Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Mislim da je samo pitanje vremena kad će se pohabati ili izgubiti sve analogne trake i ostati kao jedini izvor reizdanja digitalni fajlovi. Ostaje da se nadamo da će se pojaviti neki novi velikani džez muzike i ostalih žanrova i da nam stara izdanja neće ni trebati :) 

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa sondekom da remaster služi i treba da odradi nešto što je propušteno na master traci pre 20/30+god.Ali smo došli do stadijuma, da bilo koji album da okrenete na discogs strani, za gotovo svaki je odrađen remaster. Mislim, rađen je hebeni remaster za Waitsove albume koji su izašli npr. 2012god. Pa šta se to usralo pre samo 8god, da već treba raditi remaster. Kakvi su to usrani audio inženjeri kada i relativno novim albumima treba remaster ili šminkanje.
 
Razloga za remaster može biti dosta, npr:
- umanjenje dinamičke kompresije jer je recimo album izdat u vreme "loudness wars-a"
- možda je urađen remaster za potrebe LP štancanja jer 2012. vinil nije bio tako popularan kao sada
- može biti remaster za potrebe streaming servisa koji kao ni vinil nisu bili rasprostranjeni 2012. kao što su sada jer "loudness wars" produkcija zvuči kao smeće kada se pušta preko striming servisa uz loudness normalizaciju.
Taj remaster kod mlađih izdanja može biti i ponovni mastering izvornog materijala bez ludačke kompresije i nenormalnog pojačanja, trendovi i nosači medija se menjaju.
Dodatno@prophet , digitalizacija nije nužno loša stvar i CD se "kvari" ali se digitalizovani snimci ne čuvaju na CD-ima nego na serverima sa backup-om i svim sigurnosnim merama i to ne znači da se uništava originalni materijal nego samo da se čuva na još jedan način, što je dodatni stepen sigurnosti zar ne?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, joyba said:

Možda gešim, ima li neko da preporuči neki masterpiece novije generacije džeza hard bop, modal klase majls/koltrejn?

Preporučiću ti ja. Moraćeš samo da ti nama prvo preporučiš neki masterpiece novije generacije barok/klasična/romantična/impresionizam/ekspresionizam, šta god, klase Bah/Vivaldi... /Hajdn/Mocart/Betoven... /Albeniz/Brams/Čajkovski... /Debisi/Ravel... /Stravinski/Bartok... 

Izdanja da budu strogo  na vinyl LP-u. Hvala ti unapred:)

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, džonibigud said:

Preporučiću ti ja. Moraćeš samo da ti nama prvo preporučiš neki masterpiece novije generacije barok/klasična/romantična/impresionizam/ekspresionizam, šta god, klase Bah/Vivaldi... /Hajdn/Mocart/Betoven... /Albeniz/Brams/Čajkovski... /Debisi/Ravel... /Stravinski/Bartok... 

Izdanja da budu strogo  na vinyl LP-u. Hvala ti unapred:)

Ček samo da upalim google :)

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, somilenko said:

Razloga za remaster može biti dosta, npr:
- umanjenje dinamičke kompresije jer je recimo album izdat u vreme "loudness wars-a"
- možda je urađen remaster za potrebe LP štancanja jer 2012. vinil nije bio tako popularan kao sada
 

Pisao sam o albumima kojima su rađeni remasteri, iako su izdati redovno i na vinylu,uz cd,sacd i druge formate.

Dakle uzmimo za primer Tom Waitsov album "Real gone" iz 2004g. Album je tada izašao i na vinylu, i gotovo sam siguran da je i tada bilo u pitanju izdanje koje je rađeno sa digitalnih fileova.

Desetak godina kasnije izdaju reprint na vinylu istog albuma za US,EU...i druga tržišta, ali su za sva ta izdanja rađeni remasteri. I ne samo da su rađeni remasteri bezveze, već nije identičan mix (ovde sam možda pogrešio album,kada je mix u pitanju), već su i drugačije izmixovali album.

Zašto je gotovo za svaki "Let love in" novijeg datuma rađen remaster. I prvi presing tog albuma je urađen sa digitalnih fileova, i slušao sam taj prvi EU presing. Veruj mi bolje zvuči nego remaster koji ja imam.Ima li poente u tome. Ja je ne vidim, izuzev da se usere sasvim dobar izvorni mastering.

 

Link to comment
Share on other sites

@violent femmes

Znaš kako, ko šta radi sa svojom muzikom je njegova stvar, kao i šta kome bolje zvuči. Možda se Waits-u više sviđa remaster, ko će ga znati, ja sam naveo praktične razloge. Ima ljudi koji kada slušaju ili gledaju svoja dela uvek žele nešto malo drugačije da urade, pa iskoriste remaster i za ponovno miksovanje a možda je ponovno miksovanje zapravo uzrok remastera...
Remastering na analognim trakama je dosta teži, zato je verovatno vršen digitalni remaster Sketches of Spain. Sada da ima i umetničke slobode u tome, jednostavno, hoće izvođač, ima, tu ne mora biti praktičnih razloga, no da ne krademo temu, ovde je reč o komentarisanju konkretnih vinil albuma...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, somilenko said:

@violent femmes

Znaš kako, ko šta radi sa svojom muzikom je njegova stvar, kao i šta kome bolje zvuči. Možda se Waits-u više sviđa remaster, ko će ga znati, ja sam naveo praktične razloge. Ima ljudi koji kada slušaju ili gledaju svoja dela uvek žele nešto malo drugačije da urade, pa iskoriste remaster i za ponovno miksovanje a možda je ponovno miksovanje zapravo uzrok remastera...
Remastering na analognim trakama je dosta teži, zato je verovatno vršen digitalni remaster Sketches of Spain. Sada da ima i umetničke slobode u tome, jednostavno, hoće izvođač, ima, tu ne mora biti praktičnih razloga, no da ne krademo temu, ovde je reč o komentarisanju konkretnih vinil albuma...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Tako je, ovaj konkretan album je zapravo remix u kome su lično Waits i njegova supruga direktno učestvovali, pa onda ne čudi što toliko drugačije zvuči. Ruku na srce, njegovi albumi i inače nisu nikada bili nekakav reper za dobre snimke jer su ciljano snimani da zvuče grubo i prljavo, muzika je uvek bila u prvom planu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
16 minuta ranije, joyba said:

Da li je neko kupovao 80th anniversary reizdanja?

Јесте. Search is your friend:

Разлика помеђу серија је вишезначна. Мастери јесу од Kevin Grey-а, али израда плоча и омота је сасвим различита.

Tone Poet се штампа у RTI (где се штампају и MoFi, рецимо), a омоте ради Stoughton Printing (класични tip-on омоти). Видљива предност је изванредан финиш плоче и нарочито њеног обода.

Blue Note 80 (и сада нова Blue Note Classic) се штампа у Optimal Media, заједно са омотима, чиме се штеди знатно. То не значи да су звучно инфериорни, него да има зашто су Tone Poet-и скупљи (и робуснији).

RTI је, бар у мом искуству, супериорна фабрика чак и поред QRP-a (где се штампа Acoustic Souds Series Audiophile Edition), који, иако су звучно изванредни, финална обрада диска је инфериорнија од RTIја.

Link to comment
Share on other sites

@InSidesja bih ipak dodao da su uštede između dve serije usmerene u optimizaciju cene izdanja. Zvučno bih rekao da su vrlo bliski, ako ne čak i isti.

kljuc svega je sto je Kevin Gray radio i jednu i drugu seriju, i uspeo je da zadrži Rudy-jev duh na izdanjima. Zaista zvuče sjajno.

Jedino mi je zao, mislim da su ipak mogli “da obrnu” izdanja između serija. Neka bolja izdanja koja su na jeftinijoj seriji, mislim da zaslužuju da budu na Tone Poetu. Recimo The Sidewinder ili Moanin. Naravno postoji opcija da se jure Music Matters izdanja, koja su već postala bezobrazno skupa...

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, nackom said:

The Sidewinder ili Moanin.

Мислим да се ради о преклопу са MMЈ издањима.

Али ето, Sidewinder и Moanin' су сад део серије која је наставак Blue Note 80 - серија се сад зове Blue Note Classic Vinyl Reissue Series.

Важи све што је важило за Blue Note 80:

http://www.bluenote.com/classic-vinyl-reissue-series/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...