Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

37 minuta ranije, violent femmes said:

Stigao danas Majls, ali ne onaj sa linka koji sam postavio na početku strane, već je ovaj https://www.discogs.com/Miles-Davis-In-A-Silent-Way/release/7682704

Svakako preporuka za naslov, mislim da se generalno radi o korišćenju iste MOV matrice. Ovde takođe u pitanju odličan mastering,vinyl totalno tih, bez ikakvih kliktanja, pucketanja....i sličnih zajebancija.

 

Po ceni pretpostavljam da je master radjen sa digitalnog izvora

Link to comment
Share on other sites

Dok se ne naleti (ako se naleti?) na stari press, i ovaj je sasvim dobar. Uostalom nije ni svaki old press sa analognih traka garancija kvaliteta, a dok ne naletiš na odličan press, prođe život.Imao sam recimo Astral Weeks, neko staro dojče izdanje sa kraja 70-tih ili sam početak 80-tih. Mislim da nisam čuo tamniji mastering, a švabi koji je to radio bih odsekao obe ruke do lakta.

Svakako mi nisu ni gušt izdanja poput Mo-Fi, gde sve živo odrađuju na 2/45rpm LP-ja, pa se mora posle 10-tak minuta dići stražnjica iz fotelje. Jbm-ti takav gušt.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, džonibigud said:

Na 33rpm, savršeni:listen

IMG-dfa75af09660425420ffe5d71ff38c29-V.thumb.jpg.f9523700e0c298aa24c931d2d8b0ccb0.jpg

IMG-efcc14539c286ae2e16dadeed05eaaec-V.thumb.jpg.5d736dd0af068477788684eb28e4322d.jpg

 

 

Eto lepo piše ORIGINAL MASTER RECORDING.

Koga interesuje nešto više na tu temu:

 

GAIN 2 Ultra Analog™ is a proprietary cutting system built and designed by legendary design genius Tim De Paravicini, with consultation from one of MFSL's founding fathers – Stan Ricker, an audio engineer responsible for many of MFSL's most heralded past releases.

The GAIN 2 Ultra Analog™ system is comprised of a Studer™ tape machine with customized reproduction electronics* and handcrafted cutting amps that drive an Ortofon cutting head on a restored Neumann VMS-70 lathe. (*It is worth noting that independent studies have confirmed that the GAIN 2 Ultra Analog™ system can unveil sonic information all the way up to 122kHz!)

First and foremost, we only utilize first generation original master recordings as source material for our releases. We then play back master tapes at half speed enabling the GAIN 2 Ultra Analog™ system to fully extract the master's sonic information. Our lacquers are then plated in a specialized process that protects transients in the musical signal. (Due to this process, there may be occasional pops or ticks inherent in initial play back, but as the disc is played more, a high quality stylus will actually polish the grooves and improve the sound). We further ensure optimum sound quality by strictly limiting the number of pressings printed for each release. These limited editions, in addition to being collectors' items, ensure that the quality of the last pressing matches the quality of the first.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, violent femmes said:

Ma da, dva lp-ja 100eu, ako ne i više. Negde sam već ovde decidno napisao, da ni pod razno ne dajem 50/60eu za usrani komad plastike....zvao se on Analogue production, Mo-Fi, Speakers corner, ili retki 1st press....kako god bilo:nono

Slažem se da je to preskupo ali sa druge strane postavlja se pitanje da li se isplati davati po 10-15€ za ploče sa digitalnog izvora ako takvo uživanje može da pruži dak ili cd uz besplatan download.

Link to comment
Share on other sites

Master u zavisnosti od nacina snimanja moze biti samo jedan, bilo digitalni bilo analogni.

 

Neko moje skromno iskustvo:

 

Analog recording - analog mastering ima smisla na analognom nosacu zvuka.

 

Digital recording - takodje ima smisla na analognom nosacu.

 

Analog recording - transfer u digitalni pa stampa na analogni nosac mi nema nekog smisla.

 

Postprodukcija moze ukoliko su raspolozive original trake i pod uslovom da se radi "retusiranje" i da je snimano odvojeno na vise kanala. Na analognoj opremi uz ucesce izvodjaca i producenta.

 

Dela koja su snimljena odjednom kao celina ne bi trebalo menjati.

 

Dosta se gresilo u transferima iz analognog u digitalni, da ne govorimo o remasterima. Jednostavno je narusavan integritet originalnog dela. Da ne govorimo o posledicama po faznu korektnost gde se dosta informacija gubilo neadekvatnim koriscenjem digitalne obrade. Cak i skidanjem suma trake se gubi puno.

 

 Danas doduse postoje izdanja koja su paralelno snimana i analogno i digitalno.

U proslosti toga nije bilo.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ima tu nesto mnogo vaznije. Ranije nisi mogao da udjes u studio ako nisi bio dobar inzenjer. Ljudi su u dusu poznavali tehniku. Nije mogao svako ni da bude izvodjac. Danas je to poprilicno demokratizovano. Doduse malo je ljudi kojima ja do toga zaista i stalo sto se u startu kosi sa zahtevima ekonomije. Malo ih je i koji imaju opremu na kojoj bi to mogli da slusaju kako treba.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na prvi pogled jeste debilizam, ali u čisto tehničkom smislu nije. Magnetni zapis, nažalost, gubi detalje tokom vremena. Sama traka (medijum) je sklona propadanju, čak i ako se master trake čuvaju u idealnim uslovima. Ovo je način da se zapravi “snapshot” mastera u ovom trenutku na (pretpostavljam) najbolji mogući način, i to je OK. Niko ne garantuje da će sledeći repress sa master traka (za 10 godina recimo) imati isti nivo detalja kao u ovom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

Ako govorimo o arhiviranju, ne znaci da ako je nesto digitalizovano da je sacuvano u originalnoj formi.

Druga vazna stvar. Iluzija je da kopija moze biti bolja od mastera.

CD- ovi propadaju takodje, doduse kako koji.

LP ne propada.

Dakle moglo se uraditi izdanje i na LP bez upotrebe digitalije.

Govorim o protoku vremena bez upotrebe tj koriscenja.

Koriscenje kao u Kongresnoj biblioteci putem ELP gramofona.

To vazi za arhiviranje.

Svakako i digitalni zapis bez remasteringa. Mislim da je DSD kodovanje dobro.

Link to comment
Share on other sites

Smisao remasteringa naravno da postoji. Jednostavno koliko god su originalni moze biti lose lose odradjen prvi master.Svako od nas ima sjajne albume kojima je "samo" zvuk los...Mnogi legendarni muzicari su izdali svoja remek dela kao totalni anonimusi,pa su im je i produkcija bila losa,nisu se mogli priustiti vrhunski majstori studia.Danas ako imaju potrebu mogu da to snime valjano urade mnogo bolje uz uslov da je snimano visekanalno.Recimo jedan album riblje corbe nema usnimljenu bass gitaru.Nebi lose bilo za fanove da se pojavi remaster sa njom. :D

Hocu da kazem,ne mora da bude svaki remaster losa stvar.Rade ga danas i originalni vrhunski producenti,nekad muzicari...Sam pocetak sterea je obilovao sa instrumentima  usnimljenim samo na jednom kanalu i sl. primerima u startu neshvacenih mogucnosti stereo snimaka.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa sondekom da remaster služi i treba da odradi nešto što je propušteno na master traci pre 20/30+god.Ali smo došli do stadijuma, da bilo koji album da okrenete na discogs strani, za gotovo svaki je odrađen remaster. Mislim, rađen je hebeni remaster za Waitsove albume koji su izašli npr. 2012god. Pa šta se to usralo pre samo 8god, da već treba raditi remaster. Kakvi su to usrani audio inženjeri kada i relativno novim albumima treba remaster ili šminkanje.:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Smisao remasteringa naravno da postoji. Jednostavno koliko god su originalni moze biti lose lose odradjen prvi master.Svako od nas ima sjajne albume kojima je "samo" zvuk los...Mnogi legendarni muzicari su izdali svoja remek dela kao totalni anonimusi,pa su im je i produkcija bila losa,nisu se mogli priustiti vrhunski majstori studia.Danas ako imaju potrebu mogu da to snime valjano urade mnogo bolje uz uslov da je snimano visekanalno.Recimo jedan album riblje corbe nema usnimljenu bass gitaru.Nebi lose bilo za fanove da se pojavi remaster sa njom. 

Hocu da kazem,ne mora da bude svaki remaster losa stvar.Rade ga danas i originalni vrhunski producenti,nekad muzicari...Sam pocetak sterea je obilovao sa instrumentima  usnimljenim samo na jednom kanalu i sl. primerima u startu neshvacenih mogucnosti stereo snimaka.

 

Ako ponovo snimaju to onda nije remaster.

 

Ima odlicnih digitalnih izdanja, recimo Cobham "Spectrum", ELP "Tarkus"...

 

Ima i losih, npr Doors - "Perception"

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...