Jump to content


Accuphase E-307


DejanM

Recommended Posts

Tema jucerasnje slusne sesije je bila poredjenje izmedju Karan KAi 180 i Electrocompaniet ECI 3 pojacala. Kao zvucnici su korisceni Focal Electra 1007 Be (posto u radnji nije bilo mojih 1027-sedmica) a CD player je bio CEC. Kablovi - zvucnicki: Karan a interconnect: balansirani Cardas. Ceo sistem je bio zakacen preko Karan cistaca za struju.

post-277-128510449765_thumb.jpg

post-277-128510449765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Slusalo se sledece:

- Trilok Gurtu: Bada - Garbarekov saksofon i dosta slozene i dinamicne udaraljke

- Massive Attack: Live with me - vrlo nezgodno snimljena pesma

- Usher Test CD - lagani jazz: zenski vokali i vrlo dubok kontrabas

Ovo je bila prva sesija u zadnje vreme gde su misljenja bila tako podeljena izmedju Electrocompaniet i Karan pojacala. Izgleda da ima tu i dosta onog "da o ukusima ne treba ... ". U svakom slucaju generalno receno: Karan ima nesto tamniji zvuk sa puno izrazenijim basom. Electrocompaniet je prozracniji, otvoreniji (svetliji) sa ne toliko "pritiska" u bas podrucju ali zato sa izuzetno dobrom i cistom (analiticki preciznom) reprodukcijom basova. Pogadjate - moje srce je na strani EC.

Moje misljenje je da je u svim pesmama gde se glavnina desavanja zbiva u nizim registrima, EC odnosi prevagu (Trilok, Usher Test disk). Interesantno je medjutim da je EC imao problema sa Live with me od MA - tu kao da je gubio kontrolu nad Elektrama. Zvucao je nazalno, ne uspevajuci da prenese onu dramu koja u pesmi postoji. Karanu ta vrsta snimaka znatno vise "prija" i on je tu zvucao bolje, zavijajuci pesmu u svoj taman, raskosan i pun muzicki veo.

post-277-12851044978_thumb.jpg

post-277-12851044978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

A onda je u igru ubacen Accuphase E-307. Polovna masina ( ne znam koliko stara), koja u principu pripada jednoj klasi iznad gore pomenuta dva pojacala. Nekada se ovaj model (vise se ne proizvodi koliko ja znam - zamenjen je sa E-308) prodavao za nesto preko 5.000 eura.

U zadnje vreme nisam bas imao neko sjajno iskustvo sa Accuphase E-213 pojacalom pa sam zato sa dosta skepse docekao ovaj E-307 (koji osim toga ima gomilu dugmica tipa treble, bass, i tsl) - a to nije audiofilski, right ? Mozda ... :lol:

Da skratim pricu - bilo je bukvalno: deco to ovako treba da svira. Odjednom smo prestali da slusamo basove, da li je zvuk bio pun ili nije ... to vise niko nije primecivao. Posle jedno pola sata opsti zakljucak je bio da to japansko cudo "svira". Nista vise. Jer reprodukcija se pre svega odlikovala uravnotezenoscu, izbalansiranoscu, nenametljivoscu, omogucavajuci da muzika izbije u prvi plan. I vi odjednom zbilja i ne slusate basove - slusate pesmu. I tu je onda sve bilo jasno ...

Accuphase E-307 je zbilja dobro pojacalo.

post-277-128510449794_thumb.jpg

post-277-128510449794_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inace jedan interesantan detalj. Kada sam pogledao odpozadi ovaj Accuphase, mogao sam da vidim ove bele zastitne kapice za sve ulaze ali i izlaze ovog pojacala. Te zastitne kapice su od plastike ( a ne kao sto se preporucuje metalne ). Nije mi poznat njihov uticaj na kvalitet reprodukcije ....

Inace jos par detalja o samom pojacalu. 2 x 100 W; pomocu prekidaca se odvaja pre od izlazne sekcije tako da moze da radi i kao predpojacalo ili kao pojacalo snage; u sekciji za napajanje ima (samo ?) 2 elektrolit-kondenzatora od 22000 mikro-farada; trafo od 500 VA; ima mogucnost da mu se dodaju dodatni moduli (ovaj primerak nije imao ni jedan takav modul) tipa: DA konvertor, phono pojacalo ili dodatni ulazi.

Pozdrav

Dejan

post-277-128510449846_thumb.jpg

post-277-128510449846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Doneo sam danas Accuphase E-307 na slusanje kuci. I prvi utisci su prilicno neocekivani. Ta sprava proizvodi u kombinaciji sa mojim Electrama strahoviti bas. Pumpa kao besan ... kontrola je dobra ali rezolucija basa nije bas onakva kakvu sam ocekivao. Cak sam ukljucio i tonske kontrole da bih malo zauzdao taj bas ali on je opet prilicno dominantan - doduse sa Massive, Peter Gabriel (OVO), ... Sara K. zvuci izuzetno - ali zvucala je izuzetno i sa mojim HK.

Slusanje se nastavlja ...

post-277-128510451123_thumb.jpg

post-277-128510451123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jesi li siguran da je sa akustikom prostorije sve u redu ?

Možda sa ovim pojaÄalom tvoje Electre traže samo malo veće odstojanje od zadnjeg zida (ponekad je i 10-ak cm veoma Äujno)...

...mada, Äuo sam viÅ¡e priÄa o Accuphase pojaÄalima da imaju malo težak i slatkast bas, pa me ne bi puno iznenadilo da i ti dodjeÅ¡ do istog zakluÄka.

Link to comment
Share on other sites

Jesi li siguran da je sa akustikom prostorije sve u redu ?

Možda sa ovim pojaÄalom tvoje Electre traže samo malo veće odstojanje od zadnjeg zida (ponekad je i 10-ak cm veoma Äujno)...

...mada, Äuo sam viÅ¡e priÄa o Accuphase pojaÄalima da imaju malo težak i slatkast bas, pa me ne bi puno iznenadilo da i ti dodjeÅ¡ do istog zakluÄka.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa Denisom da ćeÅ¡ teÅ¡ko reÅ¡iti problem ako su ti zvuÄnici fiksirani preblizu zadnjem zidu, ali nije nemoguće (makar ublažiti neželjene efekte). Ako se odluÄiÅ¡ za "gotove" tretmane, sigurno ćeÅ¡ se lako snaći u izboru koji nude firme kao Auralex, Sonex ili RPG. Ako si sklon DIY-u, ovde ima nekih interesantnih projekata:

http://www.geocities.com/jonrisch/a1.htm

http://forum.studiotips.com/index.php

http://www.bobgolds.com/TrapHarder/home.htm

http://webpages.charter.net/jdgeisen/Ba ... sTrap1.htm

Gotovi tretmani "bass traps" imaju prednost Å¡to ne moraÅ¡ da se muÄiÅ¡ oko njih, i deluju lepÅ¡e, tj. lakÅ¡e se uklapaju u estetiku sobe. DIY varijante obiÄno izgledaju priliÄno ružno (WAF = 0), ali su po pravilu dosta efikasniji i jeftiniji.

Å to se tiÄe pak pomenutog TDA-2200, ako imaÅ¡ iole izvodljiv "finansijski plan" za tu spravu, poÄni da Å¡tediÅ¡ koliko danas, ne Å¡alim se...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...