Jump to content


ORTOFON


suca77

Recommended Posts

Osim što 52mm ne odgovara 1200 Technics-u kao što mu odgovara naprimer 55 po Bervaldu ipak mu najviše odgovara mojih 54.5mm što iznosi 17.5mm overhnginga na 215mm originalne ručke.

Takođe za OM igle i njhovo vešanje ni malo ne prija 18g težina zvučnice što je ako se ne varam ukupno 23-24g efektivne mase na kompliansu od 25.

Dakle sa velikom sigurnošću tvrdim da je ta kombinacija tragična po svim prametrima, a konačno i u zvučnom smialu, jer sam se i u to lično uverio korišćenjem OM10 i OM40 hi fi igli.

Link to comment
Share on other sites

Osim što 52mm ne odgovara 1200 Technics-u kao što mu odgovara naprimer 55 po Bervaldu ipak mu najviše odgovara mojih 54.5mm što iznosi 17.5mm overhnginga na 215mm originalne ručke.
Takođe za OM igle i njhovo vešanje ni malo ne prija 18g težina zvučnice što je ako se ne varam ukupno 23-24g efektivne mase na kompliansu od 25.
Dakle sa velikom sigurnošću tvrdim da je ta kombinacija tragična po svim prametrima, a konačno i u zvučnom smialu, jer sam se i u to lično uverio korišćenjem OM10 i OM40 hi fi igli.

Prvobitno je Concorde bio hifi cartridge. Postojale su varijante Concorde 10, 20 i 30, koje su pandan danasnjim kombinacijama sa OM iglama.
http:// http://www.thevintageknob.org/ortofon-Concorde.html


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Moj utisak na kraju je bio da OM igla profini zvuk koji daju DJ glave koje pumpaju zvuk.  Takav kombo moze nekome da legne, ne racunajuci sad komplijanse itd., a da za cist hi fi verovatno Super OM / OM vrh bolji daje bolje rezultate.

2M Red & Bonded Shibata je zanimljiva opcija,  ima takodje neka Nagaoka sa Shibatom za 120$ zbog toga sto je Bulk kupovina pa nema imena Nagaoka na glavi

Link to comment
Share on other sites

Plug'n'Play ne moraju A Priori biti lose, to zavisi sta je proizvodjac napravio i koliko dobro izveo.

Ortofon je napravio sa prevelikom masom a Nagaoka recimo nije, oni prodaju obican shell sa glavom, malo tezi ali ni blizu one mase koju ima Ortofon Shell u PnP varijanti.

Inace za DJ Serije uopste ne treba dodatni tegic.

Link to comment
Share on other sites

Izneću ovde javno, kao najavu, da sam završio izradu 3D modela Technics plastičnog uloška (Gauge) za brzo i lako štelovanje glave u headshell-u.

Kada napravim prve slike prezentovaću negde u novoj temi. Dalji korci su 3D print i testiranje u praksi.

Ako se pokaže dobar i upotrebljiv krećem u proizvodnju. Naravno reperi su mu podešeni po mom protraktoru za Technics 1200 odnosno na 17.5mm overhanginga i pažljivo konstruisanim offset uglom. Zapravo biće upotrebljiv na svakom gramofonu koji ima montažnu daljinu ručke na 215mm od centra tanjira. Ovaj nivo zkrivljenosti cantilivera omogućava najoptimalniji raspored greške duž lučnog hoda glave.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, No1Livz4Ever said:


Prvobitno je Concorde bio hifi cartridge. Postojale su varijante Concorde 10, 20 i 30, koje su pandan danasnjim kombinacijama sa OM iglama.

Svašta je Ortofon zvao konkordom, razni motori i razne igle su išli u/na razne Concorde, štampali su oznaku igle na telu zvučnice (neki OM su npr. brojeve 10, 20, 30 imali odštampane na zvučnici a ne na igli (iako su zvučnice bile identične i razlikovale su se samo po igli koju su u fabrici natakli na glavu)), a i nešto se ustalilo da se "one izdužene plug-and-play" Ortofon glave zovu Concorde, iako ih Ortofon nije prodavao pod tim brand-om.

Ortofon nosi veliku zaslugu za ovu zbrku.

Ja bih voleo jednu standarnu OM glavu pakovanu k'o Concorde, samo da je lako i brzo nataknem na ručku kada isprobavam njanjave ploče nepoznatog stanja i porekla.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

sa sablonom je brze i mislim da moze dovoljno precizno   :D

Zapravo sam i imao nameru da naštelujem glavu u headshellu po šablonu pa da je donesem kod nekoga ko ima Technics 1200 i ubodem u bajonet. Poneo bih i moj protraktor za 1200 odnosno 215 +17.5 = 232.5mm Efektivne daljine i proverim naleganje na početak, sredinu i kraj luka koji vrh treba idealno da prati. Za tim bih još proverio offset angle paralelnost na referentnoj tački.

Jako je važno da šablon maksimalno isprati protraktor po kome je konstruisan.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, NShappy said:

Ja bih voleo jednu standarnu OM glavu pakovanu k'o Concorde, samo da je lako i brzo nataknem na ručku kada isprobavam njanjave ploče nepoznatog stanja i porekla.

Ovo isto može da reši i drugi headshell sa nekom jeftinijom glavom. Naravno da bi bilo uputno i tu glavu podesiti na protraktoru, da ne bi dodatno orala vinile sumnjivog kvaliteta. Osim toga nije loše proći neku ploču sa podešenom iglom, kako bi se uočili momenti uništenih brazdi od strane prethodnog vlasnika, nesvesnog potrebe za podešavanjem ičega na gramofonu.

Može ploča da bude čista kao sunce a da ima distorzija koliko hoćeš, jer ju je neko pre ostrugao za medalju.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Father said:

Može ploča da bude čista kao sunce a da ima distorzija koliko hoćeš, jer ju je neko pre ostrugao za medalju.

Imam neke ovakve. Uglavnom domaći r'n'r. Ploča izgleda mint, al' čuje se k'o da ju je neko slušao vrhom skalpera. :(

Link to comment
Share on other sites

Zato i kažem da je važno imati podešenu zvučnicu a tu mislim na minimum elipsu sa kojom bi moglo da se presluša i proceni neki vinil. Te ploče kojima su jedan kanal ili oba na glasnijim pasažima već u distorziji, ne može tu nikakvo čišćenje da im vrati zvuk.

Ja naprimer imam ploču koju je neko matirao nekom hemijom i izgleda kao ne daj bože, kada se primarno očisti (znači ništa specijalno) značajno se umanji pucketanje i šum ali je zvuk odličan.

Takođe imam ploče (našao kod kuma na tavanu) koje pucketaju i površina im je sva u nekim površinskim ožiljcima, ali im je zvuk sačuvan u brazdi i nakon osnovnog vlažnog čišćenja vrlo su prijatne za slušanje.

Ono što istrošen dijamant ili loše podešena geometrija glave mogu da unište, to ni loše rukovanje pločama ne može tako nepovratno da uništi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Imam neke ovakve. Uglavnom domaći r'n'r. Ploča izgleda mint, al' čuje se k'o da ju je neko slušao vrhom skalpera. :(

Jesi li probao da je izlepkiraš? Stara nakupljena štroka često zvuči baš kao distorzije nastale oranjem. Naravno, ako se ispostavi da nije štroka onda je ploča za kantu ili, evemtualno, za zid.

1 sat ranije, Father said:

Ja naprimer imam ploču koju je neko matirao nekom hemijom i izgleda kao ne daj bože, kada se primarno očisti (znači ništa specijalno) značajno se umanji pucketanje i šum ali je zvuk odličan.

 

Neki kao belkasti tragovi? Vidi se i potez hemičara, pomalo?

Imao sam i ja par takvih pa je lepak malo pomogao. 

Naravno, u oba slučaja prvo pranje sapunicom pa lepkiranje odmah posle ispiranja.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Bujodrag said:

Jesi li probao da je izlepkiraš? Stara nakupljena štroka često zvuči baš kao distorzije nastale oranjem. Naravno, ako se ispostavi da nije štroka onda je ploča za kantu ili, evemtualno, za zid.

Lepkirano. Nije pomoglo.

Svaku novu ploču prvo izlepkiram, čak i novu novu.

Link to comment
Share on other sites

pa da. to je lepak na vodenoj bazi, možeš ga vodom razblaživati ako je previše gust.

A davno još smo utvrdili da lepak očisti i ploče koje su mokro slušane kao što ih @Froggysluša. A inače su neslušljive. Još davnih godina su gramofondžije savetovale da se ploče ne slušaju mokro jer će residue toliko da se akumulira i skori da će biti neslušljive pri normalnom slušanju.

I stvarno jesu: sve strašno šušti i struže, vrlo gadno :o 

Ali lepak to skine kao da nikad nije bila mokro slušana

Da me ne mrzi da se bakćem još jednom ručicom  i ostavljenjem ploče da se suši, verovatno bih praktikovao mokro slušanje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...