Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Juraja Look At Yourself 180gr je profesor za ZKP Jugotonca. Meni, bar, isti ko nemac koji je odlican.

Citao sam dosta zalbi na nove 180 gr reprinte...

Gunsi Appetite narandzasti su zaista losi u odnosu na Jugotonca, zvuce kao stara isluzena ploca.

Ni Mejdeni Dance of Death picture discs se nisu bas proslavili.... C strana zvuci kao teska zrtva Toske 10.

---------

Uz ogradu da moje sprave bas i nisu High End, sve ovo ispod shvatite vrlo uslovno:

Sa vecinom Floyda sam generalno zadovoljan... Dark Side nije quadro, naravno, ali pravo da kazem, ne nedostaje mi. Animals je sasvim druga slika od mutnjikavog jugotonca. Zvuci kao prava ploca, a Sheep sad konacno mozemo svrstati u Heavy Metal :D Meddle je, kako god krenes, bolji od jugotonca koji je mutan ko Dunav. Nisam cuo original, ali ovaj novi 180gr, cini mi se, sasvim funkcionise.

180gramski King Crimson je pravo otkrovenje.... Basova kolko volis a cuje se svo ono cinculiranje po kojekakvim trianglima, zvoncicima i teglama. Melotron konacno ne gusi bubnjeve i duvace.

Yes na 180gr su pun pogodak za one koji ne umru od dosade pre kraja Tales From Topographic Oceans. The Yes Album nije ni bolji ni gori od mog originala iz 1971... Close To the Edge zvuci vise nego dobro. 

Rainbow 1 i 2 definitivno bolje zvuce od skrnavih RTB izdanja, cak i od originalnih Polydora.

Nugentov Cat Scratch je sasvim nova muzika u odnosu na Jugotonac koji je krckao jos u izlogu prodavnice.

Purple sekcija je za Parplovce sasvim ok. Mono Taliesyn (beli) zvuci perfektno, jako podseca na stara vremena. In rock razbija, a i sta bi drugo. Stormbringer zvuci kao da je nanovo snimljen, mnogo robusnije. Burn je takodje izgubio finocu, sve prasti sto samo po sebi ne znaci da je lose ako neko voli. Machine Head mi je dosta sumnjiv. Imam original first press koji mi je uvek zvucao kao kad crkne visokotonac... Ovaj reprint je u odnosu na original ostar ko Mach3 pa je moguce da se talibanima nece svideti.

Evidentno bolji zvuk od CDa, tj digitaliju na vinilu, mozemo naci na Nightwish - Oceanborn.

Cepelindzije ce verovatno biti razocarane. Potenciometre bass i treble morate odvrnuti do kraja (ili da aktivirate loudness) da bi licilo na first press. Ili je to samo kod mene.

Kridensi svi generalno zvuce bolje. Zaista su od baba napravili devojke. Istina, Kridensi su ok i na telefonu, ali ovako podmladjeni ko da su s Marsa pali u pozitivnom smislu.

Grand Funk - Closer to Home... hm... ako vam je originalni Mel Schacher basom izbio prozore, 180gr ce vam srusiti kucu. Jedva cekam da nabavim Red Album reizdanje.

Rush 1 nikad nisam cuo original. Novi 180gr zvuci isto kao CD, pa nisam pametan da li je to ok ili nije.

Abraxas - jako tanko u odnosu na nemacku plocu. Ipak, u odnosu na ono cudo od Suzy ''Quadro'' sa, u startu, izguljenim zlatnim omotom 180gr zvuci kao da je Fil Spector tu umeso prste.

Na kraju, imam Abbey Road nemca, jugotonca i ovaj novi 180gr.  180gr mi je ubedljivo najbolji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3.9.2018. at 10:18, ketklou said:

Juraja Look At Yourself 180gr je profesor za ZKP Jugotonca. Meni, bar, isti ko nemac koji je odlican.

Citao sam dosta zalbi na nove 180 gr reprinte...

Gunsi Appetite narandzasti su zaista losi u odnosu na Jugotonca, zvuce kao stara isluzena ploca.

Ni Mejdeni Dance of Death picture discs se nisu bas proslavili.... C strana zvuci kao teska zrtva Toske 10.

---------

Uz ogradu da moje sprave bas i nisu High End, sve ovo ispod shvatite vrlo uslovno:

Sa vecinom Floyda sam generalno zadovoljan... Dark Side nije quadro, naravno, ali pravo da kazem, ne nedostaje mi. Animals je sasvim druga slika od mutnjikavog jugotonca. Zvuci kao prava ploca, a Sheep sad konacno mozemo svrstati u Heavy Metal :D Meddle je, kako god krenes, bolji od jugotonca koji je mutan ko Dunav. Nisam cuo original, ali ovaj novi 180gr, cini mi se, sasvim funkcionise.

180gramski King Crimson je pravo otkrovenje.... Basova kolko volis a cuje se svo ono cinculiranje po kojekakvim trianglima, zvoncicima i teglama. Melotron konacno ne gusi bubnjeve i duvace.

Yes na 180gr su pun pogodak za one koji ne umru od dosade pre kraja Tales From Topographic Oceans. The Yes Album nije ni bolji ni gori od mog originala iz 1971... Close To the Edge zvuci vise nego dobro. 

Rainbow 1 i 2 definitivno bolje zvuce od skrnavih RTB izdanja, cak i od originalnih Polydora.

Nugentov Cat Scratch je sasvim nova muzika u odnosu na Jugotonac koji je krckao jos u izlogu prodavnice.

Purple sekcija je za Parplovce sasvim ok. Mono Taliesyn (beli) zvuci perfektno, jako podseca na stara vremena. In rock razbija, a i sta bi drugo. Stormbringer zvuci kao da je nanovo snimljen, mnogo robusnije. Burn je takodje izgubio finocu, sve prasti sto samo po sebi ne znaci da je lose ako neko voli. Machine Head mi je dosta sumnjiv. Imam original first press koji mi je uvek zvucao kao kad crkne visokotonac... Ovaj reprint je u odnosu na original ostar ko Mach3 pa je moguce da se talibanima nece svideti.

Evidentno bolji zvuk od CDa, tj digitaliju na vinilu, mozemo naci na Nightwish - Oceanborn.

Cepelindzije ce verovatno biti razocarane. Potenciometre bass i treble morate odvrnuti do kraja (ili da aktivirate loudness) da bi licilo na first press. Ili je to samo kod mene.

Kridensi svi generalno zvuce bolje. Zaista su od baba napravili devojke. Istina, Kridensi su ok i na telefonu, ali ovako podmladjeni ko da su s Marsa pali u pozitivnom smislu.

Grand Funk - Closer to Home... hm... ako vam je originalni Mel Schacher basom izbio prozore, 180gr ce vam srusiti kucu. Jedva cekam da nabavim Red Album reizdanje.

Rush 1 nikad nisam cuo original. Novi 180gr zvuci isto kao CD, pa nisam pametan da li je to ok ili nije.

Abraxas - jako tanko u odnosu na nemacku plocu. Ipak, u odnosu na ono cudo od Suzy ''Quadro'' sa, u startu, izguljenim zlatnim omotom 180gr zvuci kao da je Fil Spector tu umeso prste.

Na kraju, imam Abbey Road nemca, jugotonca i ovaj novi 180gr.  180gr mi je ubedljivo najbolji.

 

 

Što se tiče remastera i reizdanja moram pohvaliti Dire Straits albume koje je remasterizovao Bernie Grundman, zvuče fenomenalno, Pink Floyd-Wish you were here takođe je on radio i odlično zvuči, Black Sabbath isto super zvuči ali Rhino US izdanja, inače hteo sam da kupim remastere Zeppelina ali posle ovog pročitanog posta ne znam da li je to pametno i ne znam koja izdanja je najbolje kupiti.
Za King Crimson mi je drago što sam saznao da dobro zvuče, mada video sam da su In The court of the crimson king i Starless and bible black na 200 gr.
Od Jugotona imam Pink Floyd-The dark side of the moon quadro i on po meni dobro zvuči, čak mislim da je master disk za presovanje tog albuma rađen u inostranstvu a da je Jugoton samo presovao jer sigurno nisu imali tehnologiju za kvadrofoniju, The Wall Jugoton mi je nekako tih, ne zvuči loše ali siguran sam da ima i boljih izdanja, verovatno ću kupiti The Wall koji je remasterizovao gore pomenuti B.G., on me nikada nije izneverio što se tiče kvaliteta zvuka :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HMrules said:

Bernie Grundman

Bernie je faca samo covek ima jedno 90 godina il je vrlo vrlo blizu... znaci to radi i bar jedan njegov segrt sa kojim se cesto slika, tip od jedno 50/60 dina... uglavnom dobri su ti njegovi radovi i kad jos kazu RTI stamparija , sve je to zajedno bitno.

Link to comment
Share on other sites

Nije jos stiglo ali jedva cekam da uporedim sa nasim starim izdanjem,Tutu deluxe.Uzeo sam jer je superjeftino i dobijam live album gratis,pa da podelim info.Na Amazonu je 16evra (ili funti),za dupli lp super.Treba da se napravi prime nalog jer je samo za prime.To se napravi na mesec dana,pa se otkaze.Ponude ti jos mesec tada ...pa da se nalovi jos nesto povoljno.

Javim kad stigne kakav je,čekam evo mesec dana strpljivo.

Link to comment
Share on other sites

Rhino reizdanje... Zepp fanovi bi bili vrlo zadovoljni ovom plocom...

Nemam original plocu, pa uporedjujem sa CDom:

Na istom pojacalu, ploca je nesto slabiji signal, nesto malo vise basa, gitara recimo Gibsonskija *citaj prastavija, vokal jasniji...

Znaci, dobitak su omot i ritual vadjenja ploce, cetka i cinculiranje liftom :D uz mnogo Zepp zvuka.

 

 

jane.jpg

Link to comment
Share on other sites

On ‎4‎.‎9‎.‎2018‎. at 19:23, HMrules said:

 inače hteo sam da kupim remastere Zeppelina ali posle ovog pročitanog posta ne znam da li je to pametno i ne znam koja izdanja je najbolje kupiti.
 

Uzeo sve po PS-u ova nova Zepp izdanja,sve sa expanded verzijama (I-V/2-3LP),nista im ne fali,zvuce izuzetno dobro,sva svoja rana UK izdanja sam prodao istih..ista izdanja,u onim de-luxe varijantama sto su u kartonskim kutijama,sam video sve doreda kod jednog korisnika koji je po struci tonac...jos poznat po tome da ima/skuplja i raritetna izdanja,koja se placaju suvim zlatom po berzama..

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, paja959 said:

Uzeo sve po PS-u ova nova Zepp izdanja,sve sa expanded verzijama (I-V/2-3LP),nista im ne fali,zvuce izuzetno dobro,sva svoja rana UK izdanja sam prodao istih..ista izdanja,u onim de-luxe varijantama sto su u kartonskim kutijama,sam video sve doreda kod jednog korisnika koji je po struci tonac...jos poznat po tome da ima/skuplja i raritetna izdanja,koja se placaju suvim zlatom po berzama..

blaga korekcija..Presence i In trough the out door su kasnije dodati,posto je to objavljeno kasnije...

IMG_1942.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 2.9.2018. at 17:22, Bujodrag said:

.....

Mada bih generalno izbegavao kanadske ploče iz osamdesetih (ne znam iz koje je godine ovo, mrzi me sad da gledam, mislim da je iz sedamdesetih) Isto važi i za holandska iz osamdesetih. Nećete dobiti ništa više nego od Jugotona.

Gledajte francuska izdanja ako su vam engleska preskupa (obično jesu)

Italijanska umeju da variraju od baš dobrih do traljavih.

 

(....)

E, ovo zaboravih da spomenem.

Američka izdanja.

Ima ih baš mnogo. Jbg, velika zemlja, pravili su mnogo ploča.

I zvučno gledano, rekao bih da su uglavnom dobra. Neka zvuče baš dobro kao jedan Stivi Vonder kojeg imam a neka su slabija, kao, recimo, solidna italijanska. Ni jedna koju sam čuo nije bila baš loša, kao, recimo, jedna turska.

No, drugi jedan važniji utisak mi još češće pada na pamet. Čini mi se kao da su američka izdanja izdržljivija od drugih. Pazite, pričam o starim pločama, od pedesetih pa do kraja osamdesetih. Čini mi se da američka izdanja bolje podnose ogrebotine i udarce i tipičan misuse.

Konkretno, kad na berzi vidim ploču koja me zanima, ako je izgrebana i u lošem stanju (prodavac spustio cenu zbog toga) ako je ploča američka, kupiću je.

Opet iz ograničenog ličnog iskustva, ako je ta ploča engleska, neću je kupiti iako znam da bi, da je očuvana, zvučno bila bolja. Njihove su osetljivije.

Valjda su Ameri imali veće tržište a i bili svesni da su im potrošači ozbiljniji, svesniji i pametniji nego mi pa su pravili ploče s idejom da traju.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno si u pravu Bujo.Usa ploce mnogo bolje podnose beskrajno habanje.Puckanje sa tih ploča je nekako na mnogo prijatnijoj frekvenciji.Uk i švapske kad su slusane dosta bas krckaju.Najgore su naravno ertebejke one puckanjem sto bi matori ljudi rekli "pravac u mozak",cak i kao nove prave atmosferu logorske vatre.

Neverovatno kakav rambl se cuje kad uporedis dirrktno losu i dobru ploču.Neki dan poredio rtb i holandsko.Holanđanin mrtva tisina u pozadini,a ovo nase brunda ko da imam neki krš dedejac traktor od gramofona.

Molim direktdrajverase da ne primaju k srcu zadnju recenicu,nisam generalizovao.

Link to comment
Share on other sites

Ploca Creedence CR, kec, USA, izgleda tako da je ni masicama ne bi dirali, a manje krcka od skroz novog Ted Nugenta CatScratch Fever... Americki Grand Funk (crveni) koji je istrpeo razne Solette, Lenke, Gararde i ostale rovokopace i dan danas posteno xvuci sa minimumom krceva i maltene bez suma.

Da ne gresim dusu, Demons & Wizardsm UK je i nakon 40 godina  maltene 4+.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, sondek said:

(....)

Molim direktdrajverase da ne primaju k srcu zadnju recenicu,nisam generalizovao.

Kasno je sad. Za srce si me ujeo. Ova uvreda ne može da se opere. Sem  krvlju. Ili lepkom.

Kad te vidim na sledećoj berzi.......................ma rasturiću te......................u raspravama o uticaju predeterminisanih količina piva na audiofilski užitak.

 

A za ostalu malu decu,  da vide i nauče nešto, tući ćemo se  i oko značaja trackinga pri kupovini ploča i zvučnica.

Link to comment
Share on other sites

Rumble filter ne skida pucketanje jer to mu nije svrha.  Obicno se pravi da obara frekvencije ispod 20Hz ( zaboravio kolikim padom dB po oktavi a redje da obara ispod 30Hz ).

Imam trenutno upaljen takav filter ne zbog Rumble efekta vec zbog DC struje na levom kanalu Luxmana zbog cega igra membrana i nikakvog efekta nema na pucketanje... provereno, slusao neke ploce koje bas pucketaju... pa rade sve isto i dalje samo mi ne igra membrana midbasa k'o luda.

Pucketanje je ( mislim ) u podrucuju oko 1 KHz ili tu negde malo vise mozda.

P.S. Ono sto cujes poredjenjem dobre i lose ploce to verovatno na losoj ploci cujes iglu u brazdi ... nekad se to jasno cuje... mozda a mozda i nesto drugo...

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Rumble filter ne skida pucketanje jer to mu nije svrha.

Naravno, ja sam shvatio da je sa logorske vatre kritika prešla na traktor u pozadini. Postoji rambl ugrađen u snimku koji je od lathe-a na kojem je rezana ploča, samo taj bi trebalo da je subsoničan, tako da nije mi najjasnije šta je taj traktor koji sam i sam čuo. Izgleda da su RTB-ovi lathe-i bili i te kako sonični. A čuo sam i Jugotonov traktor, tačnije avion za zaprašivanje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VU metar said:

Postoji rambl ugrađen u snimku koji je od lathe-a na kojem je rezana ploča, samo taj bi trebalo da je subsoničan

Imam neke ploce na kojima se cuje i vidi kako vibriraju membrane kao od klasicnog rumble.a a kako je taj signal zavrsio na ploci ( nije od motora sigurno ) to zaista ne znam.  Da li je ovo sto kazes ili su tokom produkcije i masteringa ostavili previse jako niskih frekvencija ( vise se vidi na membrani i oseca nego sto se cuje )... nemam pojma.   A imam i ploce gde se jasno cuje kako igla krlja kroz brazdu a nije do krsh igle a i nije do prastare izakane ploce...  mozda los vinyl ?  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...