujni, pored velike filtracije u napajanju snagasa, cuo. Ono sto bih definitivno zadrzao za sebe da imam novca su XLR interkonekti i ovi zvucnicki kablovi. Daju znacajan pomak u zvuku. 

Link to comment
Share on other sites

1. ista postavka kao i ono grupno vece - strujni Lapp, zvucnicki bakarni 60din metar i ipak interkonekt Ensemble (isto kao ono vece brzo sa dosta dinamike, dosta jako, tanje i bez dubljeg upliva u srz muzike koja nije drzala punu paznju, pomalo efekat razglasa,

 

Chek,chek,ako sam dobro razumeo izmedju dva mono bloka snage dzambo dzetovih motora i Dyngosa koji mogu da "popiju" proizvodnju Djerdapa od shesnes dana su se nalazili Hamini ili neki drugi Kineski kablovi preseka 2x0.75mm(otprilike) i to je zvuchalo za zlatnu medalju.

Ako sam dobro razumeo onda bih molio adresu za nabavku sheset litara "vatrene vode" sa slike

 

kxPwaT2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Samo da Vam kazem,

nisam slusao Sucim sistem mnogo puta, evo treci put (prvi put cisto njegov sistem, ono vece sa Pass monoblokovima grupno drugi put i danas takodje sa mono blokovima ali sa dodatkom Ensemble kablazom),

 

i mogu reci da sam danas cuo zvuk onakav kakav verujem ni sam Suca nikada nije cuo u svom sistemu...

 

Danas, Suca, Sale i ja, krenula je igranka sa kablovima:

1. ista postavka kao i ono grupno vece - strujni Lapp, zvucnicki bakarni 60din metar i ipak interkonekt Ensemble (isto kao ono vece brzo sa dosta dinamike, dosta jako, tanje i bez dubljeg upliva u srz muzike koja nije drzala punu paznju, pomalo efekat razglasa,

2. skinut Lapp, na njegova mesta strujni Ensemble, zvucnicki ostao onaj 60din - jako sporo, ubilo dinamiku, muzicari na bensedinima - nezanimljivo, bass razliven, sredina pomalo tanka, visoki nedovoljno otvoreni,

3. strujni Ensemble, zvucnicki Ensemble i interkonekt takodje, znaci sve Ensemble - punije u sredini i otvorenije u visokima, bass dubok i razliven i nekontriolisan, muzicari i dalje u stondu,

4. vraceni strujni Lapp, zvucnicki Ensemble i interkonekt - u celom sprektru popunjeno, brzo, kontrolisano, otvoreno i cisto sa puno energije i emocija u muzici koju mozes da osetis i sa paznjom pratis, koja drzi paznju i podize raspolozenje i zelju za slusanjem.

Svaki instrument pravog tonaliteta i jasno definisan u prostoru i kompoziciji sa ostatkom orkestra, lako prepoznatljiv svaki pojedinacno u grupi instrumenata koji se dopunjuju i slazu tako da mi je bilo lako da ispratim emociju, izraz i sledeci potez svakog muzicara. Jednostavno je bilo i selektovati pojedinacni instrument u kompoziciji i pratiti njegove deonice i ulogu.

 

Ova poslednja kombinacija daleko najbolja, sa zvezdom veceri zvucnickim Ensemble u glavnoj ulozi koji je pored odlicnog izvora, potentnih monoblokova i najzad prosviranih zvucnika u punom potencijalu, sve zajedno sviralo kao nikada do sada - u to verujem jer smo se sva trojica iznenadili koliko je to bolje u odnosu na grupno vece.

 

Mene ovo poslednje danas definitivno kupilo, moram reci da mi nije bilo samo atraktivno na krace staze vec taman kako bih na duze staze voleo da slusam.

 

Pozdrav svima.

 

ÄŒestitke za post!

 

Sa uživanjem Äitam kada neko testira razliÄite ureÄ‘aje i o tome piÅ¡e na forumu. 

 

Potrebne su nam ovakve teme, valjda je razmena iskustava glavna svrha ovakvih foruma...

 

JoÅ¡ jednom se pokazalo da u ovom hobiju uvek ima mesta za neÅ¡to novo, a oÄigledno je da bez eksperimentisanja nema pravih rezultata...

Link to comment
Share on other sites

Slazem se Aleksandre u potpunosti. Eksperimentisanje donosi puno iskustva kako onima koji to rade tako i onima koji to prate. Kolega Ab co axial je to iskustvo hteo da podeli sa svima. Nije bilo reci da cemo pisati o tome ali ipak lepo je to sa njegove strane sto je uradio

Sta je tog dana bio moj zakljucak. Pa pod jedan da kad imate takva dva dzambo dzet motora sa po 1 kw struje na obe strane mozete ustedeti na strujnim kablovima i pod 2 da je zvucnicki kabal vrlo osetljivo mesto gde se kriju mnoge mogucnosti za doooobar upgrade sistema.

Moje licno misljenje je da oni koji nemaju tako mocnu A klasu i tako velike trafoe ipak treba da obrate paznju na strujne kablove. Cinjenica je da je i ovog puta ekspiriment pokazao da je zv... kabal mnogo vise promena unosio u sistem od strujnog. Ne treba divljati sa kablovima ko nema rezolutne i skupe uredjaje ali ipak mislim da svaki sistem sebi moze priustiti da ima bar 20 - 30 % ulozeno u kablove od vrednosti celokupnog sistema . Znaci sistem od 1.000e slobodno moze imati ulozeno 200e u pazljivo odabrane kablove.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se da ne treba divljati sa kablovima,ali te Hame i ostali no name Kinezi nisu kablovi.Kad vidis da je na koturu namotano 100km kabla - bezi od toga.Bakar je najgori moguci,lomi se samo tako.Zvucnu sliku upropasti,ne znas gde je glas koji bi trebao da je na sredini,chas je levo,chas desno.Pozicionirati zvuchnike je slicno kalibraciji monitora sa TN panelom - malo mrdnes glavu i ode mas u propas.

Sa druge strane nema potrebe za tim kablovima od milion eura,sasvim dovoljni su i Zokijevi kablovi.

Link to comment
Share on other sites

U sistemu od 1000E uopste ne treba previse voditi racuna o kablovima iz prostog razloga jer je tesko uopste cuti vece razlike medju njima na tom nivou uredjaja.I na mnogo skupljem sistemu sam slusao poredjenja nekoliko kablova i u prisustvu par ljudi zakljucismo da su razlike dosta male,rekao bih suptilne.Slusao sam juce i zvucnike od 20000E,pa cak i tamo razlike medju kablovima nisu bile sustinske(izmenjali smo ih nekoliko) vec stvar ukusa i rekao bi fine tjuninga.Kabl od 1000E je na pr. zvucao manje dobro od 5 puta jeftinijeg.Nema tu pravila,niti cene,kako se sta sklopi.Prava razlika je dosla tek kad se uradila i sustinska promena u kablovima tj. kad se stavio balansirani kabl i to kabl potpuno "neadekvatan" ostatku sistema finansijski-neuporedivo najjeftiniji od svih bio je i najbolji.Nisu li momci iz BFA na svoj amp od 12000E nakacili obicne telefonce za hi files show,to su btw odlicni kablovi za nivo sistema od 1000E.Ja licno ne bih prelazio iznos od 100E za sve kablove u tako jeftinom sistemu,DIY je u tako malom budzetu pravo resenje.Forum je pun dobrih DIY resenja za tu klasu uredjaja.U sta god drugo se doda 200E u takvom sistemu dobija se drasticno bolji efekat,na tom nivou uredjaja baciti 200-300E na kablove je cista glupost.U mom sistemu kablovi su ispod 5% vrednosti,ako bi ih placao ali sam ih skoro sve dobio uz uredjaje.Pobednicki alternativni interkonekt druge firme(flashback) izmedju preampa i snagasa kosta 50 funti i to im je inace najskuplja "performance" vezija.Kabl za CD oko 100E,zvucnicki oko 150E i to je znaci odprilike 5% vrednosti,ali od polovnog sistema.Ako bi se racunala cena novog sistema i novih kablova bilo bi mrsavih 2%.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ne vredi , to je jace od mene :rolleyes: . Volim te starudije, njihov izgled , miris koji  izlazi  iz njih dok rade   a na kraju i zvuk 

Nekad je to toliko bilo skupo da sam mogao samo da ih sanjam , a Bogami dobro se i secam  i sanjao sam ih , a nisam mogao da ih imam ,  pa sad ta muka mora negde da izadje

Secam se druga koji je drzao diskoteku u Kaludjerici 80 - tih  i kad je kupio Nakamichi Dragona i JBL  L 220 , inace bio je najbogatiji tu u okruzenju . Nas par drugara je tu mesecima dolazilo i divilo se zvuku  i izgledu necaga sto smo sanjali a  opet  u isto vreme iimali  i takvu srecu da ih vidimo ,  slusamo , dodirujemo. To je i dan danas san mnogih audiofila a kamoli onda kad je svaka ta komponenta kostala ko nova Zastava 101

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi , to je jace od mene :rolleyes: . Volim te starudije, njihov izgled , miris koji  izlazi  iz njih dok rade   a na kraju i zvuk 

Nekad je to toliko bilo skupo da sam mogao samo da ih sanjam , a Bogami dobro se i secam  i sanjao sam ih , a nisam mogao da ih imam ,  pa sad ta muka mora negde da izadje

Secam se druga koji je drzao diskoteku u Kaludjerici 80 - tih  i kad je kupio Nakamichi Dragona i JBL  L 220 , inace bio je najbogatiji tu u okruzenju . Nas par drugara je tu mesecima dolazilo i divilo se zvuku  i izgledu necaga sto smo sanjali a  opet  u isto vreme iimali  i takvu srecu da ih vidimo ,  slusamo , dodirujemo. To je i dan danas san mnogih audiofila a kamoli onda kad je svaka ta komponenta kostala ko nova Zastava 101

Sule,daj da vidimo kako svetli skala na ovom vintage lepotanu

P.S. A Ston je ljubomoran jer je Tandberg mladji od njega !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...