Jump to content


koji software player?


l88ka

Recommended Posts

AIMP mi se zvuÄno nije dopao, preoÅ¡tar. Možda na nekim nerezolutnijim, da kažem tupljim visokotoncima kakva je većina u mid segmentu daje lažni osećaj rezolucije. Osim toga u vreme kada sam ga koristio radio je po automatizmu upsampling, Å¡to je po meni no-no.

 

JRiver kao ideja mi se dopada, da sve objedini na jednom mestu. ÄŒak je i zvuÄno solidan ali je preglomazan i bez potrebe arÄi resurse Å¡to mislim da nije dobro kod digitalije. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne radi upsample, ali nažalost nema automatsko biranje sample rate po fajlu, to smatram da mu je najveća mana. (AIMP)

Ne znam Å¡ta ti znaÄi ta zadnja reÄenica, ako ti koÄi raÄunar je jedino problem. Ne vidim da neÅ¡to opterećuje CPU, a RAM troÅ¡i oko 50MB Å¡to mislim da je sasvim podnoÅ¡ljivo danas. (JRiver)

Link to comment
Share on other sites

Osmojezgarni procesori, 16gb rama... Mislim da su resursi danas najmanji problem.

 

Da, a opet neki "hi-end" plejeri preporuÄuju upotrebu ne jednog već dva takva raÄunara da bi se izvukao nekakav, samo njima poznat maksimum plejera. 

 

Meni za puÅ¡tanje muzike služi Foobar. Izabrao sam ga sam sluÅ¡ajući gomilu plejera, a onda mi je neko rekao kako da bude joÅ¡ bolji... ;) 

Link to comment
Share on other sites

Da, a opet neki "hi-end" plejeri preporuÄuju upotrebu ne jednog već dva takva raÄunara da bi se izvukao nekakav, samo njima poznat maksimum plejera.

Meni za puštanje muzike služi Foobar. Izabrao sam ga sam slušajući gomilu plejera, a onda mi je neko rekao kako da bude još bolji... ;)

Npr koji high end plejeri?
Link to comment
Share on other sites

Ako DAC/zvuÄna karta ima native ASIO driver, svaki player koji podržava ASIO protokol zvuÄaće identiÄno sa nekompresovanim fajlovima.

MP3 dekoderi kod nekih playera dodaju /oduzimaju nešto zvuku, zavisno od toga kako je dekoder napisan. Ja sam prestao da se zamajavam ovim stvarima, koristim ono na šta sam navikao, što mi je najpodesnije za reprodukciju i sortiranje muzike, a to je Winamp (opa!) i ASIO out. Ako DAC nema svoj ASIO driver može da posluži i ASIO4ALL.

 

Usko grlo reprodukcije sa raÄunara (po meni) je samo kvalitet konvertera i samih fajlova (i dalje, pojaÄala i zvuÄnika/sluÅ¡alica). Imao sam neko vreme na probi Audiolab 8000 CD, koristio sam ga naizmeniÄno kao DAC i obiÄan player i poredeći iste fajlove (CDDA/FLAC) nisam primetio nikakvu razliku u zvuku. Ali se zato nikad ne bih odrekao raÄunara zbog lakoće manipulacije fajlovima.

 

I joÅ¡ neÅ¡to: kad zapadnete u apatiju i postane vam "tesan" sistem koji imate, samo se stavite u položaj audiofila iz 70tih ili 80tih godina. Å ta smo tad imali od opreme, a posebno Å¡ta od muzike? Kako smo dolazili do ploÄa, da li nam je kaseta snimljena kod komÅ¡ije koji se vratio iz Trsta bila vrhunac uživanja? Ko je tada mislio na kiloherce i frekventni odziv? A danas imamo 99% muzike koju volimo u lossless formatu (ne priÄam o legalnosti). I malo nam je 96 ili 192, hoćemo 384 kHz.

Link to comment
Share on other sites

I joÅ¡ neÅ¡to: kad zapadnete u apatiju i postane vam "tesan" sistem koji imate, samo se stavite u položaj audiofila iz 70tih ili 80tih godina. Å ta smo tad imali od opreme, a posebno Å¡ta od muzike? Kako smo dolazili do ploÄa, da li nam je kaseta snimljena kod komÅ¡ije koji se vratio iz Trsta bila vrhunac uživanja? Ko je tada mislio na kiloherce i frekventni odziv? A danas imamo 99% muzike koju volimo u lossless formatu (ne priÄam o legalnosti). I malo nam je 96 ili 192, hoćemo 384 kHz.

 

Dobar "bens" savet :D.Upravo tako i ja "sirim" sistem.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je uvek bolje upotrebiti drajver napisan od proizvoÄ‘aÄa (ako postoji). 

Audiolab ima svoj ASIO, E-MU 0404 USB koji trenutno koristim takođe, a od nedavno zaćutalii HRT Music Streamer nije to imao, pa sam koristio ASIO4ALL.

Prednost ASIO drivera je Å¡to nema potrebe za ruÄnim menjanjem rezolucije. Mada, na PC-ju imam internu E-MU 0404 koja takoÄ‘e ima svoj driver ali stalno moram da otvaram PatchMix i da menjam rezoluciju ako recimo u plejlisti imam 44.1 pa 96 kHz fajl. Zato sam i preÅ¡ao na USB DAC.

Link to comment
Share on other sites

Ne može se a ni ne treba sve reÅ¡avati brute force principom. Najvažnije je kako je softver napisan, Apple je zgodan primer za to. 

Upravo to.

Zgodan primer je vec pomenuti XMPlay, izvrsni fajl (dovoljan za rad sa nekoliko built in formata -mp3 i sl, default skin built in) je ravno 300KB, sa nekoliko pluginova (ape, flac, wv, asio itd) i skinova izadje na 1MB. ;-)

Mada nije prednost u tome, plejer radi gotovo savrseno, portable je, apsolutno ne ostavlja tragove u sistemu.

Coveku koji ga je pisao treba skinuti kapu.

 

I sad ce neko da kaze da je foobar "audiofilskiji". :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...