Jump to content


ORTOFON


suca77

Recommended Posts

  • 2 months later...

Posedujem M2 Blue.Pokusao sam da iz ovog klipa izvucem razliku izmedju ova tri tipa,i...nisam uspeo.Za to su verovatno dva razloga: 1. Moj slusni aparat se totalno raspao,pa ne cujem razlike. 2. Usko grlo phono predpojacala-koristim pojacalo Technics su-v4,kome su crkli tranzistori,ali sluzi kao phono preamp.

Zato bi zamolio clanove sa boljim sistemom da poslusaju klip,i kazu da li ima razlike,a morale bi postojati,jer je razlika u ceni izmedju black i red vise nego dupla.

Link to comment
Share on other sites

Recimo, kada bi black iglu naboo u red telo, dobio bi dražesnu opciju.

Ovako black zbog srebra u namotajima i mog iskustva sa Bronzom u mom sitemu mislim da je mnogo CD zvučeća opcija. Moj sistem je dosta utegnut i brz ali sa dosta štofa i dubne, pa mi ipak nije nešto legla Bronza. Blue jeste bila zamućenija, ali je meni bila melodičnija. Možda smo tada trebali da ubodemo Bronzu u blue i poslušamo, ali obzirom da ni jedna ni druga nisu bile moje, a momcima nije pala na pamet ta kombinacija, pa je izostalo to iskustvo.

Slušao sam više puta ovaj klip ali zaboravih detalje. Ako nađem vremena da poslušam javiću svoje utiske.

Link to comment
Share on other sites

Kod Fathera smo Microfarad i ja doneli 2M Blue PnP, 2M Bronze na Technics shellu i domacinov Super OM/40, uglavnom bilo je razlike izmedju Blue i Bronze, Blue je odnosu na Bronzu zvucala dosadno a sama Bronza je na mene ostavila utisak da mnogo vise uvlaci slusaoca u muziku ( ista pesma par puta slusana zaredom ).  

Nije moj slusni aparat u nekom extra stanju nit mi je sluh jako izvezban ali razlika se cula.

Technicki koliko znam razlike su sledece : 2M Blue ima Nude Eliptic vrh i bakarne namotaje a 2M Bronze Fine Line vrh i srebrne namotaje.

Link to comment
Share on other sites

Poslušao sam i ja upravo. Razlika mnogo manja nego onomad kada smo se mi igrali. Mislim da je predmetni preamp izrazito loš i da je dosta umanjio razliku i sveo je na nešto otvoreniji zvuk ove dve skuplje.

I ovde mi prirodnije, melodičnije i nekako punije zvuči Blue, ali bi joj dobro došao finiji vrh da se dopuni detaljima i raskošom u visini. Svakako nije ova pesma dobar materijal za poređenje. Neka filharmonija ili đezijana sa raskošno snimljenim klavirom bi otvorio mnogo više elemenata za uporediti.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Jesam,jesam,ali godine su tu.Bar necu trositi novac na neka poboljsanja u sistemu,ostace za ploce i cd(kupovacu i bolje crveno vino,tu osecam razliku).

Mogao bih da vam donesem moju OM40 da je bocnemo u vašu 2M Blue pa iz prve ruke procenite ima li potrebe ulagati u bolji vrh ili su godine odnele svoje. :)

IMG_20180308_195709.jpg.47988a1796fbdcf8afb51f604903211a.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, neskor said:

cuju se razlike cak slusajuci i na slusalicama na kompu

upravo kojim redom idu tako i zvuk je sve bolji

 

na ovom klipu YT-a je ovo tacno,i bez sluski,samo cisto laptop..medjutim,ne bih svodio nikakve dublje konzekvence na osnovu YT snimaka...M2Black nije bezazlena zvucnica,bez da se kod rucke moze podesavati VTA+SRA (Shibata profil),treba je izbaciti iz razmatranja..ovo je jedan deo,drugi deo je da je 2m Black izuzetno probirljiva na kvalitet snimka,i zacas posla ce stvoriti 2 gomilice unutar kolekcije ploca,jedna koja svira fenomenalno,druga,koju cemo ostaviti u najudaljeniji cosak sobe za slusanje muzike...ako se ima mnogo "starije muzike",zaboravi....trece,tela 2M serije su kompatibilna:Red+Blue,Bronze+Black..ne mere telo od Red,igla od Black..telo ima formu kao da je idealno za Rega rucke,medjutim,ako se u bilo koji kalkulator ubace podaci,za dobijanje idealne rezonantne frekvencije od 10Hz-a,treba rucka od 5-6 grama efektivne mase (pod uslovom da se zelimo ovoga pridrzavati)..meni,starija serija 540/II  mnogo univerzalnija od 2M Black (FG profil ) po svim parametrima od 2M Black..imao,prodao,i nisam odlazio u ducan da kupim paklo maramica..sretno s njom ko je kupi...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, neskor said:

upravo kojim redom idu tako i zvuk je sve bolji

Redosled koji sam video/slusao je Blue, Red, Black.... e sada recimo kazem da ono sto sam subjektivno cuo jeste da Red malo bolje svira sa datom pesmom u odnosu na Blue ( prva po redu )  a Black mi deluje kao najbolja s tim da mozda nije bas za ovaj tip muzike ( tako mi delovalo ). B Sistem, male razlike, kod mene.

Sta mi nije jasno : Blue ima Nude Elipsu a Red Bonded Elipsu... u ovoj situaciji bi trebalo da Nude Elipsa daje malo bolji rezultat s obzirom da su tela/generatori navodno ista.... ?

Sudeci po ovom YT snimku proizadje da je Red ( 85 eu ) bolja od Blue ( oko 150 Eu )... da li je to tako zaista i u praksi ?

P.S.  Gore receno sa respektom da razlicito cujemo, imamo razlicitu izvezbanost sluha, tehniku, itd.

Link to comment
Share on other sites

@Krca44  Malo si se zabrojao.Nije Red u pitanju,nego Bronze.To vec menja stvar?

 

posto i @paja959 cuje razliku na snimku,definitivno je u pitanju moj slusni aparat.Pustao sam herce preko kompjutera na sistem,cuo sam od 20-12.000hz,a moj 29godisnji sin je cuo do 18.000hz.Mozda mi taj nedostatak da cujem visoke kvari ukupnu zvucnu sliku,pa ne cujem razlike.Sta je,tu je.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Aoxomoxoa said:

.Pustao sam herce preko kompjutera na sistem,cuo sam od 20-12.000hz,a moj 29godisnji sin je cuo do 18.000hz.Mozda mi taj nedostatak da cujem visoke kvari ukupnu zvucnu sliku,pa ne cujem razlike.Sta je,tu je.

si slusao FM tunere u junacka vremena hife? (od sredine '70 pa do recimo '90,kad je tuner bio sastavni deo maltene svakog sistema)..ako da,pogledaj im frekventne prenose na FM..neretko su i malo jaci modeli jedva dobacivali do 12-14KHz..da li si uzivao u muzici slusajuci je preko njih?..ako jesi,a bio si mladji,da li si razmisljao o tome,koja je gornja frekvencija sto FM moze da prenese?..ne kazem da nije bilo takvih koji su imali siri spektar,ali sustina muzike nije u onome sto je iznad 12KHz-a....

Link to comment
Share on other sites

Pogresno si me shvatio.Ja uzivam u muzici oduvek.I kada sam imao Tosku,i kada slusam radio u kolima,kineski radio Roadstar svirucka po ceo dan u kuci.

Pitanje je da li moja nemogucnost da cujem preko 12khz utice na kompletnu zvucnu sliku,tako da neke suptilne razlike ne mogu da prepoznam.

Ovo sve pisem jer sam mislio da promenim pojacalo i zvucnicu.Ako ne mogu da uocim razlike izmedju Blue and Black,ustedecu 200-ak evra.Malo li je?

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Pogresno si me shvatio.Ja uzivam u muzici oduvek.I kada sam imao Tosku,i kada slusam radio u kolima,kineski radio Roadstar svirucka po ceo dan u kuci.

Pitanje je da li moja nemogucnost da cujem preko 12khz utice na kompletnu zvucnu sliku,tako da neke suptilne razlike ne mogu da prepoznam.

Ovo sve pisem jer sam mislio da promenim pojacalo i zvucnicu.Ako ne mogu da uocim razlike izmedju Blue and Black,ustedecu 200-ak evra.Malo li je?

kreni sa preslusavanjem ako mozes raznoraznih sistema koji su ti u okruzenju,da se vezbas malo,mozda treba  da uhvatis (ponovo) korak samo..ili uzmi vise snimaka sa YT,pa ih preslusavaj...

 

Link to comment
Share on other sites

On 4.8.2018. at 18:40, Krca44 said:

Kod Fathera smo Microfarad i ja doneli 2M Blue PnP, 2M Bronze na Technics shellu i domacinov Super OM/40, uglavnom bilo je razlike izmedju Blue i Bronze, Blue je odnosu na Bronzu zvucala dosadno a sama Bronza je na mene ostavila utisak da mnogo vise uvlaci slusaoca u muziku ( ista pesma par puta slusana zaredom ).  

Nije moj slusni aparat u nekom extra stanju nit mi je sluh jako izvezban ali razlika se cula.

Technicki koliko znam razlike su sledece : 2M Blue ima Nude Eliptic vrh i bakarne namotaje a 2M Bronze Fine Line vrh i srebrne namotaje.

Iste impresije u vezi razlike delim i ja. Bronza je izvlačila više detalja i bila za nijansu muzikalnija!!!

Link to comment
Share on other sites

Slusati muziku bez opterecenja kvalitetom zvuka opet...pa sad ti mnogi zavide.Narocito ljubitelji zvuka bez opterecenja muzikom :grin:

Ma uzivaj i ne opterecuj se sluh ti je sasvim na mestu.Tih 12khz je sasvim dosta da cujes razlike.Mozda imas negde usko grlo,probaj kod sebe jos neku fono sekciju,pojacalo...obzirom da su ti zvucnici odlicni meni mirise na usko grlo u amplifikaciji

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, microfarad said:

Iste impresije u vezi razlike delim i ja. Bronza je izvlačila više detalja i bila za nijansu muzikalnija!!!

Meni je razlika bila malo veca, mozda zato sto je ona moja Blue sa onim teskim Ortofon shellom, imam utisak da ta masa velika nekako zatvori zvuk, imao sam slicno iskustvo sa dodavanjem mase skoro na Elac.

Mislim i da Bronza moze da uradi vise po pitanju stereo slike u smislu dubine, nekako sve bolje svira sa njom.

.....................

12 Khz ... pogledajte ovaj dijagram frekventnog opsega raznih instrumenata :

 

FREKVENTNI OPSEG RAZNIH INSTRUMENATA copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...