Jump to content


Koje pesme puštate na slušnim probama?


pustahija

Recommended Posts

zavisi od inspiracije, uglavnom:

cure (show) - open, cut..

galaxie 500 (live in copenhagen) - fourth of july

jesus and mary chain - just like honey, some candy talking..

pixies - debaser..

neil young (unplugged) - the old laughing lady

breeders - flipside

perl jam (live on two legs) - corduroy

big star - kangaroo

a zena:

yo la tengo - our way to fall

neil young (unplugged) - unknown legend

lucinda williams (live at the fillmore) - ventura

jeff buckley - lilac wine

tom verlaine - the grip of love

ps. ovo je najbolja tema na forumu

Link to comment
Share on other sites

Ja na slušnim probama najviše slušam reggae. Prvo, to volim da slušam, drugo, imam dosta albuma koje dobro poznajem, treće, mislim da je to dobar test za sistem.

Ne sluÅ¡am niÅ¡ta Å¡to inaÄe ne sluÅ¡am, a Å¡to važi kao referenca za testove, kao Å¡to je klasiÄna muzika, test diskovi... Pored regea, pustim uvek neÅ¡to prljavo i "loÅ¡e" producirano. To je obavezno. A od kad je Stex ovo napisao na forumu, uzimam i to u obzir: "Ostali su mrso*udili o svilenkastim visokim i mekanim basovima. Koji bas bubanj kad sluÅ¡ate uživo zvuÄi meko? Koja Äinela zvuÄi svilenkasto?".

PokuÅ¡avam reći da spisak numera za sluÅ¡ni test nije neÅ¡to Å¡to je univerzalno i primenjivo kao preporuÄljivo za većinu, neću navoditi odreÄ‘ene pesme, jer nikad ne koristim iste. SluÅ¡am raznovrsnu muziku i nije mi problem da odaberem desetak pesama koje volim i znam, a ne uvek iste.

JoÅ¡ jedna stvar koju smatram bitnom je da nijedan sluÅ¡ni test nije dobar ako ne traje nekoliko dana, tj. sluÅ¡anja. I krvni pritisak utiÄe na audio percepciju a kamoli trenutno raspoloženje ili vreme sluÅ¡anja (jutro, noć), tako da jedan test, pa makar trajao tri sata, teÅ¡ko može da dovede do validnih zakljuÄaka.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nema neko posebno pravilo osim sledeceg:

Nosim veoma zahtevne muzicke komade - Cajkovski pateticna simfonija, gde ima bas dosta dinamike. Ako tu posle udarca timpana iz pianisimo prelaz u fortisimo bude korektan (sto nije lak zadatak za sistem), onda vredi razmisljati dalje...

Nosim recimo i nesto lagano - Charley Horn (sa test diska Triangle) gde osetim da li muzika moze dovoljno da me opusti... 

volim da cujem i recimo nesto "orguljske" muzike od Bach-a (gde se koristi pedal i to najdublji tonovi... ako uspe da uopste sistem odsvira tih nekoliko tonova)...

Takodje, Cajkovski - Uvertira 1812 (orkestar iz Cincinati sa pravim topovima), Frederick Fennel brass orchestra - (Reference recordings CD)...

Link to comment
Share on other sites

Po pitanju klasike i testiranja...

 

Meni su SVA Reference Recordings (pogotovo Minnesota Orchestra/Eiji Oue) izdanja, uvek predstavljala pravi "trenutak istine" pri testiranju bilo kog dela jednog ozbiljnog audio sistema.

 

Nema ih mnogo, tesko se nalaze, ali se zaista mogu smatarati referencom u svakom pogledu.

 

EijiOue_zpsd760a51e.jpg

Link to comment
Share on other sites

...to volim da slušam....

... Ne sluÅ¡am niÅ¡ta Å¡to inaÄe ne sluÅ¡am...

Dve kljuÄne stvari pri izboru sistema. Na kraju krajeva, bitno je da sistem reprodukuje ono Å¡to volim onako kako ja volim, bez obzira je li zahtevno ili ne. Naravno, ne testira se uvek sistem da bi se kupio, mnogo puta odem kod nekog sapatnika po hobiju, prodavnicu ili na neki Å¡ou da bih se upoznao sa neÄim novim. Na mom disku najbitnije su ove pesme:

 

Another Brick In The Wall 1 - Happiest Days Of Or Lives - Another Brick In The Wall 2 (Pink Floyd)

Ovo je snimljeno kao jedna stvar, traje neÅ¡to preko 8 minuta i u principu se može Äuti sve Å¡to je bitno. Pre svega detaljnost i dinamika, ali i prostor pa i snaga sistema. NIje loÅ¡e da se ustanovi i ima li sistem basa i kakvog je taj bas kvaliteta.

 

Babe I'm Gonna Leave You (Led Zeppelin)

Boja zvuka i prirodnost, ali i detalji i dinamika. U principu je dovoljno Äuti prvi minut.

 

Sometime World (Wishbone Ash)

Na prelazu izmeÄ‘u akustiÄnog i dela u kojem se ubacuje i ritam sekcija mnogi se nabeÄ‘eni sistem jednostavno raspao i 'zgužvao' zvuk. S druge strane, jednom sam prilikom bio Å¡okiran kvalitetom reprodukcije jeftinog sony pojaÄala i joÅ¡ jeftinijih malih canton zvuÄnika. No, zvuk je bio kliniÄki hladan pa mi se svejedno nije dopao. Ali ga je raÅ¡Älanio bolje nego viÅ¡e desetina puta skuplji sonus faber koji se tu naÅ¡ao...

 

Smoke On The Water (Deep Purple)

Helikopter iz prve pesme pokazao je veliÄinu sistema. Ova stvar pokazuje ima li sistem muda. IznenaÄ‘ujuće je kad ustanovite da ih neka moderna pojaÄala Äija se cena izražava u hiljadama evra a snaga navodno meri u stotinama vati nemaju, dok ih neki matori marantz ili kenwood risiver od tridesetak iili pedesetak vati itekako imaju. TakoÄ‘e se pokazalo da ih i maleni monitor audio rs1 ili joÅ¡ manji tannoy f1 imaju a neki floorstanderi renomiranih proizvoÄ‘aÄa pak nemaju. Ne deÅ¡ava se uvek, naravno i nije pravilo, skuplji sistem i veći zvuÄnici obiÄno bolje rade, ali nije loÅ¡e proveriti.

 

Take Five (Dave Brubeck Quartet)

DeÅ¡ava se da desni kanal ne može da se izbori sa izuzetno dinamiÄnim basom, a na manjim zvuÄnicima može i da prozuji.

 

Temptation (Diana Krall), Colour To The Moon (Allan Taylor) Bye Bye Blackbird (Patricia Barber)

Tzv. audiofilski snimci. Kolega nkrgovic je u pravu kad kaže da to uglavnom svuda dobro zvuÄi, ali postoje tu i odreÄ‘ene nijanse. PoÅ¡to sam prethodnim pesmama uglavnom ustanovio sve Å¡to me zanima, ove mi služe za potvrdu utiska i konaÄan sud pri Äemu, verovali i li ne poslednju reÄ ima boja zvuka. Boja je meni možda i najvažnija stvar, a kako za moje uÅ¡i najlepÅ¡u boju ima Tannoy, zato i imam Tannoye u sva tri sistema.

 

SluÅ¡anjem ovih par pesama koje inaÄe dobro poznajem i o kojima imam predstavu o tome kako 'treba' da zvuÄe, formiram svoj sud o nekom sistemu. Koji je naravno krajnje subjektivan...

Link to comment
Share on other sites

Istu pesmu od Led Cepelina koriste i What Hi Fi prilikom testiranja uredjaja.Secam se da su bas na toj pesmi iskasapili neki plejer od 500-600 e govoreci da prilikom slusanja uvoda iste covek dobije utisak da gitarista Cepelina samo sto nije zaspao:)

Inace mislim da u testovima najvise koriste pesmu 15 step od Radiohed.Koji uredjaj nju"prezivi" taj je hadzija.Zaista je teska za reprodukciju,poslusajte na youtube...

Link to comment
Share on other sites

Sad ću da progutam nekoliko slova u reÄenici i da ga prijavim... nekom drugom moderatoru, vidiÅ¡ da me z...bava.  Tolko!!! :)

 

Willi je Å¡aljivac jedan, samo se pravi da je strog.

 

Nego, stojim iza toga da na probama sistema ne treba sluÅ¡ati neÅ¡to Å¡to inaÄe ne sluÅ¡ate. Zar neko radi drugaÄije?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

@Trotter 
Ima ljudi koji slusaju ono sto im prodavac podmetne u salonu i na osnovu toga donose konacni sud... Apsolutno se slazem da treba cuti ono sto slusas cesto i sto znas kako zvuci.

 

Mada, ima dosta ljudi koji misle da ce od sistema do sistema toliko razlicito cuti pa se usredsrede na reci pesme i ocekuju da ce da umesto na engleskom da peva na spanskom hahahahahah ;) (za njih mi nije zao da kupe bilo sta - jer njima su bitne samo reci, ili samo "video" koji zamiljsaju dok slusaju muziku)....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...