Jump to content


Clash Of The Dacs Iii - Rezultati


pera451

Recommended Posts

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

pa bih, da sam bio tu:)

anyway, slusajuci skoro jedan full naim system srednje generacije i srednje cene, zakljucio sam da ima slicne kvalitete i slicne boljke kao i pomenuti nDAC, odlicnu dinamiku i tajming sa jedne i blagi nedostatak rezolucije i tonsku uniformnost sa druge. ocito da je to neka vrsta filozofije kompanije, mada opet, novi naim proizvodi itekako duboko ulaze u zonu forenzicke reprodukcije (ovatori).

naravno, i ja mislim da kvalitet daleko premasuje boljke ali je dobro da je neko primetio stvar koja se i meni ucinila prilicnom zanimljivom, a to je dominantni karakter sprave. to bi potencijalni kupac trebalo da zna, pogotovo sto mi se nDAC cini idealnim za impulsne kupovine zbog svoje dominacije u A-B demonstracijama.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... tonsku uniformnost... ono sto sam ja slucao nDAC nije bilo bas tako. Iskreno, valjalo bi cuti nDAC + neko externo napajanje. XPS-2, ako ne moze 555PS. Time cena raste znacajno, ali me zivo zanima kako bi se zvuk promenio. Sumnjam da bi se nesto znacajno izmenilo, ali dodatni dobici na rezoluciji su ono sto vecina navodi.

Mada, trebalo bi imati opasan sistem da to primetimo. :) Ali ja bi i dalje voleo to da cujem. :D

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je sto Scorpio nije usamljen u svojim zapazanjima :).

On je redovni posetilac koncerata klasicne muzike, dobro poznaje tembr pojedinih instrumenata i razlike medju izvodjenima i dragocen je clan naseg panela.

Bice zanimljivo videti Vas dvojicu istovremeno na nekoj od sledecih sesija.

Link to comment
Share on other sites

Ja se plasim da ljudi koji ne idu na koncerte lako izgube sve repere i traze "even better than the real thing".

Uzmimo, na primer, skorasnji koncert Bryan Ferry-ja. Tokom pauze clanica band-a svira sopran saksofon (koliko videh). Zvuk prodoran i ostar da njime mozes lubenice seci.

Kad bih ja pustio saksofon u mom sistemu i da to tako zvuci, odmah bi me popljuvali.

Link to comment
Share on other sites

Ja se plasim da ljudi koji ne idu na koncerte lako izgube sve repere i traze "even better than the real thing".

Uzmimo, na primer, skorasnji koncert Bryan Ferry-ja. Tokom pauze clanica band-a svira sopran saksofon (koliko videh). Zvuk prodoran i ostar da njime mozes lubenice seci.

Kad bih ja pustio saksofon u mom sistemu i da to tako zvuci, odmah bi me popljuvali.

Link to comment
Share on other sites

Sistem sam po sebi mora da bude na jednom odredjenom nivou da bi mogao dobro registrovati raznorazne nosace zvuka. Ako je sistem po setapu dosta neutralan gde glavnu notu nosi zv..kutija- lako ce prikazati raznorazne koloracije testiranih dac-ova ili cd playera. Licno nikad nisam bio blizak Naim uredjajima, sto ne znaci da ne bih voleo kod sebe u sistemu da cujem neki njihov dac, kazu da koriste veoma kvalitetne digitalne filtere koji skidaju deo cistoce i transparentnosti ali zato dobijaju na suvoci i prirodnosti-dijametralno razlicito u odnosu na Meridian, Eseteric, to je jednostavno njihov pristup i.

ugao gledanja na neke stvari i to je ok

Svako treba u svom sistemu da prilagodi izvor zvuka ostatku celokupnog setapa i da iz njega izvuce maksimum za odredjenu sebi dostupnu kolicinu novca.

Ja licno da imam pare kupio bih sebi Burmester cd 001, (polovan star godinu dana prodat na moje oci za 3.500e, cena novog 12.000e ) to je jedna od retkih sprava koju sam cuo a da pri tom nema prizvuk digitalnog izvora zvuka - eeee pa to mnogo kosta u ovom sportu

Moj nacin razmisljanja u hi-fi-u je samo jedna rec ,, Neutralnost ,, i to je put kojim cu zauvek ici po bilo koju cenu

Link to comment
Share on other sites

Sistem sam po sebi mora da bude na jednom odredjenom nivou da bi mogao dobro registrovati raznorazne nosace zvuka. Ako je sistem po setapu dosta neutralan gde glavnu notu nosi zv..kutija- lako ce prikazati raznorazne koloracije testiranih dac-ova ili cd playera. Licno nikad nisam bio blizak Naim uredjajima, sto ne znaci da ne bih voleo kod sebe u sistemu da cujem neki njihov dac, kazu da koriste veoma kvalitetne digitalne filtere koji skidaju deo cistoce i transparentnosti ali zato dobijaju na suvoci i prirodnosti-dijametralno razlicito u odnosu na Meridian, Eseteric, to je jednostavno njihov pristup i.

ugao gledanja na neke stvari i to je ok

Digitalni filter o kome pricas je legendarni Pacific Microsonics PMD-200 HDCD dekoder. Inace jedan od vrhunskih cipova, posebno u kombinaciji sa PCM-1704 DAC-om i definitivino nije poznat da skida "deo cistoce i transparentnosti". Cisto FYI, isti se koristi u npr Arcam CD 92, Linn Ikemi, Classe CDP-10 i Classe Omega (ti bese imas Classe CD plejer? ), kao i npr. Cary 303/200 i nekim Sonic Frontiers DAC-ovima.

Link to comment
Share on other sites

Koliko je prezentacija Naim-a tonalno dominantna govori i to shto na numeri sa klasicnom muzikom nije bilo moguce cuti shum trake na snimku (koji je veoma prisutan, narocito na tishim delovima), dok se isti na druga dva uredjaja sasvim jasno cuo. Cini mi se da je izlazni stepen istoga po svoj prilici projektovan radi postizanja tacno odredjene boje zvuka i prezentacije, koja niposhto nije neutralna (neshto nalik podeshavanju tona ekvilajzerom, po svome ukusu). :wave2

Link to comment
Share on other sites

E da, u svrhu eventualne potvrde validnosti testa iz mog prethodnog posta,

evo jednog ranijeg poredjenja koje sam radio izmedju Rotel RCD-1072 CD plejera i starijeg TDA1541 NOS DAC-a Pedje Rogic-a:

testdacovarotelvsnoswhi.gif

Rotel je plava linija, NOS TDA1541 je crvena.

Lepo se vidi pad koji polako pocinje vec negde od 9 - 10kHz u slucaju NOS DAC-a.

Sada kada ih odoka poredim, nDAC mozda deluje (za trecinu dB :) ) jos ravnije od Rotel-a u zoni visokih frekvancija.

.

Link to comment
Share on other sites

@Prophet,

imaju i te kako. Govorim pre svega o neamplifikovanim instrumentima.

Kako mislis da procenis kako sistem reprodukuje tembr instrumenta ako taj instrument (redovno) ne slusas?

Pusti Kraftwerk, reprodukcija zvukova koji ne postoje "u prirodi" je potpuno proizvoljna stvar, za to ne postoji referenca.

Sam pojam vernosti je besmislen kada se govori o delima koja nikada nisu izvedena, vec su nastala u studiju.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ne znam ni kakve veze imaju odlasci na koncerte sa slušanjem muzike kod kuće? Osim možda u sluÄaju da ste snimili koncert kojem ste prisustvovali, pa ga slušate kod kuće i vršite direktna poreÄ‘enja (jedino što mi pada na pamet da se može ovako porediti je koncert "Kraftwerk"-a).

Link to comment
Share on other sites

Nastavak sa prethodne strane...

Evo sada sam spojio na jednom mestu frekventne odzive nDAC-a i Rotel-a RCD-1072 (klik za vecu sliku):

naimplavovsrotelzeleno.gif

nDAC je plavi a Rotel zeleni.

Frekventni odzivi su im do 18-19kHz identicni, a na 20 kHz Rotel pocinje ranije da "pada" zbog ogranicenja CD formata i filtera na izlazu.

Izgleda da stvari nisu bash toliko jednostavne da bi se delom svele na neki EQ-ing

i da se ne moze govoriti o nekoj dizajnerski tjuniranoj frekventnoj nelinearnosti Naim DAC-a, koja daje poseban shmek njegovom zvuku.

Ponovo slika sa prethodne strane, Rotel vs NOS TDA1541:

testdacovarotelvsnoswhi.gif

.

Link to comment
Share on other sites

Hvala, ali k'o da mi nisi nista rekao. Daj prevod za nestrucna lica. :)

Sta se i kako se cuje a ne vidi na grafikonu, vezano za nagib filtera i taj fazni pomeraj?

Podsecam da je prica pocela povodom zapazanja sa prve strane ove teme, da se na jednom DAC-u cuje jasno shum trake a na drugom uopshte ne.

Kada bi jedan DAC filtririrao / cinio neprimetnim shum trake, morao bi da ima poprilican pad u vishim delovima spektra,

shto bi se eventualno trebalo videti na grafikonu frekventnog odziva istog?

...Ili se taj fenomen moze objasniti razlicitim faznim pomerajem u vezi sa nagibom filtera?

.

Link to comment
Share on other sites

Hvala, ali k'o da mi nisi rekao nista. Daj prevod za nestrucna lica. :)

Sta se i kako se cuje a ne vidi na grafikonu, vezano za nagib filtera i taj fazni pomeraj?

Podsecam da je prica pocela povodom zapazanja sa prve strane ove teme, da se na jednom DAC-u cuje jasno shum trake a na drugom uopshte ne.

Kada bi jedan DAC filtririrao / cinio neprimetnim shum trake, morao bi da ima poprilican pad u vishim delovima spektra,

shto bi se eventualno trebalo videti na grafikonu frekventnog odziva istog?

...Ili se taj fenomen moze objasniti razlicitim faznim pomerajem u vezi sa nagibom filtera?

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...