Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

1 hour ago, sondek said:

Pojedinacna i malobrojna iskustva,ne volim da eksoerimentisem- Usa,Uk,Japan,Germany,Holland prioriteti...ostalo sve vrlo nevoljno

Hvala za info,  ja imam 10tak grckih izdanja zaostalih iz mladosti, nisam ni za jedno imao mogucnost da uradim uporedni test, meni su zvucala ok, tanke ploce, da, ali bar meni ok za ono sto imam.  Ako se desi uradicu uporedni test da vidim, ne mislim da su sve domace lose, samo su te strane koje imam zvucale generalno cistije od domacih i tamo gde sam poredio direkt bila je razlika u korist Dojce izdanja.

Sade imam Uk, Holland i Yu, s obzirom da je ista produkcija ali razliciti albumi... mozda nije relevantno poredjenje ali ovi strani zvuce bolje

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, violent femmes said:

Koliko vidim i na drugoj slici je takodje prvi tiraz,sa desne strane stoji  I-5000 sto oznacava prvi tiraz i kolicinu.

Video sam i ja.

Možda je to bio prvi tiraž pod novom etiketom, Jugodiskom,

...a možda je dizajner, neuključivši mozak, jednostavno prekopirao tekst sa stare etikete.

Ipak je to bilo vreme samoupravljanja. :)

 

Bilo kako bilo, Beograd Disk je prvo izdanje, Jugodisk je kasnije.

3 sati ranije, 空也 said:

https://www.discogs.com/UB40-Signing-Off/release/1202911

https://www.discogs.com/UB40-Signing-Off/release/7339906

First pressings of this release was manufactured by Beograd Disk, this also being the label. With Beograd Disk changing its name to Jugodisk in 1981, later pressings, such as this one, has Jugodisk as the label and manufacturer. This release has Beograd Disk on the sleeve, but Jugodisk on the label.

Jugodisk-ova A strana je izgleda naknadno ponovo rezana (Beograd Disk, oktobar 1980. vs Jugodisk, decembar 1981.), pitanje je i u kakvom su stanju bili stamperi za ponovljeni tiraž, itd:

Beograd Disk:
Matrix / Runout (Side 1): ULS722-1 22.10.80. SB
Matrix / Runout (Side 2): ULS722-2 22.10.80. SB

Jugodisk:
Matrix / Runout (Side 1): ULS 722 A 2 12 81 SB
Matrix / Runout (Side 2): ULS 722 2 22.10.80. SB

 

Negde kod keve u stanu imam još jedan primerak, pokušaću da ga iskopam i da vidim da li je i taj Beograd Disk ili je Jugodisk, pa da ih uporedim.

 

 

3 sati ranije, Woland said:

Holandski pres bolje zvuči od domaćeg - proverio

 

Beograd Disk ili Jugodisk?

Pitam, pošto do sada nisam osećao posebnu potrebu da samo zbog zvuka jurim drugo izdanje.

Ako je stvarno miljama daleko, onda što da ne? :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup2

I na etiketi na vinilu?

Na Jugodiskovom izdanju je novi Jugodisk logo samo na etiketi na vinilu, a na omotu je i dalje ostao stari Beograd Disk logo.

Mrzelo ih je da rade novu pripremu za štampu? :) 

Originalno Beograd Disk izdanje ima isti logo i na vinilu i na omotu.

Barem tako kažu na Discogs-u.

Link to comment
Share on other sites

Ma manite se tog izdanja,kada naleti dobro strano izdanje uzmite ih,tu je i maxi singl.Recimo Holandski i ovaj prvi UK press je isti u zvuku,odlicna su oba podjednako.

Moj je UK prvi press ,tu je naravno i maxi single + predhodni vlasnik je verovatno imao Present arms u odlicno ocuvanom stanju ali bez spoljnog omota (tu je samo unutrasnji) pa je resio da ga ubaci u ovo izdanje iako nije radjen za istu diskografsku kucu kao 1-st.

Tako da imam u Signing off + maxi single + Present Arms u istom paketu.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

vala baš...čitam ovo pa ne verujem kako je ovaj forum izvor suvišnog filozofiranja i nepotrebnog znanja ponekad.O beograddisku jugodisku mrčajevac disku i sl. domaćim komunističkim brljotinama što za omot što za vinil...a strano very good plus izdanje na discogsu 2 evra.Poruci se još par ploca od istog prodavca da se svede shipping po ploči na minimum i vozi.Te osamdesete su džaba na discogs ...ima ploča i po pola evra samo da se ljudi toga kurtališu.

...a onda odeš na našu bajnu berzu,a lik zaceni domaćicu hiljadu dindži.Sve vise se kajem kad nešto na berzi kupim.Prošli put kupim jednog Volenvajdera za 1200din.Čovek ga nosa bar dve godine.Posle vidim da sam za te novce pola opusa na discogs mogao da uzmem.3 evra sam porucio jedan drugi album...deluje da ga čovek nikad na gramofon nije stavio.Par ploča sam borku platio 2-3000din i posle ih vidim 3-4 evra.Školovanje plaćeno.Sad bez otvorenog discogsa ne vadim buđelar

Link to comment
Share on other sites

Ja kod naših muljatora, filosofa i derikoža više uopšte ne kupujem second hand vinile, osim novih, gde su cene dobre (ali i to posle "provere" da li vredi uzimati).

Kao da živimo u nekom paralelnom univerzumu, oni i ja/mi. Što napisa sondek, odeš na discogs, ponuda fenomenalna, cene pristojne i kudikamo bolje nego kod nas, čak i kad se uračunaju troškovi dostave. Da ne pričam da stranci obično dobro ocene ploču, pogotovo prodavci kojima je to biznis, neće da rizikuju negativnu bezveze.

Poslednje 2 berze sam kupio par novih vinila, popio kaficu i ispričao se sa drugarima. Skoro da nisam ni gledao polovnjake, sve se isto vrti unedogled, a cene nenormalne.

Link to comment
Share on other sites

Moja kolekcija broji oko 500+ vinila, nikako da sredim spisak.

Od muzike se sluša skoro bukvalno sve, nema Heavy Metala i podvarijanti istog, a i malo je Punk vinila, uglavnom domaće.

Uglavnom su svi odlično očuvani, cifre idu od 1, pa do preko 100 EUR za ploču - reper mi je uglavnom discogs, jer sam tamo najveći broj i kupio.

Poenta je da kad sam kupio neki vinil kod nas ili je bio skuplji nego preko, ili nije bio očuvan kako je prodavac tvrdio. I ovde govorim o tome kako se ploča ćuje, pošto sam primetio da se kod nas vinil ocenjuje skoro isključivo na osnovu izgleda, kada potencijalni kupac zagleda svaku i najmanju crticu na vinilu starom 20+ godina sa namerom da ubije cenu. Na predlog da se vinil čuje, pa da se onda sudi, dobijam skoro uvek negativan odgovor, sa obrazloženjem da se tako vinili ocenjuju i da će njemu sutra isto tako neko da ocenjuje kao on meni - nije ni kupio vinil, a već razmišlja o prodaji.

Ja sam uvek bio oduševljen kada odem da kupim neki polovan vinil, pa me čovek lepo primi, stavi na svoj gramofon i pusti. Masu vinila sam tako kupovao, posle slušanja mi nije palo na pamet da ih zagledam i brojim crtice, dovoljan mi je bio zvuk koji sam čuo i pogled na sistem.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče "Singin off", imao sam prvo domaće izdanje, da li JD ili BD, ne sećam se, znam samo da je iz prvog tiraža, jer sam ga kupio prvog dana prodaje.Zvuk je stvarno imao čudnih manifestacija u gornjem opsegu, ali me nije preterano tangiralo, jer mi je tada muzika bila primarna, a album svakako fenomenalan.E, onda mi naletelo UK izdanje, sa sve maxi singlom, i ta razlika je zaista bila kao nebo i zemlja u odnosu na domaće.I dalje imam U.K. cd, i poprilično dobro zvući.

Pomenuo bih kao jedno u moru RTB užasnih otisaka, Pat Metheny Group - "American Garage". Sećam da da sam vraćao bar tri primerka na reklamaciju, zbog ekstremno lelujavog vinila, kao i pucketanja u neprihvatljim količinama, a sve se poklapalo sa najbrutalnijim koriščenjem recikliranog granulata, sa akcentom na pretopljene bakelitne prekidače i utičnice.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, perodeformero said:

Pomenuo bih kao jedno u moru RTB užasnih otisaka, Pat Metheny Group - "American Garage". Sećam da da sam vraćao bar tri primerka na reklamaciju, zbog ekstremno lelujavog vinila, kao i pucketanja u neprihvatljim količinama, a sve se poklapalo sa najbrutalnijim koriščenjem recikliranog granulata, sa akcentom na pretopljene bakelitne prekidače i utičnice.

Ono sto sam ja davno primetio kod RTB-a,da su u moru njihovih jezivih presova, najbolja zvucna RTB izdanja sa njihovim verovatno najruznijim-medju ruznim labelima,oni obicni beli na pomalo hrapavom papiru,kao sa donje slike.

 

Ti naslovi im najbolje zvuce,sto zvucno a opet bez nekih vecih anomalija u zvuku....tipa preterani sumovi,krckanja,pozadinskog suka kao da je neko imao seansu prizivanja duhova:lol:...etc

Recimo sva tri albuma od Australijanca Paul Kelly-ja,Karin Krog & Dexter Gordon-Some other spring,J.L.Hooker-Real folk blues....

R-3603457-1337012173-8525.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, violent femmes said:

Onako realno,koju vi to svirku jurite kada mozete da kupite odlicno ocuvan lp za 2/3eu.....verovatno Hot Chocolate .....etc....:lol:

BIo bih Vam neizmerno zahvalan kada bi na discogs nasli za par evrica naslove koji su meni na "must have" listi.

Ja kupio 2 Robert Cray band albuma po 3€ i dodao Midnight Oil da bas ne bude veća poštarina od ploča.Sva tri near mint.Sad nije bilo baš na must have ali ispalo je da su ploče sjajne.Naročito me Midnight oil iznenadio,produkcija je čisto ludilo sa neverovatno mnogo audiofilskih detalja koje ne bih ni sanjao na toj muzike.Očekivao sam da otpevam sa pločom Beds are burning ko sa YT,ta je stvar najmanje interesantna.Ispada obavezna za pustiti kad neko od drugara audiofila svrati i hoće da čuje " nešto čvršće" uz Metalicu.Holandsko izdanje je.

Problem je kod tih prodavaca osamdesetih sto stvarno imaju gomile gluposti,tomson twinsa i sl boj bendova, pa je teško naći jos nesto da ne putuje ploča sama.Mislim da sam R.Cray koga sam i trazio(Strong Persuader) uzeo tek od trećeg prodavca iz tog razloga.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, sondek said:

Ja kupio 2 Robert Cray band albuma po 3€ i dodao Midnight Oil da bas ne bude veća poštarina od ploča.Sva tri near mint.Sad nije bilo baš na must have ali ispalo je da su ploče sjajne.Naročito me Midnight oil iznenadio,produkcija je čisto ludilo sa neverovatno mnogo audiofilskih detalja koje ne bih ni sanjao na toj muzike.Očekivao sam da otpevam sa pločom Beds are burning ko sa YT,ta je stvar najmanje interesantna.Ispada obavezna za pustiti kad neko od drugara audiofila svrati i hoće da čuje " nešto čvršće" uz Metalicu.Holandsko izdanje je.

Problem je kod tih prodavaca osamdesetih sto stvarno imaju gomile gluposti,tomson twinsa i sl boj bendova, pa je teško naći jos nesto da ne putuje ploča sama.Mislim da sam R.Cray koga sam i trazio(Strong Persuader) uzeo tek od trećeg prodavca iz tog razloga.

Ne sumnjam da se takve stvari mogu naci za jeftine novce,uglavnom su u pitanju izvodjaci/grupe koji su dosta komercijalni,ciji su tirazi stapani nenormalno u svim zemljama i sa svih strana sveta.

To da ces da nadjes Robert craya,Dire straits,UB40,masovno maxi singlove diskaca za par evra nema problema ali meni to ne treba ni za pola evra.

Ali mi zato vraski treba po nekoliko albuma od: American music Club, Howe Gelb,Beth Gibbons,Mark Hollis solo,par komada od Albert King,Miles Davis,jedna lepa kolicina ECM naslova,Lyle Lovett,John Prine,Guy Clark,zatim neki lepi roots reggae naslovi za kojima zudim da imam na vinylu kakvi su: Creation Rebel-Psyhotic junkaroo,The Congos-Heart of Congos,Abbyssinians-Satta Massagana.....i da ne nabrajam dalje.To sigurno nema nigde za par eura,jer su vinylna izdanja koja podjednako vrede i kod Amera,Engleza,Svabe,Srbina.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, prophet said:

 

 


Slusao sam i domace i nemacko izdanje jedno za drugim. Mnogo je bolje nemacko.

 

msm da smo ovo apsolvirali vec :D..ima primera i za pro i za kontra..vecina ce se sloziti sa time da su strana izdanja bolja od "ex-YU",al eto,zalomilo se nekad i njima,pa su uspeli napraviti i sta redovnoga :lol:..a nije zlato bas sve sto sija,ni s onu druge strane..

Link to comment
Share on other sites

Ja sam recimo mislio da je nase izdanje Gaučo sasvim OK.Madre mia kad sam čuo US first print,uzet manje vise da kompletiram SD na stranim izdanjima i sto je bio jeftin,5 $. Sad zbog toga baš hoću da uzmem Avalon sunset iako zvuči sjajno,pa ne misliš da moze bolje.Naročito sto će da košta skoro isto,near mint domaćica na kp ode brzo za 500dindži

Link to comment
Share on other sites

msm da smo ovo apsolvirali vec ..ima primera i za pro i za kontra..vecina ce se sloziti sa time da su strana izdanja bolja od "ex-YU",al eto,zalomilo se nekad i njima,pa su uspeli napraviti i sta redovnoga ..a nije zlato bas sve sto sija,ni s onu druge strane..

Ma da naravno. Ovo vise kao info da se vredi potruditi a i zavuci ruku dublje u dzep za konkretan album. Slusao godinama domace izdanje i bio zadovoljan. . . dok nisam cuo nemacko. Onako bas osetna razlika u kvalitetu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...