Jump to content


Molim pomoc,jedan zvucnik se cuje slabije od drugog.u cemu je problem???


zeljkosd

Recommended Posts

Primetio sam da mi je za nijansu jedan zvucnik slabiji od drugog,znaci desni je slabiji od levog.

prvo sto sam uradio levi zvucnik sam prikljucio na desni kanal a desni na levi,i dalje je slabiji zvuk bio na desnom kanalu-znaci zvucnici nisu u pitanju.sledece sto sam uradio proverio sam cinc kablove i oni su bili ok.ocistio sam balance potenciometar jer sam mislio da je u tome problem,ali nije i dalje je isto desni zvucnik je za nijansu slabiji od levog.ako neko moze da mi pomogne da mi kaze u cemu je problem.hvala na odgovoru!

Link to comment
Share on other sites

pa ili je jedan od samih zvucnika u kutiji neispravan, ili je skretnica, pokusaj sledece, menjaj pojedninacne zvucnike (visoke, srednje, basove) izmedju kutija i prati sta se desava ako se i dalje ista kutija cuje slabije onda moze biti samo skretnica.

Nije u zvuÄnicima problem - Äovek je menjao položaj levi za desni zvunik i isto mu se dešava i sa drugim zvuÄnikom.

@zeljkosd

Da li si nešto menjao, pomerao ili si samo primetio da je desni kanal slabiji?

Da nije do rasporeda kutija, da možda leva kutija nije u nekom uglu sobe pa više izdiže basove?

Ako nije do zvuÄnika, proveri da li su na izlazi iz pojaÄala na zvuÄniÄkim terminalima isti naponi (veoma mala vrednost), kada je samo pojaÄalo ukljuÄeno bez ikakvog ulaznog signala. Ako su vrednosti razliÄite, treba podesiti (ako to ima u pojaÄalu) DC offset a možda i mirnu struju. Za ove zahvate ti treba servis manual i neko ko se u te stvari razume.

Link to comment
Share on other sites

Imam isti problem na Yamaha stereo receiveru. Nakon detaljnih analiza, prevezivanja i ukrštanja, problem je detektovan na volume potenciometru. I izražen je samo prilikom tišeg i normalnog slušanja. Dakle, samo poÄetak potenc-a zeza. To možeš detektovati (eliminisati kao problem) tako što volume odvrneš skroz do kraja, a pustiš muziku sa npr. raÄunara ali u njemu utišaš da glasnoća bude normalna. UkljuÄi mono u plejeru sa kojeg puštaš. Kod mene tada nema razlika u levom i desnom kanalu. Ako su ti i tada razliÄiti kanali, nije problem u potenc.

Na isti problem se žalio još neko na forumu: http://www.hi-files....-potenciometar/

Link to comment
Share on other sites

ovako,izmerio sam izlaze iz pojaÄala na zvuÄniÄkim terminalima (kanalima) levom i desnom i desni kanal daje vecu vrednost napona u odnosu na levi (levi pokazuje mnogo manji napon).sto znaci da se desni zvucnik slabije cuje od levog.dali neko zna sta je u pitanju?

pokusao sam i sa potenciometrom (volume) i utvrdio sam da nije u njemu problem (kvar).hvala na dosadasnjoj pomoci!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

evo da aktiviram ovu temu
meni se slicno desava: kao da vise zvuka "izlazi" iz desnog zvucnika, pogotovo kad peva glas - nije velika razlika ali osetim je kad se priblizim jednom pa drugom zvucniku, ili kad na pojacalu pomeram left right balans
probao sam sa 2 pojacala i sa 2 para zvucnika tako da ne verujem da je do njih ; takodje sam probao sa zvucnom kartom integrisanom a i sa ovom koju inace koristim (sound blasteer audigy)
ostaje verovatno da je do windowsa ili do cinc kabla ili do zvucnik kablova; zvucnik kablovi su mi hama 1.nesto precnik a cinc navodno neki malo bolji kvalitetniji od ovih standardnih u radnjama, iz nemacke drugar mi dao

 

zamenio sam u pojacalu na "cd" sekciji cinceve L i R tj crveni sam gurnuo u L a beli u R i opet desni zvucnik kao da daje malo vise tonova, tj jace se cuje

odnosno, da budem precizniji ne cuju se oba zvucnika pojedinacno jednako sto se tice tonova koje "ispustaju" ,; probao sam na vise pesama, i na aduio cd-u

 

p.s. nekad mi se desi takodje kad testiram sa onim test tonom left i right zvucnik, iz windows kontrol panela, da mi desni kao zabaguje zapucketa 

 

ako neko zna sta bi moglo da bude i sta jos da probam nek javi.probacy jois da obrnem kablove od zvucnika do pojacala pa cu da vidim

hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

Koji 'zvuk' si pustao? Na vecini snimljenog stereo materijala postoji razlika u jacini kanala. Probaj ton generatorom sa racunara...

Pozz

Treba ispratiti ceo tok NF signala kroz pojacalo.kontrolisati nivoe signala oba kanala koji idu kroz amp.

za ovo treba signal generator (fiksna frekf.) i osciloskop.

brzo se moze ustanoviti sta je problem.... moze biti sve i svasta..... pc kartice mogu da sprze inpute zbog prejakog ulaza....

i to bas tako zvuci mozda je op amp mozda pot a mozda izlazni stepen u svakom slucaju nekom profesionalcu je to pola sata i ti se mozes muciti mesec dana.....

Zeljko.. jel imas neki sig.generator i osciloskop mogu ti objasniti redosled radnji i konstataciju kvara?

pozzz....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Uz pomoc prijatelja utvrdio sam da je do pretpojacala. Skinuo je dzamper pozadi i tu prikljucio cinc (drugi kraj ide u zvucnu kartu u racunar) i tako zaobisao preamp u jamahi, i tada se jednako cuju oba kanala. To i pise na jednom review sajtu da ima malo losije pretpojacalo , (iako je generalno ostalo ok sto se tice ovog modela) :
While the power amplifier circuitry is all discrete, the preamplifier is a typical product of hybrid technology. It uses both discrete transistors and integrated circuits. So, the MC pre-preamp uses low noise transistors, and practically everything else generally uses ICs, including the switching, which uses typical SMOS switches.

 

Da li neko zna jel izvodljivo to da se popravi, ili da kupim neko pretpojacalo mislio sam npr Harman hk725 pa da njega koristim sa jamahom ?

 

Mada videcu danas kad dodjem kuci sta kaze google da li jos nekome se slicno desava, da nije dc offset, ili potenciometri treba da se ociste, ili je neki kondezator oslabio..

Link to comment
Share on other sites

Uz pomoc prijatelja utvrdio sam da je do pretpojacala. Skinuo je dzamper pozadi i tu prikljucio cinc (drugi kraj ide u zvucnu kartu u racunar) i tako zaobisao preamp u jamahi, i tada se jednako cuju oba kanala. To i pise na jednom review sajtu da ima malo losije pretpojacalo , (iako je generalno ostalo ok sto se tice ovog modela) :

While the power amplifier circuitry is all discrete, the preamplifier is a typical product of hybrid technology. It uses both discrete transistors and integrated circuits. So, the MC pre-preamp uses low noise transistors, and practically everything else generally uses ICs, including the switching, which uses typical SMOS switches.

 

Da li neko zna jel izvodljivo to da se popravi, ili da kupim neko pretpojacalo mislio sam npr Harman hk725 pa da njega koristim sa jamahom ?

 

Mada videcu danas kad dodjem kuci sta kaze google da li jos nekome se slicno desava, da nije dc offset, ili potenciometri treba da se ociste, ili je neki kondezator oslabio..

 

Mislim da problem u pretpojačalu ne leži u kolima nego u nekoj elektromehaničkoj komponenti - potenciometru ili preklopniku. To bi trebalo detaljnije ispitati. Opravka može da podrazumeva i samo čišćenje kontakata.

Link to comment
Share on other sites

YAMAHA AX 592 najgore pojaÄalo (po zvuku) koje je izaÅ¡lo ikada iz njihove fabrike tako mislim batali i kupi neÅ¡to da valja

e vidis ja sam se ubio citajuci na netu razna iskustva sa pojacalima, i koliko znam najhvaljenija po kvalitetu zvuka je a 700 a720 a od ax serije 592. uostalom ima je na test reviewu na tnt audio. hocu da kazem kao i za automobil: svako ce da prica drukcije 

Link to comment
Share on other sites

ama ÄoveÄe imao sam ga i to je sviralo ko da si ubacio zvuÄnik u bure a imao sam B&W , a Äovek koji mi je prodao u to vreme 2000 g. dao mi ga za tada jako povoljnu cenu novo Å¡ta misliÅ¡ kolko sam bio srećan kad sam ga dobio za tu cenu.a koliko je onaj bio srećan Å¡to mi ga prodao. nemci u testovima stereoplay ,audio ,jedino to pojaÄalo od svih 5xx yamaha nisu stavili u spizzenklasse već daleko ispod . to sam video mnogo kasnije .post-11219-0-68317700-1394699913_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

neÄitaÅ¡ moj post imao sam pojaÄalo pre nego Å¡to sam mnogo godina kasnije video u stereoplay kako je proÅ¡ao test tako da su moje uÅ¡i i test nemaca poklapa , sve Å¡to sam kupio dosada po njihovim testovima ispada onako kako je i ocenjeno a ti veruj engleskim testovima ko ja pre pa ćeÅ¡ biti u zabludi jer oni su neopevani lažovi. ili je možda onaj primerak  na kupujem prodajem TVOJ gde u tekstu hvaliÅ¡ pojaÄalo kao vrhunsko i sl. a djubre nevidjeno.

Link to comment
Share on other sites

Toooo, goxy62. Svako hvali svog konja ali englezi su zaista preterali u svakoj meri sa veliÄanjem svojih ružnih NAD-ova i sliÄnih Ä‘ubreta koje ni ja ne mogu da smislim. Voli i nemac da hvali svoje ali to nije u tolikoj meri kao Å¡to rade oÅ¡tećeni ostrvljani. 

Link to comment
Share on other sites

zato nikad i nisam mogao da kupim NAD uredjaj mnogo su ružni a ja volim osim zvuka i lep izgled i žao mi Å¡to se viÅ¡e neprave uredjaji srednje klase mislim pojaÄala sa vumetrima ili pikovima volim ono kad se neÅ¡to pomera u ritmu muzike na pojaÄalu tako sam moje prvo pojaÄalo obožavao sa pikovima Techniks SUV 2A

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...