Jump to content


Digitalizacija u Srbiji - konacno?


Infidel

Recommended Posts

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Digitalizacija Srbije treba da bude otpočeta i dovršena do kraja 2012. ali će po svemu sudeći ovaj rok biti produžen. RTS će uskoro početi sa distribucijom STB-ova a pojaviće se i 3-rd party uređaji. Međutim, sa standardnim SD boksom neće biti moguće pratiti HD kanale.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja skont'o, set-top-box sa DVB-T2 joÅ¡ uvek nema komercijalno da se nabavi, a pogotovo nema televizora sa već ugraÄ‘enim takvim prijemnikom. RRA je trebala da preporuÄi, ili Äak obaveže uvoznike da se mogu uvoziti samo televizori sa ovom opcijom. ProizvoÄ‘aÄi to već imaju spremno za implementaciju, ali s' obzirom da je DVB-T2 veoma redak i u svetu, joÅ¡ uvek to isporuÄuju tržiÅ¡tu samo ako uvoznik izriÄito traži. Uvoznici i trgovci, a kupci pogotovo su s' time upoznati koliko i ja sa narodnom književnošću Eskima. Bilo kojeg trgovca tehnikom u Srbiji da pitate "može l' taj teve da 'vata digitalni program" dobijate odgovor "pa naravno da može, evo piÅ¡e DVB-T/C". I Å¡to je najgore, trgovci sami veruju u to.

Dalji problem je Å¡to nisu definisane obaveze kablovskih operatera prema ovakvom emitovanju. Njih niko ne spreÄava da ove buduće digitalne signale u svojoj mreži distribuiraju analogno, kao standarni PAL. Ili da omoguće da to vidimo i digitalno ali kao dodatnu uslugu (doplati pa gledaj) i uz njihov STB (Å¡to SBB sada i radi, RTS digital distribuira kao obiÄan analogni kanal, a digitalno ga vidite samo uz njihov STB).

Dalje... ...digitalno emitovanje navedenih kanala ne znaÄi da će iÅ¡ta (besplatno) biti i HD. TV stanice sve mogu emitovati digitalno, ali i dalje kao SD. I stara VHS kaseta se može emitovati digitalno. Ako hoćeÅ¡ HD, doplati.

Dakle, zakon/propis (izem li ga šta li je) propisuje samo da se mora emitovati u etar digitalno, ali da li će biti HD ili SD, da li će biti 4:3 ili 16:9, da li će kablovske to prenositi onako kako se i emituje ili će downsizovati, da li će DVB-T2 uređaji biti lako dostupni, ugrađeni u nove televizore... nije uopšte definisano već je prepušteno ćudi tržišta, uvoznika, operatera i TV stanica. Gunđ!

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja skont'o, set-top-box sa DVB-T2 još uvek nema komercijalno da se nabavi, a pogotovo nema televizora sa već ugrađenim takvim prijemnikom. RRA je trebala da preporuči, ili čak obaveže uvoznike da se mogu uvoziti samo televizori sa ovom opcijom. Proizvođači to već imaju spremno za implementaciju, ali s' obzirom da je DVB-T2 veoma redak i u svetu, još uvek to isporučuju tržištu samo ako uvoznik izričito traži. Uvoznici i trgovci, a kupci pogotovo su s' time upoznati koliko i ja sa narodnom književnošću Eskima. Bilo kojeg trgovca tehnikom u Srbiji da pitate "može l' taj teve da 'vata digitalni program" dobijate odgovor "pa naravno da može, evo piše DVB-T/C". I što je najgore, trgovci sami veruju u to.

http://www.isuppli.com/Media-Research/MarketWatch/Pages/Ukraine-Launches-DVB-T2.aspx

"DVB-T2 has launched in only in a few European countries, including UK and Sweden, however, the broadcasting standard is going to be widely applied. Several European countries are currently conducting DVB-T2 tests (including France, Italy, Czech Republic, and Slovakia) and by the end of 2011 DVB-T2 tests will start in more markets (Austria, Moldova). In addition, two other countries have already opted for DVB-T2 as the DTT standard: Russia (which wants to launch DVB-T2 after ASO in 2015); and Serbia, which is planning to use DVB-T2 from launch."

Link to comment
Share on other sites

Pa na danaÅ¡nji dan je redak. Koliko vidim iz gorenjeg teksta, DVB-T2 se tek testira ili planira za uvoÄ‘enje. Nije to problem, to i jeste trenutno najbolji sistem i logiÄno je da ko sada kreće sa digitalijom, odmah kreće sa T2. Problem je ostatak priÄe Å¡to je iznesoh. A DVB-T2 prijemnika u Srbiji nema. Niti iko u lancu uvoznik-trgovac-kupac zna Å¡ta ih Äeka.

Link to comment
Share on other sites

Digitalizacija TV emitovanja će morati biti jer to propisuje EU, ne jer im se hoće već zbog toga Å¡to to donosi brojne tehnoloÅ¡ke prednosti, ukljuÄujući neke ekoloÅ¡ke. Aj dobro, i ekonomske. SadaÅ¡nja analogna TV je ipak stara 3/4 veka. Na stranu Å¡to se analogno (do sada poznato) i digitalno emitovanje "ne podnose" u istoj regiji i praktiÄno, ometaju jedno drugog. Zbog suseda moramo preći na digitalni TV broadcasting Å¡to pre.

Biće zanimljivo kada za godinu dve pogase analogne predajnike. Zamislite penzose/babe/dede i uopÅ¡te, tehnoloÅ¡ki nezainteresovane ljude, kada im kažu: "ej, ne možeÅ¡ sada tek tako da gledaÅ¡ TV, moraÅ¡ da kupiÅ¡ STB, ma to ti je jedna kutija, kaÄi se na teve, ne ne, nije to stabilizator, preko nje gledaÅ¡ TV, programe sada menjaÅ¡ sa ovim drugim daljincem, da da, moraÅ¡ da imaÅ¡ oba' daljinca, starim paliÅ¡ gasiÅ¡ TV a novim menjaÅ¡ programe..."

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Treba li da kažem da mi je opako milo&drago zbog takovih ?

Trebalo je to mnogo ranije, pre jedno 20-ak godina...

Tja, meni baš i nije. Nekoga zanima program a ne tehnika oko njega. A dodavanje STB-a pored savremenog LCD TV-a, plus korišćenje još jednog daljinca i meni ide na ganglije.

Problem je što RRA, RTS, ministarstvo za telekomunikacije i država ne vode nikakvu kampanju koja bi uvoznike, trgovce, kablovske operatere i građane pripremila za DVB-T2 kao što se radilo u normalnim zemljama.

Link to comment
Share on other sites

Naprimer ja imam na tv-u opciju internet tv i ne mogu da je koristim jer ne postoji podrska kod nijednog provajdera, zvao sam icom kod kojeg sam pretplacen na internet i digitalnu kablovsku preko fush nekog receivera koji su mi dali a koji obradjuje analogni signal u digitalni, naravno da je slika bolja od obicne kablovske ali sve je to daleko od prave hd slike. Ja ih nazovem i pitam za taj internet tv da li postoji varijanta da platim tu uslugu a oni iz tehnicke podrske kazu Beeeeee, Muuuuuuuuuuuuuuuuuu

Dzaba nam dobri televizori sa velikim opcijama i raznoraznim mogucnostima, pa ovaj digitalni receiver za obradu analogne slike cak nema ni Hdmi nego sliku sa tv-a sa bananice 3.5 mm vucem na cinc . Novi tv-i vise nemaju ni skart ni s-video nego samo ulaz za bananicu 3.5m normalni ljudi to vise nepostoji u svetu kao neki standard

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:
<br>Dzaba nam dobri televizori sa velikim opcijama i raznoraznim mogucnostima, pa ovaj digitalni receiver&nbsp;&nbsp;za obradu analogne slike cak nema ni Hdmi nego sliku sa tv-a sa bananice 3.5 mm vucem&nbsp;&nbsp;na cinc . Novi tv-i vise nemaju ni skart ni s-video nego samo ulaz za bananicu 3.5m normalni ljudi to vise nepostoji u svetu kao neki standard<br>
<br>Kupi SCART kabl, a na Ikom risiveru ukljuci RGB Scart. Ja sam to uradio i npr. HBO je vidno bolji. :)
Link to comment
Share on other sites

@suca77

Internet TV ne bi trebalo da ima veze s provajderom. TV povezuješ na ruter/modem i on tako izlazi na net. Probao, radi. E sad, moguće je da neki online servisi nemaju podršku za Srbiju, al to opet nema veze s tvojim internet-provajderom.

Sve je uredno povezano mreznim kablom od modema do tv-a, izgleda da se ne razumemo, ja imam pristup internetu preko tv-a i mogu da gledam You Tube to nije problem , problem je pristupna sifra koju trazi tv za gledanje jedinstvene internet televizije koja ima preko 2000 kanala, to nema veze sa pristupom i komunikacijom na internetu koju vec imam. Uputstvo iz tv knjizice kaze da se obratimo internet provajderu ili Samsungovom zastupniku u vezi sifre i svuda su odgovori bili Beeee i Muuuuuu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vidim da se ovde pojedini brinu za starije sugrađane bez ikakve potrebe.

Budite bez brige jer su ti stariji sugrađani iz vlade Srbije i organizovali uvođenje DVB-T2 sistema sa ciljem kasnijeg šišanja ovaca kroz organizaciju prodaje nekog kineskog đubreta većini domaćinstava u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Budite bez brige jer su ti stariji sugrađani iz vlade Srbije i organizovali uvođenje DVB-T2 sistema sa ciljem kasnijeg šišanja ovaca kroz organizaciju prodaje nekog kineskog đubreta većini domaćinstava u Srbiji.

Ne preteruj...

Ako je vec cekano do sada, logicno je uvodjenje DVB-T2 standarda, a niko ne mora da kupi kinesko djubre - po onoj "koliko para toliko muzike" ;)

Link to comment
Share on other sites

Uvoznici i na tom poslu zaposleni u Srbiji se dele na dve grupe. One koji ne znaju za budući T2 i ne kontaju detalje, i one koji to znaju. Ovi prvi nas ne zanimaju, a ovi drugi znaju da će na većinu prodatih televizora bez T2 prijemnika, kasnije prodati i eksterne T2 receivere. Znajući da Srbijom vladaju interesne grupe bogatih i njihovi nestruÄni posluÅ¡nici, jasno je zbog Äega niko ne vodi raÄuna o tome da se uvoz i teret troÅ¡kova prelaska na T2 minimizuje. I za korisnike, i za ukupni uvoz u Srbiju uopÅ¡te.

Å¡to se tiÄe korisnika kablovske, joÅ¡ je veća bruka Å¡to RRA ni nadležni uopÅ¡te nisu definisali obaveze i ponaÅ¡anje kablovskih operatera po pitaju digitalizacije TV broadcasting-a. Kablere niko ne spreÄava da sve to Å¡to u etar ide digitalno, reemituju analogno (obiÄan PAL) za "nezahtevne korisnike" kao " besplatnu uslugu uz meseÄno održavanje", a ko hoće digitalno, ima da doplati za digitalnu televiziju uz Äega "besplatno" dobija na korišćenje "savremeni digitalni receiver sa vrhunskom digitalnom slikom i tonom..."

:angry:

BTW, ako kod danaÅ¡njih proizvoÄ‘aÄa odmah po porudžbini ugovorite da u televizore ugrade T2, cena takvog TV-a ć biti tek koji evro viÅ¡a od televizora bez takvog prijemnika.

Link to comment
Share on other sites

Kakve veze SBB ima sa DVB? Pogotovo za izbor između T i T2.

...

Kablovskim distributerima nikako ne odgovara lako dostupna digitalna televizija (FTA). Mnogi korisnici bi bili prezadovoljni kvalitetom slike i brojem kanala koji bi se emitovali putem etra u digitalnoj tehnologiji. Tako da bi to uticalo na potraznju za kablovskom televizijom.

Link to comment
Share on other sites

Digitalna TV će biti u etru bez obzira na ponašanje kablovskih operatera. Kvalitet slike T i T2 je isti... Hoćš reći da je SBB lobirao da se progura T2 da bi manje ljudi moglo da je gleda i da bi prešli na kabel? Teorijama zavere nikad kraja... :D

Nismo mi jedini Å¡to smo izabrali T2. Njega uzimaju ili oni Å¡to su poÄeli davno pa sada mogu da idu na novije, ili oni Å¡to tek sada poÄinju pa odmah idu na najnovije. Indija npr. takoÄ‘e ide na T2. I oni kreću od nule tek sada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...