Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

  • 1 month later...

Ja sam kod drugara cuo ovu plocu, istina na jako ozbiljnom gramofonu. Zvuk je bio sasvim dobar.

 

ne znam koju kopiju si slusao i na kom gramofonu

 

ove  kopije dobavljene od distributera Bertus

 

Barcode: 8 8697-98671-1 6

Label Code: LC 00162

A Matrix : BB61915-01 A2 MK

B Matrix: BB61915-01 B1 MK 

Made in EU

 

sluÅ¡a se na thorens 147 sa thorens ruÄkom i par glava AT120, Grado green 1, sumico pearl,

nije nešto a nije ni loše

 

slušane dvije kopije

obje imaju pucktanje i blago krckanje u toku trajanja pjesama, između stvari ne, ne na svim pjesmama ali

na obje kopije na A i B strani na A/B2 i A/B3

 

nije neÅ¡to al se Äuje - Å¡to nervira naroÄito na ovoj ploÄi

 

od istog dobavljaÄa uzete i ploÄe MOVLP 033, MOVLP 502 i MOVLP 503

sve tri bez greške

gdje su presane Music on vinyl ne znam, u EU sigurno, al ove kopije Old ideas gdje god da su presane ne valjaju

Link to comment
Share on other sites

Po svoj prilici, to je sve cesca (ili cesta) situacija sa novim plocama.

Koliko sam mogao procitati, veliki pritisak potrosaca je u SAD smanjio broj ovakvih defekata kod vecine proizvodjaca, dok je u EU situacija (na istim albumima/izdavacima) i dalje poprilicno problematicna. RTB/PGP iz losijih dana je poprilicno dobar opis.

Prestao sam da od novokupljenog albuma ocekujem plocu bez fleka, no-fill-ova, raznih ogrebotina nastalih u transportu/proizvodnji cak i fleka/ostataka print unutrasnjih omota na ploci/u brazdi...

Nacentriranost rupe, kao i talasastost (cak i kod 180g ploca), da ne pominjem.

Ocekujem jedino da tick-ovi koji nastaju kao posledica ovoga ne budu previse brojni i/ili glasniji od snimka. Nadam se da su to samo pocetni problemi ponovne proizvodnje ploca, koji ce vremenom biti savladani (narocito sto sama tehnologija postoji vec "neko" vreme :))...

Posebno mesto cuvam i za onoga ko je izmislio i uspesno primenio devizu da "mozemo na nove ploce narezati veci dinamicki raspon" - sto u vecini slucajeva rezultuje loudness war-om za LP, gde igla vec na polovini strane pokusava da iskoci iz brazde.

Postoje i "svetli primeri", naravno, ali nisu bas u vecini, barem u mom slucaju.

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Scorpio, veći dinamiÄki raspon je dobra stvar.
Ono na Å¡ta ti verovatno hoćeÅ¡ skrenuti pažnju je kompresija (koja rezultuje manjim dinamiÄkim rasponom) i pojaÄavanje signala dovedenog na glavu rezaÄa, a bez obzira na mogućnosti praćenja brazde od strane potroÅ¡aÄeve igle.

Dobra izdanja klasiÄne muzike imaju ogroman dinamiÄki raspon (do oko -30dB gde je 0 dB najglasniji deo pesme) i zvuÄe fenomenalno.

Link to comment
Share on other sites

Opaska se odnosi na nasilno povecavanje dinamickog raspona koji je moguce urezati na plocu, bez osvrtanja na same snimke. Problem je sto je na pojedinim izdanjima narezan signal ciji nivo skoro izbacuje iglu iz brazde, narocito na drugoj polovini strane.

 

Poredjenje sa loudness war-om se odnosi na onaj deo "koliko glasno mozemo nesto narezati", gde mi se cini, da se otislo u skoro preveliki plus, pa vec same specifikacije medija prete da to na krajnjoj granici. Naravno, to se da koristiti za narezivanje snimaka koji su dodatno dinamicki komprimovani, ali to je samo deo problema. 

 

Pretpostavka od koje polazim u ovom slucaju je da je dinamicki raspon koji je moguce narezati na plocu konacan i vec veoma dobro savladan/obradjen do npr. 70tih godina (ako se uzme pretpostavka da se npr. 60tih u nekim slucajevima obracala paznja i na to da se ploce rezu tako da ih mogu "pratiti" jeftini kertridzi/glave, sto bi do 70tih trebalo biti reseno) i da  bi ovo danas bilo cisto "izmisljanje tople vode", koje pritom daje veoma lose rezultate...

 

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Onda smo se skapirali, prevelik nivo signala je problem. ÄŒini mi se da si to pomeÅ¡ao sa dinamiÄkim rasponom, al nema veze :D
Ne vidim u Äemu je problem, zna se kako radi cela maÅ¡inerija, svako može da ode na ortofonov sajt i vidi koje je ograniÄenje najjeftinije igle, 65 mikrometara pri 315 Hz, par jednaÄina može da se reÅ¡i da se lako ustanovi dokle smeÅ¡ da teraÅ¡ signal, to je poso od pola sata i gotovo svo raÄunanje!
Kod mene je dotiÄna igla opuÅ¡teno ispratila maksi singl britanskog rejva iz devedestih.
Problem je Å¡to ljudi rade poso o kojem nemaju POJMA -.-

 

Dosta s mojim hejtom, sad ću slušam neki pank da to izbacim iz sebe :listen

Link to comment
Share on other sites

Lepo sam napisao na sta sam mislio, tako da, ako ne citas povrsno, verujem da nije tesko da zakljucis.

 

Narezivanje peak-ova na npr. +3dB glasnije od standardne/dobre prakse, daje mogucnost za povecavanje dinamickog raspona snimka na medijumu.

 

Problem je sto se to koristi i tamo gde treba i gde ne. Posledica je problem sa trackingom.

 

Pod "novim" se nije racunalo na ploce iz 90tih, vec na one koje se izdaju danas.

Link to comment
Share on other sites

Znam, ali dotiÄni maksi singlovi su izuzetno glasni.
Hoću reći da je dotiÄni pokuÅ¡aj povećavanja dinamiÄkog raspona apsolutno beskorisan.
Å um nove ploÄe je u najgorem sluÄaju -45dB u odnosu na rez od 0dB (postoji standard koliko je zapravo tih 0dB u cm/sek al sam ja zaboravio, to je RIAA uradila pored frekvencijske krive).
Na stranim ploÄama, ovaj Å¡um retko ide iznad -60dB.
Ne postoji muzika (ukljuÄujući klasiku) koja može da iskoristi ovaj dinamiÄki opseg.

Jedan sluÄaj je izuzetak, to je rezanje jako dugog LP-ja (preko pola Äuke po strani) gde je rez na ploÄi ispod -6dB u odnosu na ovaj standard.
Tada se dobije da je odnos signal/ šum -39dB, što je malo i šum će biti primetan na nekim delovima mjuze.
Ali danas ovo niko ne radi, već se izda dupli LP.

Tako da, dotiÄna upotreba prekomernih nivoa je apsolutno beskorisna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ljudi, ima li neko singlicu Smaka Epitaf/ Ulazak u harem?
Ja sam nabavio jednu koja izgleda super, ali ima katastrofa distorziju na sebi koja mi ne zvuÄi kao da je poreklom sa gramofona, već greÅ¡ka u masteringu. Može li mi neko potvrditi?

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ima li neko singlicu Smaka Epitaf/ Ulazak u harem?

Ja sam nabavio jednu koja izgleda super, ali ima katastrofa distorziju na sebi koja mi ne zvuÄi kao da je poreklom sa gramofona, već greÅ¡ka u masteringu. Može li mi neko potvrditi?

Kao da se sećam takvog utiska i kod mene, ne mogu da proverim.

Link to comment
Share on other sites

Pazi,ma koliko da sam opusten lik,ne mogu da se akam sa singlicama.

Jedan od mojih slucajeva @kvalitet izdanja> svojevremeno sam ludeo da nabavim album "Swordfishtrombones" od najdrazeg mi izvodjaca uncle Tom Waits-a.Prvo nadjeni primerak,nemacki otisak,ganc nov primerak,jedna strana ploce je bila zvucna fantazija,dok je druga bila kompletno sa nekim cudnim rekao bih fantomskim sumom,pre bih to nazvao huk,ili tako nesto je..no slicno.Drugi italijanski otisak,takodje u mint stanju je bio gotovo neslusljiv od suskanja,krckanja,kao da ste slusali recimo ne totalno mint vinyl vec neki vg pa i losiji.

Veliko iskustvo u skupljanju vinyla me naucilo da zaobilazim (izuzev ako je nesto jako retko) italijanske,kanadske,grcke..i slicne otiske.Da napomenem da i u tu ima sjajnih otisaka ali ih treba naci.

Link to comment
Share on other sites

@kvalitet izdanja> kupio sam nedavno Echo and the bunnymen, nemaÄko izdanje, kompilaciju prva Äetiri albuma. Neke pesme su nesluÅ¡ljive, Å¡iÅ¡te kao da je tonac bio pijan (a ko kaže da nije?)

Nijedna "domaća" ploÄa ne zvuÄi tako loÅ¡e, bar je ja nisam Äuo...

 

E, da, ja zaboravio da ti javim - moja "Songs to Learn and Sing" kompilacija je grÄko izdanje, i ne pati od sibilance ni u jednoj pesmi (a pogotovo ne u "The Killing Moon").

Izgleda da je tzv. cutting-engineer kod nemaÄkog izdanja zabrljao, ali ne mora da znaÄi, jer ako je korišćena loÅ¡a (izraubovana) matrica, mogu se oÄekivati iste zvuÄne anomalije...

Link to comment
Share on other sites

Sta ti mislis da zapadnjaci ne znaju da zaseru plocu.Znaju ne boj se.

Umeju, imao sam problem sa albumom Ride the lightning, Universal izdanje iz 2006, zvuk je tanak, visoki tonovi kao da ne postoje, posle sam nabavio ameriÄko izdanje, zvuÄi neuporedivo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...