Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Dark Side of the Moon na ploÄi ima neÅ¡to Å¡to CD izdanje nema: veeeeiki omot (u odnosu na CD kutiju) sa motivom koji se nastavlja u nedogled; bez obzira koliko puta rotirao omot, prizma naizmeniÄno razlaže pa ponovo slaže beli snop svetlosti.

Još ako ponekad otvoris omot a unutra onaj zeleni "ekg", joj, zabavi nikad kraja! :bounce

I ne zaboravimo hipnotiÅ¡ući trougao na cente labelu koji se vrti tokom reprodukcije... Od toga me jedino viÅ¡e oduÅ¡evljava crno-bela spirala na vertigo ploÄama.

Meni su ove sitnice dovoljan argument za ako ne bolje, onda svakako zanimljivije i "ispunjenije" sviranje.

Link to comment
Share on other sites

Ne sećam se da sam nešto mnogo zagledao taj omot.Doduše, ona krava je umela da hipnotiše.

No, hteo sam samo da ukažem na potencijalna razoÄarenja koja mogu nastati zbog ovakvog stava:

Pa kad hocu da slusam Flojde,radije zavrtim plocu,jer je naravno bolja !!!

Pozdravljam entuzijazam, svakako, vinilu je potreban.

Link to comment
Share on other sites

Moguce, mada meni licence Floyda, kupljene nove pocetkom 90-ih u Jugotonu u Nusicevoj, zvuce, najblaze receno, ocajno.

Ja imam "Jugotonove" licence s kraja '70-tih/poÄetka '80-tih, pa na osnovu toga iznosim svoju procenu.

A vrlo dobro znam da su skoro sve licencne ploÄe (pa i one sa domaćom muzikom) posle leta 1989. zvuÄale uštrojeno, jer su dobijali loše mastere ili su koristili loš vinil u proizvodnji, tako da ti verujem...

Link to comment
Share on other sites

Moguce, mada meni licence Floyda, kupljene nove pocetkom 90-ih u Jugotonu u Nusicevoj, zvuce, najblaze receno, ocajno.

Ja imam "Jugotonove" licence s kraja '70-tih/poÄetka '80-tih, pa na osnovu toga iznosim svoju procenu.

A vrlo dobro znam da su skoro sve licencne ploÄe (pa i one sa domaćom muzikom) posle leta 1989. zvuÄale uštrojeno, jer su dobijali loše mastere ili su koristili loš vinil u proizvodnji, tako da ti verujem...

@HiFi User

Ajde, molim te, oÄitaj broj (datum) utisnut na runout-u tih ploÄa.

Ne sećam se da su tako kasno (posle 1988) radili reizdanja Floyda.

EDIT: Mada, sad mi došlo, taj datum nije nužno i datum presovanja... Da, ne znaÄi ništa.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Mada, sad mi došlo, taj datum nije nužno i datum presovanja... Da, ne znaÄi ništa.

Baš naprotiv!

Jeste datum rezanja/presovanja!

Imam "Pokvarenu maštu i prljave strasti" od Riblje Äorbe rezane (presovane) nekog datuma 1988. (sad nisam kod kuće da proverim), a imao sam i iz originalne godine objavljivanja (1981.), koja je stradala na nekoj žurci (pa sam morao ponovo da je kupim), i ova iz 1988. je puna recikliranog vinila.

Ali kad malo bolje razmislim, poslednji put su starije Pink Floyd albume ponovo štampali/rezali polovinom '80-tih - "Wish You Were Here", n.pr. je rezan 9. aprila 1985. godine i (po meni) zvuÄi odliÄno.

Sad i mene interesuje iz kog perioda su ti "Juzerovi" Flojdi..

Link to comment
Share on other sites

Moje dve pare:

datum u dead wax-u, runout spiral iliti "onde" u vinilu, po pravilu trebao bi da oznaÄava datum upisan kada je izrezan master disk sa kojeg su kasnije razmnožavani metal pozitivi i metal negativi ("majke" i "oÄevi", "ćerke" i "sinovi"). U ranija doba ovaj datum (kada ga je bilo, mada ga najÄešÄ‡e nema) mogao je da oznaÄava bilo šta: datum snimanja, datum rezanja na osnovu starog snimanja, datum kada su izraÄ‘ivane matrice... Pretpostavljam da je izmeÄ‘u izrade matrice i presovanja moglo da proÄ‘e izvesno vreme, ali uglavnom on je popriliÄno precizan pri odreÄ‘ivanju datuma kada je ploÄa štampana.

Link to comment
Share on other sites

Moje dve pare:

datum u dead wax-u, runout spiral iliti "onde" u vinilu, po pravilu trebao bi da oznaÄava datum upisan kada je izrezan master disk sa kojeg su kasnije razmnožavani metal pozitivi i metal negativi ("majke" i "oÄevi", "ćerke" i "sinovi"). U ranija doba ovaj datum (kada ga je bilo, mada ga najÄešÄ‡e nema) mogao je da oznaÄava bilo šta: datum snimanja, datum rezanja na osnovu starog snimanja, datum kada su izraÄ‘ivane matrice... Pretpostavljam da je izmeÄ‘u izrade matrice i presovanja moglo da proÄ‘e izvesno vreme, ali uglavnom on je popriliÄno precizan pri odreÄ‘ivanju datuma kada je ploÄa štampana.

Iz tamnih ćoškova mog sećanja dopire mi informacija da sam na jednoj od mojih ploÄa na A-strani video jedan datum, a na B-strani drugi, šest meseci mlaÄ‘i.

Da li to znaÄi da su prvu stranu rezali pola godine pre druge strane, ili su masteri pravljeni sa pola godine razmaka, sâm Bog zna.

Još kad bih se samo setio koja je to bila ploÄa, lakše bi mi bilo da povežem Äinjenice... frust.gif

Link to comment
Share on other sites

Iz tamnih ćoškova mog sećanja dopire mi informacija da sam na jednoj od mojih ploÄa na A-strani video jedan datum, a na B-strani drugi, šest meseci mlaÄ‘i.

Da li to znaÄi da su prvu stranu rezali pola godine pre druge strane, ili su masteri pravljeni sa pola godine razmaka, sâm Bog zna.

Još kad bih se samo setio koja je to bila ploÄa, lakše bi mi bilo da povežem Äinjenice... frust.gif

Ovo nije ništa neobiÄno, naprotiv sasvim je uobiÄajeno za ploÄe rezane u Skandinaviji, ili bilo gde blizu (unutar) polarnog kruga.

A strana je rezana tokom polarne noći, a B narednog (polarnog) dana.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije ništa neobiÄno, naprotiv sasvim je uobiÄajeno za ploÄe rezane u Skandinaviji, ili bilo gde blizu (unutar) polarnog kruga.

A strana je rezana tokom polarne noći, a B narednog (polarnog) dana.

'De si, bre, deda Srđane! wub.gif

Sutra uveÄe ima opet da te cimam ako mi MaÄ‘ari budu iskljuÄili struju dok cevÄim cisternu piva! beer.gif

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije ništa neobiÄno, naprotiv sasvim je uobiÄajeno za ploÄe rezane u Skandinaviji, ili bilo gde blizu (unutar) polarnog kruga.

A strana je rezana tokom polarne noći, a B narednog (polarnog) dana.

još ako je tokom noći bila žurka povodom proslave završetka ploÄe.....eto osnova za nepreciznost u datiranju.

InaÄe naÄ‘e li se polovni 1210 ispod 250 eur - uzimaj, Petre025.

Ili, javi nama, ako ti nećeš da ga zemaš.

Link to comment
Share on other sites

Definitivno ce Floydi na vinilu zvucati bolje, ali licence... khm... mozda bas i ne...

Jugotonov TDSOTM sa SQ oznakom na omotu je izuzetno cenjen cak i od strane ljudi koji su spremni izbrojati i vise stotina eura za neka audiofilska ili raritetna izdanja..strogo POV.... :xmas..ne zbog SQ-a...neka "oridji GB izdanja" (te ovakav,te onakav plavi trougao na vinjeti su za plakati naspram tog ex YU izdanja)

Link to comment
Share on other sites

I ja ga imam iz tog perioda,zvuci sjajno.Cak ni vremenom nije propuckao-za razliku na pr od preskupog 180g vinila cuvenog Stockfisha nakon 10-tak slusanja.

Eto, a moj "Wish" je krckao od prvog trenutka kad sam ga stavio na gramofon, glanc novog. Nemam vise u kolekciji licencne TDSOM i Meddle, ali jos uvek imam Wish i Wall (ovaj je posebno los) pa cu pogledati kad dodjem kuci da li ima nesto ugravirano.

Link to comment
Share on other sites

Bas ste se raspisali :thumbsup2 !

Kad vec spominjete Flojde,da vas pitam za nesto srodno,gde da nabavim ploce od benda Camel ? Nazalost stric nije kupio ni jedan LP od njih...Priznajem da dok sam prvi put "proveravao" ;-) sta imam u tih 440 i kusur komada,trazio sam uglavnom tako nesto...Volim taj stari prog ...nadjoh i Yes,ELP,Flojde,Parsonsa...i naravno sve rnr velikane...ali Camel ne...evo gledam na Kupindu... ;-) Mene cela ova prica i drzi zbog muzike,manje-vise koje izdanje,vrednost istog..verujem da ima itekako razlike za mene je ocuvana ploca sasvim dovoljna.Sto se gramofona tice uzeo bih uredjaj za max 200e ima li na KP sta za taj novac,PP ce najverovatnije biti NAD-ov...

Link to comment
Share on other sites

Baš naprotiv!

Jeste datum rezanja/presovanja!

Imam "Pokvarenu maštu i prljave strasti" od Riblje Äorbe rezane (presovane) nekog datuma 1988. (sad nisam kod kuće da proverim), a imao sam i iz originalne godine objavljivanja (1981.), koja je stradala na nekoj žurci (pa sam morao ponovo da je kupim), i ova iz 1988. je puna recikliranog vinila.

Ali kad malo bolje razmislim, poslednji put su starije Pink Floyd albume ponovo štampali/rezali polovinom '80-tih - "Wish You Were Here", n.pr. je rezan 9. aprila 1985. godine i (po meni) zvuÄi odliÄno.

Sad i mene interesuje iz kog perioda su ti "Juzerovi" Flojdi..

Mislim da se ovaj datum urezuje na matricu, a matrica se može koristiti i godinama kasnije.

EDIT: Pošto me tamo na onom Discogsu teraju da unosim i runoute, poÄeo sam da gledam te datume. Pogledaj, recimo, datume (godine) na ovom box-setu:

  • Matrix Number (Side A): LSRCA 70851-A 110381 DP
  • Matrix Number (Side B ): LSRCA 70851-2 81177 ZP
  • Matrix Number (Side C): LSRCA 70852-1 101177 ZP
  • Matrix Number (Side D): LSRCA 70852-2 81177 ZP
  • Matrix Number (Side E): LSRCA 70853-1 7378 ZP
  • Matrix Number (Side F): LSRCA 70853-2 131179 DP
  • Matrix Number (Side G): LSRCA 70854-1 101177 ZP
  • Matrix Number (Side H): LSRCA 70854-2 101177 ZP

Link to comment
Share on other sites

Eto, a moj "Wish" je krckao od prvog trenutka kad sam ga stavio na gramofon, glanc novog. Nemam vise u kolekciji licencne TDSOM i Meddle, ali jos uvek imam Wish i Wall (ovaj je posebno los) pa cu pogledati kad dodjem kuci da li ima nesto ugravirano.

Dakle, na mojim licencama Wall i Wish su ugravirani datumi iz 85-e godine. Obzirom da sam ja ove vinile kupio neke '91. u Jugotonu prakticno je nemoguce da je to isti tiraz koji je stampan 85-e, sto me navodi na zakljucak da je koriscen master iz 85-e godine na koji su samo kasnije nastampavani novi tirazi.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, na mojim licencama Wall i Wish su ugravirani datumi iz 85-e godine. Obzirom da sam ja ove vinile kupio neke '91. u Jugotonu prakticno je nemoguce da je to isti tiraz koji je stampan 85-e, sto me navodi na zakljucak da je koriscen master iz 85-e godine na koji su samo kasnije nastampavani novi tirazi.

U ono vreme su se štampali veliki tiraži pa moguće je da si kupio zalihu, tako da nismo baš sigurni bez insajderske informacije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...