Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Da ne zaboravim, i FLAC-ovi remastera sa Deezera su "ošišani" na isti način, pa sam se nadao da je vinilni remaster po tom pitanju bolji.

Ovi ripovi mi nažalost ne pomažu u donošenju odluke kupiti ili ne :), zato što su na njima ošišani i original i remaster, ...a sa obzirom da moj rip originala nije, ne mogu na osnovu njih doneti sud kakav je remaster u stvari po tom pitanju.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, HMrules said:

Ja sam lično ripovao sa mojih ploča.
Gramofon Pro-Ject RPM5, AT150MLX glava sa VMN40ML iglom, Rega Fono MM MK3 preamp, zvučna karta Asus Xonar ST i Adobe Audition za ripovanje.

Onda ti je u lancu prisutna neka kompresija ili limiting ulaznog signala?

Da li imaš mogućnost promene ulaznog nivoa?

Ja sam za rip koristio TASCAM DR-100 MkII snimač i pažljivo sam uz pomoć peak metara nameštao ulazni nivo kako bih izbegao klipovanje a dobio maksimalnu glasnoću, tako da mi je dinamički opseg originala 100% sačuvan.

Inače igle su nam slične, ja sam koristio AT440Mlb, phono preamp je Cyrus Two.

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da nemamo ista izdanja! :)

Bilo mi je čudno kada sam pročitao ovo:

2 sati ranije, HMrules said:

Inače ono što sam prvo primetio je da se na prvom izdanju čuje udarac palica pre početka same pesme Kenozoik dok je na remasteru to izbačeno,

... bio sam u fazonu dugo nisam pustio ploču pa sam zaboravio, te sam uzeo da ponovo preslušam svoj primerak iz 1982. ...i utvrdio da ni na njemu nema udarca palica pre početka Kenozoika! :)

Bio sam ubeđen da je rađen samo jedan tiraž, tj. da je postojalo samo jedno izdanje iz 1982, ovo jedino koje je na Discogs-u:

https://www.discogs.com/release/952429-Идоли-Одбрана-И-Последњи-Дани

...Sa sledećim oznakama na samom vinilu:

Matrix / Runout (Runout A): LSY 10011 А 8 3 82 SB
Matrix / Runout (Runout B): LSY 10011 B 8 3 82 SB

Ovo bi trebalo da znači da je album rezan na Dan žena (8. 3.) 1982.

Upravo sam utvrdio da je na mom primerku urezano:

LSY 10011 А 6 4 82 SB
LSY 10011 B 6 4 82 SB

...što bi trebalo da znači da je rezan na Dan bombardovanja Beograda (6. 4.) 1982! :D

Izgleda da se neko u Jugotonu baš dobro zezao! :D

...Ili je bio u pitanju neki skriveni umetnički koncept Idola, koji je do danas ostao neotkriven. :)

 

@HMrules

Šta je urezano na tvom primerku?

Možda otuda potiču razlike između naših ripova?

Link to comment
Share on other sites

Onda ti je u lancu prisutna neka kompresija ili limiting ulaznog signala?
Da li imaš mogućnost promene ulaznog nivoa?
Ja sam za rip koristio TASCAM DR-100 MkII snimač i pažljivo sam uz pomoć peak metara nameštao ulazni nivo kako bih izbegao klipovanje a dobio maksimalnu glasnoću, tako da mi je dinamički opseg originala 100% sačuvan.
Inače igle su nam slične, ja sam koristio AT440Mlb, phono preamp je Cyrus Two.
Ne znam zaista, samo sam sve povezao redosledom koji sam naveo ali pretpostavljam sa bi ripovi sigurno bolje zvučali sa nekim eksternim uređajem i da verovatno zvučna karta pravi neki problem.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da nemamo ista izdanja!
Bilo mi je čudno kada sam pročitao ovo:
... bio sam u fazonu dugo nisam pustio ploču pa sam zaboravio, te sam uzeo da ponovo preslušam svoj primerak iz 1982. ...i utvrdio da ni na njemu nema udarca palica pre početka Kenozoika!
Bio sam ubeđen da je rađen samo jedan tiraž, tj. da je postojalo samo jedno izdanje iz 1982, ovo jedino koje je na Discogs-u:
https://www.discogs.com/release/952429-Идоли-Одбрана-И-Последњи-Дани
...Sa sledećim oznakama na samom vinilu:
Matrix / Runout (Runout A): LSY 10011 А 8 3 82 SB
Matrix / Runout (Runout B): LSY 10011 B 8 3 82 SB
Ovo bi trebalo da znači da je album rezan na Dan žena (8. 3.) 1982.
Upravo sam utvrdio da je na mom primerku urezano:
LSY 10011 А 6 4 82 SB
LSY 10011 B 6 4 82 SB
...što bi trebalo da znači da je rezan na Dan bombardovanja Beograda (6. 4.) 1982!
Izgleda da se neko u Jugotonu baš dobro zezao!
...Ili je bio u pitanju neki skriveni umetnički koncept Idola, koji je do danas ostao neotkriven.
 
[mention=29984]HMrules[/mention]
Šta je urezano na tvom primerku?
Možda otuda potiču razlike između naših ripova?
Moj primerak je ovaj što je rezan 8.3.1982, tako da verovatno samo na ovoj ploči što je rezana ovog datuma ima zvuk palica na početku pesme Kenozoik.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Vinile treba digitalizovati sa maksimalnim pikom između -6db do -3db. Tako će se očuvati pun dinamički opseg bez šišanja o kome Kuja govori. HMrules snimak dobacuje do -1db pa i do 0db što lošijim karticama stvara problem i ulaze u zasićenje, koje na prikazu izgleda kao ošišan, ali i zvuči isilovano i napeto.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Father said:

Vinile treba digitalizovati sa maksimalnim pikom između -6db do -3db

Sva moja igranja s ripovanjem (a, nije bilo lako doći do setupa koji ne klipuje) su pokazala da je bolje pustiti da po neki peak ode u kliping ("bude ošišan"). Jedan takav u sekundi, na primer, se ne primeti (po pravilu je reč o bas bubnju), a snimak zvuči "življe". 

I utišavanje snimka je kompresija. 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, zbrujic said:

I utišavanje snimka je kompresija. 

Ovde govorimo o preteranoj dinamičkoj kompresiji - nasilnom smanjivanju/sabijanju razlike između najtiših i najglasnijih delova snimka.

Jednostavnim utišavanjem snimka se taj odnos ne menja, tako da je dinamika snimka očuvana.

Ako po neki peak u sekundi ode u kliping to je u principu Ok ako je kratkotrajan i ne čuje se kao distorzija.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, 空也 said:

Jednostavnim utišavanjem snimka se taj odnos ne menja, tako da je dinamika snimka očuvana.

Ako od raspoloživih, na primer, 16bita koristiš samo 9, komprimovao si snimak.

A i sa "donje  strane" je neki šum, pa se utišavanjem manje "beži" od njega. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zbrujic said:

Ako od raspoloživih, na primer, 16bita koristiš samo 9, komprimovao si snimak.

Ne pričamo ovde o hipotetičkim primerima šta bi bilo kad bi bilo, već o realnim situacijama. :)

1 bit je oko 6 dB glasnoće,

Razlika između 16 bita i 9 je 5,

iz čega sledi 5 x 6 = 30 dB

Niko ovde nije govorio o tolikom utišavanju, čiji je rezultat maksimalni nivo snimka na -30 dB. :)

Neki teoretski maksimalni raspon analognog snimka na vinilu je oko 70 db, na master traci 77 dB, dok je raspon 16 bit CD-a 96 dB.

Evo, u novim MQA enkodovanim CD-ovima je osnovni "CD" nivo kvaliteta zvuka spakovan u 13 bita, a u ostalih 3 se sadrži komprimovana informacija za sledeća "razmotavanja".

Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam bio sasvim jasan. Najglasniji klik, puc, tranzijent doboša, šta god, ne sme da pređe -3db na skali pri snimanju.

To oko bitova ne znam o čemu vi uopšte diskutujete. Šta računar radi kada digitalizuje me ne zanima, važan je ulazni signal koji ne sme da pređe -3db ni u najluđem snu. Najbolji rezultati su u zvučnom smislu kada pikmetar osciluje oko -6db na skali i samo neki ekstrem dodirne -3db (nedajbože).

Poenta je u izbegavanju prevelike pobude ulaznog stepena i izobličenja koje lošije zvučne kartice pa i one kvalitetnije ne mogu dobro da sažvaću.

Link to comment
Share on other sites

Dinamika i šum digitalnog snimača su daleko sofisticiraniji od phono predpočala i celog phono lanca, tako da ne bih brinuo o dodatnom šumu pri digitalizaciji.

Taj digitalni šum je daleko ispod analognog+površinskog šuma vinila.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Father said:

Taj digitalni šum je daleko ispod analognog+površinskog šuma vinila.

Upravo tako!

Zaboravio sam da napomenem da je šum samog vinila, u slučaju albuma Odbrana i poslednji dani (u najboljem slučaju, tj. na praznim delovima vinila bez krckanja) na -45 dB u odnosu na najglasnije delove muzike.

Znači tih 45 dB je maksimalni mogući dinamički raspon snimka, što efektivno staje u 8 bita "korisne" informacije, koju možemo komotno da smestimo u okviru 16 bita (raspon od 96 dB) koliko nam pruža CD format.

Iz čega proizilazi da čak i da snimak utišamo na Zbrujićevih -30 dB, opet smo (30+45) čitavih 21 dB iznad kvantizacijskog šuma CD-a, koji će u potpunosti biti pokriven šumom vinila. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Može li neko da mi kaže zašto vinil rip ne bi trebao da ima peak npr. -0.1 dB?
Pitam pošto neki od vas tvrde da ne bi trebao da prelazi -3 dB, koliko znam sve preko 0 dB se smatra klipingom.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Zexx said:

Headroom je potreban, samo ne baš ovoliki, i 1 decibel je puna kapa.

Ima snimaka kojima moram da spustim gain za 3 dB da Devialet ne bi pokazivao clipping signala - 2 dB nije dovoljno. Inace se taj konkretan clipping ne cuje.

Ne bi bilo nista cudno da nije u pitanju Yello - oficijelno "Deluxe" izdanje. Sta tacno interno radi Devialet - ne znam. Upsample radi sigurno. Oversample ne bi trebalo.

Iliti - brljave DAC-ovi svasta nesto. Vrag ce ih znati... :)

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, HMrules said:

Može li neko da mi kaže zašto vinil rip ne bi trebao da ima peak npr. -0.1 dB?
Pitam pošto neki od vas tvrde da ne bi trebao da prelazi -3 dB, koliko znam sve preko 0 dB se smatra klipingom.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока
 

Samo par redova iznad tvog pitanja je objasnjeno :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...