Jump to content


kutak za pecarose


zoltan

Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo mesta gde ja volim da odem sa detetom

,voda je izuzetno cista,ovog leta videli smo vidru-presla nam izmedju plovaka-kakav prizor za dete! Pecarosi izuzetno disciplinovani niko ne baca djubre,ima i dosta korpi,cisti se obala,za cenu dnevne dozvole mogu te camcem provozati.Pecanje po pravilima od skoro je zasiceni park prirode.Recica u svom toku nema nijednog zagadjivaca(fabriku),mnogo se radi na zastiti i to se vidi.Cesto bude tu i skola pecanja za decu,uci se fer plej-"ucitelj" je vratio dva sarana prosli put u vodu.
Link to comment
Share on other sites

Da još malo razvedrim atmosferu, par "fleševa" sa pecanja, nažalost bez fotografija, osim jedne ilustracije iz Vikipedije.

IzaÄ‘em iz Äamca na SuseÄku Adu, da se malo prošetam. Bila je to ogromna ledina, koja je sada pod tridesetogodišnjim zasadom topole. InaÄe, ada je duga oko sedam kilometara. Tada su seljaci držali na njoj stoku, koja je dobar deo godine tu živela slobodno.

U jednom momentu je zemlja poÄela da drhti, i zaÄula se prigušena tutnjava, koja je bila sve glasnija. Ugledao sam krdo od tridesetak konja, u punom galopu. Kao mustanzi na filmu. OÄaravajuće.

U sred šume, omanje, duboko jezerce (lepše zvuÄi nego - bara :cool: ) prepuno štuke. Retko kada neko naiÄ‘e tuda. Razbacam tri - Äetiri pecaljke po širini, a ja se izvalim na obali i meditiram. Dugo nisam registrovao povremeno Äudno bućkanje koje se dešavalo na suprotnoj obali. Kada mi je doprlo do vijuga, ugledao sam ne preveliku pticu jarkih boja, kako ÄuÄi na grani koja se nadnela jedno metar iznad vode. Svaka dva - tri minuta skok naglavaÄke, i, nepogrešivo - ribica u kljunu. :) Nikad je, ni pre, ni posle, više nisam video. InaÄe, ne bih ni pomislio da živi i u našim krajevima.

Vodomar:

post-10074-0-34160700-1320796839_thumb.j

Stojim u dubokim Äizmama na kamenom šporu, daleko od obale, i bacam varalicu. Oko mene svuda Dunav. InaÄe, da bih danas pecao na tom mestu, trebao bi mi pasoš - špor je pored mosta koji povezuje BaÄku Palanku i Ilok, a sa iloÄke strane.

Dok držim, tako, blago nakošen štap i motam mašinu, na njega sleti - lasta. :grin: InaÄe ne baš druželjubivo stvorenjce se baš fino smestilo, i ja sam prestao da motam najlon, da je ne bih uplašio. Uzletela je, napravila krug, i sletela na isto mesto. Posle nekoliko ponovljenih seansi, ohrabrim se, i poÄnem da pružam prst prema njoj, a ona ništa. Dodirnem joj nožice, a ona se 'ladno premesti na njega. Sklonim štap i držim je na prstu, kao papagaja. :lol:

Igra se ponovila još nekoliko puta, a onda sam prekinuo drugarstvo, jer je smuÄ‘ radio, uglavnom, u kratkom periodu oko zalaska sunca.

Eto.

Link to comment
Share on other sites

Dok držim, tako, blago nakošen štap i motam mašinu, na njega sleti - lasta. :grin: InaÄe ne baš druželjubivo stvorenjce se baš fino smestilo, i ja sam prestao da motam najlon, da je ne bih uplašio. Uzletela je, napravila krug, i sletela na isto mesto. Posle nekoliko ponovljenih seansi, ohrabrim se, i poÄnem da pružam prst prema njoj, a ona ništa. Dodirnem joj nožice, a ona se 'ladno premesti na njega. Sklonim štap i držim je na prstu, kao papagaja. :lol:

Igra se ponovila još nekoliko puta, a onda sam prekinuo drugarstvo, jer je smuÄ‘ radio, uglavnom, u kratkom periodu oko zalaska sunca.

Eto.

E ovo je prava pecaroska :1038: ..... da je nisi naucio i da govori? :bounce

Link to comment
Share on other sites

Ne trujem temu, samo kažem da ne razumem takvo ponašanje.

Užasavam se kad vidim onaj lov na plemenitu ribu. Gliser, pecaljka, sabljarka se propinje ( božanska kreatura) a onda je hvataju trojica sa kukom, meredovom, svemirskim pecaljkama...Sport.

Ljudi, nisam pecaros.

Ali mogu da razumem tu strast (vise potrebu), jer znam nekoliko pecarosa, sve ljudi koje cenim/respektujem, i svi odreda kazu isto - melem za dusu.

Kad sam bio klinac, tata je imao camac na Savi. Recimo samo da tih godina niko u familiji nije ni pitao za more :) , reka je cudo.

A lov na sabljarke, to vec nije (samo) ribolov, to je 'pravi' sport, i to opasan. Tu vec ima i adrenalina, jer povelika ribetina ume i da zaljulja gliser, a o povredama ljudi za stapinom i da ne govorim.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Ne trujem temu, samo kažem da ne razumem takvo ponašanje.

Užasavam se kad vidim onaj lov na plemenitu ribu. Gliser, pecaljka, sabljarka se propinje ( božanska kreatura) a onda je hvataju trojica sa kukom, meredovom, svemirskim pecaljkama...Sport.

Ljudi, nisam pecaros.

Ali mogu da razumem tu strast (vise potrebu), jer znam nekoliko pecarosa, sve ljudi koje cenim/respektujem, i svi odreda kazu isto - melem za dusu.

Kad sam bio klinac, tata je imao camac na Savi. Recimo samo da tih godina niko u familiji nije ni pitao za more :) , reka je cudo.

A lov na sabljarke, to vec nije (samo) ribolov, to je 'pravi' sport, i to opasan. Tu vec ima i adrenalina, jer povelika ribetina ume i da zaljulja gliser, a o povredama ljudi za stapinom i da ne govorim.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

I jel mogao da se desi takav divan dogadjaj i bez pecanje?

U principu, mogao je. Ali, treba neka sila da Äoveka pokrene u prirodu. Neka se svako zapita, kada je poslednji put proveo sate i sate u besciljnom tumaranju po nekim bogazama? Priznajem i prvomajsko roštiljanje, ali, to je samo jednom godišnje. Osim toga, pravi susret sa prirodom se dešava kada, na neki naÄin, postaneš deo nje, a ne kada dotiÄno vreme provedeš posvetivši ga društvu, iću i piću. :lol:

Eto, već godinama mi više ni pecanje nije dovoljno jak motiv da se malo promuvam... A prekoputa Dunava mi je ogroman Koviljski Rit. :wub:

Da dopunim samo razmišljanja na temu uništavanja ribe... Nisu ni (nesavesni) ribolovci nedužni. Recimo, u godinama kada se štuka dobro izmresti, redovno sam viÄ‘ao "pecaroše" sa mepsom "0" (najsitnija varalica) i besomuÄno trebe štukice, u žargonu zvane "penkala". Jadnice su neumereno gladne, grabe sve što mrda. Ponosni sportisti nose kući po trideset "komada". :roll: Naravno, krivolov je tu najveći problem, gde su "Äuvarske" službe u dilu sa ribokradicama, i zajedno rade biznis.

Ja sam odrastao u pecaroškoj familiji, i nikada, ni u širem okruženju, nije postojala ideja da ima nešto loše u tome da ulovljena riba služi kao hrana. Ne zbog kućnog budžeta, nego onako, normalno, jer riba služi kao dobra hrana, i sasvim je prikladan završetak sesije zvane "pecanje". Ionako smo, verovatno, meÄ‘u poslednjima u svetu po potrošnji ribe. Ali se nikada nije u mreži ostavljala riba ispod mere, niti se uÄestvovalo u neumerenom izlovu bilo koje vrste.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja, moj drugar Nesha, pre 5 godina na Zavojskom jezeru pored Pirota, 112 cm, 12-13kg, vishe se ne secamo tachnih mera. Evo je stoji kod njega preparirana u sobi.

Ja sam se preorijentisao na mushicarenje, pre 7-8 godina, ali spletom nesretnih okolnosti ne izlazim na vodu vishe od 2-3 puta godishnje u zadnje 2 godine. Preshao sam na C&R kompletno i pushtam sve, jadni su nam potoci i ne nosim vishe ribu kuci.

Za mene je pravi specijalitet:

- najobicnija konzerva sardela sa prazilukom, lagano izgnjechena,

- noge u vodi, ladovina, po jedna ljuta rakijica pre i pivo iz visochice posle ruchka.

Za one koji imaju vremena i materijala moj provereni recept:

Punjeni šaran (na moj nacin)

Potrebno je:

1 šaran od 2.5 do 3.5kg (preporuka sto posniji i ukusniji divljak)

300 g masnog sira ( ovchi ili meshanac)

2 jajeta

2 dl belog vina, sorte Savinon, Semijon, Zilavka ili slicnog blagog mirisa i sa malo kiseline

1 dl ulja

4-5 kašike prezli

2 glavice belog luka

peršunovo lišÄ‡e

mleveni biber, sol i ostali zacini po zelji

garnirung:

shampinjoni, krompir, shargarepa, grashak ... po zelji ...

--------------------------------------------------------------

1. Šarana oÄistiti od krlušti, izvaditi iznutricu, DOBRO oprati, posušiti Äistom salvetom, zaseći UZDUZ preko leÄ‘a na nekoliko mesta i ostaviti da se ocedi

2. U avanu istucati jednu glavicu belog luka sa malo soli. Tom smesom rukama sharana spolja i dobro i snazno trljati belim lukom jedno 10-15min - dok koza ne pobeli. Preostalu smesu ubaciti u utrobu sharana i ostaviti dok se sprema nadev za punjenje.

3a. Dok se smesa priprema ukljucite rernu na 300 stepeni i neka se dobro zagreje.

3b. U doboku posudu isitniti MASAN sir, pomesati sa prezlama od hleba i dodati dva jaja i seckani beli luk. Dobro izmesati i umesiti dok smesa ne postane kompaktna (otprilike kao smesa za pljeskavice). Na kraju dodati nekoliko listova usitnjenog pershuna i ispasirati koliko da se izmesa u smesi.

3c. Punjenje sharana:

- zabiberite po zelji iznutra ribu,

- pripremnjenim nadevom ispunite ribu i zatvorite odozdo koncem ili zicom,

- postavite na dashchice ili u djuvecharku u polozaju KAO KAD PLIVA,

- po potrebi uzvrsite ribu viljuskama da stoji u tom polozaju,

- blago prelijte uljem i uvacite u rernu.

4. Smanjite rernu na 200-230 stepeni i pecite na umerenoj vatri jedno 1.5- 2 sata. Zavisno od velicine ribe.

5. Kada riba porumeni (kao prase) prelite vinom i NE PRETERUJTE i vratite u pec.

6. Pecite jos 15minuta do pola sata i izvadite iz rerne i postavite na sto. Slozite garnirung na dno pleha, ili djuvecharke i vratite u rernu jos pola sata.

7. Kad je sve gotovo, izvadite sve na sto. Odvojite ribu i garnirung. Ribu polozite na bok, prelite celu ribu smesom iz pleha i vratite u rernu na 5-10 minuta da riba upije sokove iz garnirunga.

8. Sluziti toplo. Celu ribu postavite na sto i nasecite poprecno duz rebara na shnicle (naravno za efekat je bolje to raditi pred gostima).

Dobijate prekrasne rolate gde je po obodu ocedjeno tanko meso sharana, a u sredini smesa u obliku velike sochne knedle prosarane zelenim tachkicama.

Pikantno i jako jelo, pasuje uz "zelenjikave" i mirishljavije sorte ohladjenog belog vina.

Prijatno!

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast za slike,treba imati foto aparat uz sebe jer postoji 1000 situacija kada slika govori mnogo vise od reci...pecanje_060609.gif

Inace i moja zena obozava pecanje tako da verovatno za razliku od mnogobrojnih kolega pecarosa nemam problema oko odlazaka na pecanje...

th_085fb978.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MuÄne duÅ¡e, NiÅ¡ki pecaroÅ¡i su natÄoveÄanskim naporom u vodi mestimiÄno dubokoj i preko 15cm uspeli da od skrpljenog i prikupljenog materijala sami naprave rabilo ne bi li i preostale niÅ¡avske monstrume od kojih su neki i 10cm dugi, uspeli na nahvataju. Nisu se libili ni bedm da potkopaju i izvuku kamen da bi izgradili sebi pomagaljku za hvatanje ribe.

post-10168-0-60784400-1321727951_thumb.j

Ulepšavanje prirodnog okoliša je njihova svakodnevna aktivnost.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

grdobina,zhaba

ovako izgleda ova cudna riba, koje ima

u nekakvim kanalima podno Velebita...ili ih je makar bilo

ova je,prema naslovu videa, ulovljena kod Krka,na otvorenom moru.

nisam je nikad ulovio, a kazu ponegde da je meso izvrsno,i brodet.

jel se susreo neko s ovim cudom,kako se tacno lovi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...