Jump to content


Digitalizacija u Srbiji - konacno?


Infidel

Recommended Posts

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dobro de, jedno pitanje za sve... koliko u ovoj zemlji ima ljudi, koji koriste stare tv-prijemnike(kakav rogobatan soc-izraz), kupljene davno pre nego što je došla digitalna televizija & plasma/lcd-paneli ?

ReÄ je ogromnoj većini, a oni koji su već u posedu "modernih Äuda", su minoran deo populacije, kojima izdatak za dvb-t2 prijemnik, sigurno neće biti "nepremostiv izdatak" !

Da ne govorim o tome, da ista ta dominatna većina, uopšte ni nema kablovsku-televiziju, niti mogućnost pristupa...

Prema tome, pravi problem je u tome, kako omogućiti ljudima da kupe taj famozni dvb-t2, kada dođe vreme, a doći će... ne znam, možda subvencijama ili tako nešto ?

Jer, ne zaboravite, nije isto gašenje FM-radija(takođe neumitno), zbog kojeg će "tamo neki ljubitelji skupocenih vintage tuner spravica" moći samo da ih gledaju, nego gašenje analogne televizije, mnogo uticajneg sredstva javnog informisanja !

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Dobro de, jedno pitanje za sve... koliko u ovoj zemlji ima ljudi, koji koriste stare tv-prijemnike(kakav rogobatan soc-izraz), kupljene davno pre nego što je došla digitalna televizija & plasma/lcd-paneli ?

Reč je ogromnoj većini, a oni koji su već u posedu "modernih čuda", su minoran deo populacije, kojima izdatak za dvb-t2 prijemnik, sigurno neće biti "nepremostiv izdatak" !

Da ne govorim o tome, da ista ta dominatna većina, uopše ni nema kablovsku-televiziju, niti mogućnost pristupa...

Prema tome, pravi problem je u tome, kako omogućiti ljudima da kupe taj famozni dvb-t2, kada dođe vreme, a doći će... ne znam, možda subvencijama ili tako nešto ?

Jer, ne zaboravite, nije isto gašenje FM-radija(takođe neumitno), zbog kojeg će "tamo neki ljubitelji skupocenih vintage tuner spravica" moći samo da ih gledaju, nego gašenje analogne televizije, mnogo uticajneg sredstva informisanja !

:wave2

Ne postavlja se pitanje koliko ljudi ima "stare tv prijemnike" - ili ce se usaglasiti sa dvb-t2 standardom ili ce gledati sneg na tv-u (bez kablovske).

Cene uredjaja nisu prevelike (navodno od par desetina Eur navise, zavisi od kvaliteta, prikljucaka itd.)... Verovatno ce biti neki program subvencionisane/za neke cak i besplatne nabavke...

Link to comment
Share on other sites

Ne postavlja se pitanje koliko ljudi ima "stare tv prijemnike" - ili ce se usaglasiti sa dvb-t2 standardom ili ce gledati sneg na tv-u (bez kablovske).

Cene uredjaja nisu prevelike (navodno od par desetina Eur navise, zavisi od kvaliteta, prikljucaka itd.)... Verovatno ce biti neki program subvencionisane/za neke cak i besplatne nabavke...

Upravo tako, to sam i sam gore napisao !

Koliko znam, usvojiće dvb-t2 standard, Å¡to je i logiÄno...

Link to comment
Share on other sites

Nece se usvojiti, usvojeno je i samo je pitanje vremena kada ce se preci iskljucivo na digitalno emitovanje...

Tim bolje !

No kako prokomentarisati to Äuveno "kada će", a da pri tome ne pomenemo "stvari & teme", koje po forumskom protokolu nisu baÅ¡ poželjne ?

Ruku na srce, ovako samo vrtimo priÄu u prazno, i tema se pretvara u jalovu diskusiju...

Link to comment
Share on other sites

Tim bolje !

No kako prokomentarisati to čuveno "kada će", a da pri tome ne pomenemo "stvari & teme", koje po forumskom protokolu nisu baš poželjne ?

Ruku na srce, ovako samo vrtimo priču u prazno, i tema se pretvara u jalovu diskusiju...

Zasto jalovu?

Danas sam dobio informaciju da su novi predajnici instalirani na "probnim" lokacijama i ko ima odgovarajucu opremu i signal, moze da proba da "uhvati

" signal...

Link to comment
Share on other sites

U komšijskom hi-fi magazinu "HIFI Media", broj 80(iz 2010-te) imate dobar test, u HR dostupnih dvb-t(ne t2) prijemnika, nije zgoreg pogledati koliko se te spravice međusobno razlikuju i po kvalitetu i po mogućnostima...

- http://hifimedia.hr/...24-hifimedia-80

Eto odliÄnog predloga za adekvatnu temu(i test naravno), u naÅ¡em "Hi-Files" !

Link to comment
Share on other sites

http://www.blic.rs/V...-TV-pred-izbore

"Digitalizacija televizije neće biti završena 4. aprila naredne godine, kao što je prethodno bilo planirano, već će taj posao biti sprovođen postepeno, izjavila je Jasna Matić, državna sekretarka Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva, zadužena za digitalnu agendu.".

"Prema njenim rečima, u januaru se očekuje početak probnog emitovanja digitalnog televizijskog signala, kojim će biti obuhvaćeni emiteri sa dozvolom za nacionalno pokrivanje.'

"Ona smatra da prelazak sa analognog na digitalni signal nekoliko dana ili nedelja pred izbore ne bi dobro rešenje.

To bi, smatra Matić, dovelo do prekida i poremećaja u gledanju televizije u sred izborne kampanje, što nije dobra ideja."

Link to comment
Share on other sites

Naprimer ja imam na tv-u opciju internet tv i ne mogu da je koristim jer ne postoji podrska kod nijednog provajdera, zvao sam icom kod kojeg sam pretplacen na internet i digitalnu kablovsku preko fush nekog receivera koji su mi dali a koji obradjuje analogni signal u digitalni, naravno da je slika bolja od obicne kablovske ali sve je to daleko od prave hd slike. Ja ih nazovem i pitam za taj internet tv da li postoji varijanta da platim tu uslugu a oni iz tehnicke podrske kazu Beeeeee, Muuuuuuuuuuuuuuuuuu

Dzaba nam dobri televizori sa velikim opcijama i raznoraznim mogucnostima, pa ovaj digitalni receiver za obradu analogne slike cak nema ni Hdmi nego sliku sa tv-a sa bananice 3.5 mm vucem na cinc . Novi tv-i vise nemaju ni skart ni s-video nego samo ulaz za bananicu 3.5m normalni ljudi to vise nepostoji u svetu kao neki standard

suco77,ko je kome rekao Muuuuuuuuuuu ti njima ili oni tebi? :)

ikom ima dig.tv ali u sd formatu zato si i dobio taj sd mpg2 settopbox koji nema hdmi konektor jer se digitalan signal salje ka tebi u sd mpg2 formatu, te je i logicno da taj risiver i nema hdmi izlazni konektor.

a sto se tice tog ikomovog dekodera/settopbox-a pozadi ima SPDF izlazni konektor pa iskoristi njega umesto 3,5 bananice na tom koax outputu imas pravi dig.audio stream.zvuk je 100% digitalan doduse na dva kanala stereo.kod mene tako radi....

Link to comment
Share on other sites

nadam se da ce srbija donirati 'digitalizaciju' kao hrvatska vlada koja je svima pomogla sa 40eura za osnovni model DVB-T a ko je zeleo nesto vise morao je da se isprsi za to....

ma dace i nama "drzava samo kredu da digne od mmf-a" :) vec mi je i unuk zaduzen koji ce se roditi za jedno 20god.

Link to comment
Share on other sites

nadam se da ce srbija donirati 'digitalizaciju' kao hrvatska vlada koja je svima pomogla sa 40eura za osnovni model DVB-T a ko je zeleo nesto vise morao je da se isprsi za to....

ma dace i nama "drzava samo kredu da digne od mmf-a" :) vec mi je i unuk zaduzen koji ce se roditi za jedno 20god.

Ako se dobro secam, prvo se pre par godina govorilo da ce svi korisnici koji redovno placaju tv pretplatu dobiti "free" DVB-T2 prijemnike, a kasnije je valjda promenjeno - samo soc. slucajevi (pretpostavljam da je i tu uslov redovno placanje pretplate ;) )...

Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro secam, prvo se pre par godina govorilo da ce svi korisnici koji redovno placaju tv pretplatu dobiti "free" DVB-T2 prijemnike, a kasnije je valjda promenjeno - samo soc. slucajevi (pretpostavljam da je i tu uslov redovno placanje pretplate ;) )...

taman kad oni puste DVB-T2 bicemo svi mi soc..... :(

bice lista dugacka a donacija samo za odabrane ....... nego de se ceka red da idem da se upisem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Moje misljenje da potpuni prelazak na digitalni tv standard ne ce biti realizovan ni do krajnjeg roka 17.jun.2015 godine.Svoj stav potkrepljujem sledecim:Bavim se poslom servisera tv,hi-fi pc opreme.Svakoga dana sam u kontaktu sa gradjanima koji su buduci korisnici najavljenih tv sadrzaja.Imam vecih problema kako da realizujem naplatu svojih usluga,jer gradjani odustaju od popravke tv aparata kada cena usluge predje 30 eura.Neko ce reci,u redu nije im se isplatilo da ulazu novac u kineski katodni aparat star 2-3 godine,pa su otisli u radnju i pazarili nov za stotinak eura.Da se ovo dogadja u praksi ne bih gubio svoje vreme pisuci beskorisne komentare.

U stvarnosti se dogadja sledece:Gradjani zbog potpunog pada zivotnog standarda odustaju od pracenja bilo kakvog tv programa,jednostavno sede uvece i gledaju u zidove.Ovo mesto gde zivim je previse malo da ne bih bio upoznat sa takvim cinjenicama.Takodje je meni veoma neprijatno,kada uvece prodjem kroz mesto gde zivim i vidim da ima domacinstava kojma je iskljucena elektricna energija zbog neizmirenih racuna.Ovo se ne dogadja tamo negde na Pesteru ili Kambodzi,vec na trideset kilometara juzno od Beograda,okolina Mladenovca,Sopota,Arandjelovca.Jednostavno gradjani nemaju nikakvih prihoda sem izuzetno malih penzija koje jedva pokrivaju troskove ishrane.U takvoj situaciji kome je jos stalo do multimedijalne razonode.

p.s.Voleo bih da gresim ili da sam ovo ruzno sanjao.

Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje da potpuni prelazak na digitalni tv standard ne ce biti realizovan ni do krajnjeg roka 17.jun.2015 godine.

Da se pitaju nase "vlasti", tako bi i bilo (vec se odustalo od kompletne digitalizacije ove godina).

Ovako, zbog obaveza Srbije, morace da ispostuju neki rok (2014/15?)

Sto se "negledanja" TV-a tice, kamo srece da svi smanjimo "zevanje" u "ekrane"...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...