Jump to content


Potreban savet i preporuka za ozvucenje automobila


Apeiron

Recommended Posts

Pozdrav svim clanovima ovog foruma!

Potreban mi je savet i pomoc oko toga sta ugraditi od zvucnika u automobil.

Imam Pioneer-ov cd plejer 4x50w. Al verovatno bih kupio i pojacalo (verovatno polovno ako je u dobrom stanju).

U automobilu imam mogucnost da nazad stavim dva zvucnika od 17cm. Napred imam rupe u tabli za zvucnike od 10cm.

Interesuje me koja je osnovna razlika izmedju koaksijalnih 3-sistemskih zvucnika i sistema zvucnika (zvucnika koji se sastoje od 3 posebna dela: visokotonca, srednjotonca i basa)? Jel velika razlika u kvalitetu ili je jako slicno?

Koje brendove biste mi preporucili.

Hvala vam na odogovrima!

Link to comment
Share on other sites

Nije mrtvilo, nego se većina članova zanima prevashodno za kućne audio i video sisteme. Bilo je nekoliko članova koji su se (polu)profesionalno bavili auto-ozvučenjem (ne znam tačno, ni ja baš ne pratim ovaj podforum) ali očigledno nisu videli tvoje pitanje ili ne posećuju često forum. Možda će ti više koristiti da pitaš na nekom car audio, pa čak i automobilskom forumu.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Koaksijalni su obicno sirokopojasni ili sa dva zvucnika mid-basom i visokim i imaju od skretnice samo kondenzator na visokom (mada to ne mora da bude obicaj, kod mene na elipsama Alpine Type R ima i kalem za bas) dok kod komponentnih dobijes i skretnicu koja je obicno kompleksnija a samim tim je i razdvajanje zvuka kvalitetnije od one na koaksijalnim. E sad to sve zavisi od proizvodjaca i modela, visa klasa koaksijalnog ce svirati bolje od nekog jeftinog komponentnog.

Moj predlog je da ne bacas novac na prednje zvucnike od 10cm vec ako mozes da izbusis rupe napred na tapaciru da uzmes neke od 13 ili 17cm i obavezno da ih vezes na pojacalo jer vecina aftermarket zvucnika su od 30w pa navise, izlazi od playera su slabi iako pise da je 4x50w stvarna snaga je oko 15w rms-a po kanalu, zvuk bi distorzirao kada bi pojacao preko pola snage. Isto vazi i za zadnje zvucnike mada ja preferiram kvaliteniji prednji pa makar pozadi i ne stavio nista jer mi je nekako prirodnije da zvuk dolazi od napred.

Sto se tice brendova koliko novca toliko muzike, svi imaju visu i nizu klasu opreme. Ja bih isao na Pioneer zbog playera mada ga licno ne volim.

Link to comment
Share on other sites

ako oces dobar zvuk, onda je poenta uloziti maximum u prednji sistem, znaci napred ti treba komponentni 2 way sistem (3 way je komplikovan) i pojacalo, pozadi nikakvi zvucnici ne treba da idu, jer je fora napred stvoriti 3D binu, cim stavis neke zvucnike nazad pa i na najtise ubrlja sav zvuk, pozadi ide samo woofer i to je to

ugradnja zvucnika je najbitnija stavka, znaci ili da se dampiraju vrata na primer Alubutyl-om ili da pravis kompresione kutije(doorboards) za midbasse, a tweetere metnes u A stubove ili u uglove na kokpit i isprobavas usmerenje i poziciju dok ne dobijes najbolji efekat

potrazi na netu ima install-a kolko oces, na primer ovde

http://www.hifi-foru...se&forum_id=123

ovde malo ekstremnije ugradnje, idi na Car-Hifi pa ima galerija

http://www.mrwoofa.de/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hvala ti na odgovoru. :) Koja je razlika izmedju Magnat, JBL i Hertz ozvucenja? Mislim koji proizvodjac ima lepsi zvuk i kvalitetniji zvucnik?

Kod Hertza me interesuje Energy klasa zvucnika, cuo sam Dice klasu i odusevio sam se. :)

Kod Magnat-a postoji XTS koji su nesto skuplji od Hertza, interesuje me dal su bolji od Hertza.

Za JBL sam cuo da su poznata i dobra marka, interesuje me necije misljenje kakvi su kao porizvodjaci auto zvucnika?

Link to comment
Share on other sites

ne moze da se prica i porede marke nego samo modeli zvucnika

Dieci je pocetnicki sistem, a to sto si se odusevio svaka cast! :lol: prosto zavidim onima sto se odusevljavaju sa malim :P

ako oces zvuk onda ne gledaj te osnovne klase- to iskreno veze nema sa zvukom, bolje da skrpis jos koji evro i da uzmes nesto da valja ;)

Link to comment
Share on other sites

Iskreno lepo se cuje, sa pojacalom zaista lepo.

Pa dobro, energy klasa nije pocetna, a Magnat XTS isto nije pocetna klasa.

A dal znas da mi kazes nesto o njihovim zvucnicima generalno, o energy seriji Hertza, xts magnat-ovoj ili nekoj JBL seriji? Sta bi ti uzeo od ovih proizvodjaca na primer?

Link to comment
Share on other sites

Dzabe nema kod nas da se kupe, a iako ima cene su nenormalne. Cuo sam da ljudi hvale Hertz, pa me interesovalo kakva je razlika izmedju

Hertz Hertz ECX 165 i Magnat XTS 162? Oba su 165 mm i oba 2 way coax, pa me zanima dal neko zna koji se bolji u praksi? Koji je kvalitetniji, bolji zvuk ima...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...