Jump to content


Mišljenja o glavama za 1210


NShappy

Recommended Posts

Nakon nabavke Technic-sa, da bi ikako radio, potrebna mu je i nekakva glava. Dobio sam uz njega neki Stanton, imam odavno OM5E (ali neku bajatu iglu) pa bih sada da uzmem nešto malo bolje.

Dakle, do sada su u razmatranju:

Ortofon 2M Blue (preporuÄena na Ortofon sajtu za ovaj gramofon), oko 145eur

Grado Blue 1, oko 110eur

Grado Red 1, oko 140eur

ili nešto Äetvrto. Ali da ima kod nas.

Da spomenem i da kompletna OM5E košta veoma povoljnih 45eur pa ako neko smatra da je to dosta za poÄetak...

TakoÄ‘e, već rekoh da imam OM zvuÄnicu, pa vredi li da se na nju stavljaju bolje igle. Recimo ove 10, 20 ili 30, ako uopšte mogu na standardni OM (ili pak moraju na super)?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Nakon nabavke Technic-sa, da bi ikako radio, potrebna mu je i nekakva glava. Dobio sam uz njega neki Stanton, imam odavno OM5E (ali neku bajatu iglu) pa bih sada da uzmem nešto malo bolje.

Dakle, do sada su u razmatranju:

Ortofon 2M Blue (preporuÄena na Ortofon sajtu za ovaj gramofon), oko 145eur

Grado Blue 1, oko 110eur

Grado Red 1, oko 140eur

ili nešto Äetvrto. Ali da ima kod nas.

Da spomenem i da kompletna OM5E košta veoma povoljnih 45eur pa ako neko smatra da je to dosta za poÄetak...

TakoÄ‘e, već rekoh da imam OM zvuÄnicu, pa vredi li da se na nju stavljaju bolje igle. Recimo ove 10, 20 ili 30, ako uopšte mogu na standardni OM (ili pak moraju na super)?!?

Link to comment
Share on other sites

E, da, i Burideda Šušumiderović i kolega forumaš ras na Technics-u voze Ortofon MC15 koja se odliÄno uklopila.Na žalost, odavno se ne proizvodi.

Dakle, MC, just for thought.

Svi hvale match Technics-a sa Denon DL 103. Da nisam dekintiran zeonirizacijom, možda bih je i pazario, da Äujem tu toliko preporuÄivanu kombinaciju.

Ortofon MC10, imam jednu kod kuće i dobro radi, mada ne može da se meri sa MC15.Mislim da je 90 evra previše, ali, možda prodavac pristane na realnijih 60.Oprez, prodavala se jedna sa vidno savijenim kantileverom.

Usput videh i ovo Ortofon X-1.

Link to comment
Share on other sites

Izbegao bih polovne MC zvuÄnice, pogotovo sa KP. A za sada i nemam mogućnosti da slušam mrdajuće kaleme.

Imam Yamaha stereo receiver sa nekim Jamo zvuÄnicima, ali sve to uskoro ide na doboš. ZvuÄnicu menjam sada, ipak treba taj gramofon malo i da svira. Ko će Äekati da se sve promeni. :)

Dakle, Grado niko ne spominje, Ortofon 'nako, a najviše vas ima AT. Imam dojam da ću sada da pazarim tu AT zbog ipak povoljnije cene. Ako mi se ne svidi... ...jel' neko od vas ubo odmah ono što mu je bilo "prst u pekmez"?!?

Link to comment
Share on other sites

Hvala,

sa tom tezinom sigurno ne ide sa denonom 103 bez malih dodatak, On trazi rucke preko 25 g da bi zasvirao punim sjajem.

evo razvrstavanja rucki po efektivnoj masi

* A tonearm whose effective mass is rated at 10 grams or below is considered low mass (e.g. early SME’s, Grace 747 etc.). A tonearm whose effective mass is rated between 11 and 25 grams is considered moderate mass (e.g. SME 309, IV, IV-Vi, V, Triplanar, Graham). Arms above 25 grams of mass are high mass in nature (Eminent Technology, Dynavector).

i razvrstavanja kompilansa

* A phono cartridge whose compliance is rated at 12 x l0ˉ6 or below, is considered low compliance. A cartridge whose compliance is rated between 13 x l0ˉ6 and 25 x l0ˉ6 is considered high to very high. Note:Another way of expressing compliance is um/mN. Here a rating of 5 to 10 is considered very low, 10 to 20 is moderate and above 35 is very high.

Ta rucka je srednje efektivne tezine i bilo bi najbolje da se nadje glava koja ima kompilans umeren izmedju 10 i 20

Posto je to bitno za reznu frekvenciju da bude izmedju 8 i 11 hz. A druga je stvar sta ce neko izabrati u okviru kompilansa koji odgovara za njegovu rucku.

Da ne bude zabune, moze svaka glava na svaku rucku ali nece dati optimalne rezultate ako se ne slazu.

pozdrav

@bujodrag

tako da nije za tebe 103, a i ne znam odakle to da se slazu idealno jer znam da se neke druge rucke tipa SME 12 ili Schue 12 i neke druge slazu sa Denonom, sve ogromne i teske rucke.

Moze Denon na 1210 ali mora da se doda tezina na head schell da se dobije na efektivnoj masi itd. inace nista od te svirke koju je denon sposoban da isporuci, mislim denon 103,103r,103sa a neki drugi denoni ok

Izvinjavam se na opsirnom postu

Link to comment
Share on other sites

Znam, iz komentara anubisgrau-a, recimo, da taj denon traži dosta ugadjanja da bi opravdao svoju reputaciju.No, nailazio sam i na netu, Äesto, Äini mi se, na Denon-Technics kombo i uzgredne pohvalne komentare tipa, na svaki prodati Technics ide barem jedna prodata Denon 103 zvuÄnica i sliÄno.A Äuo sam i za issue sa težinom i za preporuÄeni Sumiko headshell.

Nisam baš toliko zainteresovan za Denona, više 'nako, empirijski.Uvrteo sam sebi u glavu da moje zvuÄnice moraju imati MicroLine, FineLine ili takve nekakve igle pa me to usmerava u neki bezobrazni prajsrejndž.Misteriozni Denon ima, ako se ne varam, sirotu sveriÄnu iglu.

---------------

Pozdrav za Ras-a!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pa, u neku ruku - da.

Još davne 1979. godine, ćale je kupio, a mene je omaÄ‘ijala Stanton 681EEE.

Ove ostale sam kasnije kupovao iz radoznalosti.

Sve od reda su razliÄitog zvuka i ponašanja u odreÄ‘enim situacijama.

Neke od njih mi više prijaju, a neke manje.

Mada, daj mi sat vremena sa bilo kojom od njih i uši će se navići na njen zvuk, jer svaka ima nešto specifiÄno.

Zato svaki put kada promenim zvuÄnicu imam nov doživljaj slušajući ploÄe...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...