Jump to content


Lampucera Dac


pera451

Recommended Posts

I meni je stiglo pismo novosadske carine. Traže da u roku od 8 dana dostavim fakturu. I pre su mi tražili isto, nisam imao fakturu (sa ebay-a sam kupio od fiziÄkog lica) pa sam im dostavljao dokaz o uplati (narezan). Dakle, Novosadska Carina pravi problem i treba ga rešiti jednoobrazno, bez naglih pojedinaÄnih pokreta.. InaÄe mi se Äini da nas je samnom Äetvorica sa pismom od Carine.

Carina iz fakture hoće da utvrdi cenu, dakle treba im dati fakturu ili nekakav dokaz o uplati. Postavljam pitanje kolegama kojim je lampucera stigla: šta od papira dolazi sa DAC-om - ako neko može da ih skenira bilo bi super.

Ukoliko narezujemo fakturu - sve fakture treba da budu iste (na razliÄite primaoce), uostalom možda Vincent može email-om da nam pošalje fakture?

Novosadska Carina je svojevremeno ugasila Nekermanovu prodaju u Srbiji - Nekerman je razbijao pošiljke na manje , uklapajući se u limit do kog se ne plaća carina.

Molim nekoga od beograÄ‘ana da skenira dokumetaciju koja je došla uz DAC, i peru/ringeraju da kontaktiraju Vincenta i zatraže fakture. Lica na koje fakture treba da glase imaju alias-e (ispravite ako sam pogrešio):

remark

pelac

lukaluka

woland

Link to comment
Share on other sites

I meni je stiglo pismo novosadske carine. Traže da u roku od 8 dana dostavim fakturu. I pre su mi tražili isto, nisam imao fakturu (sa ebay-a sam kupio od fiziÄkog lica) pa sam im dostavljao dokaz o uplati (narezan). Dakle, Novosadska Carina pravi problem i treba ga rešiti jednoobrazno, bez naglih pojedinaÄnih pokreta.. InaÄe mi se Äini da nas je samnom Äetvorica sa pismom od Carine.

Carina iz fakture hoće da utvrdi cenu, dakle treba im dati fakturu ili nekakav dokaz o uplati. Postavljam pitanje kolegama kojim je lampucera stigla: šta od papira dolazi sa DAC-om - ako neko može da ih skenira bilo bi super.

Ukoliko narezujemo fakturu - sve fakture treba da budu iste (na razliÄite primaoce), uostalom možda Vincent može email-om da nam pošalje fakture?

Molim nekoga od beograÄ‘ana da skenira dokumetaciju koja je došla uz DAC, i peru/ringeraju da kontaktiraju Vincenta i zatraže fakture. Lica na koje fakture treba da glase imaju alias-e (ispravite ako sam pogrešio):

remark

pelac

lukaluka

woland

Sve se slazem

Link to comment
Share on other sites

Eto, Woland nije ranije imao problema, cas'om ce se te fakture srediti ! Malo sam brkao po novom carinskom zakonu, a crvenim slovima je obelezeno ono sto je bitno za ovaj slucaj. Naravno, posle idu zalbe, upravni postupak i sl. ali to nas NE INTERESUJE ! Bitno je da se pominju elektronske metode za utvrdjivanje ispravnosti, dakle, na tu kartu treba igrati.

ЦÐРИÐСКИ ЗÐКОР("Сл. глаÑник РС", бр. 18/2010)

Циљ овог закона је:

1) заштита економÑких, фиÑкалних и финанÑијÑких интереÑа Републике Србије;

2) заштита Републике Србије од незаконите и илегалне трговине;

3) безбедноÑÑ‚ и заштита људи и животне Ñредине;

4) олакшавање међународне трговине.

ЦаринÑко подручје Републике Србије

Члан 3

ЦаринÑко подручје Републике Србије обухвата територију и територијалне воде Републике Србије, као и ваздушни проÑтор изнад Републике Србије и ограничено је царинÑком линијом која је иÑтоветна Ñ Ð³Ñ€Ð°Ð½Ð¸Ñ†Ð¾Ð¼ Републике Србије.

Информационе технологије

Члан 4

ЦаринÑки орган уводи и примењује информационе технологије када је то иÑплативо и ефикаÑно за Управу царина, као и за привреду уопште, при чему примењује међународно прихваћене Ñтандарде.

Информациона технологија подразумева и:

1) методе електронÑке трговине као алтернативу методама заÑнованим на документацији;

2) електронÑке методе за утврђивање иÑправноÑти, као и методе заÑноване на документацији;

3) право царинÑких органа да задрже информацију за ÑопÑтвену употребу, и да размене такву информацију Ñа другим царинÑким управама и Ñвим другим правно заинтереÑованим Ñтранама.

Директор Управе царина (у даљем текÑту: директор) одређује уÑлове под којима привредни Ñубјекти могу да Ñе обраћају Управи царина електронÑким путем.

12) царинÑка контрола Ñу одређене радње које Ñпроводи царинÑки орган у вези Ñ Ñ€Ð¾Ð±Ð¾Ð¼, као што Ñу: преглед робе, контрола поÑтојања, иÑправноÑти и веродоÑтојноÑти докумената; преглед књиговодÑтвених и других докумената, преглед и Ð¿Ñ€ÐµÑ‚Ñ€ÐµÑ Ð¿Ñ€ÐµÐ²Ð¾Ð·Ð½Ð¸Ñ… ÑредÑтава, преглед и Ð¿Ñ€ÐµÑ‚Ñ€ÐµÑ Ð»Ð¸Ñ‡Ð½Ð¾Ð³ пртљага и друге робе коју лица ноÑе Ñа Ñобом или на Ñеби и Ñпровођење Ñлужбених поÑтупака и оÑталих Ñличних радњи у циљу обезбеђивања правилне примене царинÑких и других пропиÑа;

13) царинÑки дозвољено поÑтупање Ñ Ñ€Ð¾Ð±Ð¾Ð¼ или употреба робе је:

- Ñтављање робе у царинÑки поÑтупак,

- уношење робе у Ñлободну зону или у Ñлободно Ñкладиште,

- поновни извоз робе из царинÑког подручја Републике Србије,

- уништавање робе, (далеко било)

- уÑтупање робе у кориÑÑ‚ државе;

23) елементи за обрачун дажбина Ñу Ñтопа царине и Ð¸Ð·Ð½Ð¾Ñ Ð´Ð°Ð¶Ð±Ð¸Ð½Ð° у Ñкладу Ñа ЦаринÑком тарифом и ÑврÑтавањем робе по тарифи, порекло робе, царинÑка вредноÑÑ‚ робе, као и количина, врÑта и Ñтање робе;

29) ризик је вероватноћа наÑтајања догађаја у вези Ñ ÑƒÐ½Ð¾ÑˆÐµÑšÐµÐ¼, изношењем, транзитом, преноÑом или крајњом употребом робе, као и у вези Ñ Ñ€Ð¾Ð±Ð¾Ð¼ која нема ÑÑ‚Ð°Ñ‚ÑƒÑ Ð´Ð¾Ð¼Ð°Ñ›Ðµ робе, и може да има једну од Ñледећих поÑледица:

- Ñпречавање правилне примене царинÑких и других пропиÑа,

- угрожавање финанÑијÑких интереÑа Републике Србије

30) управљање ризиком је ÑиÑтематÑко утврђивање ризика и примена Ñвих неопходних мера за умањење ризика и обухвата радње као што Ñу прикупљање података о ризику , анализу и процену ризика, пропиÑивање мера, редован надзор над њиховом применом и разматрање резултата мера предузетих на оÑнову извора и Ñтратегија царинÑке Ñлужбе и других надлежних Ñлужби у Републици Србији, као и на оÑнову међународних извора и Ñтратегија;

31) комерцијални документ Ñу поÑловне књиге, региÑтри, фактуре, рачуноводÑтвени налози за иÑплату и уплату, превозни и пратећи документи, рачуни, финанÑијÑки извештаји, као и годишњи и периодични извештаји, ревизорÑки протоколи и извештаји, евиденција о производњи и квалитету и препиÑка која обухвата електронÑку пошту која Ñе одноÑи на поÑловну делатноÑÑ‚ лица, као и трговинÑки подаци у било ком облику, укључујући и податке Ñачуване у електронÑком облику.

Link to comment
Share on other sites

Uf, sad videh o Äemu se radi.

Kontaktiraću sutra Vincenta, objasniti mu situaciju i zamoliću ga da mi Å¡to pre poÅ¡alje emailom fakturu za svakog od vas NovosaÄ‘ana pojedinaÄno, sa sve imenom i prezimenom, poÅ¡to ja jedino imam ovu grupnu na moje ime.

Sad na žalost ne mogu, u toku selidbe sam i prenosim ADSL, tako da mi je ukinut na starom mestu stanovanja, a na novoj adresi nije uspostavljen (sad sam kod burazera).

Nadam se da će se sve završiti kako treba sa vama, a da će i nama ostalima lampucere stići.

Pozz

p.s. ako neko može da sumira kome su sve stigli paketi, na iPhone-u sam trenutno i neÅ¡to mi koÄi otvaranje stranica na forumu

Link to comment
Share on other sites

Fakturu izdaje prodavac, je l' te?Kako je može imati kupac koji paket još nije dobio?

Upravo tako. Oni to po inerciji zahtevaju kao da je kupac firma što je radila uvoz. Ovo je privatno lice, kakva faktura. Njih zanima vrednost. Treba otići liÄno i objasniti da je raÄun u pošiljci. Kad vide da je u granicama dozvoljenog proći će. Neka kažu ovi što su dobili koja je vrednost na dokumentu unutra. Ako baš insistiraju da pokažete dokument mislim da bi carinike zadovoljio eBay invoice na jednu lampuceru koji Ringe može da obezbedi od Vinceta.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi... NE RADI SE OVDE O VREDNOSTI ROBE, koliko o tome da se ista ne stavi u promet. Odnosno, da nije jedan lik porucio istu stvar preko 50 ljudi i sad ce to da nekim muvanjem ubaci u knjige i slobodno proda! Zato sam i izbacio neke od odredbi carinskog zakona, posebno ciljeva:

1) заштита економÑких, фиÑкалних и финанÑијÑких интереÑа Републике Србије;

2) заштита Републике Србије од незаконите и илегалне трговине;

Lako je njima ukucati Lampuzera dac i videti koliko to kosta. Clan 30 govori o upravljanju rizokom. Pa kad su tamo ovi tenikre videli da su stigla cetiri komada, daj da vidimo o cem' se radi...

NE TREBA DIZATI FRKU, mislim da ce to prostim skeniranjem racuna ili nekog izvestaja sa Ebay-a (ako to uopste postoji kao opcija) stvar biti resena. Racunam da je taj Vincent korektan lik i izaci ce u susret!

Mislim da NIJE PAMETNO pisati o tim detaljima na Forumu, koristite inbox, i resite to sa RingeR.

Link to comment
Share on other sites

Vidi, ja kao kupac nisam nikakav zakon prekršio time što sam za liÄnu upotrebu kupio produkt koji je u okviru dozvoljene vrednosti. Na meni je da im dokažem vrednost a ista je navedena U pošiljci. Kraj. Kakve paranoje imaju carinici u glavi ne zanima me.

Slazem se, ali kao sto kaze Zakon, imaju pravo da prÄkajuci proveravaju kako hoce i sta hoce! Kad je u NS stiglo cetiri komada neke tamo elektronike iz Kine, ovi se pocesali po glavi i rekli: aj mi da proverimo ko to hoce da valja robu preko interneta i zaradjuje a da ne plati porez (da mito i sl.), pa neka on nama lepo podnese na uvid fakturu pa da vidimo o cemu se radi. Ako se uplasi i ne donese dokaz o placanju, mi cemo lepo da instaliramo ovo kod nas na gajbama, taman imam opticki izlaz na DVD-u! ;-)

Woland kaze da to nije prvi put, i mislim da je suludo rasplitati dalje ako ce to jedan e-mail da resi !

Link to comment
Share on other sites

p.s. ako neko može da sumira kome su sve stigli paketi, na iPhone-u sam trenutno i nešto mi koÄi otvaranje stranica na forumu

Stigla:

Spark

Ninoslav

Alexandar

Leonardo

Aciko

Skrstic

tuturutu

Dark0

Davor (pokupio paket popodne u Zemunskoj pošti)

Problemi sa NS carinom:

remark

pelac

lukaluka

woland

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo da vas pozdravim i kazem da sam bio zainteresovan i ja , ali dok sam se nakanjivao vec ste porucili...da ne davim, dosta stvari za modelarstvo sam kupovao u kini na nacin kako je ovo placano i isporucivano. Nekad je stizalo kao vecini , a nekad sam prolazio kao Novosadjani sad.

PRVO ne panicite jer njima treba samo neki dokaz o ceni, ne zanosite se da vas proveravaju zbog vise komada, jednostavno hoce da utvrde vrednost i da li podleze carini ili ne. Kao i vi ja nisam imao fakturu, kako da je i imam...Nakon razgovora sa carinikom on mi je rekao da odstampam mail na kojem se vidi cena koju sam uplatio i da im to posaljem, ovakav mail se dobije redovno pri internet kupovini i oni ga najnormalnije uvazavaju.

Problem je ovo grupno placanje, u vezi tog maila.

Svi koji imate problem jednobrazno i kulturno dostavite bilo kakav dokaz o vrednosti robe i necete imati nikakvih problema.

Drugo, slicne prepirke i prepucavanja su modelare doveli u nezgodnu situaciju jer su javno na forumu pljuvali po carinicima, pisanja o malverzacijama, itd, sto je dovelo do sankcionisanja o kojima ne bih javno. Znaci nisu to nepismeni ljudi, citaju forume i verovatno citaju i ovo. ( nema 100 hi-fi i modelarskih foruma, tako da...)

Ono sto je bitno da oni nisu naivni i proveravaju cene preko neta, vrlo su korektni ako se njima pristupi korektno.

Znaci jednostavno neka onaj kome je to najjednostavnije kontaktira carinu i pita sta od mogucih izvora moze da zameni fakturu, dostavite im to i za par dana i vi dobijate vase Lampizdarije na kucnu adresu.

Eto toliko.

Link to comment
Share on other sites

Ako u paketu stoji dokument na kojem piše da je vrednost ispod dozvoljene po novom zakonu - nemate razloga za brigu.

TaÄno - ukoliko postoji raÄun. Ali raÄuna nema, zato sam i tražio da neko ko je dobio Lampuceru skenira dokumentaciju.

Ja bi prvo išo do carine da im objasnim da je raÄun u pošiljci pa ako zapnu tek onda bi uvlaÄio Vinceta u priÄu.

Carinici u pošti mi prošlog puta nisu dali mogućnost da se sa njima objašnjavam - iskljuÄivo telefonom.

uzvarb

Nema mesta panici - najbolje je da Vincent pošalje raÄune, problem može nastati ukoliko nas Äetvorica budemo carinicima priÄali razliÄite priÄe.

Link to comment
Share on other sites

Meni je lampucera stigla u redu i u regularnom roku.Samo da naznacim da sam je ja narucio posebno preko RR,mislim 17.10.Nisam nista dodatno placao,niko me nije zvao samo je stigao paket na kucnu adresu(iz BG-a sam).Pored delova za lampuceru jedino je na kutiji tj na pakovanju nesto pisalo,mada ne znam da li je nesto od toga u ovom slucaju bitno.Nikakav poseban dokument ja nisam dobio....Pokusao sam da ubacim slike da pokazem o cemu se radi,ali mi ne ide - ili nesto ne radim kako treba ili je do sajta.Ako niko u medjuvremenu ne stavi slike napisite mi kako da ih okacim....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...