Jump to content


Peglanje talasastih vinila


HiFi User

Recommended Posts

Prvo, promeni naslov u "Peglanje blago talasastih vinila"!

Drugo, naravno, nikada tako nešto neću probati, a iz sledećih razloga:

- one dve tamne ploÄe izmeÄ‘u kojih se stavi gramofonska ploÄa moraju biti apsolutno Äiste, da tokom zagrevanja ne doÄ‘e do utiskivanja i/ili sjedinjavanja raznoraznih mrva, prašine, itd. i vinila. Iz liÄnog iskustva, apsolutna Äistoća se vrlo teško može postići.

- ploÄa koja je talasasta, nakon tog ispravljanja po vertikalnoj osi, deformisaće se po horizontalnoj osi (negde taj višak plastike mora da ode), a to je još gore, jer igla lakše prati pokrete gore-dole od levo-desno.

A one stvarno talasaste ploÄe u praksi je nemoguće ispraviti, pa se ne treba zanositi da će ova glupost od izuma nešto pomoći (osim da vam izvuÄe pare iz džepa).

Uostalom, ko voli - nek' izvoli...

Link to comment
Share on other sites

Ovo je malo "kako mali Perica zamišlja...". Rerna!?

Ozbiljne mašine za ispravljanje greju ploÄu u koncentriÄnim krugovima idući u jednom, pa u drugom smeru, proces traje i preko pola sata valjda... trudeći se da minimiziraju horizontalnu deformaciju.

A, ni njima nisu svi baš zadovoljni.

Link to comment
Share on other sites

Prvo, promeni naslov u "Peglanje blago talasastih vinila"!

Drugo, naravno, nikada tako nešto neću probati, a iz sledećih razloga:

- one dve tamne ploÄe izmeÄ‘u kojih se stavi gramofonska ploÄa moraju biti apsolutno Äiste, da tokom zagrevanja ne doÄ‘e do utiskivanja i/ili sjedinjavanja raznoraznih mrva, prašine, itd. i vinila. Iz liÄnog iskustva, apsolutna Äistoća se vrlo teško može postići.

- ploÄa koja je talasasta, nakon tog ispravljanja po vertikalnoj osi, deformisaće se po horizontalnoj osi (negde taj višak plastike mora da ode), a to je još gore, jer igla lakše prati pokrete gore-dole od levo-desno.

A one stvarno talasaste ploÄe u praksi je nemoguće ispraviti, pa se ne treba zanositi da će ova glupost od izuma nešto pomoći (osim da vam izvuÄe pare iz džepa).

Uostalom, ko voli - nek' izvoli...

Talasaste, krive, "warped" kako god, i malo talasaste i puno talasaste su talasaste. Ploce koje su potpuno deformisane ne uzimam u obzir. Ono sto mene zanima, cisto fizicki posmatrano, odakle se pojavljuje "visak" plastike koji pominjes?

Deluje mi da bi ovo moglo biti jeftino resenje obzirom da je princip isti kao i "profi" masine za peglanje. A stoji da povrsine moraju biti ciste, razmisljam o nekoj foliji koja bi se koristila za zastitu od prasine dok se ove "tacne" ne koriste.

Link to comment
Share on other sites

Talasaste, krive, "warped" kako god, i malo talasaste i puno talasaste su talasaste. Ploce koje su potpuno deformisane ne uzimam u obzir. Ono sto mene zanima, cisto fizicki posmatrano, odakle se pojavljuje "visak" plastike koji pominjes?

Deluje mi da bi ovo moglo biti jeftino resenje obzirom da je princip isti kao i "profi" masine za peglanje. A stoji da povrsine moraju biti ciste, razmisljam o nekoj foliji koja bi se koristila za zastitu od prasine dok se ove "tacne" ne koriste.

Kad se materijal iskrivi doslo je i do deformiteta strukture i kad se posle jos to hoce ispraviti , umesto da se vrati na predjasnje stanje materijal se dodatno deformise u suprotnom smeru - pogotovo sto to radi na vec pomenutih 150' F ili 65'C gde taj materijal na toj temperaturi izmeni i strukturu. Probaj stavi neku neispravnu plocu na sunce kad uprzi 30+ ' C sta bude od nje.

Link to comment
Share on other sites

Da razumem, ono sto se "razvuklo" u nekom smeru, tesko je vratiti nazad bez dodatnih deformiteta.

Ipak, par vinila koje sam peglao u One Hi-Fiu u "profi" masini za peglanje (koja radi na istom principu pritiska i povisene temperature) nisu dozivele vidni deformitet u horizontalnom smeru pa nije doslo ni do setanja igle levo-desno. Kako se to objasnjava? Uzgred, rec je o blago talasastim plocama, sto bi rekao Froggy.

Link to comment
Share on other sites

Da razumem, ono sto se "razvuklo" u nekom smeru, tesko je vratiti nazad bez dodatnih deformiteta.

Ipak, par vinila koje sam peglao u One Hi-Fiu u "profi" masini za peglanje (koja radi na istom principu pritiska i povisene temperature) nisu dozivele vidni deformitet u horizontalnom smeru pa nije doslo ni do setanja igle levo-desno. Kako se to objasnjava? Uzgred, rec je o blago talasastim plocama, sto bi rekao Froggy.

Prvo, ta mašina je "ozbiljna" mašina.

Iako je, teorijski, plastiÄna deformacija nepopravljiva, pogodnim termiÄkim tretmanom (pravilan režim je velika nauka) može se postići dobar rezultat.

Napominjem i da horizontalna deformacija postoji i poduž brazde (zbijen ili raširen zapis).

I pored svega, verujem da je kod ispravljenih uobiÄajeno talasastih ploÄa teško Äuti ove deformacije, kao što i šetanje igle ne mora biti vidljivo.

(ali, Äesto volimo u ovom sportu da jurimo i nevidljivo i neÄujno :) )

Link to comment
Share on other sites

Cijena!?

Sitnica!

U mom sluÄaju, 750-gramski teg radi posao mnogo jeftinije...

ma sa tegom se ne moze sve ispraviti,moze biti i od 10kg :order:D ..taj Air Tight radi posao,ispravljali su mi 2 LP sa njime,postepeno se podize temperatura u stiskavcu,ne preveliku,pa se polako hladi,180 gr je postao skoroz ravan (Portishead 3rd/2LP/45RPM),obican neki stariji Pablo(?) se nije ispravio skroz,ali je ispravljen do te mere gde se o toj preostaloj iskrivljenosti ne isplati vise pricati...na Portishead-u se i dalje cuo neki blagi sum gde je prije bila "krivulja" ili se radilo i o drugoj nekoj gresci na tom primerku,na onom Pablo se nista ne cuje..

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ma sa tegom se ne moze sve ispraviti,moze biti i od 10kg :order:D ..taj Air Tight radi posao,ispravljali su mi 2 LP sa njime,postepeno se podize temperatura u stiskavcu,ne preveliku,pa se polako hladi,180 gr je postao skoroz ravan (Portishead 3rd/2LP/45RPM),obican neki stariji Pablo(?) se nije ispravio skroz,ali je ispravljen do te mere gde se o toj preostaloj iskrivljenosti ne isplati vise pricati...na Portishead-u se i dalje cuo neki blagi sum gde je prije bila "krivulja" ili se radilo i o drugoj nekoj gresci na tom primerku,na onom Pablo se nista ne cuje..

:wave2

Za 2.300 EUR ja liÄno bih oÄekivao Äuda, u suprotnom se ne bih dvoumio - odmah bih kupio CD verziju albuma i završio stvar za 100 puta manje para...

Link to comment
Share on other sites

Za 2.300 EUR ja liÄno bih oÄekivao Äuda, u suprotnom se ne bih dvoumio - odmah bih kupio CD verziju albuma i završio stvar za 100 puta manje para...

da stvar bude gora,ovde je ta sprava 3000eura :nerd ,vlasnik toga ima cca 25-30.000LP-a,neki rezon je vec sigurno imao kad je to kupovao kad raspolaze i sa jednom od najvecih kolekcija "PC muzike" i CD-ova...jos i dan danas,redoviti je posetilac ovdasnjih berzi i buvljaka ali ima u kolekciji i raritete gde teoretska vrednost po LP-u ide nekad i da 5000US....no comment

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Iskrivljene ploÄe: domaćice manje zbori, da ti ploÄa...

 

Domacice%20%281%29.jpg

 

Na berzi smo kupil par ploÄa za hip-hop&funk set. Sugarhill je bio kriv, to se videlo iz aviona – ploÄa je bila originalna i neotpakovana, ali se celofan vremenom skupio za tri broja i iskrivio ploÄu. Ipak - Rapper's Delight,  hip-hop himna iz 1979. koja je pokrenula rap revoluciju nam je odavno neophodna, pa smo ploÄu ipak uzeli.

 

Domacice%20%282%29.jpg

 

Da, ploÄa je ozbiljno kriva. ÄŒak ni Stentonka na 5 grama nije uspela da se održi u brazdi. NiÅ¡ta zato – imamo maÅ¡inu za peglanje ploÄa...

 

Domacice%20%283%29.jpg

 

... a ta maÅ¡ina je stari dobri Å¡poret! Ceca je ukljuÄila rernu, a ja sam skoknuo do stakloresca u Dimitrija Tucovića.

 

Domacice%20%284%29.jpg

 

Kod stakloresca sam nauÄio da obiÄno staklo ne treba peći na viÅ¡e od 100 stepeni. Kaljeno staklo nije skupo, ali se kaljenje radi uslužno i Äeka se tri dana. Vatrostalno staklo je preskupo – kvadrat je 5000 dinara. Kupio sam dva komada obiÄnog stakla od 4 mm i platio 360 dinara.

 

Domacice%20%285%29.jpg

 

Staklo sam veoma pažljivo oÄistio, jer svako zrnce praÅ¡ine može da napravi krater na ploÄi. A ploÄu sam veoma detaljno oprao u Spin-Clean maÅ¡ini, i stavio je izmeÄ‘u dva stakla.

 

Domacice%20%286%29.jpg

 

Å poret sam podesio na 100 stepeni.

 

Domacice%20%287%29.jpg

 

Na stakla sam stavio posudu sa vodom kao opterećenje.

 

Domacice%20%288%29.jpg

 

Par minuta kasnije, izvadio sam specijalitet i pustio da se prirodno ohladi.

 

Domacice%20%289%29.jpg

 

Ura! Sugarhill sada svira bez problema. Gornja i donja strana viÅ¡e nisu simetriÄne zato Å¡to je svaka ploÄa deblja u sredini. Jedna strana ploÄe sada je ravna, a druga je ispupÄena, ali baÅ¡ me briga – ploÄa mi normalno „prolazi“.

 

Domacice%20%2810%29.jpg

 

Sve je spakovano i svi smo spremni za set u Leili. I said a hip, hop, the hippie, the hippie to the hip hip hop!

 

Epilog: malo kasnije od SaÅ¡e sam saznao da One Hi-Fi odavno ima pravu pravcatu maÅ¡inu za peglanje ploÄa, i da uslužno peglanje koÅ¡ta manje nego Å¡to sam platio staklo  :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...