Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Иначе:

  1. Ремастери су рађени са оригиналних магнетофонских трака. На видеу (не могу одмах да нађем - чини ми се као део документарног филма канала CMC), упослени у CroRec-у показују њихов сеф за траке, заједно са оригиналним издањем Пакет Аранжмана и мастер траком;
  2. Инжињер је Горан Мартинац, а студио је интерни студио CroRec-а који јесте прилично озбиљан (https://www.facebook.com/croatiarecordsstudio/);
  3. Ремастери су рађени, поред осталог, да би се произвеле високо резолутне траке за стриминг сервисе (албуми су паралелно стигли на TIDAL, рецимо).

Наравно да ремастери не звуче исто. Мени, у мом систему, директно поређење оригинала Пакет Аранжмана и Електричног Оргазма је резултирало преферирању нових издања...

...када се на то дода драстично боља израда и сви додатни елементи (gatefold, књижица, бољи винил) као и нормална цена, на драго срце сам препустио "прва издања" страственим колекционарима (*).

(*) Колекционари, препродавци, ко како.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, prophet said:

Ne zvuci isto, ono izdanja sto sam slusao.
Niti moze zvucati isto kad radjeno na razlicite nacine.

Nisam mislio da isto zvuče u bukvalnom smislu, jer i ne mogu. Poenta je da remaster nikako nije inferiorniji od originala, čak je nešto bolji, nije drastična razlika, zato sam i napisao "isto".

Na kraju, @InSides je to lepo opisao, ne bih ništa da dodam. Ko hoće neka kupi original za x puta više para, ja sam se opredelio za "digitalne kopije".

Link to comment
Share on other sites

Ево једне фотографије у току процеса ремастера Шарла:

120137459_3065988616857426_4678618385646009162_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=2e-y9WC0LaYAX-zacIO&_nc_ht=scontent.fskp4-2.fna&oh=0f9f77d2af9f1e8c8b46abe187760dc5&oe=60D6A343

Digitalne radne stanice.

Tu bi cena bila znatno veca da se ostalo kompletno u analognom domenu. Znas i sam cenu takvih izdanja, mislim na inostrana. Ipak se vise vrednuju takva izdanja. Ostaje malo gorak ukus, kada vec vinil dozivljava revival zasto se ne ulaze u masine. Ovako deluje kao da se koristi trend za brzu zaradu.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, prophet said:

Ostaje malo gorak ukus, kada vec vinil dozivljava revival zasto se ne ulaze u masine.

Слажем се да би потпуни аналогни ланац требао дати боље резултате. То и свакако има смисла као улагање ако се планира да студио продуцира више од 4 албума годишње. :)

Kevin Gray-ов Cohearent у просеку мастерира један албум сваких пар дана. Њему се исплати Neumann VMS-66 резач.

2 minuta ranije, prophet said:

Mislis da to ljudi koji kupuju znaju? Uglavnom pojma nemaju.

Опет бих се поновио да поента ових плоча није, и никад није била, квалитет звука. Судећи по корисничким групама, велики проценат корисника слуша плоче на инфериорне грамофоне. Тиме не мислим на јефтине, већ на (1) неподешене, (2) несервисиране, (3) неадекватне грамофоне.

Али јесте издање које је бар 5 пута јефтиније од скалперских цена, и притом је ново новцато а не свирано по којекаквим журкама у прошлих 40 година.

16 minuta ranije, prophet said:

Ovako deluje kao da se koristi trend za brzu zaradu.

Видиш, овде сам конфликтан.

Цена ових издања је 149 HRK (водим се по цени на CroRec шопу) - ~20E.

Пакет укључује gatefold омот, glossy књижицу од десетак страна, и 180g винил у боји. Тиражи су им мали, од 500 до највише 1,000 комада по штампи, тако да се и цене не могу превише оптимизовати.

Када прерачунам све ове опције са ценама које су јавно доступне (рецимо SoulPeddler) груби прерачун (fco Загреб) је ~5,000Е за 500 комада. Значи, ~10Е по плочи само за штампарију.

Када се убаце маркетинг трошкови, трошкови око права, дистрибуција, трошкови студија итд, не видим како би се они пара напунили са овим малим серијама.

Мени више стоји да су ова издања плод страсти пар људи унутар CroRec-а, и то је веома добро - ако постоји жеља, постоји и начин, а то можда води према још бољим издањима.

 

Link to comment
Share on other sites

Za mene je dragocenija činjenica da su digitalizovali svoja izdanja, poprilično kvalitetno ako mogu da dodam.  Prebacivanje toga na vinil mi nema smisla. Ali OK.

Dok postoje  original master trake postoji i nada  da će možda nekada biti i kvalitetnog analognog izdanja. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, InSides said:

Ево једне фотографије у току процеса ремастера Шарла:

120137459_3065988616857426_4678618385646

Na prvi pogled ovo je stereo dvokanalna master traka snimljena 1981. Ne razumem o kakvom remasteru se ovde diskutuje?

Ovo je prosto studiska digitalizacija ?originalnog? Master zapisa koji je možda i prva analogna generacija istinskog master tejpa.

Remaster koliko ja "znam", podrazumeva ponovno miksovanje višekanalnih zapisa i izradu novog mastera. Moguće da grešim, ali nisam siguran da je prosto prebacivanje u digitalni master dovoljan da se nazove remasterovano izdanje.

Voleo bih da neko u direktnom dodiru sa ovom tematikom razjasni pojam remasteringa starih albuma.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, prophet said:

Dok postoje  original master trake postoji i nada  da će možda nekada biti i kvalitetnog analognog izdanja. 

Dovoljno je narezati novi lacquer disk sa analogne master trake i sa njega izraditi otiske za presovanje vinila.

Moguće da su analogne lacquer masterizacije daleko skuplje i ređe dostupne pa se ide na digitalizaciju master tejpa i brže i jeftinije dolazi do tiraža.

Novosadska firma koja radi presovanje vinila očekuje digitalni zapis poslat za izradu tiraža...

Link to comment
Share on other sites

https://www.sweetwater.com/insync/what-is-the-difference-between-mixing-and-mastering/

Прецизније:

"When your mix is finished, that’s the time to shift gears into mastering — the final process that your music undergoes before distribution. Its primary aim is to polish your mix to its finest presentation and prepare it for distribution on CD, vinyl, or the internet. During mastering, you use linear-phase EQs, compressors, brickwall limiters, and vibe-enhancing effects like character EQs, stereo wideners, and tape saturation to give your mix a radio-friendly sound. Sufficient metering is also vital. Mastering is all about subtlety. If your mix needs to be drastically transformed to make it sound right, you should probably go back to the mixing stage and figure out what went wrong. Mastering shouldn’t be about fixing a bad mix — rather, it should enhance a good mix!"

Link to comment
Share on other sites

Ja lično smatram i tvrdim da su sva 4 remastera povodom 40 godina novog talasa odlično odrađena, naravno to je podrazumevalo proces digitalizacije u smislu da su digitalno remasterizovane pesme skinute sa master traka pa rezane na vinil, da je ceo proces bio analogni to bi prilično uvećalo cenu samih vinila tako da čisto sumnjam da bi neko izdvojio npr. 50e po komadu za takav vinil, mislim verovatno bi to imalo određene prednosti što se tiče zvuka ali i ovako kako jeste je ispalo zaista odlično, da pucam ogroman novac za prva izdanja zaista ne mogu, plus je jako teško naći dobro očuvanu ili netaknutu ploču.

Pošto vidim da se vodi polemika na relaciji analogno-digitalno, samo ću reći da su mnogi strani poznati albumi već od sredine '80-ih snimljeni digitalno i objavljivani na vinilu, nešto ne vidim da se neko žalio zbog toga, među njima je Dire Straits-Brothers in arms, za mene lično totalno je svejedno da li je vinil sa analognog ili digitalnog izvora, bitno mi je da su zvuk i dinamika dobri, ostalo mi je manje važno, slažem se da analogno snimljeni albumi imaju drugačiji šmek u zvuku i nisam protiv toga, kupim ih ako su u nekom normalnom cenovnom rangu, ali ako su ti albumi sa sumanutim cenama pre ću izabrati digitalni remaster nego analogno prvo izdanje.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, HMrules said:

....naravno to je podrazumevalo proces digitalizacije u smislu da su digitalno remasterizovane pesme skinute sa master traka pa rezane na vinil

Ako ja dobro razumem u CroRec-u su uzeli svoju analognu dvokanalnu master traku i digitalizovali je. Dobijen je neki file, koji je potom pomoću SoundForge-a doteran (remaster). Iz SoundForge-a je opet izašao obrađen file. Digitalni file se ne može koristiti za rezanje na lacquer disk ? Iz njega može da se radi samo CD. Znači morala je opet negde da se uradi DA konverzija pa da se onda reže ? Ukupno dve konverzije A-D i D-A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...