Jump to content


Hi-Files: Hi-Files 43 u prodaji od 1. septembra


Ljuba

Recommended Posts

Znam da je audiofilima do muzike cesto stalo kao do alajbegove slame i da necete izgubiti citaoce,al' cemu u to malo prostora koji ostane za muziku u HIFI casopisu da ode na pljuvacine po muzicarima.Prosli put po Stingu ovaj put po Amy Winehouse,ko je na redu za sledeci broj Sade,Brian Ferry...Beskrajna pljuvacina na dve strane kako ja vidim moze da bude samo lecenje nekih svojih frustracija,mozda sto kad dobro skoci ne dohvati popeticu tih sto pljuje.Nisam neki uvredjeni fan,znam mozda za 3-4 njene pesme uopste(btw.odlicne),nemam cak ni CD,nisam ni neki Stingov (iako imam gomilu albuma),ali pretezni ton je i za mene uvredljiv,(a onda je pri kraju teksta zove divom)-mogu da mislim za one sto ih obozava,cemu to.Kakav kompleks covek time leci bog zna,dodje mi ga je zao.

Jel' to neki zajednicki stav, opredeljenje ,misljenje casopisa... cita li neko to uopste pre objavljivanja ili se jednostavno... nema vremena.Da li je moguce da u sumi muzickih desavanja u Beogradu,od kojih su neki na vrhunskom svetskom nivou,dogadjaji decenije poput W.Shorterovog koncerta,ne mogu da se napisu 3-4 stranice izvestaja sa koncerata kojih od broja do broja bude zaista mnogo,koji su afirmativni.Nije li moglo da se napise nesto o Monserrat Caballe na pr. koja ce nam uciniti veliku cast da je cujemo na oprostajnoj turneji u svojoj 82g(eto vam besplatan predlog)...

Probajte da kritiku shvatite afirmativno,samo zelim da procitam svoj casopis sa uzivanjem,bez gorcine,pun nam je zivot toga.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

E sondek, totalno se slazem sa tobom, ali ozbiljno.

Objasnjavao sam Djordju i Zoranu J. da upravo zelim recenzije koje su pozitivne, bez gorcine kako ti kazes.

I bio sam u teskoj nedoumici da li da pustamo ovakav tekst o Amy, ne zato sto jesam fan, i ne zato sto kao urednik trebam/moram da se slazem sa stavovima autora, vec upravo zbog pozitivne atmosfere kojom zelim da casopis odise.

I da smo imali jos koji dan pred odlazak u stampu, tj. da ovaj tekst nije stigao medju poslednjima, sigurno bi bilo drugacije.

Poslusacu te za ovaj savet, najozbiljnije.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno govoreci, meni se tekst o Amy bas svideo - kada sam video najavu za sledeci broj da ce biti tekst o njoj odmah sam pomislio : evo, sad i HiFiles o njoj, kao i svi ostali, kovace je u zvezde, .... ALI mislim da je bas realan i bilo mi je veoma drago da je takav tekst objavljen u mom omiljenom casopisu.

Sto se tice teksta o Stingu, u prethodnom broju, mislim da je preblag. Ja imam sve Stingove albume, ali ovo sto radi poslednjih godina je stvarno zalosno, prva 3 albuma su bila bas dooobra ( narocito "...Nothing Like The Sun")..

Daleko od toga da je ovaj broj casopisa odlican, ima mnogo sto bi prethodnici rekli mlatimudije, kao i cenovnik koji zauzima pola casopisa, a reklame za EISA zauzimaju trecinu, tako da ostaje par strana koje vrede procitati a medju njima je i tekst o pokojnici

Pozzz

Link to comment
Share on other sites

Tekst o Ejmi uopste nije los, sam po sebi. Problem je sto stilski gledano tekst spada pre u neki blog nego u ozbiljan casopis kakav Hi-Files pretenduje da bude. Ocekivano bi bilo da se u tekstu objavi neka retrospektiva i osvrt na zivot i delo umetnika (ili muzicara, kako god), sa nekim subjektivnim ocenama autora. Umesto toga dobili smo retrospektivu reakcija u domacim (uglavnom elektronskim) medijima na problematicni Beogradski koncert. Kao sto rekoh, odlicno za neki on-line blog, ali ne i za dvomesecni casopis.

Takodje, po meni, u casopisu ne treba da preovladjuje iskljucivo afirmativni ton po svaku cenu. U tom slucaju ce biti tesko povuci crtu izmedju PR materijala firme ciji se uredjaj prikazuje i ozbiljnog testa. Testovi moraju da imaju kriticku crtu ako uopste zelite da vas ljudi shvataju ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

Takodje, po meni, u casopisu ne treba da preovladjuje iskljucivo afirmativni ton po svaku cenu. U tom slucaju ce biti tesko povuci crtu izmedju PR materijala firme ciji se uredjaj prikazuje i ozbiljnog testa. Testovi moraju da imaju kriticku crtu ako uopste zelite da vas ljudi shvataju ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

Negativno kod teksta o Amy:

- Autor pokusava da zauzme poziciju vrhunskog sudije nad celom ovom papazanijom sa Amy, sto je nezahvalan posao, napadajuci neke ljude i njihove stavove koji nisu tacno objasnjeni i verovatno istrgnuti iz konteksta.

Pozitivno:

+ Ovo ipak autorski tekst, pa i neka se 100% ne slazem sa autorom on nosi njegov licni pecat. Takvih tekstova treba da bude vise, a ne kojekakvih retrospektiva koje mogu naci i na wikipediji. Ja sam za autorske tekstove bili oni afirmativni ili hejterski.

____________________

Drugi problem sto nema vise rezenzija ozbiljnijih albuma na one dve strane, tj. tom segmentu bi trebalo da se posveti vise paznje i da se mozda podeli po zanrovima. Cesto se pisu recenzije za neke beznacajne alubume. Desilo mi se da sam jednom prilikom skinuo da poslusam sve alubume koji su bili opisani u jednom broju, jedan je bio tako neopevano s..... vratim se na tekst pogledam i autor teksta mu je dao negativnu ocenu, pitanje sto je uopste trosio vreme i mastilo na neku levu, nepoznatu pop zvezdicu, kada je mogao da se potrudi oko neceg mnogo boljeg, sto zavredjuje nasu paznju.

Link to comment
Share on other sites

Pod afirmativnim tekstovima sam mislio na tekstove o muzicarima,naravno onim koji to zavredjuju,ne uredjajima oni nisu tema.Jos preciznije mislio sam na to da smo postali sastavni deo mnogih turneja,da imamo sjajne festivale,koncerte za pamcenje.Da nas muzicari respektuju kao izuzetno obrazovanu publiku.Da je to nesto sto zavredjuje paznju i treba da se nalazi u malom delu casopisa odvojenom za muziku,a ne traceraj,reakcije na druge tekstove, izjave i sl.Mesta za kritiku uvek treba da ima i treba da je tekst sadrzi,ali se zna tome mera.

Kao pozitivan primer onoga na sto mislim pod afirmativno je jedan raniji tekst o blues gitaristi Ali Farka Toure-e,mnoge koji za njega nisu znali mogli su pozeleti na osnovu teksta da se upoznaju sa njegovi radom.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na diskusiji, ali imam jedno konkretno pitanje.

Naš pregled tržišta zauzima gotovo 30 strana, što je puno posmatrano procentualno. Njegovo ukidanje prošle godine je izazvalo lavinu negativnih reakcija. Sa druge strane, nekim čitaocima smeta što "zauzima pola časopisa". Kako bi vi rešili ovaj problem?

Ja ne bih pregled izbacio, ali bih voleo da ga svedem na razumnu meru... nekih 16-20 stranica.

Imate li neke generalne predloge, dakle nešto što bi pomirilo širi krug čitalaca.

Link to comment
Share on other sites

Ili da jedan broj bude kompletno posvecen cenama i pregledu trzista (posto su sve cene ionako u eurima i tu nema bas nekih oscilacija), pa koga to interesuje ili zbog kompletiranja kataloga, on ga kupi i to je to. Ionako se cene proizvoda koji su na popustima ne nalaze u pregledu trzista (zbog periodike izdanja)

Link to comment
Share on other sites

Ja bih ostavio pregled trzista, moze da se taj deo uradi na nekom losijem papiru, razmotriti opciju koliko taj deo moze da se pokrije iz reklama koje se nalaze na tim stranama. Ako je pitanje izbora 20 strana teksta ili cenovnik onda 20 strana teksta, za cenovnik cu kupiti WHF.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na diskusiji, ali imam jedno konkretno pitanje.

Naš pregled tržišta zauzima gotovo 30 strana, što je puno posmatrano procentualno. Njegovo ukidanje prošle godine je izazvalo lavinu negativnih reakcija. Sa druge strane, nekim Äitaocima smeta što "zauzima pola Äasopisa". Kako bi vi rešili ovaj problem?

Ja ne bih pregled izbacio, ali bih voleo da ga svedem na razumnu meru... nekih 16-20 stranica.

Imate li neke generalne predloge, dakle nešto što bi pomirilo širi krug Äitalaca.

Link to comment
Share on other sites

To jeste najlakše ali mnogi vole da imaju u rukama papir, šta ćeš, tako ti je to. Ja bih bio sasvim zadovoljan sa pdf-om, a da Äasopis bude tekstualno obimniji.

Možda je Tuttijeva ideja moguća za primenu. Pregled tržišta štampati na jeftinom papiru i ubaciti ga u Äasopis kao dodatak, odvojeno. Slažem se i da nema potrebe da to bude u svakom broju.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na diskusiji, ali imam jedno konkretno pitanje.

Naš pregled tržišta zauzima gotovo 30 strana, što je puno posmatrano procentualno. Njegovo ukidanje prošle godine je izazvalo lavinu negativnih reakcija. Sa druge strane, nekim Äitaocima smeta što "zauzima pola Äasopisa". Kako bi vi rešili ovaj problem?

Ja ne bih pregled izbacio, ali bih voleo da ga svedem na razumnu meru... nekih 16-20 stranica.

Imate li neke generalne predloge, dakle nešto što bi pomirilo širi krug Äitalaca.

Link to comment
Share on other sites

Kad covek malo razmisli, kombinacija zvuci super :)

- Veci broj strana je uvek super

- Cenovnik online je fantazija. Jos da distributeri naprave da se dinamicki menja u skladu sa onime sto oni imaju u svojoj bazi (kroz neki web serveris, npr. xml-based).

- Doda se stampana verzija tog online svako malo, da se i to ima na papiru - i svi srecni.

Link to comment
Share on other sites

U ovim vremenima, tesko da mozemo preko 116 stranica.

Imati cenovnik online nije nikakav problem, ali samo da uradimo export pdf-a.

Probao sam nesto da isprogramiram, da se radi export iz inDesigna ili unatraske, ali je nemoguce, jer treba puno doteravati tabele... negde curi, negde treba promeniti sirine tabela itd.

Sto se tice XML-a i uopste aktivnosti distributera... veoma veoma tesko... nekome je tesko i da posalje cenovnik mailom :)

Link to comment
Share on other sites

Ono što me je daleko najviše 'taklo' u ovom broju jest retro kutak - zahvaljujem g. Karapandžiću na izboru ureÄ‘aja, i Äestitam na prikazu!

TakoÄ‘e moram da pohvalim sjajnu recenziju nove Madeleine Peyroux o kojoj mislim skoro isto, s tim što shvatam da g. Herman nije baš mogao da otvoreno napiše sve što misli.

Linn Majik LP12 i Simaudio Moon 310LP su daleko iznad mojih finansijskih mogućnosti, ali bilo je lepo proÄitati prikaz gramofona i gramofonskog predpojaÄala.

To su mi highlights ovog broja, da ne ulazim sad u svaki Älanak...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...