Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Kada se već govori o kvalitetu ploÄa izdatih u bivšoj nam državi, kako stoje stvari po pitanju ex yu rock izdanja?

Meni su ona potencijalno zanimljiva, pošto dobar deo muziÄke istorije koja je oblikovala (ne)radnu omladinu socijalištiÄkog poretka ne može da se naÄ‘e u (kvalitetnoj) digitaliji.

Nisam prevashodno zainteresovan da vinylom nadsviram cd, ali vrlo jesam da poslušam neku muziku koja budi nostalgiju, a da nije krdžavi mp3.

Uzevši u obzir i Äinjenicu da nemam iskustva po pitanju gramofona, osim sa polovnim Dualom koji dobih na poklon, pa se samo namuÄih (ne daj bože budženja, poravki i sl.) uzeo bih gotovo rešenje u vidu novog Pro-Jecta RPM 1.3 sa pripadajućom zvuÄnicom, uglavnom za slušanje pomenutog sadržaja. Mada koliko vidim, na ovom forumu uglavnom nisu neka pozitivna mišeljenja kada je ovaj gramofon u pitanju. Verovatno stoji Äinjenica da za te pare može da se kupi nešto polovno što daje više u svakom smislu (što zvuka, što muka), ali ja bih se nekako opredelio za manje muka.

ÄŒuo sam na kratko ovaj gramofon, ali je ostatak sistema bio nepoznanica tako da nisam da mogao izvedem zakljuÄak na najbolji naÄin. Mada se zvuk Äinio malo tananim (moguće zbog ostatka sistema koji je bio popriliÄno baziÄan)...

A pitanje za iskusne Älanove je, da li će i u kojoj meri neki izvorni Yugoton i/ili PGP zvuÄati znaÄajno bolje na nekom polovanjku (u istom cenovnom rangu) u odnosu na novog Pro-Jecta?

Link to comment
Share on other sites

Froggy, kako izgleda onaj spoljasnji omot tvog floyd wish reizdanja iz 85-e? Ja imam primerak sa crnim i onim braon kartonskim omotom. Oba se cuju bez krckanja pucketanja jedino im fale visoki... Kakav je slucaj sa tim izdanjem 1985?

Link to comment
Share on other sites

Froggy, kako izgleda onaj spoljasnji omot tvog floyd wish reizdanja iz 85-e? Ja imam primerak sa crnim i onim braon kartonskim omotom. Oba se cuju bez krckanja pucketanja jedino im fale visoki... Kakav je slucaj sa tim izdanjem 1985?

Ovako - ja imam verziju gde je spoljašni omot od tamno-braon papira sa nalepnicom u gornjem desnom uglu prednje strane na kojoj je naziv izvoÄ‘aÄa i albuma.

Unutra su omoti beli sa onim nadrealistiÄkim slikama (dvojica koji se rukuju od kojih jedan gori, nevidljivi Äovek u odelu sa providnom LP ploÄom u ruci, crvena marama koja leti kroz drvored i noge skakaÄa u vodu koje u momentu slikanja vire iz vode) i tekstovima pesama.

Uzevši u obzir da sam krckanja pošteÄ‘en zahvaljujući "mokrom" slušanju, ne bih znao kakav bi zvuk danas bio da je album reprodukovan samo "na suvo".

A ja sam se svojevremeno (pre 20-tak godina) igrao skretnicama od kutija na kojima danas slušam ploÄe, pa sam podesio tako da ploÄe na tim zvuÄnicima zvuÄe kao sa CD-a, i nikad ne kuburim sa visokim tonovima (Äak ih ponekad ima malko više od potrebnog)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pozdrav svim poštovaocima vinila :wave2

Primetio sam da se na forumu Äesto provuÄe poneko pitanje o kvalitetu pojedinog izdanja (uglavnom na temama "Å¡ta se sluÅ¡a?" i "Upravo kupljeno/naruÄeno..." u podforumu Muzika). S obzirom na to da mnogi ovde imaju ogromna iskustva sa ploÄama (Äitaj: velike kolekcije), mislim da ne bi bilo loÅ¡e da imamo jednu temu na kojoj bi mogli da razmenjujemo iskustva o zvuku pojedinih LP izdanja.

Pre svega mislim na domaća ex-yu izdanja (Jugoton, RTB, RTV Ljubljana i druge licence) ali i na neka strana.

Ideja je da se informišemo o pojedinom izdanju vinila pre eventualne kupovine kako bi došli do što boljeg zvuka (za što manje para jer verujem da ne možemo imati baš sve 1st press ili sl. :))

Neposredni povod je poreÄ‘enje pojedinih potpuno novih Jugoton izdanja, u mint stanju - koja zvuÄe oÄajno (preterano krckanje, "tanak" zvuk i sl.) sa nekim stranim izdanjima koja na oko deluju dosta loÅ¡e, a zvuÄe perfektno. Sa druge strane ima odliÄnih domaćih licenci koje svakako vredi uzeti i imati u kolekciji.

Ne bi bilo loÅ¡e da stavljamo i linkove ka discogs.com u sluÄaju nedoumica.

Na primer, izdvojio bih ovih par ploÄa kao primerke koji po meni ne zadovoljavaju kvalitetom i koje bih svakako izbegao prilikom kupovine:

- Jethro Tull - Stand Up (RTV Ljubljana)

- The Story of Jimi Hendrix 2LP (RTB)

- Iron Maiden - Killers (Jugoton)

a zanima me kako zvuÄe Jugotonova izdanja:

- Simple Minds - Sparkle in The Rain

- Simple Minds - Once Upon a Time

TakoÄ‘e ne bi bilo loÅ¡e skrenuti pažnju na izdanja koja svakako vredi imati tj. neka skorija pozitivna iskustva sa kupljenim/dobijenim ploÄama.

Predlozi i sugestije su dobrodošli, nadam se da će tema zaživeti :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

"Once Upon a Time" zvuÄi izvrsno, dok sam za "Sparkle in the Rain" (a takoÄ‘e i za "The Unforgettable Fire" od U2) zbog tmurnog zvuka u prvi mah pomislio da mi se odlomio dijamantski vrh sa igle, ali kada sam par godina kasnije nabavio na sluÅ¡anje CD verzije, bilo je jasno da su producenti hteli da albumi tako zvuÄe.

Moj doprinos temi: "Lament" od Ultravox i "Rebel Yell" od Billy Idol-a, oba RTV Ljubljana, 1984. godine.

Katastrofa.

Isti albumi na vinilu Made in USA/W. Germany zvuÄe :eek

Link to comment
Share on other sites

... (a takoÄ‘e i za "The Unforgettable Fire" od U2) zbog tmurnog zvuka u prvi mah pomislio da mi se odlomio dijamantski vrh sa igle, ali kada sam par godina kasnije nabavio na sluÅ¡anje CD verzije, bilo je jasno da su producenti hteli da albumi tako zvuÄe.

Da, isto.

Samo sam ja nabavio i UK izdanje ploÄe da bih se uverio da Jugoton nije tu mnogo skrivio glede "atmosfere".

Mada, i pored toga, ovo je Jugotonu jedno od lošijih izdanja.

Link to comment
Share on other sites

Usputno pitanje: Kako ste zadovljni sa Suzy-evim izdanjem The Doors - Soft Parade (kvalitet zvuka, eventualne mane tipa sibilancija itd.)?

(Josh) jedan dodatak - izdanja koja sam gore naveo su oba "zlatne ploce".

Inace, zanimalo i me i poredjenje (ako ga je neko radio) koliko je doshtampan tiraz kritican za kvalitet zvuka?

Ovo pitam zato shto npr. zlatna ploca Jean-Michele Jarre - Oxygene zvuci odlicno, cak i "dijamantska ploca" Saturday Night Fever nema ociglednih zvucnih mana?

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Bas ste se raspisali :thumbsup2 !

Kad vec spominjete Flojde,da vas pitam za nesto srodno,gde da nabavim ploce od benda Camel ? Nazalost stric nije kupio ni jedan LP od njih...Priznajem da dok sam prvi put "proveravao" ;-) sta imam u tih 440 i kusur komada,trazio sam uglavnom tako nesto...Volim taj stari prog ...nadjoh i Yes,ELP,Flojde,Parsonsa...i naravno sve rnr velikane...ali Camel ne...evo gledam na Kupindu... ;-) Mene cela ova prica i drzi zbog muzike,manje-vise koje izdanje,vrednost istog..verujem da ima itekako razlike za mene je ocuvana ploca sasvim dovoljna.Sto se gramofona tice uzeo bih uredjaj za max 200e ima li na KP sta za taj novac,PP ce najverovatnije biti NAD-ov...

Evo, izgleda da su dobro oÄuvane:

http://www.kupujemprodajem.com/Camel-Bardens--1167804-oglas.htm?filter_id=5966285

Link to comment
Share on other sites

Zadnjih par dana isprobavam kako se AT-OC9ML/II snalazi sa problematiÄnijim ex-YU vinilima (bila u pitanju domaća ili strana muzika) i moram priznati da ploÄe koje su do sada imale podosta "tmuran" zvuk (preterano izražene niže srednje i manjak visokih tonova) tek sa njom poÄinju da zvuÄe pristojno.

Naravno, to za posledicu ima da ploÄe koje su sa ostalim "budžet" zvuÄnicama sasvim dobro zvuÄale na 0 dB Treble, kada ih reprodukujem sa AT-OC9ML/II, moram smanjivati Treble i do -10 dB da bi zvuÄale... "budžetno".

Dakle, ako želite da vaÅ¡e loÅ¡ije snimljene/proizvedene ploÄe zvuÄe drastiÄno bolje, preÄ‘ite na neku MC zvuÄnicu sa FineLine/MicroLine/Shibata/Van den Hul/Fritz Gyger/Replicant 100/etc. skupocenim vrhom i izdaÅ¡nom dinamikom u podruÄju visokih tonova.

Ili prÄkajte po skretnicama i kombinujte sa drugim visokotonskim drajverima (kao ja pre 20 godina) dok ne dobijete željeno poboljÅ¡anje sa zvuÄnicom koju sada imate...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nigde,slazem se..sad transformisi sve to sto sam napisao na CD vs LP konfrontaciju :P ..zar nije odluka pojedinca ta koja je odlucujuci faktor u ovom sportu?..kolorisan zvuk LP-a vs cist zvuk CD-a..sta pijemo?..destilovanu vodu ili pivo,vino,mineralnu itd?

B)

Ja i dalje smatram CD zahvalnijim i pouzdanijim formatom.

Ex-YU gramofonske ploÄe (koje Äine 90% kolekcije) su uvek kuburile sa visokim, zato sam bio naklonjen digitaliji.

Sada je pomoću AT-OC9ML/II ta mana ex-YU vinila popriliÄno otklonjena, ali ostaje Äinjenica da ću uvek pre birati CD od LP-a istog naslova.

Ne zato Å¡to mrzim ploÄe, već zato Å¡to postoji mnogo veća Å¡ansa da naletim na fabriÄki nesavrÅ¡en primerak ploÄe nego CD-a...

Edit Paja: postovi od ovog do posta #61 su prebaceni iz teme "Kako stici do dobrog-odnosno solidnog zvuka sa gramofona"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...