Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

2 minuta ranije, Solderer said:

Ја сам тог Рај Кудера имао , тј наручио из Енглеске тада када је издан, то је била прва плоча популарне музике која је снимана дигитално. Пре тога сам наручио неку класику на Телдек етикети која је снимана на 3М диг.уређајима. Моја фирма за наручивање плоча била је COB Records из Велса.Иначе , тај албум је звучао лошије од дотадашњих албума Рај Кудера. Нису сви након тога почели да снимају дигитално, уствари ретко ко је то чинио у популарној музици, споро је то ишло.

trebalo je tu tehnologiju raspoznati,i uraditi fine tuning sa njom..posle je to vec islo sa vrtoglavim progresom..ako cemo pure analog razmisljati,ne bismo smeli kupovati prakticki nijedno novo izdanje na LP-u danas..vecina danasnjih tonaca je analogni trakas videlo samo na slikama (cast izuzecima)..dosta danasnjih LP izdanja ima opciju da je ukljucen i CD,treba poslusati i jedno i drugo,pa se odluciti kad koje koristiti,i kome sta odgovara vise..moze se slobodno postaviti i pitanje,da li treba danas uopste recimo muziku da kazem koja je generalizovanu elektronskim putem-elektronskim semplerima/racunarima,slusati u LP formatu,kad ne mali broj te muzike prvu analognu komponentu srecu u vidu DJ gramofona u nekoj diskoteci :D

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, paja959 said:

trebalo je tu tehnologiju raspoznati,i uraditi fine tuning sa njom..posle je to vec islo sa vrtoglavim progresom..ako cemo pure analog razmisljati,ne bismo smeli kupovati prakticki nijedno novo izdanje na LP-u danas..vecina danasnjih tonaca je analogni trakas videlo samo na slikama (cast izuzecima)..dosta danasnjih LP izdanja ima opciju da je ukljucen i CD,treba poslusati i jedno i drugo,pa se odluciti kad koje koristiti,i kome sta odgovara vise..moze se slobodno postaviti i pitanje,da li treba danas uopste recimo muziku da kazem koja je generalizovanu elektronskim putem-elektronskim semplerima/racunarima,slusati u LP formatu,kad ne mali broj te muzike prvu analognu komponentu srecu u vidu DJ gramofona u nekoj diskoteci :D

Једна предност данашњег винила са дигиталним пореклом могла би да буде мања компресија динамике у односу на ЦД , тако барем тврде неки винил мастеринг инжињери.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, paja959 said:

ako cemo pure analog razmisljati,ne bismo smeli kupovati prakticki nijedno novo izdanje na LP-u danas.

Imam Somi Petitie Afrique na MOV vinylu, pre toga sam slusao HD snimak.... dakle HD verzija jeste sigurno bolja od vinyla,  usput ne cujem nikakvu razliku u kontekstu raznih prica da se za vinyl radi poseban mastering u odnosu na HD ili CD izdanje tj. rezultat na kraju tokom slusanja jeste maltene isti.. kao da sam pokusao da slusam tu HD verziju sa gramofona a on ne moze da izvuce sve sto i HD,  sto ne znaci da je ploca losa.... ili da pokusam reci malo drugacije : snimak sa ploce se ni po cemu ne razlikuje od digitalne verzije  ( mislim da je to i bio cilj )

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Imam Somi Petitie Afrique na MOV vinylu, pre toga sam slusao HD snimak.... dakle HD verzija jeste sigurno bolja od vinyla,  usput ne cujem nikakvu razliku u kontekstu raznih prica da se za vinyl radi poseban mastering u odnosu na HD ili CD izdanje tj. rezultat na kraju tokom slusanja jeste maltene isti.. kao da sam pokusao da slusam tu HD verziju sa gramofona a on ne moze da izvuce sve sto i HD,  sto ne znaci da je ploca losa.... ili da pokusam reci malo drugacije : snimak sa ploce se ni po cemu ne razlikuje od digitalne verzije  ( mislim da je to i bio cilj )

ova nova nuzicka zbivanja kad uzimam,gledam kad god mogu,da uzmem varijantu LP+CD (MOV nema ovo),nisam jos natrcao da mi CD varijanta zvuci bolje,ako je bolje humaniji ,slusljiviji zvuk,sa boljim prenosom tranzijenata,sirom paletom upotrebljenih boja u reprodukciji(kolorisanije?) u odnosu na digitaliju..divan primer,posto je Cooder pominjan,njegoc koncertni snimak iz 2011,Nonesuch izdanje sa da kazemo vec i nekim blagim audifiljistickim pedigreom,sadrzajno njegove dobro poznate stvari iz ranijeg perioda:

https://en.wikipedia.org/wiki/Live_in_San_Francisco_(Ry_Cooder_and_Corridos_Famosos_album

slag na tortu je "Vigilante man" u trajanju od cca 8 minuta,gde na pocetku izvodjenja Ry priznaje,da je na jednom od ranijih koncerata prilikom izvodjenja ove numere, sprzio svoju amplifikaciju :o..dugi otegnuti tonovi slide gitare,mogu da budu zahebani..:D

cooder.jpg

Link to comment
Share on other sites

Realnu procenu bi zapravo trebalo dati slusanjem na sistemu mnogo kvalitetnijem od mog, za ovakav slucaj kad postoji LP i HD verzija,  mada mislim da bi i u tom slucaju licne preference igrale ulogu.

Elem na vec pomenutom forumu Steve Hoffmana procitao sam sledece : jedan od cenjenih producenata, od 70ih na ovamo ( nazalost zaboravih ime ), izneo je svoju teoriju da mozda u celom procesu rezanja ploce, magnetofon moguce igra kriticnu ulogu, da bi se na kraju dobio kvalitetan snimak.  Rekao je i da nema dokaza za tu svoju tvrdnju ali mislim da je vrlo zanimljiva,  naime po njemu je bolje digitalni transfer prebaciti prvo na Mag pa na klasicno rezanje u odnosu na danasnju varijantu kad se signal uzima direktno sa DAC pre ulaska u elektroniku za rezanje.

Link to comment
Share on other sites

realno,ako ne uspemo distancirati analogiju od digitalije,u smislu boljitka,nebitno ko po kojem parametru se sad pali i kune,koja je srha skupljanja LP-a onda?..em mnogo skuplji sport,pipavije,nekomfornije,odlzaka na berze iziskuje mnogo vise vremena na stisnuti download dugme... :D..kupujem CD-ove i sad,kad mi se preprodavci vinila popnu na gangrenu sa nekim izdanjem,pa zacene neko izdanje u nebesa,a isto se moze kupiti za 3-5 eura na CD,msm treba imati neke razumne granice,nemojmo mesati filateliju u ovo ..:lol:

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, paja959 said:

realno,ako ne uspemo distancirati analogiju od digitalije,u smislu boljitka,nebitno ko po kojem parametru se sad pali i kune,koja je srha skupljanja LP-a onda?

Upravo zbog toga i citam ovu temu. Moja filozofija je sledeca:ako nesto zvuci bolje na cd-u,kupicu digitaliju. U slucaju da je snimak bolji na ploci,nabavljam vinil.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Aoxomoxoa said:
48 minutes ago, paja959 said:

realno,ako ne uspemo distancirati analogiju od digitalije,u smislu boljitka,nebitno ko po kojem parametru se sad pali i kune,koja je srha skupljanja LP-a onda?

Upravo zbog toga i citam ovu temu. Moja filozofija je sledeca:ako nesto zvuci bolje na cd-u,kupicu digitaliju. U slucaju da je snimak bolji na ploci,nabavljam vinil.

I ja sam slusao Somi i ponadao se da je vinyl bolji, to je razlog za kupovinu, a ono... dobar je, stavise odlican, za svaku preporuku ali da li je stvarno bolji od HD verzije... ne znam, hteo sam da kazem da su producenti napravili izdanje koje ce u svakom formatu dati priblizno iste rezultate, pa ko voli....

Znate za ono kad je falsifikat bolji ili neraspoznatljiv od originala... filatelisti znaju za tu foru...

Sta hocu reci... ne znam , mozda sam ja fetish vinildzija, a mozda je i vinyl bolji... u nekim slucajevima je svakako bio bio bolji i humaniji od digitalne verzije ( ili vise digitalnih verzija za razne narode npr. Sade ), dakle ako ima vinyl onda cu to naci a ako ga nema, pa boze moj brdo muzike u zadnjih 20 godina nije ni videlo mashinu za rezanje... i to je ok.

Link to comment
Share on other sites

Треба увек имати на уму да се процес репродукције винила још увек унапређује, и да још увек нису из њега екстраховане све информације. Ја сам скоро модификовао мотор мог белт-драјв грамофона у циљу смањења вибрација ,и након тога био изненађен када сам на комерцијалној плочи из 1972 године уочио нове нијансе звука, чак и један пратећи вокал који је до тада био прикривен. Да сам раније дигитализовао снимак и продао плоче, све би то остало неоткривено. То показује да власници солидних колекција плоча могу још увек да откривају нове детаље у репродукцији, и да не журе са куповином реиздања. Значи, комерцијалне плоче из прошлости, чак и лиценце су боље него што се то предпоставља.

Link to comment
Share on other sites

Meni su stara izdanja do 90' prioritetnija od reizdanja, nove su ok, problrm su mi remasteri, iz kojeggod razloga tako su radjeni da zvuce fantasticno sa Ortofon 2M Blue ali sa starijim glavama, Ort ili Shure, zvuce jako lose, pa zato moram ad revitalizujem 2m Blue i mislim da mi se dugorocno isplati da to uradim.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Krca44 said:

Meni su stara izdanja do 90' prioritetnija od reizdanja, nove su ok, problrm su mi remasteri, iz kojeggod razloga tako su radjeni da zvuce fantasticno sa Ortofon 2M Blue ali sa starijim glavama, Ort ili Shure, zvuce jako lose, pa zato moram ad revitalizujem 2m Blue i mislim da mi se dugorocno isplati da to uradim.

Улазни капацитет твог фоно предпојачала још увек није познат. Од  њега ти драматично зависи репродукција ММ глава. Сто пикофарада као што неко рече, није тачан податак, по мојој процени је око двеста пико. Инсистирај да ти произвођач да прави податак.Не можеш исто оптерећивати Шур и Ортофон, мораћеш да додајеш или одузимаш кондензаторе унутар уређаја.

А то подразумева лемљење , и зато сваки грамофонџија једноставно мора да буде помало Ду Ит Јорселф. Ако то ниси спреман да радиш, пређи онда на МЦ са трансформатором где ти је улазно оптерећење фиксно.

Link to comment
Share on other sites

Ja mogu da pitam ali da li cu dobiti detaljan odgovor koje je kolo korisceno sa ECC88 i koliki je kapacitet kola i pojacanje... to je vec druga stvar, u svakom slucaju zadnji put kad sam razgovarao sa gosn. Sindricem on je rekao da vredi da se poigram sa kapacitetom... znaci videcemo...

Takodje ako bih menjao kapacitet da odgovara odredjenoj glavi onda bi trebalo da zapravo imam bar dve mogucnosti i neki prekidac, da bih koristio bar dve glave po zelji...

Lemilica,  pa to kad skupim lovu za nesto pristojno, mada sam video ... Ersa ili Weller da ne lupam, mislim oko 60 Eu, 40 Watti... da li je to dovoljno da proizvede odgovarajucu temperaturu ?

Sta bi bila preporuka za mene kao pocetnika, da bude solidno, da ne bude skupo ( manje od 100Eu ako je moguce ) ?

Unapred Hvala, Krca

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Krca44 said:

Ja mogu da pitam ali da li cu dobiti detaljan odgovor koje je kolo korisceno sa ECC88 i koliki je kapacitet kola i pojacanje... to je vec druga stvar, u svakom slucaju zadnji put kad sam razgovarao sa gosn. Sindricem on je rekao da vredi da se poigram sa kapacitetom... znaci videcemo...

Takodje ako bih menjao kapacitet da odgovara odredjenoj glavi onda bi trebalo da zapravo imam bar dve mogucnosti i neki prekidac, da bih koristio bar dve glave po zelji...

Lemilica,  pa to kad skupim lovu za nesto pristojno, mada sam video ... Ersa ili Weller da ne lupam, mislim oko 60 Eu, 40 Watti... da li je to dovoljno da proizvede odgovarajucu temperaturu ?

Sta bi bila preporuka za mene kao pocetnika, da bude solidno, da ne bude skupo ( manje od 100Eu ako je moguce ) ?

Unapred Hvala, Krca

 Синдрић се понаша крајње неодговорно, ако је он аутор те шеме онда би он морао да зна тачан улазни капацитет тог кола, а не да ти препоручује непоуздано експериментисање. Све ми се чини да је он ту шему покупио ко зна где. Што се тиче лемилице . ја бих ти прво препоручио да на Интернету пронађеш прво неки добар туторијал о лемљењу у електроници где ћеш научити основне појмове о тој материји, одгледати неки видео, па ћеш сам установити коју лемилицу треба да купиш.

Link to comment
Share on other sites

Сваки прекидач на путу сигнала звучнице деградира звук. То комерцијални произвођачи добро знају, али тренутно тржиште тражи такав комфор.Аудио Рисрч се је дуго опирао , али на крају су и они прешли на прекидање релејима.

За мене је то неприхватљив компромис. Извињавам се за овај мали ОТ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Solderer said:

Синдрић се понаша крајње неодговорно

Molim Vas ja ne bih tvrdio tako nesto, ja sam se raspitivao za nesto drugo a usput su pomenute MM glave i to je bio samo komentar, usput, da tako kazem, u trenutku razgovora nasao sam coveka na izlazu iz kuce pa me je ipak saslusao i odgovorio sve konkretno sto sam pitao.

Moram da kazem da je gosn. Sindric prema meni bio izuzetno korektan i smatram na osnovu dosadasnjeg iskustva da je zaista korektan i posten covek, ne poznajem ga licno, kontaktirali smo preko maila i telefona, slao sam mu tehniku, kad je trebalo i imao kod njega vise nego korektan tretman.

Ne treba kriviti njega za nesto sto ja nisam pitao konkretno ili sto ne objavljuje shemu javno a da je vrlo odgovoran to tvrdim sa sigurnoscu ( detalje ne bih iznosio javno ).

Pozdrav,  Krca

Link to comment
Share on other sites

Нико не тврди да госп. Синдрић није фин и коректан , али ти од њега мораш да добијеш валидни податак . Уствари, тај податак је морао да буде дат у упуству за употребу уређаја као што сви озбиљни произвођачи раде. Он није дужан да објави шему, али тех. спецификације су нешто друго.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam aparat od njega kupio na specifican nacin i osnovne podatke dobio a za detalje nisam pitao, oni su kasnije davani, a sto sam pitao to mi je receno.   Sem toga ko pravi phono preampove za MM glave kojima se moze ugadjati kapacitet po zelji / potrebi u klasi ispod 500 Eu ?    Ko od tih proizvodjaca daje sheme javno ?  Mislim da ih nema...  

Koliko korisnika na 1,000 ima koji menjaju ulazni kapacitet ili impedansu... mozda 1...

Tehnicke spec. takodje postoje na Web sajtu a ja ih imam vise od tih datih tamo ali sem toga na sta lici da ja koji sam laik trazim shemu i detaljne specifikacije za prepravku ?   Da hocu mogao bih da posaljem aparat da se podesi na primer za Shure M95 i to bi bilo uradjeno kod gospodina Sindrica.

Na kraju zasto stalno imate potrebu da negativno komentarisete tudje radove, bilo da su to CH Precision ili gosn. Sindric ?

Sa ovim zavrsavam odbranu, izvinjavam se za debeli Off Topic i molim da administracija ovaj deo prepiske prebaci u neki Off Topic, koga zanima.

Pozdrav, Krca

 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Krca44 said:

Ja sam aparat od njega kupio na specifican nacin i osnovne podatke dobio a za detalje nisam pitao, oni su kasnije davani, a sto sam pitao to mi je receno.   Sem toga ko pravi phono preampove za MM glave kojima se moze ugadjati kapacitet po zelji / potrebi u klasi ispod 500 Eu ?    Ko od tih proizvodjaca daje sheme javno ?  Mislim da ih nema...  

Koliko korisnika na 1,000 ima koji menjaju ulazni kapacitet ili impedansu... mozda 1...

Tehnicke spec. takodje postoje na Web sajtu a ja ih imam vise od tih datih tamo ali sem toga na sta lici da ja koji sam laik trazim shemu i detaljne specifikacije za prepravku ?   Da hocu mogao bih da posaljem aparat da se podesi na primer za Shure M95 i to bi bilo uradjeno kod gospodina Sindrica.

Na kraju zasto stalno imate potrebu da negativno komentarisete tudje radove, bilo da su to CH Precision ili gosn. Sindric ?

Sa ovim zavrsavam odbranu, izvinjavam se za debeli Off Topic i molim da administracija ovaj deo prepiske prebaci u neki Off Topic, koga zanima.

Pozdrav, Krca

 

Ти једноставно не заслужујеш да ти неко помогне, не прихваташ туђе савете а не знаш довољно, показујеш крајњу конфузију у свему. Ја сам само желео да те мало усмерим у том хаосу, и на крају испадох крив. Држи се ти Синдића.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...