Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Нисам знао да ту на дохвату руке у продавници Тријумвират могу да нађем савршен примерак најпознатијег живог аудио снимка великог певача Харија Белафонтеа , дупли албум за 3000 динара. Готово неслушана, регуларно реиздање из 1967 год. Фантастичан,снимак , није ни чудо што га и данас издају у свим могућим варијантама.

DSCN6017.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ovo sam govorio jednom mom drugaru koji je počeo naširoko da kupuje ploče. Sad to Nil Jang potvrđuje. Doduše ja sam došao do ove spoznaje slušajući razlike dok je on sigurno na licu mesta video.

"Čuvajte se vinilomanije: Kupnjom novih izdanja starih ploča dobivate – CD-e na vinilu"

http://rifmagazin.novilist.hr/cuvajte-se-vinilomanije-kupnjom-novih-izdanja-starih-ploca-dobivate-cd-e-na-vinilu/?meta_refresh=true

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, VU metar said:

Da li Soul Peddler ima kompletan pogon u Novom Sadu ili se ploče izrađuju u Nemačkoj?

Ne znam ali voleo bih da imam vise informacija.

U Evropi ima mnogo malih izdavaca sa rucnim presama i tako operise veliki deo techno / house scene.   Izrada metalnih kalupa je vec nesto drugo, to radi manji broj ljudi i malih manufaktura.

Link to comment
Share on other sites

Pa to su prese za male tiraze, verovatno se ne radi nista stvarno rukom, ni ne moze, samo je tako nazivaju...   kad se radi tiraz od 300 ili neki limited edition 300 do 500 cesto se vidi "Hand Stamped" i odatle verovatno potice to...  to su tirazi koji ne idu u velike fabrike, idu u mikro manufakture koje poseduju i rade sa jednim do tri coveka.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne mozes bez metalnog otiska, ja sam mislio na to da se presa stavlja rucno u pogon i da se stavlja verovatno u pogon za svaki otisak, verovatno se pritisne dugme, ne moze se rucno presati pomocu poluge... izvini nisam lepo napisao.

U svakom slucaju stoji ono sto sam napisao da ima dosta malih manufaktura koje samo presuju ploce ne rade rezanje  i izradu stampera, to uradi neko pre njih,  veliki deo techno/house tj. klupske industrije funkcionise na taj nacin.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, VU metar said:

Nisam siguran za ovo

Nisam siguran ni ja, samo sam povrsinski upucen, znam samo da ih ima,   mnogo vise ima ljudi koi rade mastering ( digitalni ) pa salju dalje i onih koji imaju masine za rezanje pa onda salju dalje da se uradi metalni stamper/stampa.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, VU metar said:

Nisam siguran za ovo jer to je pressing plant, a takvih nema puno, tj broje se na prste, neovisno je li samo presuju ili rade i stampere.

Jos nesto mi pade na pamet kao pretpostavka... u ranijim zlatnim vremenima stamapali su se White Labeli da se podele ljudima iz industrije pre nego sto izadje album... to su bili mali tirazi i velike kuce za tako nesto sigurno nisu palile celu proizvodnu traku,  bila im je dovoljna jedna presa,  verovatno neka koju operise covek tokom radnog vremena, neka koja ne radi potpuno automatski... dakle ovo je samo teorijska pretpostavka, posto nisam radio u fabrici ploca, ne znam ni ja tacno.

Pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

Znaci da pojasnimo da ne bude zabune kad se u presu montiraju metalni stamperi i ubaci vinilna masa nemoguce je presovati ploce snagom ruku posto se koristi izuzetno velika sila, dakle ne moze covek nikako sam svojom snagom da otstampa plocu.

Ono sto covek moze da uradi jeste da kontrolise "manju" presu ,  izvadi plocu nalepi etiketu i potom ponavlja proces... presu verovatno aktivira na dugme ili polugom koja pokrece hidrauliku koja potom pokrece klipove za presovanje.   

U velikim fabrikama koje su prezivele, prese su potpuno automatizovane,  covek moze samo da kontrolise rad iz daljine i da unosi potrebne podatke za rad preko nekog racunara,  dakle ovakav proces bi smo mogli definisati kao automatizaciju u kojoj je ucesce coveka jako smanjeno.

Link to comment
Share on other sites

Danas mi kaze covek sledece za Nemce, a vazi i za Juno, stigne kod nas za 4 dana ako krene radnim danom ali onda na carini sedi 7 do 10 dana,  informacije koje imam kazu da su od skoro poceli masovno da carine ploce, sto ranije nije bio slucaj ( npr. jedna do tri prolazile bez frke, sad PDV i na jednu ).

Proslo je mesec dana imas pravo Reklamacije kod Junoa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...