Jump to content


German Physiks DDD speakers


accuphase

Recommended Posts

NemaÄka manufaktura "German Physiks" koristi DDD drajvere, koji su tehniÄki gledano usavrÅ¡ena verzija starog Lincoln Walsh principa rada, neÅ¡to potpuno drugaÄije od klasiÄnih dinamiÄkih jedinica...

- http://www.german-physiks.com/

DDD drajveri

- http://www.german-ph...ddd-driver.html

HHR speakers(Walsh)

- http://www.hhr-exoti...com/HHRhome.htm

post-11614-0-44420600-1321363727_thumb.j

post-11614-0-44420600-1321363727_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Da, znam da "basnoslovno koÅ¡taju", no imaju i "pristupaÄne" modele, sluÅ¡ao možda neko od retkih srećnika, kakvi su utisci ?

Hrvatski distributer i uvoznik "HDmultimedia" je na skorašnjem A/V Show Zagreb 2011 predstavio German Physiks HRS-120 Carbon, pa eto možda nam neko od kolega iz komšiluka prenese svoja zapažanja...

p.s.

TakoÄ‘e nemaÄki "MBL" ne koristi DDD-drajvere, već klasiÄne dinamiÄke, doduÅ¡e vrlo specifiÄne konstrukcije.

Link to comment
Share on other sites

Bio u Sheratonu i sluÅ¡ao dotiÄne zvuÄnike sa Storm pojaÄalom Francuska amplifikacija i poslije sluÅ¡anja male kutije na stalcima ovi drugi su raj za uÅ¡i , zaÅ¡to zato Å¡to je zvuk dolazio iz prostora u potpunoj 3d pozornici. Stekne se dojam da zvuÄnici ne postoje kad sviraju, a cd-ji su bili Tina, Pink F., Dire S., Texas, Tears for F., i sliÄno uz malo klasike i bluesa kao Å¡to rekoh Äisti zrak tj. gledam izvoÄ‘aÄe kako pjevaju u prostoru ispred mene i to bez obzira sjedim li u sredini ili sa strane. Tu ima svega od sub podruÄija do visokih, muzikalno povezano, dinamiÄki i timbralno korektno, nenametljivo a opet brzo i poletno te stalno izazivaju iznenaÄ‘enja u rekreiranju zvuka u zavisnosti od muziÄkog materijala. Imam dojam da im ne smeta niÅ¡ta u sobi i da nekako naj bolje sviraju kad ih se metne dalje od stražnjih i boÄnih zidova kako su tako i svirali u toj sobi otprilike 5 sa 7 metara. Istina da su skupi pa sad tko ima nek izvoli no svakako se isplatilo doći i posluÅ¡ati ih.

post-19426-0-51190000-1321401367_thumb.j

post-19426-0-72683600-1321401395_thumb.j

post-19426-0-68231400-1321401431_thumb.j

post-19426-0-51190000-1321401367_thumb.j

post-19426-0-72683600-1321401395_thumb.j

post-19426-0-68231400-1321401431_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Kada se razmisli o naÄinu snimanja muzike, i naÄinu reprodukcije, onda kod omnipolarnog emitovanja to nikako ne Å¡tima.

Muzika koja je usnimljena "flat", u studiju, bez uticaja prostorije, omnipolarni zvuÄnik će, usled emitovanja 360 stepeni i odbijanja zvuka i od boÄnih i zadnjeg zida stvarati utisak rekreacije prostorije, ali naÅ¡e prostorije. Tako će se sa "flat" snimka imati utisak da sastav svira u naÅ¡oj prostoriji, Å¡to je stvaranje lažne zvuÄne slike octavanja naÅ¡e prostorije, kao da je bend ispred nas. A toga nema na snimku.

U sluÄaju snimaka koji imaju kvalitetno usnimljen uticaj prostora u kome se izvodi muziko delo tek nastaje papazjanija. Zvuk koji se emituje već sadrži prostorne informacije. Snimljen je frontalno sa dva ili viÅ¡e mikrofona koji su uhvatili i originalno direktno emitovane zvuke, kao i one odbijene od zidova prostorije u kojoj je izvoÄ‘enje, Å¡to i stvara zvuÄnu prostornu informaciju. Omnipolarni zvuÄnik će taj zvuk koji sadrži SVE zajedno sa informacijama o rekreciji prostorije emitovati na sve stane, pa će do nas frontalno stići kompletan zvuk benda i snimljenih "odbijenaca" originalne prostorije, ali naknadno, sa kaÅ¡njenjima, i isti taj zvuk odbijen od zidova naÅ¡e prostorije, znaÄi sa faznim pomerajem, Å¡to će stvoriti zbrku i oko osnovnih zvukova izvoÄ‘enja i oko zvukova koji treba da rekreiraju originalnu prostoriju.

U prvom sluÄaju ovakav zvuÄnik nam "podilazi" i hrani ego, tako Å¡to od snimka bez prostornih informacija imamo utisak da je sastav baÅ¡ u naÅ¡oj sobi, Å¡to je lažna slika neÄega Äega nema na snimku.

U drugom sluÄaju će i originalno delo i prostorne informacije zamuljati delay-om koji nastaje zbog emitovanja u svim pravcima i znaÄajnog uticaja na sveukupni zvuk zvukova odbijenih od zidova sluÅ¡aonice. Kod klasiÄnih zvuÄnika to je sluÄaj uglavnom na niskim frekvencijama, dok je kod ovih to sluÄaj na celom opsegu, Å¡to znaÄajno naruÅ¡ava onu realnu i originalno snimljenu stereo sliku, kako je zamiÅ¡ljena i realizovana u studiju za snimanje.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam GF zadnji put slusao u maju mesecu ove godine i tada su bili pokretani pomocu Brinkmann mono blokova i to 2 komada po zvucniku (radilo se o modelu GF 11 limited edition). Iz toga izvlacim zakljucak da im treba dosta snage ...

Druga stvar koja mi je pala u oci jeste nacin kako su bili postavljeni absorberi u sobi. Oni stoje sa strane (kao i kod "obicnih" zvucnika) malo medjutim pomereni u ravan sa samim zvucnicima. To bi se i moglo ocekivati, jer tu dolazi do prve refleksije, dok je ona kod obicnih zvucnika obicno pomerena malo prema slusaocu (odraz u ogledalu). Ono sto je medjutim interesantno jeste da nema absorbera iza zvucnika (koji su inace bili dobro odmaknuti od svih zidova). A taj zadnji zid je bio od stakla !

Ovi zvucnici ne stvaraju nikakvu neprirodnu zvucnu sliku, jedino sto sam izvor zvuka nije tako lako odrediti, tako da se dobija mozda jos vise na "prirodnosti" zvucne reprodukcije. Mislim da to stvara nekim ljudima problem jer su navikli da cuju i vide levi i desni zvucnik i da znaju sta odakle dolazi. Ovde je to dosta teze odrediti.

Meni se medjutim nesto drugo nije dopalo ali nisam siguran da li je to bila posledica koriscenih pojacala, prostorije ili neceg treceg, tako da to ne mogu da ocenim kao karakteristiku samih zvucnika a jos manje celog koncepta.

post-8717-0-65208700-1321424052_thumb.jp

post-8717-0-65208700-1321424052_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...