Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

30 minutes ago, RingeRaja said:

Poslednji je nekadašnji PGP prodao (da ne kažem nešto drugo) krajem prošlog veka.

Zeljko Kerleta, vlasnik Cosmic Sounds etikete, licno mi je rekao ( pre mnogo godina kad je tek imao 10tak izdanja ) da RTB vise nema stampariju, da je on otkupio autorska prava ( ili bar licencu ) za izdavanje svih jazz naslova koje su oni nekada snimili u ex YU i pazi sad : ako bih ja imao mashinu za mastering i ostalo za stampu vinyla, on bio doveo ljude iz citave Evrope da rade ovde ( niza cena itd ).... eto sta smo propustili... on je covek znao sta prica.

Link to comment
Share on other sites

On 18.9.2018. at 9:03, ras said:

Doxy (not Sonny Rollins' label — another one using the same name), Dol, Dolchess, Vinyl Lovers, Wax Time, Jazz Time, Pan Am, Blue Moon and Jazz Wax. 

Ov treba izbegavati i ako su neki naslovi solidni.

Ne spominju kucu Not Now Music.

 

Link to comment
Share on other sites

 

13 minuta ranije, Miomir said:

Doxy (not Sonny Rollins' label — another one using the same name), Dol, Dolchess, Vinyl Lovers, Wax Time, Jazz Time, Pan Am, Blue Moon and Jazz Wax. 

Ov treba izbegavati i ako su neki naslovi solidni.

Ne spominju kucu Not Now Music.

 

Mislim da je slična priča i sa njima.

Koliko sam uspeo da razumem: ove kuće ne rade ništa nelegalno, ali prosto ne raspolažu adekvatnim izvorom (masterom) za svoja izdanja.

Nekada su se razlikovali i po omotima koji nisu odgovarali originalnim, ali po onome što si neki dan linkovao vidim i da je tu došlo do nekih promena, koje ne umem da objasnim.

 

Ne znam koji bih savet dao, mislim da je ipak bolje držati se proverenih izdavača, kada su njihova izdanja već dostupna.

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2018 at 10:18 AM, ketklou said:

180gramski King Crimson je pravo otkrovenje.... Basova kolko volis a cuje se svo ono cinculiranje po kojekakvim trianglima, zvoncicima i teglama. Melotron konacno ne gusi bubnjeve i duvace.

Ja ovo takodje mogu da potvrdim. Imam dva nova Crimsona ( 2. album i Starless and...) ne znam da li su 180 ili 200 grama lice mi na 200 (kupio sam ih iz druge ruke) ali su fenomenalni. Ne pada mi na pamet da kupujem stare ploče Crimsona  koje ne mogu da se nadju ispod 20-25 evra kod nas , a bar ovo sto je kod nas u ponudi većina su grcka i italijanska izdanja. Sa grčkim pločama nemam loša iskustva ali ne vrede one te pare ... ( u Solunu sam kupio Discipline sasvim ok za 11 evra ) , ali definitivno italijanske ploče neću više da kupujem pa bile one i 100 dinara. Sve sto imam sve su uzas, najteže mi je palo sto sam kupio DSOTM za 2000 italijansku prošle godine... dodje mi da je bacim. Da bi odalusao Floyd kao čovek bar kad su ti albumi posle ‘72 u pitanju  kupio sam dve nove (DSOTM i WYWH) i više sam nego zadovoljan. Takodje vidim @ketklou da si pohvalio i Animals 180gr , to planiram isto da narucim i meni je Jugoton mutan.

Tako da..da dajem 20-25 za neka italijanska izdanja Crimsona  ne pada mi na pamet.

Sto se Crimsona tiče, vidim na Discogs neka Nemacka, Francuska, Engleska izdanja ne mogu da se nadju ispod 30 40 evra  i to VG DO VG+ ...+ postarina + eventualni pdv + verovatna mogućnost da nije VG+ nego VG , da dajem te pare za mačku u džaku... zašto kada na Juno vidim Crimsoni su po 13 14 15 evra ... planiram da narucim bar jedno 5 komada za mnogo manje pare da slušam kao čovek. 

Da li i ti ta nova izdanja kupujes preko Juno ili je u medjuvremenu neko iskopao neki jeftiniji izvor? 

Link to comment
Share on other sites

@Jovan M.

Krimsoni (ipak 200 grama, mozes koristiti i kao disk :D ) su kupljeni u Ljubljani, u prodavnici recordslo., zajedno sa Stounsima Hot Roks1 koje takodje mogu da pohvalim da su u odnosu na CD dobri. Tu sam uzeo i cuveni Budgie album Never Turn Your Back On A Friend. Nisam ranije imao plocu, pa ne mogu da uporedim.  CD je sasvim ok, a ploca dosta slicno zvuci. Ploca ima vise basova, ali to je mozda i do sistema. CD plejer mi bas i nije neki.

Naruceno je preko discogsa, ali imam prijatelja tamo koji je licno podigao pa sam izbegao postarinu.

Animals i WYWH sam kupio dole u SKC, Delfi.

Nove 180gr ploce gde sam zaista cuo veliku razliku u odnosu na originalna izdanja (a nemam narocito velike usi) su

GFR Closer To Home, 

Aqualung (Hoffman) - ipak. Jako puno zavisi od igle. Sa AT3600, razlika je zanemarljiva. Vec Ortofon OM5 pravi lepu razliku. Ovo se pokazalo i na Bad Co. prvi album.

i, necete verovati, The Book Of Taliesyn - MONO (!) na belom vinilu. Sjajno zvuci.

 

 

AN00396828_001_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Grace Jones - Nightclubbing

Zabarsko izdanje poredjeno direktno sa yu licencom i bolje je zabarsko izdanje.   Ovo domace ima mnogo basa, kao da je neko cackao eq pred rezanje da bi slusaoc imao utisak da je u klubu kad odvrne pot.... takav je moj utisak bio a zabarsko izdanje takodje zvuci i cistije.

Link to comment
Share on other sites

Deep Purple - Machine Head

1. First press, 1972, prilicno istrosen, ali zadrzao originalni zvuk.

2. Australijsko izdanje, 1972., prvi repress, solidna cetvorka, alternativni solo u ''Maybe I am Leo''

3. Jugotonac, izdanje 1977. Cetri plus, ako ne i 5-... tek pokoji sitan krc, pre ce biti od prasine nego zagreb...

4. Rhino Vinyl, 2006., 180gr, remastered by Kevin Gray

TT Pioneer PL 115D, glava i igla Pioneer PN 110, jakalo Akai 2250, zvecnjaci Magnat Monitor Supreme200 (dakle, osrednja komercijalna linija, nista specijalno).

utisci ===========

1. Englez prvi press standardno mutnjikav, bass na flat, visoki na panju. Slusao sam i na drugim kombinacijama i nikada nije zvucalo kao recimo Who Do We think We Are koji je ostriji. Ali, cak i na ovoj istrosenoj ploci sa sitnom kisom, sve je jasno, razdvojeno i definisano.

2. Australijanac, takodje sitni krchavac, sa neprimereno bezveznim Blekmorovim auttejkom u Mejbi Aj em Lio (savrseno je jasno zasto nije isao na finalno izdanje), zvuk u dlaku isti kao englez. Signal isti i mutnjikavost koja daje dojam da su momci bas tako hteli (:O ?)

3. Jugotonac, tragedija. Ajde sto je mutno i bez visokih ko original, ali i signal slabiji i ravno, plitko... Tek sa loudness moze da se nekako svrsta uz original, al onda gruva sve zajedno i izgubi se osecaj gde je ko.... 

4. Nosorog, 180 grama, remix, remaster. Apsolutni pobednik. Konacno cujemo sve Pejsove cinele kako zvone, bas nije ''gumen'' tipa baoummmmm,  stratocaster najzad ostar, solo u Hajvej Star razbija... Reklo bi se skroz druga ploca. Drzim da je ovo kojesta za vinil talibane i na radost ljubitelja CDa koji slicno zvuci. Mene licno je obradovalo posto na jakalu nema komanda 25 za treble.... :D

*Ovde bi bilo pozeljno i osvrnuti se na omote. Englez i Aussi su od tvrdog kartona i plastificirani, dandanas izgledaju kao novi. Rhino se drzao originala, tako da ce i on trajati vecno. Pametnjakovici iz Zagreba su naravno preslikali nemacki omot koji je sasvim skrnav - bez crnog okvira,  sa neupasovanom stampom i priglupim oznakama na frontu. Prekopirali su cak i ono cudno umetanje ploce iznutra (imamo to i na YU grupi i na Who Do We Think We Are) i sve to odstampali na flis papiru sa kojeg se farba skine od pogleda a kamoli nece od uvlacenja i izvlacenja....Naravno, ploca posle treceg izvlacenja probija tanku riknu,  coskovi se nabijaju i omot generalno postaje ofucan i ruzan....Cisto podsecanje da NIKAD, ali bas NIKAD nismo na licencama imali omot makar malo da prati original.

____________

Sve u svemu, engleza kojeg sam nabavio iste nedelje kad je izasao u Londonu zadrzavam iz sentimentalnih razloga.

Jugotonac ide na KP, isto kao i australijanac koji je kupljen jer je mamlaz mislio da ce doci do boljeg izdanja i dobio samo kolekcionarski raritet. Elem, ako ovde ima nekog kome je stalo do te ploce samo zbog alternejt sola, rado cu se dogovoriti.

Rhino ostaje, naravno, kao cist benefit. Sa AT 91 na DJ kopiji Technicsa i na ozbiljnom Kenwoodu zvuci jos bolje i mocnije. Taman da komsiji izbije stokove i dovede do ludila svakog ko je rif Smoke On The Water cuo dva miliona puta. :D

 

R-3754364-1414925899-1378.jpeg.jpg

R-4300650-1379075591-3295.jpeg.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, ketklou said:

Deep Purple - Machine Head

1. First press, 1972, prilicno istrosen, ali zadrzao originalni zvuk.

dočekah ga onomad sa nestrpljenjem, bio je jedan od prvih originala koje je stariji brat nabavio, omot se sjaji, karton (u poređenju sa domaćim izdanjima) prvoklasan, ali ploča iskrivljena, toliko da nije mogla da se sluša, preskakalo :( žrtvovali smo prve stvari sa obe strane, i slušali ono što se moglo :)

 

Link to comment
Share on other sites

:D Kako god zvučalo, manje je nenormalno od metalike koja se loži na narodnjake... :D

Uzeo sam Rusa za vikendicu, da ima šta da tandrče dok se kartam s društvom.

Verdict:

Nojz: Isti šum kao jugotonac, što će reći izraženiji nego kod engleza. Evidentna razlika u kvalitetu  i debjini same plastike u korist engleza, jugotonac je malo deblji od rusa, ali je rus sjajniji i nekako izgleda novije. I jugotonac i rus naelektrisani čim ih pogledaš.

Tonski zapis: Rus za icu, da ne kažem zanemarljivo mutniji od engleza, evidentno oštriji od jugotonca. 

Signal: Ne bih da se zakunem, ali meni sva tri jednako jaki.

Omot: Ako sam i mislio da je Jugotonov omot odvratan (tanak i ispranih boja) sad se izvinjavam. Rus izgleda ko da je odštampan u mesnoj zajednici Bambukovac, sa riknom debelom 1mm, bledim bojama... vrlo slično kutijama za sapun iz 1946. godine. Od dve verzije ovog ruskog izdanja, ja sam dobio prvo socijalno a ne ono drugo, pristojno sa plastificiranim omotom.

Redosled:

PLOČA: Europe remaster 180gr; Rus https://www.discogs.com/The-Beatles-Abbey-Road/release/659805 ; Jugotonac

OMOT: Europe remaster 180gr....prazno dvadeset mesta... Jugotonac......prazno stodvadeset mesta... Rus

napomena 1: Možda su razlike u izdanjima veće na nekoj dobroj opremi gde igla ipak pokupi više informacija.

napomena 2: Fanovi Sgt. Peppera su se jako namrštili  i još uvek gunđaju povodom gradacije ploča Bitlisa od strane Peradeformera.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Usudjavam se kasti da je Help ipak najprvi...

Kad smo vec kod njih, imam taj prvi period na jugotoncima i jako sam zadovoljan. Uz legendarni Oldies But Goldies, da ne poverujes da su domace ploce...

Imao sam prilike da uporedim nemackog (Odeon) Sgt. Peppera i ovog naseg. Jok razlike, Jedino sto je nemac imao za dve klase bolji omot.

ps

@perodeformero

aj poredjaj po svom. bas me zanima.

 

Link to comment
Share on other sites

1.Abbey Road

2.White Album

3.Revolver

4.Let it be

5.Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

6.Magical Mystery Tour

7.Rubber Soul

7.Help

8.Beatles for sale

9.Yellow Submarine

10.With the Beatles

11.Please, Please Me

12.A Hard Day's Night

Naravno, ovo je moja lista na osnovu ličnih preferenci, sa mogućnošću menjanja redosleda od broja 6. pa do dna liste.Prva tri mesta su BETON, što bi rekao jedan oglašivač sa KP.:D

Link to comment
Share on other sites

Yes - Tormato, Limited Picture disc  vs Yes -Tormato, USA, 1978

Tu je i Suzy izdanje, da se ne kaze da nasi ne ucestvuju...

Tester: AT 91

Pic disc zvuci bolje vec na prvo uvo od amerikanca. Onako, glasnije ostrije.  Unekoliko jaci signal, nista znacajno. Ploca lepsa za oko svakako. Generalno, pametna plavusa. 

Suzy... ko sto ime kaze, da pustis suzu sta nam sve uvaljuju. Don't Kill The Whale jos i moze da se slusa ali kad dodje na Circus i tihe delove - grozno. Solo deonica bubnjeva Alena Vajta ko iz druge sobe.

Omot:

Pic disc u velikom minusu, isporucuje se u providnim gacama bez innera sa tekstovima.

Amerikanac i posle tacno 40 godina izgleda ko devojcica.

Suzy - odvratno mutno cudo na kome je cak i onaj paradajz plav. Zguzva se na pogled a nekmoli na manipulisanje.

 

o.jpg.625cbc5d5df46526955e67434f53bdfd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Amen Corner - Greatest Hits, Jugodisk (ustvari presovano u Jugotonu)

Postoji samo jedna rec za zvucni kvalitet ove ploce: katastrofa.

Prva pesma, Hello Susie jos na nesto i lici, signal je isti kao i na singlu, a onda iz nevezanog, nivo pada maltene za trecinu, vokal se negde pogubio kao u kontrafazi, sve se smesalo i tako do kraja A strane.

I, posto su lose poceli, na B strani su naglo popustili.

Set LIVE snimaka samo pazljivim slusanjem otkriva da je tu bilo nekakve produkcije. Sve se izgubilo u smuljanom i distorziranom zvuku, maskirano (naknadno unetim?) cicanjem i vristanjem devojcica u publici (stalno sam imao utisak da je publika snimljena na koncertu Bitlsa i onda ovde utrpana*). Verujem da originalna ploca ipak bolje zvuci od ove nakarade.

Zali boze onoga koji ovo cudo stavi na Kuzmu, Micro Seiki ili Transrotor :D

*Amen Corner su u svoje vreme bili megabend i nema razloga da nisu imali brojnu i fanaticnu publiku. Moja primedba se odnosi samo na subjektivni utisak.

 

 

 

R-1828571-1370897320-1700.jpeg.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2018 at 11:59 AM, perodeformero said:

1.Abbey Road

2.White Album

3.Revolver

4.Let it be

5.Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

6.Magical Mystery Tour

7.Rubber Soul

7.Help

8.Beatles for sale

9.Yellow Submarine

10.With the Beatles

11.Please, Please Me

12.A Hard Day's Night

Naravno, ovo je moja lista na osnovu ličnih preferenci, sa mogućnošću menjanja redosleda od broja 6. pa do dna liste.Prva tri mesta su BETON, što bi rekao jedan oglašivač sa KP.:D

Interesantno kako su ukusi razliciti.

Slazem se za Abbey Road da je kao najzreliji i najkompleksniji  najbolji njihov album.

No, Beli album, previse egotripan i hermetican, idejno i produkcijski dezorijentisan, meni je ubedljivo na zadnjem mestu. Sto bi rekli, ARMIRANI BETON :D

Vise sam naklonjen njihovoj rock band fazi, sve do Revolvera kada su poceli da eksperimentisu sa tehnikom i biljkama....

Sgt Pepper je zanimljiv naprosto zato sto jeste zanimljiv. Podmornicu i rasulo od Let it Be, osim par pesama koje lice na Bitlse, redovno zaobilazim.

Kladim se da sam sada zaradio gomilu jeftinih politickih poena kod obozavalaca Stounsa :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...