Jump to content


Teresonic Silver I Gold Interconect Cables


Mr.

Recommended Posts

Nekoliko puta sam bio u situaciji,da mi se kao proizvodjacu audio uredjaja,pravi inventar ugradjenog materijala i odmah pravi cenovnik materijala.Kod kablova je to malo drugacije.Proizvodjac moze da pravi famu oko toga od kakvog materijala je kabl(zlato,srebro,bakar) pa preko toga kolio puta je prociscen i koliko je to devetki na kraju.Da ne pricam o tome da li je srebro topljeno od tetkinog escajga iz 18. veka koji je kupljen u Peruu ili ko zna vec gde.Tesko da ce neko ko je platio 500+ eura da kasapi kabl i dokazuje istinitost ili ne proizvodjaca.Da ima razlike u kablovima ima i definitivno se to cuje ako se malo covek potrudi.Iskusniji audiofili jasno prave razliku i to je sa mog cujnog stanovista istina.Neki sviraju bolje neki losije.Da li oni vrede toliko koliko kostaju je vec drugo pitanje.Tu dolazimu na famu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Nekoliko puta sam bio u prilici da "slušam" razliÄite kablove, i nikada, i pored najbolje volje, nisam Äuo nikakvu razliku. Pomalo razoÄaran svojim sluhom (iako sviram gitaru), svaku raspravu o kablovima sam preskakao da ne ispadnem "glup u društvu". Do skoro, jer sam sluÄajno naišao na tekst "The Ten Biggest Lies in Audio" iz Äasopisa "The Audio Critic". Prema njima, laž broj 1 je...

"The Cable Lie! It is the biggest, dirtiest, most cynical, most inteligence insulting, and above all, most fraudulently profitable lie in audio."

Dalje se u tekstu govori o tome kako signal uopšte ne zanima da li prolazi kroz super-skup kabl ili kroz ispravljenu žiÄanu vešalicu, dokle god vodimo raÄuna da nema nepotrebnog otpora i da su džekovi ispravni.

Evo ga taj Äasopis: http://www.theaudioc...Critic_26_r.pdf

Da li ljudi koji kupuju skupe kablove, na Äelu sa onima koji kupuju kablove za struju u kutiji od mahagonija, zaista Äuju razliku ili je u pitanju autosugestija?

Link to comment
Share on other sites

He-he,ovoliko pisanja a samo jedno liÄno iskustvo.Nema smisla,zaista. Imao sam dva para silver kablova pomenute firme i koristio sam ih izmeÄ‘u cd plejera (u mom sluÄaju Denon DCD1560) i preampa kao i izmeÄ‘u preampa i snagaša. U prvi mah sam bio vrlo zadovoljan promenom ali sam posle nekoliko dana slušanja shvatio da mi nešto nedostaje u odnosu na prethodni setup.Vratio sam stare kablove i odmah ukapirao.U odnosu na moje OFC kablove,ovaj kabl je imao odliku da zvuk koji izadje iz zvuÄnika,zvuÄi kao da sam ukljuÄio kompresor sa priliÄnim odnosom kompresije.Dakle,ubio je onu dinamiku i eksplozivnost koju sam imao u sistemu sa prethodnim kablovima.Naravno,taj kabl je zvuÄao kao da je ravan u celom opsegu ali meni to nije bilo ok.Ja volim kad me zvuÄnik "napada" jer mi je to ono što mi drži pažnju.Komprimovani zvuk nije moja omiljena kategorija. A onda sam upoznao jednog od najzanimljivijih likova na domaćem Hi-Fi nebu,Mišu Džonija. Svako ko ga poznaje,zna zašto je ovako kategorisan.ÄŒovek ima sistem (po njegovim procenama) vredan preko 100K Eura.I kune se u Teresonic kablove.Ali tvrdi da sve mora biti povezano kablovima Mileta Dabića da bi se pokazala sva prednost korišÄ‡enja ovih kablova. Ovaj Hi-Fi znalac,jer to on jeste,ima i strujne kablove i interkonekte i zvuÄniÄke kablove pomenutog Dabića.I njegov sistem zvuÄi veoma zanimljivo i impozantno.Ipak,stvar je liÄnog ukusa kada je zvuk u pitanju.To je i jedina istina u ovom našem sportu.Pozdrav svima i lepo slušanje...

Link to comment
Share on other sites

Najviše me buni to što su prikazi kablova uvek poetski i subjektivni, a veoma je lako prikljuÄiti kabl na osciloskop, videti da li se signal na ulazu i izlazu razlikuje, i izmeriti koliko. Zašto nigde ne mogu da vidim sliku sinusoide pre i posle kabla?

Link to comment
Share on other sites

Nekoliko puta sam bio u prilici da "slušam" razliÄite kablove, i nikada, i pored najbolje volje, nisam Äuo nikakvu razliku. Pomalo razoÄaran svojim sluhom (iako sviram gitaru), svaku raspravu o kablovima sam preskakao da ne ispadnem "glup u društvu". Do skoro, jer sam sluÄajno naišao na tekst "The Ten Biggest Lies in Audio" iz Äasopisa "The Audio Critic". Prema njima, laž broj 1 je...

"The Cable Lie! It is the biggest, dirtiest, most cynical, most inteligence insulting, and above all, most fraudulently profitable lie in audio."

Dalje se u tekstu govori o tome kako signal uopšte ne zanima da li prolazi kroz super-skup kabl ili kroz ispravljenu žiÄanu vešalicu, dokle god vodimo raÄuna da nema nepotrebnog otpora i da su džekovi ispravni.

Evo ga taj Äasopis: http://www.theaudioc...Critic_26_r.pdf

Link to comment
Share on other sites

Mene bi zanimalo da vidim argumentovanu raspravu o kablovima i interkonektima od pre jedno trideset, trideset pet godina. Tada su (i na profesionalnim ureÄ‘ajima) to bili komadi obiÄnog tankog savijenog poniklovanog lima stavljenog na podlogu od plastike ili pertinaksa (ili su kućišta Äaure/konektora bila zakaÄena nitnama za metal), a kablovi bili ono što možemo kupiti danas na pijaci. Da ne pominjem DIN konektore i petožilne "licnice" kao za deÄije igraÄke... Pa opet, mi takve vintage ureÄ‘aje prihvatamo Äesto kao mnogo bolje zvuÄeće od ovih danas.

Pitanje glasi: da li su tada ljudi bili besvesni o suštastvenoj, nepojamnoj i presudnoj važnosti kablova za zvuÄanje sistema, a mi danas znamo sve o tome? Ili onda ti vintage ureÄ‘aji ipak ne zvuÄe tako dobro?

Link to comment
Share on other sites

Pitanje glasi: da li su tada ljudi bili besvesni o suštastvenoj, nepojamnoj i presudnoj važnosti kablova za zvuÄanje sistema, a mi danas znamo sve o tome? Ili onda ti vintage ureÄ‘aji ipak ne zvuÄe tako dobro?

Link to comment
Share on other sites

Posted · Hidden by Infidel, October 20, 2011 - Dupli post
Hidden by Infidel, October 20, 2011 - Dupli post

Nema brzih žica.Žice tj. provodnici se razlikuju po provodljivosti koja zavisi od hemijskog sastava i kapacitivnosti kabla u koji su te žice sjedinjene tj. upakovane.To je ono što im daje karakter a ne neke vudu stvari ili brzina.

Link to comment

Kako je krenulo,od ove teme lako moze postati materijal za knjigu o kablovima...

Buduci da je Beat pomenuo DIY, ja bih se nadovezao na to, ali u vezi kablova. Kao i vecina forumasa prvo imas neke nonejm, potom nesto bolje- u mom slucaju Chord Chameleon, posrebreni i dosta dobri u nekoj budzet- srednjoj klasi (veza gram.-mc trafo,dac,amp). Potom, sa malo iskustva i nesto skupljene love pozelis i nesto bolje, ali primereno sistemu i ne basnoslovno skupo. Jedina opcija-polovno, ali izbor je bio skroman, ili DIY . Za gramofon izabran ANote AN-V , srebrni, za dac - amp Duelund licnasto srebro. Oba kupljena "na metar" + Eichman Bullet konekcija koju sam ovde zalemio...

Iz svih tvojih postova ne primetih da si naveo koliko si platio svoje kablove, za ilustraciju mene je prvi izasao nesto manje od 200 a drugi blizu 250 e, i tu nema tajni . Da napomenem da nisam silni kabloljubac, strujni su mi pet komada Lapp, i ne smeta ako je struja dobra...Ipak,uverio sam se slusno da budget sistem trazi budget kabel itd. i toga se drzim.Na kraju, sta se dobilo-prvo se primeti mnogo veci prostor i dubina, kao i cistiji zvuk. Jos jednom napominjem da je i jeftiniji Chord vrlo pristojan, ali u poredjenju sa njima zvuci ipak malo tanko...Da li bi ih ponovo kupio, da,ako bi imao potrebu i novac...

Link to comment
Share on other sites

Imaju itekako, a parametar se zove "NVP", što je akronim za „Nominal Velocity of Propagation“, i izražava brzinu kojom elektriÄni signali putuju kroz kabl u odnosu na brzinu svetlosti u svemiru ili vakuumu. Ovaj parametar naći ćeš u svakoj specifikaciji za, recimo, Belden kablove.

http://www.belden.co...glish/1694A.pdf

Link to comment
Share on other sites

Clarison interconnects – technical specification Description Fully shielded, fully symmetrical geometry Construction Parallel transmission line with internal and external shielding Shielding Hi-tech elastic ferromagnetic shield: carbonized steel with PVC cover. Internal shielding: copper screen Insulation Air, Teflon, polyethylene-polyurethane Conductors Silver-plated copper Litz (Clarison silver)

99.999 pure 24ct solid gold (Clarison gold) Capacitance 78 pf /m /1 kHz (Clarison silver)

55 pf /m /1 kHz (Clarison gold) Propagation 92% of the speed of the light Bend radius 7 cm (2.7 inch) Connectors RCA: 24 ct gold plated WBT 0102Cu

XLR: Neutrik Dimensions 9mm (0.354 inch) diameter each cable Lengths 1m,1.5m, custom lengths in 0.5m increments

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...