Jump to content


Rupić zvu�nik u Ptici


Pirke

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ovog puta sam bio, tri sata brzo prodje! Interesovalo me da li će mala snaga pojaÄala moći da ispuni toliku prostoriju? Domaći su doneli dva pojaÄala, jedno rukom pravljeno i drugi je Kinez! PoÅ¡to su bile konstrukcije razliÄite, razliÄito je i sviralo ... "domaće" je imalo puniji i prijatniji zvuk, kinez je svirao tanje i smirenije, nije mu baÅ¡ prijao toliki prostor. Ljudi su donosili svoje "rezance" ali i originale.

Nije bilo mojih favorita el34, ali su me iznenadili na kraju jer su ukljuÄili novu varijantu Å indrićevog pojaÄala - AMPLIFICA. PiÅ¡e 24 + 24W. Zvuk mnogo jaÄi i dublji, bas je baÅ¡ bio izražen u nekim pesmama. A kad pustiÅ¡e Vatreni poljubac ... haos.

Pozdrav organizatorima sa željom da nastave sa ovim obiÄajem.

Link to comment
Share on other sites

Samo malo lamentiranja o konstrukcijama zvuÄnika...

OÄekivano je da je znaÄajno bolje zvuÄalo sa pojaÄalom veće snage, kome je i napajaÄka sekcija uaÄ‘ena "opakije", u odnosu na ona druga dva.

ZvuÄnici koji koriste veće jedinice koje su iz Pro segmenta ili uraÄ‘ene po uzoru na njih, sa težim kretnim sistemom i neÅ¡to krućim veÅ¡anjem, pojaÄala male snage i slabe strujne potencije jednostavno ne mogu adekvatno da pokrenu. To se pogotovo odnosi na niskotonsko podruÄje gde su potrebe za strujom veće. Bez obzira na nominalno veliku efiksnost tih jedinica, one nisu konstruisane za takvu namenu.

(već toliko put pisao) Nije isto visoka efikasnost i laka pokretljivost. Nažalost, rasprostranjeno je izjednaÄavanje te dve stvari Äak i meÄ‘u onima koji preferiraju da prave (ozbiljne?) zvuÄnike.

BTW, nije mi jasno i kod onih prethodnih zvuÄnika zaÅ¡to je ostavljena trubica na onoj (Seas?) jedinici? To NIKAKO ne može biti dobro, s obzirom da se pravi kombinacija sa visokotonskom jedinicom.

Drugo, zaÅ¡to kvazi ribbon jedinica? Tj. magnetostatska jedinica, koje po mojim iskustvima i nisu baÅ¡ neÅ¡to. Pre bih koristio neki solidan kalotni visokotonac, nego magnetostat. True ribbon je već druga priÄa.

Link to comment
Share on other sites

Najbolje bi bilo naravno da sam konstruktor zvucnickih jedinica objasni zasto je ostavio 'trubicu'.

Inace, pored EI Nisa, Dinica, Ace Raala znaci li to da imamo i cetvrtog domaceg proizvodjaca zvucnickih jedinica? Znam da se gdin Dragojlov bavio modifikacijama CD plajera i cini mi se da je imao i neku proizvodnju kabela...

Link to comment
Share on other sites

Samo malo lamentiranja o konstrukcijama zvuÄnika...

OÄekivano je da je znaÄajno bolje zvuÄalo sa pojaÄalom veće snage, kome je i napajaÄka sekcija uaÄ‘ena "opakije", u odnosu na ona druga dva.

ZvuÄnici koji koriste veće jedinice koje su iz Pro segmenta ili uraÄ‘ene po uzoru na njih, sa težim kretnim sistemom i neÅ¡to krućim veÅ¡anjem, pojaÄala male snage i slabe strujne potencije jednostavno ne mogu adekvatno da pokrenu. To se pogotovo odnosi na niskotonsko podruÄje gde su potrebe za strujom veće. Bez obzira na nominalno veliku efiksnost tih jedinica, one nisu konstruisane za takvu namenu.

(već toliko put pisao) Nije isto visoka efikasnost i laka pokretljivost. Nažalost, rasprostranjeno je izjednaÄavanje te dve stvari Äak i meÄ‘u onima koji preferiraju da prave (ozbiljne?) zvuÄnike.

BTW, nije mi jasno i kod onih prethodnih zvuÄnika zaÅ¡to je ostavljena trubica na onoj (Seas?) jedinici? To NIKAKO ne može biti dobro, s obzirom da se pravi kombinacija sa visokotonskom jedinicom.

Drugo, zaÅ¡to kvazi ribbon jedinica? Tj. magnetostatska jedinica, koje po mojim iskustvima i nisu baÅ¡ neÅ¡to. Pre bih koristio neki solidan kalotni visokotonac, nego magnetostat. True ribbon je već druga priÄa.

Link to comment
Share on other sites

Istina je da je ta "trubica" interesantna, pogotovo ako se tom problemu pristupi sa tehniÄke strane! Npr. ne ide trubica sa visokotonskom jedinicom!

Ali da ne priÄam ja o tome, oglasiće se dizajner i vlasnik ideje o kombinaciji papirne jedinice (na gore, ka tavanici) i visokotonske jedinice (napred ka sluÅ¡aocu).

I za drugo pitanje vezano za to ko je proizvodjaÄ dolazi odgovor brzo ...

U medjuvremenu evo prikaza atmosfere u jazz klubu ... http://rupicaudiobeograd.wordpress.com/2012/01/16/ptica-14-01-2012/

Link to comment
Share on other sites

Evo Å¡ta dizajner ima da kaže po pitanju zvuÄnika prikazanih u Ptici:

"Iskreno sam zahvalan na svim komentarima u vezi Prestigue 2 zvuÄne kutije. Kao Å¡to je i kafić Ptica poseban u odnosu na druge, tako je i ova kutija stvarno drugaÄija. U Äemu je razlika?

Velika je razlika izmedju klasiÄnih zvuÄniÄkih jedinica i ovih "custom made" Å¡to je i ostvario Milan Dragojlov. Å pulne na zvuÄnicima su simetriÄne (motane su i spolja i iznutra). Kontrolisan "roll-off" i sa godnje i donje strane tako da centralni zvuÄnik ne ide u bas podruÄje a gore ne ide preko 10.000 Hz. Sigurno je da trubica treba - i ona neÅ¡to praktiÄno donosi.

Kontolisana je i harmonijska struktura to jest da ima pravi odnos parnih i neparnih harmonika.

Magnetna struktura je tako odradjena da dok radi, povratna struja je minimalna i ne traži veliki damping faktor. Dobila se velika dinamika i družina zvuka. Prirodnost i boja zvuka je primetna.

ZaÅ¡to gore na vrhu zvuÄne kutije joÅ¡ jedan zvuÄnik? Zato Å¡to riboni imaju loÅ¡u vertikalnu disperziju pa se to nadoknadjuje drugim visokotoncem!

Slobodno donesite vaÅ¡e zvuÄnike da ih uporedimo, odnosno dodjite da ih prvenstveno Äujete!

Budite i vi deo ove 2A3 dobre priÄe ..."

SAVE THE MUSIC FROM THE SOLID STATE!

Rupi 065/409 7 407

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...