Jump to content


Accuphase E-307


DejanM

Recommended Posts

Kod mene, na neuporedivo jeftinijem sistemu (CD, amp, zvucnici i kablovi, tesko da prelaze 1000 €...) kad su mi zvucnici preblizu zidu, a na to mislim kad su blize od 40-ak cm, postaje neslusljivo... Ozbiljno to kazem. Bas refleks otvor je pozadi, i kod nekih numera bas postaje toliko naglasen i razmrljan da je to smesno...

Pokusavao sam i sa sundjerima da popunim otvor za bas refleks, i da stavljam neke jastuke iza zvucnika, i sl... Ali ipak kad ih odmaknem za jos nekih 30-40 cm - zvuk prosto zablista! I to se javi klasicno "prociscenje": bas dobije na stegnutosti i definiciji, vise ne zamucuje srednjetonsko podrucje, u prvih nekoliko trenutaka pomislim da ga ima premalo, ali onda shvatim da kontrabas ima istitraj zice dovoljno dug, a da nije prenaglasen. U zavisnosti od snimka do snimka varira, naravno...

Mozda da ispod siljaka stavis neke stopice koje mogu da klize po parketu, i onda kod slusanja ih izvuces jos pola metra prema napred?

Link to comment
Share on other sites

Danas sam vratio Accuphase i evo sazetih utisaka intenzivnog jednonedeljnog preslusavanja ovog pojacala na mom sistemu.

Bilo je potrebno malo se poigrati sa ovim pojacalom da bi se zauzdao strahovit bas koji je on pravio u kombinaciji sa Electrama. Prvo igrarije sa tonskim kontrolama a onda i sa inteconnect kablovima. Kada je umesto Cardas stavljen Kimber Timbre stvari su se znacajno popravile (upravo sam morao obrnuto da uradim kada sam umesto Accuphase u sistem zakacio Electrocompaniet ECI 3) i zvuk je dobio na preciznosti i prozracnosti.

Na plus strani:

- Accuphase svira izuzetno uverljivo. Kada kazem uverljivo mislim na to da dok ga slusate imate utisak da je to sve upravo tako kako se cuje i da se ne postavlja pitanje uopste da li je mozda original nesto drugo.

- Negde sam procitao za ovo Accuphase pojacalo da ima izuzetnu "tonalnu izbalansiranost". I to je zbilja tacno. Sve je na svom mestu - i vi ne uspevate zapravo da slusate visoke ili niske (kada je problem sa basom ublazen :) ) nego slusate muziku.

- Emotivna involviranost - vrlo bitna osobina jednog HiFi sistema. Sa Electrama ovo pojacalo cini da zatvorite oci i odmah bivate uvuceni u muzicko desavanje. Kada je pesma zavrsena i kada otvorite oci, imate utisak da ste nesto doziveli, da se nesto desilo, nesto sto ostavlja utisak ... Kontrapandan ovom osecaju je kada slusate sistem i muzika prodje mimo vas - vi otvorite oci i ne znate ni sta ste slusali niti sta se zbilja desavalo ... mozda ste i pridremali ...

- Fenomenalna sposobnost pravljenja muzicke celine (uverljivost) - ovako treba da svira Hi End.

Minus strana:

- Sa mojim Electrama i u mojoj sobi rezolucija basa nije bas zadnja rec Hi Fi-ja ... Iako dosta bolje nego prvog dana out-of-the-box slusanja, ipak bi odredjena fokusiranost na najdublje tonove bila dobro dosla.

- Ovo pojacalo iako deklarisano na prosecnih 100 W /8 ohma ima mnogo snage i u stanju je da razvije strahovitu dinamiku. Kada okrenem potenciometar za glasnocu na 9, ako je verovati analognim pokazateljima i uputstvu, ovo pojacalo gura 2 W u moje zvucnike a kuca se trese. Ne kuca - cela zgrada, posto je moja zena prokomentarisala tako dok je ulazila u zgradu (mi imamo stan na prvom spratu). To u principu nije lose ali mi se cini malo prejakim za moje zvucnike sa osetljivoscu od 91 dB i minimalnom impedansom od 4,1 ohma.

- U mom stanu ovo pojacalo generise lagani brum na zvucnicima - to nisam u radnji mogao da identifikujem na istim Focalima. Moje HK pojacalo nema taj problem a ni ECI 3 koje sam upravo zakacio za sistem. Tu bi mozda neki cistac popravio stvari ali to bi tek trebalo isprobavati. Dosta cudna pojava ...

I na kraju: ovo je uredjaj za svaku preporuku. Ovo sto sam ja slusao u poslednjih nedelju dana je vrlo blizu onoga kako sam ja zamislio da moj sistem treba da zvuci. Toliko blizu da sam se razmisljao da li da ga uopste vracam u radnju. Na kraju sam se ipak odlucio da isprobam jos nekoliko pojacala pre nego sto donesem konacnu odluku.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

- Ovo pojacalo iako deklarisano na prosecnih 100 W /8 ohma ima mnogo snage i u stanju je da razvije strahovitu dinamiku. Kada okrenem potenciometar za glasnocu na 9, ako je verovati analognim pokazateljima i uputstvu, ovo pojacalo gura 2 W u moje zvucnike a kuca se trese. Ne kuca - cela zgrada, posto je moja zena prokomentarisala tako dok je ulazila u zgradu (mi imamo stan na prvom spratu).

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Ovo i jeste razlog, zbog kog se mnogi odlucuju za SE pojacala, ukoliko naravno, poseduju visokoosetljive zvucnike. Sa 90+db zvucnicima, pojacala od 5-10w mogu veoma da budu uzbudljiva. Oni koji se na ovako nesto odluce,em u nekim varijantama mogu da prodju cak i jeftinije nego da kupuju neke zveri ne bi li dobro pogonili neke 84-5-6 db kutije, em da imaju sav sarm SE.

Pa ti sad vidi...Mozda ti se smese neke lampice :)

Link to comment
Share on other sites

Pasces na sarm 100%! Javi!!

Mada, kad te prodje prva lopta zanosa, mozda ti i ne budu interesantne.

Da si ovde, mogao bi da probas neke koje su sad u mom posedu, od verovao ili ne 1,5w p.c. Iznenadio bi se koliko umeju da pruze ugodno slusanje.

Link to comment
Share on other sites

A da li razmišljaš i o opciji odvojenih komponenti (pre/power) ?

Ne znam kakvi su ti planovi u širem smislu, ali to bi ti pružilo veću fleksibilnost u finom štelovanju zvuka, i to kako u stereo tako i u HT 5.1 domenu, gde bi ti power amp odradjivao posao sa Electrama.

Naravno meni prvo pada na pamet jedan od modela firme Lyngdorf (ko o Äemu, baba o uÅ¡tipcima...), "semi-digital" power amplifier SDA-2175.

U Hi-fi World-u je opisan kao "jedino ne-lampaÅ¡ko pojaÄalo koje ume verno da reprodukuje gudaÄke instrumente"...

Cena mu je veoma popularna za tu klasu uredjaja, nešto malo preko 1000e.

Link to comment
Share on other sites

A da li razmišljaš i o opciji odvojenih komponenti (pre/power) ?

Ne znam kakvi su ti planovi u širem smislu, ali to bi ti pružilo veću fleksibilnost u finom štelovanju zvuka, i to kako u stereo tako i u HT 5.1 domenu, gde bi ti power amp odradjivao posao sa Electrama.

Naravno meni prvo pada na pamet jedan od modela firme Lyngdorf (ko o Äemu, baba o uÅ¡tipcima...), "semi-digital" power amplifier SDA-2175.

U Hi-fi World-u je opisan kao "jedino ne-lampaÅ¡ko pojaÄalo koje ume verno da reprodukuje gudaÄke instrumente"...

Cena mu je veoma popularna za tu klasu uredjaja, nešto malo preko 1000e.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...