Jump to content


floorstanderi za prostoriju 4x4


Sakisaki

Recommended Posts

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mislio sam da ako odu quad da uzmem spendora s5e.

Trebalo bi da su odprilike istog karaktera ko moji quadichi

ali sa malo "masnijim" basom.

Ja sam imao prilike da slusam pomenutog Spendora i Viene Mozart i slobodno mogu da tvrdim da je Mozzart po meni 5 puta bolja kutija,mislim da Spendor nikada nije napravio nista losije od pomenutih kutija.................pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Pitaj pa javi bilo bi korisno :thumbsup2 a u vezi Neata ima li ko nesto da doda?

Nisam sluÅ¡ao Neat Motive 2, ali, poÅ¡to se bavim konstrukcijama zvuÄnika, a znam koje su jedinice koriÅ¡tene, to je ispod mojih donjih kriterijuma za solidan zvuÄnik.

Mid-bass je Peerless SDS 134 kome je cena u slobodnoj prodaji 18,20$ na Madisoundu, a u Evropi oko 20 €. Ima nisku efikasnost, Xmax od +/- 3,5 mm, a pretpostavljeni maksimalni hod je 6-7 mm u jednom pravcu. Nisko je tjuniran bass-reflex možda oko 40-42 Hz, Å¡to za tako malu jedinicu znaÄi da već sa 20 W doÄ‘e do hoda od +/- 4 mm, a sa 40 W je već preÅ¡iÅ¡ala maksimalni hod, nakon koga dolazi do udaranja od dno magneta, Å¡to može i trajno da oÅ¡teti zvuÄnik. Kutija je oko 15 L netto, Å¡to je preveliko za mid-bass jedinicu sa Vas=8,7 L i težinom kretnog sistema od Mms=9,3 grama. Projekat mogu da ocenim kao "silovanje" ili forsiranje jedinice da odraÄ‘uje ono Å¡to realno ne može. U prevelikoj je kutiji uz preniski tjuning bass-reflexa, sa oÄiglednom namerom da oduÅ¡evi na prvu loptu dubinom basa za tako malu kutiju. ZvuÄnik jednostavno nije za glasnije sluÅ¡anje.

Link to comment
Share on other sites

Vidim sve se spominje,samo ne kef :-)

Ja bih svakako da pokusas da cujes novu Q seriju,dakle q500,q700,q900... I ja bih da imam para,ali posto nemam,smor mi i da slusam :-)....

Kefova uni-q serija i kombinacija mid basa i visokotonca u jednom,stvara posebnu magiju za moje uvo,koje sam ja eto iskusio sa Q1 starim malim modelom,a za ove nove pogotovo podnostojece npr Q900,pa i q9,iq90, to su sve jedinice od 20 cm... Mozda i prevelike za tvoju prostoriju,ali tu su i manje varijante,pa ako imas mogucnosti,mislim da se vredi cimati zbog njih.

Link to comment
Share on other sites

Viena Mozart...hm...zanimljivo. O njima nisam razmisljao. Ali to sigurno premasuje moj budzet

Za Vienna Mozart je skretnica oÄajno uraÄ‘ena. Ko da su se deca igrala.

Kada sam video merenja na Stereophile klapnula mi je vilica. Fazno potpuno neusklađeni visokotonac i mid-basovi.

Pri tome je efikasnost relativno niska, oko 83 dB, a -3 dB je na 38 Hz, tako da verovatno ne bi pasovali u manju prostoriju.

Link to comment
Share on other sites

@ bokitokiwoki

A Å¡ta misliÅ¡, sa konstruktorske strane, o Neat Momentum 4i? I uopÅ¡teno o Isobaric zvuÄnicima?

Meni liÄno se sviÄ‘a kako su konstrukcijski izvedeni.

Svaki princip rada kutija (prvenstveno vezano za niske frekvencije) ima svoje predosti i nedostatke. Kutija je potrebna da bi se razdvojilo prednje i zadnje emitovanje membrane, jer kod njihovog susreta dolazi do poništavanja pošto su u kontrafazi.

Za jedinice u kutiji je uvek bio problem kako utiÅ¡ati i apsorbovati to zadnje emitovanje. Å¡to je niža frekvencija, to je veća energija talasa, i teže je priguÅ¡iti zadnje emitovanje. To negativno utiÄe po dva osnova: 1. izazivanje rezonanci i naknadnih emitovanja samih stranica kutije;2. negativan uticaj promene pritiska u kutiji na membranu jedinice sa zadnje (unutraÅ¡nje) strane.

Osim open baffle, koji je i najbolji na tom polju izostanka rezonanci kutije i negativnog delovanja na membranu iz razumljivih razloga, jer ni nema kutiju, sledeća druga dva principa rada koji su dobri po tom osnovu su: transmission line i isobarik.

Da ne bih dužio, i opisivao prednosti i nedostatke svih sistema rada, samo isobarik.

Dobra ideja kod isobarika je Å¡to se tu nalaze dve jedinice koje su spojene da rade u fazi. Jedna emituje van kutije, a druga ista jedinica je unutar kutije, i njena membrana se kreće identiÄno kao i ona napred. Zbog toga ne dolazi do promene pritiska vazduha izmeÄ‘u te dve membrane, pa samim tim i nema dva ranije pomenuta znaÄajna negativna uticaja na niskotonsko podruÄje. Rezonance stranica kutije, kao i uvijanje membrane obe jedinice je manje nego kod npr. bass-relfex ili kompresione kutije, pa su izobliÄenja na niskotonskom podruÄju znatno manja. Meni se to kao koncept sviÄ‘a, iako nisam pravio ni jedne kutije po tom principu.

Uslovno reÄeno, mane su niža efikasnost, i to Å¡to su potrebne dve identiÄe bass jedinice za svaku kutiju. Ja liÄno volim kvalitetnu reprodukciju, tako da mi to i nije neka mana.

Oko navedenih specifikacija sam malo skeptiÄan. Mislim da je efikasnost verovatno malo niža od navedenih 88 dB, Å¡to za mene liÄno opet nije problem, ako se ima kvalitetno i potentno pojaÄalo. PreporuÄujem uz ovakve zvuÄnike, jer su tu ipak 3 jedinice (2 basa + mid-bass). Većina engleskih brandova retko da daje svoje ureÄ‘aje na recenziju onima koji rade i merenja, kao Å¡to je Stereophile, tako da ih nisam naÅ¡ao za Momentum 4i.

Uživaj u slušanju muzike na njima.

P.S. Zaboravih, a verovatno si negde pomenuo, koje pojaÄalo koristiÅ¡? Kolika je prostorija u kojoj ih sluÅ¡aÅ¡?

Link to comment
Share on other sites

@ bokitokiwoki

sta mislis o onim scan speak-ovima crvenim, pravljenim, na Kp ?

kao graditelj, daj misljenje. Mada je cifra koju trazi dosta napumpana

Cifra koju traži UOPŠTE nije napumpana.

Samo te jedinice su nove 550-600e. Kada se doda kutija i delovi za skretnicu, tražena cifra je ispod cene delova i kutije. MeÄ‘utim, u većini sluÄajeva, neko je kupio delove da bi sam uradio zvuÄnike, za Å ta je potrebno malo viÅ e znanja, veÅ tine, kao i merni sistem, itd. I najÄeŠće to na kraju balade zvuÄno i ne ispadne toliko dobro. Mada bi moglo mnogo bolje. Ne kažem da je to ovde sluÄaj. Možda ih je neko i dobro "spakovao". Sve zavisi ko i kako. Brandirane kutije sa jedinicam tog ranga koÅ taju po 2.500 € i viÅ e.

Uglavnom, naknadno je potrebno da neko ko se dobro razume u razvoj uradi "prepakivanje", prvenstveno skretnice, ali joÅ  kojeÄega drugog. To znaÄi dodatni troÅ ak.

Link to comment
Share on other sites

Ili da quadove menjam za ovo?

http://www.kupujempr...lter_id=6049899

Ako juriÅ¡ gotove ureÄ‘aje, možda je ova varijanta sa Jamo D830 i najbolja. To je vrhunski zvuÄnik po veoma povoljnoj ceni u odnosu na ono Å¡to pruža. Treba obratiti pažnju na par stvari. ZvuÄnik je niže efinasnosti, i ide relativno duboko, down oko 40-45 Hz. Iz tog razloga, i zbog toga Å¡to mu je potrebno malo prostora, nije za blizu zidova. S obzirom da ti nije problem udaljavanje od zidova, onda bi možda i moglo, mada je sama veliÄina prostorije (16 m2) malo manja, pa bi u svakom sluÄaju trebalo da ih probaÅ¡ kod sebe. Potrebno mu je strujno potentnije pojaÄalo. Znam da se dobro slaže sa Pimare i31. Potrebno je (cenovno) nesrazmerno kvaliteno pojaÄalo i izvor, ali to je zbog njihove u stvari niske cene. U zvuÄniku su Seas Excel jedinice. Pogledaj na europe-audio koliko koÅ¡taju. Nove jedinice su preko 600e (a gde je ostatak materijala?), tako da je cena gotovih kutija bagatelna, sa mog stanoviÅ¡ta.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam pojacalo Pioneer A-07 i promenio sam nekoliko kutija i na kraju sam kupio

B&W CDM 7 NT sa namerom da menjam pojacalo nekim Rotel-om,Classe...

medjutim to sada savrseno radi i ko je god cuo ovu kombinaciju,svi su mi rekli da nema potrebe da menjam pojacalo

I sada sam resio da promenim pojacalo tek kada isprobam u mom sistemu potencijalno novo pojacalo,

jer ovo zaista perfektno radi,i nema ni traga onim postovima o ovom pojacalu"mutan bas" i sl.

Kao i ostala pojacala tako i ovo trazi savrsenog partnera za rad i tek onda pokazuje svoje kvalitete,

jer razlika je ocigledna i ogromna sa izborom pravih kutija.

Srecno u kupovini!

post-11704-0-88746700-1324070168_thumb.j

post-11704-0-17773000-1324070261_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Meni liÄno se sviÄ‘a kako su konstrukcijski izvedeni.

Svaki princip rada kutija (prvenstveno vezano za niske frekvencije) ima svoje predosti i nedostatke. Kutija je potrebna da bi se razdvojilo prednje i zadnje emitovanje membrane, jer kod njihovog susreta dolazi do poništavanja pošto su u kontrafazi.

Za jedinice u kutiji je uvek bio problem kako utiÅ¡ati i apsorbovati to zadnje emitovanje. Å¡to je niža frekvencija, to je veća energija talasa, i teže je priguÅ¡iti zadnje emitovanje. To negativno utiÄe po dva osnova: 1. izazivanje rezonanci i naknadnih emitovanja samih stranica kutije;2. negativan uticaj promene pritiska u kutiji na membranu jedinice sa zadnje (unutraÅ¡nje) strane.

Osim open baffle, koji je i najbolji na tom polju izostanka rezonanci kutije i negativnog delovanja na membranu iz razumljivih razloga, jer ni nema kutiju, sledeća druga dva principa rada koji su dobri po tom osnovu su: transmission line i isobarik.

Da ne bih dužio, i opisivao prednosti i nedostatke svih sistema rada, samo isobarik.

Dobra ideja kod isobarika je Å¡to se tu nalaze dve jedinice koje su spojene da rade u fazi. Jedna emituje van kutije, a druga ista jedinica je unutar kutije, i njena membrana se kreće identiÄno kao i ona napred. Zbog toga ne dolazi do promene pritiska vazduha izmeÄ‘u te dve membrane, pa samim tim i nema dva ranije pomenuta znaÄajna negativna uticaja na niskotonsko podruÄje. Rezonance stranica kutije, kao i uvijanje membrane obe jedinice je manje nego kod npr. bass-relfex ili kompresione kutije, pa su izobliÄenja na niskotonskom podruÄju znatno manja. Meni se to kao koncept sviÄ‘a, iako nisam pravio ni jedne kutije po tom principu.

Uslovno reÄeno, mane su niža efikasnost, i to Å¡to su potrebne dve identiÄe bass jedinice za svaku kutiju. Ja liÄno volim kvalitetnu reprodukciju, tako da mi to i nije neka mana.

Oko navedenih specifikacija sam malo skeptiÄan. Mislim da je efikasnost verovatno malo niža od navedenih 88 dB, Å¡to za mene liÄno opet nije problem, ako se ima kvalitetno i potentno pojaÄalo. PreporuÄujem uz ovakve zvuÄnike, jer su tu ipak 3 jedinice (2 basa + mid-bass). Većina engleskih brandova retko da daje svoje ureÄ‘aje na recenziju onima koji rade i merenja, kao Å¡to je Stereophile, tako da ih nisam naÅ¡ao za Momentum 4i.

Uživaj u slušanju muzike na njima.

P.S. Zaboravih, a verovatno si negde pomenuo, koje pojaÄalo koristiÅ¡? Kolika je prostorija u kojoj ih sluÅ¡aÅ¡?

Hvala na iscrpnom odgovoru.

PojaÄalo je Accuphase e-450 a prostorija nekih 28 m2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...