Jump to content


Sistem by Sten


Sten

Recommended Posts

Nikad u životu nisam nigdje predstavljao svoj sistem. Razloge sam već naveo u /index.php?/topic/22359-snagas-polovan-oko-1000e-tranzistorac/page__st__20">temi, no kao što obećah tamo, a posebno forumašu Stradivariju (neka se ne ljuti, namjerni "!tipfeler") ;-) eto ga ...

Za poÄetak neću niÅ¡ta na dugaÄko i naÅ¡iroko, samo popis komponenti, par sliÄica i kratki komentar

CD player: Gamut CD3

Preamp: pasiva (samo pot od 50kOhm-a)

Izlaz: Classe Twenty Five

ZvuÄnici: Martin Logan Aerius i

IC kabeli: Sumić Audio

ZvuÄniÄki kabeli: Wireworld Eclipse 5

Mrežni kabeli: DIY ("vulgaris" Eurocable PP 2x2,5mm)

Polica: Norstone Bergen 2

Razvodna letva: Supra DB 06-EU (modificirana istom Eurocable žicom iznutra)

Sistem je rezultat nekih 15-ak godina ozbiljnijim bavljenjem HiFijem, iako su tu sve komponente iz razdoblja unatrag nekih 3 godine. Kako to sad svira je naravno nemoguće za prenjeti, opisati, za to postoje kućne posjete.

Osnova, srce, ovog sistema, meni najdraža komponenta, i ona za koju ne vjerujem da će ikad izići iz sistema, i koja me preporodila u odreÄ‘enom smislu su zvuÄnici.

Postoji izreka "kad jednom probaÅ¡ panele, nema viÅ¡e natrag na klasiÄnu kutiju". E pa, kod mene nije bilo baÅ¡ tako. Ja sam jedno vrijeme imao i Mgneplanare 1.5 QR, pa se vratio na obiÄne kutije, no nakon Aeriusa to kao da viÅ¡e nije moguće. Sve Å¡to sam dovlaÄio doma (u tom nekom cjenovnog rangu ili malo viÅ¡e) se gotovo viÅ¡e nije dalo sluÅ¡ati. Malo karikiram, ali u osnovi je tako. No-contest, Å¡to bi rekli englezi.

Naravno, ne bih htio da se to shvati kao neko agitiranje, samo pokuÅ¡avam doÄarati neÅ¡to od geneze sistema i mojih preferenci. Uostalom to je to, a komentari, pitanja su uvijek dobrodoÅ¡li.

post-9893-0-64791800-1323018593_thumb.jp

post-9893-0-36147300-1323018607_thumb.jp

post-9893-0-33376700-1323018618_thumb.jp

post-9893-0-50940500-1323018622_thumb.jp

post-9893-0-30688100-1323018625_thumb.jp

post-9893-0-35964900-1323018629_thumb.jp

post-9893-0-11857000-1323018635_thumb.jp

post-9893-0-55852400-1323018638_thumb.jp

post-9893-0-10642100-1323018642_thumb.jp

post-9893-0-00999500-1323018646_thumb.jp

post-9893-0-64791800-1323018593_thumb.jp

post-9893-0-36147300-1323018607_thumb.jp

post-9893-0-33376700-1323018618_thumb.jp

post-9893-0-50940500-1323018622_thumb.jp

post-9893-0-30688100-1323018625_thumb.jp

post-9893-0-35964900-1323018629_thumb.jp

post-9893-0-11857000-1323018635_thumb.jp

post-9893-0-55852400-1323018638_thumb.jp

post-9893-0-10642100-1323018642_thumb.jp

post-9893-0-00999500-1323018646_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Pa hvala na pocasti koju si mi ukazao, pre svega pa zatim svidja mi se tepih jako, onda uvek ima neka mana a ti imas dve, prasina na polici i parket se malo razisao tako da molim te to resi, :order i na kraju ajde da ne bude da nisam nista rekao, nije ti los taj sistemcic, meni totalna nepoznanica osim zvucnika ali izgleda tesko (na kilo) pa rekoh mora da je dobar. Jasno mi je zasto ga nisi predstavljao , :heat DA TE NE BI GUSILI SA PITANJIMA GDE STANUJES, KADA NISI KOD KUCE DA SVRATIMO SA KOMBIJEM I TOME SLICNO, PRIZNAJ. :eek

Nadam se da nemas nista protiv sala, ako imas izvinjavam se.

Mozda je ovo bolje mesto da eventualno prodiskutujemo svaku komponentu i da ti uputim mozda neko moje razmisljanje, i naravno da dobijem neko za uzvrat. Da se bar druzimo ovako ako ne mozemo uzivo.

Dosta za pocetak, druze moj.

Ambijent je takodje lep, a jako je lepo sto si ovo pokazao narodu, jako specificno, dosta svedeno, pure pristup, direct in target I suppose.

nastavice se................................................................

Link to comment
Share on other sites

Pa evo odgovra u džuture, da ne idem pojedinaÄne postove pisati:

ska62, polica je stvarno zgodna, što je najbolje uopće nije skupa (250 eura). Iskreno, meni nije jasno kako im se to isplati raditi, tim više što dolazi sa 4 levela (meni je jedan višak zasad, pa ni nije u upotrebi, ni na slici, naravno). Mislim, staklo je 8mm. Da to kupujem ovdje koštalo bi me 100-tinjak eura, a ovo originalno je još dodatno zatamnjeno. A gdje je ostalo ...

ninja ... Da, i ja viÄ‘ah okolo po raznim forumima (i na ML forumu, da bude zanimljivije) sisteme, sa zvuÄnicima nagurane u neke ÄoÅ¡kove, nabijene na zid ... ono, strahota. Kod mene je daleko od zidova koliko je moglo (1,4m od straženjeg i oko 80-ak cm od boÄnih), soba diktira. Ne bi bilo zgoreg joÅ¡ po barem pola metra u svim smjerovima, ali u 18m2 ne može viÅ¡e.

prophet ... Preamp je tu da bude zamjenjen, ovo je samo rezervna, pomoćna varijanta. Iako, ova solucija nije baš tako bezazlena kao što izgleda, malo sam se na to osvrnuo u temi o izlazu za 1000 eura.

Evo, pretproÅ¡li tjedan sam imao na probi Audio Research LS 26 i mogu ti reći da sam ga mirne duÅ¡e vratio. Ne loÅ¡ ureÄ‘aj, ali nije ponudio baÅ¡ neÅ¡to puno viÅ¡e, ako je, ukupno gledajući, uopće i ponudio neÅ¡to viÅ¡e. Nekako nisam imao baÅ¡ želju sluÅ¡ati ga umjesto pasive. A da ne priÄamo kolko to koÅ¡ta, Äak i u second handu.

No, aktiva će gotovo sigurno doći, ne mora biti uopće skupa, bitno je da sjedne, a za to treba malo sreće i malo navažanja uređaja doma na probu.

Stradi-Vari ... sa Å¡alama nemam problema, to se nekako podrazumjeva ako želiÅ¡ biti aktivni Älan, pa bilo kojeg foruma. No, niti privatno nisam niÅ¡ta drukÄiji.

Staklena polica je pakao Å¡to se tiÄe praÅ¡ine, možeÅ¡ je brisati svaki dan. Ja sam malo ljeniji po tom pitanju, no ovo je joÅ¡ i dobro, juÄer je obrisano. Parket "Äeka" već par godina, iako najgore od njega nisi vidio. Nije toliko razvuÄen koliko sam ga ja uniÅ¡tio Å¡iljcima zvuÄnika. Mislim da imam tu sliku negdje pa ću je postati.

Nekako sam Äekao da se "smirim", barem sa zvuÄnicima, ali opet ... Ja ih ne mogu drukÄije postaviti (a da zvuk ostane isto dobar) osim Å¡iljak kroz tepih direktno u parket. Tu ne možeÅ¡ stavljati podloÅ¡ke, a onda bi mi bila dodatna grozota buÅ¡iti novi parket. Izdržat će on joÅ¡ par godina, pa kad budu rupe da se spotaknem onda ću ga zamjeniti. :smile:

A Å¡to se tiÄe diskusije, razmjena miÅ¡ljenja, sugestije, komentara ... pa na neki naÄin to i je poanta Äak i teme kao Å¡to je predstavljanja sistema. Ne samo zbog mene, nego i drugih koji će možebitno imati koristi od svega toga napisanog.

Link to comment
Share on other sites

Sten, vrlo zanimljiv komentar uvezi cijene police ... iskren i tacan.

Mnogi se prepcucavaju o cijenama uredjaja i je li 300€, 500€ ili 1000€ kradja ... ja ovih dana trazio obicnu dasku za ispod gramofona, cijene za ne obradjenu 30-40€ (18 mm) a malo deblja i nauljena 50-60€, tu pogledah slucajno i cijene vrata/prozora i ostale drvenarije, daleko od toga da je dzaba ..... a daleko od toga da je HighTech.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo interesantan sistem.Verujem da lepo radi,citao sam i pazljivo postove na Stradijevoj temi,vidim da posecujes koncerte i onda znam da u uhu imas i zive instrumente pa su mi i komentari zanimljivi,"iskusne" audiofile koji su culi mnogo uredjaja i malo koncerata ne volim da slusam ni najmanje,one koji idu na koncerte uvek.ESL zvucnici su za mene jednostavno bez konkurencije kao princip i to sto oni pruze jako je tesko postici drugim principima rada.Najveci kompliment za klasicne kutije je da rade ili bar lice na ESL zvucnike.Veliki sam fan Quad ESL zvucnika i za mene su oni savrseni,zapravo ono sto sa njih cujem mi je dovoljno da bolje ne bih mogao pozeleti,mislim da su bolji od M.Logana barem onih koje sam slusao,ali i skuplji.Martin Logan cesto slusam kod brata,model Vantage.Nisam u potpunosti zadovoljan zvukom,narocito basem i nisam bas siguran da je taj hibridni sistem najbolji sistem,ali ima mnogo,mnogo toga dobrog u sebi taj njihov zvuk.U pravu si kad kazes da su u stanju da rade i sa vrlo skromnim pojacalom,on ga slusa sa Advance Acoustic.Cudna,ali uspesna kombinacija- mislim pre svega zbog zvucnika i ugradjenog pojacala za bas koje mu znacajno olaksava rad.Naravno mislim da bi sound bio mnogo bolji sa boljim ampom i cesto to spomenem bratu,planiram jednom to isprobati sa mojim naimom,ali kod njega naravno.Uglavnom slusam Jazz pa tako sta trazim o kad slusam logane,ali na mozda necje iznenadjenje najludje sto sam cuo iz logana je bio ZZ top na vecoj glasnoci nego sto je to bilo u areni,bio sam oduvan sa stolice.Nazalost iako imam 30-tak m2 kod mene ne postoje uslovi za ESL zbog nezgodnog rasporeda koji nazalost nije izmenjiv,pa eto slusam ovu moju lego igracku koju jako volim.

I ostatak sistema mi deluje dobro,Classe sam slusao Gamut nisam.

Inace ja isto busim rupe po parketu ,imam neki mozda ne potreban trip da ce podloske pokvariti zvuk i ne zelim ni pomislim da ih probam,direktan kotakt ostrog siljka u drvo je za mene je onaj pravi.

Link to comment
Share on other sites

Prije svega, da ne bi bilo zabune, moji odlasci na koncerte (klasike) nisu na nekoj tjednoj ili Äak mjeseÄnoj bazi. Živim u malom gradu, Virovitica, i ioako je to županijski centar, jedan je od manjih takvih gradova centara. Ima neÅ¡to preko 20 000 stanovnika. ZnaÄi, ne hodoÄaste ovuda filharmomje baÅ¡ Äesto, no svake godine se naÄ‘e po par koncerata.

No u Slatini (30km od Virovitice), jednog godiÅ¡nje se održava meÄ‘unarodni festival Dani Mlka Kelemena (modernog hrvatskog skladatelja, utemeljitelja ovdaÅ¡njeg Bienala u Zagrebu). Uglavnom mi je to godiÅ¡nja doza muziÄkog dopa, i preko 50% koncerata Å¡to Äujem tokom godine Äujem tamo.

Tako da, s jedne strane jesam posjetitalj živih zbivanja (iako ne koliko bih htio, jer nisam u mogućnosti), a opet s druge strane nisam na nivou Stradivarija koji razlikuje klavire, koji sluÅ¡a razliÄite snimke istog djela kako bi doÅ¡ao do isapravnijeg uvida u timbar instrumenta (ako nisam neÅ¡to pobrkao). No, kako god, Äini mi se da je on otiÅ¡ao malo dalje od mene i na tome mu zavidim. DoduÅ¡e, ima i neÅ¡to godina viÅ¡e, a to u ovom hobiju zna neÅ¡to znaÄiti.

Kao Å¡to razne priÄe kolaju internetom, npr. one koje govore da su prije brandovi pravili bolje ureÄ‘aje, pa tako i za ML kažu da su u zadnjih 10-15 godina poÄeli praviti viÅ¡e lifestyle proizvode i da to viÅ¡e nije - to. Ne bih znao, nisam sluÅ¡ao niti jedan od njihovh novih proizvoda pa da lupetam u prazno. No, moram reći, da mi se ne sviÄ‘a ta ideja aktivog basa. U jednoj soluciji imamo 2 razliÄita ampa da guraju paraktiÄno isti zvuÄnik (Å¡to nekako ne vjerujem da može donjeti do poebno dobrih rezulatata(, i drugo možemo iskljuÄiti aktivu basa i spojiti ga s naÅ¡im pojaÄalom. No, onda treba biti svjestan da izbacujemo dio ureÄ‘aja koji nam je naplaćen (ne malo), i onda zapravo sluÅ¡amo jeftiniji zvuÄnik. A uvijek se postavlja pitanje s kojom solucijom su ga viÅ¡e Å¡telali, da dobro zvuÄi. Ne znam, nisam ljubitelj tih aktivnih jednica, gdje god bile.

Dakle, na taj "problem" hibrida sam bio "upozoren" kroz raznorazne tekstove po netu, forumima, ali iskreno, ja taj spoj "ne Äujem". ViÅ¡e sam znao Äuti spojeve, Å¡avove kod klasiÄnih jedinica nego ovdje. Po meni, barem na ovom modelu ameri su napravali dobar posao koliko se samo može napraviti. I ta neÄujnost spoja Äak nije imala veze kakvo pojaÄalo se stavilo. Slabije pojaÄalo, sveukupno manje potentniji zvuk, ali koherencija ostaje.

I btw. podloÅ¡ke sigurno neće popraviti zvuk. Možemo biti sretni ako ga ne pokvare, ili barem da se to ne Äuje jako, da nam smeta.

No, ja ih Äak ni ne mogu koristiti, jer imam tepih ispod zvuÄnika.

Na ovoj polici sam prvi put u životu stavio posloške, jer, em su došle kao dio paketa, dosta dobro su urađene (donja strana, vrlo tanak sloj nekakve spužvice visoke gustoće, i što je najvažnije, polica sa svime na njoj ima nekih 70 kila, a to radi poveće rupe, tako da nisah htio jadan parket još dodatno uništavati.

Link to comment
Share on other sites

@Sten:interesantan sistem,zadnji put sam slusao Aerius sa Krell FPB300,mada je prije na njega bio prikacen samo jedan mali Unison Simply 2..malo je tako stucao nesto na nekim snimcima,ali je djene djene bio i sa njime,u svakom slucaju veliki amer je bolje radio sa njime,i mogu da razumem apsolutno potrebu za velikim Classe-om :D ..jesi razmisljao da za zvucnike uradis neke velike "gace" za prekrivanje,vidim sunce malo osvetljava to ponekad a ni prasina nije bas najveci prijatelj folijama...

BTW teorija kaze da je novi ElectroMotion naslednik upravo Aerius-a,i nova cena istih nije ni izdaleka tako visoka koliko bi sugerisala audio inflacija iz vremena kad je Aerius bio nov vs danasnje vreme/EM..nisam bas ljubitelj hibridaca,full range static roulez :lol: ali malecki Aerius radi korektno ako se nadje u adekvatnom okruzenju... :xmas

Link to comment
Share on other sites

.....

No, moram reći, da mi se ne sviÄ‘a ta ideja aktivog basa. U jednoj soluciji imamo 2 razliÄita ampa da guraju paraktiÄno isti zvuÄnik (Å¡to nekako ne vjerujem da može donjeti do poebno dobrih rezulatata

.....

Ne znam, nisam ljubitelj tih aktivnih jednica, gdje god bile.

.....

Dakle, na taj "problem" hibrida sam bio "upozoren" kroz raznorazne tekstove po netu

Link to comment
Share on other sites

Puno predrasuda - što tvojih, što "savetnika" sa svetske mreže. Prvo imamo ljubitelje FR zvuka, zavisnike od mnoštva detalja, koji se ježe i na tragove basova, jer zvuk postaje manje transparentan. A on, zapravo, s njima postaje prirodniji.

"Strah" od aktive nema nikakvog osnova, ona može biti samo prednost. Izraz "hibrid" treba da podvuÄe konstrukcijsku razliku izmeÄ‘u drajvera, ali je zvuk koji oni treba da proizvedu isti - otuda ne vidim problem da se upari kvalitetna bas jedinica sa panelom. Isti "problem" imam ja kod uparivanja ribona sa srednjetoncem, a rezultat je da - problema nema. :D

Malo sam pogledao specifikacije za "veliki" ML. 56Hz (-3dB) mi se ne Äini spektakularno, i nije baÅ¡ moj ideal prirodnog zvuka, ma koliko on bio dobar.

Link to comment
Share on other sites

Da, nakon podosta godinja konstantnog mijenjanja, lutanja a ne kažem, ponovo moram spomenuti ulogu Aeriusa - oni su zapravo definirali, tj. viÅ¡e na neki naÄin materijalizirali ono Å¡to sam imao u glavi kao ideju dobrog zvuka, kako bi to trebalo svirati u sobi. S njima kao da je sjelo neÅ¡to najbitnije u cijelog toj potrazi. Sve ostalo je sada samo slaganje sistema oko njega, iako su neke stvari bile tu od prije, a neke su bile zamjenjene, a da nije bilo prijeke potrebe ali na kraju mi nije žao.

Dodatna sreća s tim zvuÄnicima, a to sam joÅ¡ sluÅ¡ao kako sasvim mlad audiofil (i mislio sam da je glupost, da nema Å¡anse da je tako), je da Å¡to god kvalitetniju elektroniku staviÅ¡ ipred njega, sve će on to moći vrlo lako pokazati. Zasad je bogme tako. Nesreća je samo Å¡to na bankovnom saldu nema viÅ¡e znamenki u istom redu.

Link to comment
Share on other sites

Puno predrasuda - što tvojih, što "savetnika" sa svetske mreže. Prvo imamo ljubitelje FR zvuka, zavisnike od mnoštva detalja, koji se ježe i na tragove basova, jer zvuk postaje manje transparentan. A on, zapravo, s njima postaje prirodniji.

"Strah" od aktive nema nikakvog osnova, ona može biti samo prednost. Izraz "hibrid" treba da podvuÄe konstrukcijsku razliku izmeÄ‘u drajvera, ali je zvuk koji oni treba da proizvedu isti - otuda ne vidim problem da se upari kvalitetna bas jedinica sa panelom. Isti "problem" imam ja kod uparivanja ribona sa srednjetoncem, a rezultat je da - problema nema. :D

Malo sam pogledao specifikacije za "veliki" ML. 56Hz (-3dB) mi se ne Äini spektakularno, i nije baÅ¡ moj ideal prirodnog zvuka, ma koliko on bio dobar.

Link to comment
Share on other sites

Da, nakon podosta godinja konstantnog mijenjanja, lutanja a ne kažem, ponovo moram spomenuti ulogu Aeriusa - oni su zapravo definirali, tj. viÅ¡e na neki naÄin materijalizirali ono Å¡to sam imao u glavi kao ideju dobrog zvuka, kako bi to trebalo svirati u sobi. S njima kao da je sjelo neÅ¡to najbitnije u cijelog toj potrazi. Sve ostalo je sada samo slaganje sistema oko njega, iako su neke stvari bile tu od prije, a neke su bile zamjenjene, a da nije bilo prijeke potrebe ali na kraju mi nije žao.

Dodatna sreća s tim zvuÄnicima, a to sam joÅ¡ sluÅ¡ao kako sasvim mlad audiofil (i mislio sam da je glupost, da nema Å¡anse da je tako), je da Å¡to god kvalitetniju elektroniku staviÅ¡ ipred njega, sve će on to moći vrlo lako pokazati. Zasad je bogme tako. Nesreća je samo Å¡to na bankovnom saldu nema viÅ¡e znamenki u istom redu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...